Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα τα έχεις διαβάσει και όλα τα γνωρίζεις,  αλλά φαίνεται ότι δεν έχεις ζήσει την πρώτη περίοδο  της εφαρμογής των CC και δεν έχεις διαβάσει  τα δελτία τύπου  που έβγαζε η Ένωση Ελληνικών Τραπεζών για την εφαρμογή της ΠΝΠ., με τις σχετικές ερωτήσεις και απαντήσεις.

Σου είπα για την Ένωση Ελληνικών Τραπεζών στο προηγούμενο post, αλλά εσύ συνεχίζεις να ψάχνεις  σε νόμους και ΦΕΚ ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, makfil είπε

Όλα τα έχεις διαβάσει και όλα τα γνωρίζεις,  αλλά φαίνεται ότι δεν έχεις ζήσει την πρώτη περίοδο  της εφαρμογής των CC και δεν έχεις διαβάσει  τα δελτία τύπου  που έβγαζε η Ένωση Ελληνικών Τραπεζών για την εφαρμογή της ΠΝΠ., με τις σχετικές ερωτήσεις και απαντήσεις.

Σου είπα για την Ένωση Ελληνικών Τραπεζών στο προηγούμενο post, αλλά εσύ συνεχίζεις να ψάχνεις  σε νόμους και ΦΕΚ ...

Έχεις δίκιο φίλος… εγώ έψαχνα και κοιτούσα τα ΦΕΚ της κυβέρνησης… αλλά όχι από τις τράπεζες… αλλά και πάλι πως ερμήνευσαν αυτό για αγορές μέσω ιντερνέτ ένας Θεός ξέρει…

Δεν ξέρεις πόσο έχω ψάξει γι αυτό… αλλά κανένας εδώ μέσα δεν ήξερε που βρίσκεται.. εκτός από γενικότητες… και ότι έβλεπαν να αναφέρονται σε διάφορες σελίδες… αλλά πότε από την πρωτότυπη πηγή…

image.png.859c9e749379c6ba7790aacda30aaa98.png

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι κάνεις λάθος.

Φαίνεται ότι δεν είχες παρακολουθήσει το νήμα για τα CC. Εκεί έχουν γραφτεί (και έχω γράψει) πολλές φορές τις αλλαγές που είχαν γίνει στην ΠΝΠ αλά και στα δελτία της  ΕΕΤ.

Δυστυχώς, ξεκίνησες την απορία σου για την αγορά που ήθελες να κάνεις στο νήμα του ebay  και όχι στο νήμα των CC.

Και στο προηγούμενο post σου αναφέρθηκες "ειρωνικά'" στο απόσπασμα από το δελτίο της ΕΕΤ, που έγραψα και απαντούσε στην απορία σου, λέγοντας ότι είναι κάτι που το έχεις διαβάσει και γράφεται χωρίς να είναι από κάποια επίσημη πηγή, αλλά τώρα  κατάλαβες, επιτέλους,  πως είχε η κατάσταση με τα CC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηνω και αυτο εδω

Αναφορά σε κείμενο

Αλλαγή ισοτιμίας αναφοράς για τις συναλλαγές σε ξένο νόμισμα με Κάρτες

 

 

 

Αναφορικά με τις συναλλαγές σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ με τις κάρτες Visa και Mastercard της Τράπεζας Πειραιώς, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η μετατροπή τους σε Ευρώ (€) θα πραγματοποιείται πλέον βάσει της ισοτιμίας αναφοράς της Τράπεζας, κατά την ημερομηνία εκκαθάρισης της συναλλαγής αντί των ισοτιμιών αναφοράς των Οργανισμών Visa και Mastercard.

 

Για τις ισχύουσες ισοτιμίες αναφοράς, οι πελάτες μπορούν να ενημερώνονται από την σχετική ιστοσελίδα της Τράπεζας. Για τα νομίσματα που δεν υφίσταται ισοτιμία αναφοράς από την Τράπεζα, η μετατροπή τους θα εξακολουθήσει να πραγματοποιείται βάσει των ισοτιμιών αναφοράς των Οργανισμών Visa και Mastercard, αναλόγως της κάρτας που έχει χρησιμοποιηθεί.

 

Η αλλαγή αφορά σε όλες τις κάρτες Visa και Mastercard της Τράπεζας Πειραιώς, πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες, ιδιωτών και εταιρικές.

 

Οι κάτοχοι ενημερώθηκαν για την αλλαγή μέσω:

 

  • Ανακοίνωσης στο site της Τράπεζας
  • Εικονομηνύματος στους λογαριασμούς των πιστωτικών καρτών
  • Επιστολής
  • Μηνύματος στη Winbank
  • Οθόνης ΑΤΜ

Σημειώνεται ότι δεν μεταβάλλονται τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος, αλλά ισχύουν σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στο Τιμολόγιο Προμηθειών της Τράπεζας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα. τελικα με εστειλε μυνημα ο κινεζος, το εχασαν λεει το δεμα, και ζητα λεει τα λεφτα σου πισω, να τα ζητησω απο το ebay;  τωρα δεν απανταει. Λεει να ζητησω τα λεφτα  (Hello, dear customers, please apply for a refund) 

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ASFE είπε

Αφηνω και αυτο εδω

Ευχαριστούμε για την πληροφορία και προσθέτω ότι η νέα απόφαση ισχύει από 1/9/2019.

Ας την έχουν υπόψη όσοι χρησιμοποιούν κάρτες της Πειραιώς. Με το τελευταίο Τιμολόγιο Προμηθειών  (30/8/2019) δεν άλλαξε κάτι στις προμήθειες που χρεώνει η Τράπεζα στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Ενημερώθηκε σχετικά ο επικαιροποιημένος οδηγός της υπογραφής μου.

Επεξ/σία από makfil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για τον τρόπο πληρωμής και το ποιός θα πρέπει να κάνει την μετατροπή.

Για παράδειγμα τώρα μόλις έκανα μια μικρή παραγγελία από ebay, το προϊόν κόστιζε C $1.29 Approximately EUR 0.88, και επέλεξα να γίνει η πληρωμή στο νόμισμα.

Τελικά στην revo χρεώθηκε 0,93€, καλύτερα να έβαζα να πληρώσω σε ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια παραγγελια απο κινα με ημερα αποστολης 28/8 και στο tracking το μονο που βλεπω ειναι Logistics order has been created 

Αν καταλαβα καλα το μονο που εκανε ειναι να δημιουργήσει το tracking online και δεν το εχει στειλει ακομη, (θα το εγραφε νομιζω οτι παρελαβε το πακετο το china post)

Στο ebay γραφει ships within 2 days, και ερωτω εγω τωρα, πιανετε αυτο σαν shiped απο την στιγμη που δεν φαινεται να εχει παραλαβει κανενα ταχυδρομειο τιποτα ακομη? 

Ειναι με china post registered air mail αν εχει σημασια αυτο.  RV-CN tracking 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theo93 είπε

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για τον τρόπο πληρωμής και το ποιός θα πρέπει να κάνει την μετατροπή.

Για παράδειγμα τώρα μόλις έκανα μια μικρή παραγγελία από ebay, το προϊόν κόστιζε C $1.29 Approximately EUR 0.88, και επέλεξα να γίνει η πληρωμή στο νόμισμα.

Τελικά στην revo χρεώθηκε 0,93€, καλύτερα να έβαζα να πληρώσω σε ευρώ;

1. Δεν υπάρχει κανόνας σ' αυτό το θέμα και. πολύ περισσότερο, όταν μπλέκουν πολλοί παράγοντες στην εξίσωση. 

2. Κάθε πωλητής σε όλο τον πλανήτη βάζει την τιμή που ζητάει, συνήθως σε $, με δική του ισοτιμία όταν δεν βρίσκεται στις ΗΠΑ. Αυτό σημαίνει ότι αν είναι  πχ Κινέζος  έχει μετατρέψει το δικό του νόμισμα σε $ και, με δική του ισοτιμία, την μετατρέπει σε €, για να καταλαβαίνεις εύκολα την αξία στο νόμισμά σου. Αυτή η ισοτιμία, όμως, δεν έχει, συνήθως, σχέση με την πραγματικότητα και, επομένως, η συσχέτιση με την ισοτιμία της Revolut  ή των οργανισμών (Visa/Mastercard) ή των τραπεζών θα σου δώσει λάθος συμπεράσματα..

3. Η Revolut χρησιμοποιεί  δική της ισοτιμία και δεν χρεώνει προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα, όπως οι ελληνικές τράπεζες. Επομένως, στην περίπτωσή σου, μετέτρεψε τα $1,29 σε € με τη δική της ισοτιμία. Αν επέλεγες να πληρώσεις σε €, πάλι το ίδιο θα γινόταν αφού η αξία που ζητάει ο πωλητής είναι σε $.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makfil είπε

1. Δεν υπάρχει κανόνας σ' αυτό το θέμα και. πολύ περισσότερο, όταν μπλέκουν πολλοί παράγοντες στην εξίσωση. 

2. Κάθε πωλητής σε όλο τον πλανήτη βάζει την τιμή που ζητάει, συνήθως σε $, με δική του ισοτιμία όταν δεν βρίσκεται στις ΗΠΑ. Αυτό σημαίνει ότι αν είναι  πχ Κινέζος  έχει μετατρέψει το δικό του νόμισμα σε $ και, με δική του ισοτιμία, την μετατρέπει σε €, για να καταλαβαίνεις εύκολα την αξία στο νόμισμά σου. Αυτή η ισοτιμία, όμως, δεν έχει, συνήθως, σχέση με την πραγματικότητα και, επομένως, η συσχέτιση με την ισοτιμία της Revolut  ή των οργανισμών (Visa/Mastercard) ή των τραπεζών θα σου δώσει λάθος συμπεράσματα..

3. Η Revolut χρησιμοποιεί  δική της ισοτιμία και δεν χρεώνει προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα, όπως οι ελληνικές τράπεζες. Επομένως, στην περίπτωσή σου, μετέτρεψε τα $1,29 σε € με τη δική της ισοτιμία. Αν επέλεγες να πληρώσεις σε €, πάλι το ίδιο θα γινόταν αφού η αξία που ζητάει ο πωλητής είναι σε $.

Για να το απλοποιήσω, έστω ότι θέλω να αγοράσω απο το gearbest, καλύτερα να επιλέξω δολάρια στο site, στην κάρτα να επιλέξω δολάρια ή ευρώ και να τα μετατρέψει σε δολάρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, theo93 είπε

Για να το απλοποιήσω, έστω ότι θέλω να αγοράσω απο το gearbest, καλύτερα να επιλέξω δολάρια στο site, στην κάρτα να επιλέξω δολάρια ή ευρώ και να τα μετατρέψει σε δολάρια;

Ο κανόνας σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι να πληρώνουμε στο νόμισμα του πωλητή.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση. χρησιμοποιώντας την Revolut στην οποία έχεις λογαριασμό σε €, θα πληρώσεις σε $ και η μετατροπή θα γίνει από την Revolut με ισοτιμία  που είναι συμμφερότερη από άλλες, χωρίς προμήθεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Paragontas-x είπε

Πως μπορώ να αλλάξω στο ebay όταν πάω στο checkout βήμα και πατήσω "order & payment"  αν έχω διαλέξει το paypal πληρώνει κατευθείαν χωρίς να με πάει στην log in screen του paypal για να βάλω τον κωδικό του paypal πριν κάνω την πληρωμή όπως έκανα μέχρι πριν κάτι μήνες.

Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Καμιά ιδέα?

Εχεις αποδεχτεί την άμεση πληρωμή (paypal-ebay) και εχει αποθηκευτεί στο παυπαλ

Πας στο παυπαλ και το αφαιρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά εννοείς από αυτήν την οθόνη(Δες φώτο) του paypal?

Το έχω κάνει αλλά κάθε φορά που κάνω αγορά μέσω paypal από το ebay μου λεει να αποδεχτώ το paypal και όταν το κάνω μου κάνει αυτό ακριβώς.

 

Ενώ παλιότερα παρόλο που είχα αποδεχτεί πάλι το ebay στο paypal κάθε φορά που έπρεπε να αγοράσω κάτι από το ebay και πάταγα checkout με πήγαινε στη σελίδα του paypal για να βάλω τα στοιχεία μου να συνδεθώ ώστε να γίνει η αγορά.

 

Ακριβώς αυτό θέλω να γίνει και τώρα και να μην γίνεται αυτόματα η πληρωμή με το που πατάω το οκ στο ebay.

Χωρίς τίτλο.jpg

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...