Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι απλή, το συγκεκριμένο αντικείμενο δεν πρέπει να έχει πρόβλημα εισαγωγής στην Ελλάδα. Πρόβλημα θα μπορούσε να έχει ο πωλητής λόγω CC, αλλά αφού πλήρωσες και το δέμα έφυγε απ' αυτόν, δεν υπάρχει αυτός ο λόγος.

Οι λόγοι της καθυστέρησης στην παράδοση μπορεί να είναι πολλοί, ένας από τους οποίους είναι τα ΕΛΤΑ.

Όπως σου απάντησα στο άλλο νήμα, οι αγορές από Κίνα θέλουν υπομονή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, makfil είπε

Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι απλή, το συγκεκριμένο αντικείμενο δεν πρέπει να έχει πρόβλημα εισαγωγής στην Ελλάδα. Πρόβλημα θα μπορούσε να έχει ο πωλητής λόγω CC, αλλά αφού πλήρωσες και το δέμα έφυγε απ' αυτόν, δεν υπάρχει αυτός ο λόγος.

Οι λόγοι της καθυστέρησης στην παράδοση μπορεί να είναι πολλοί, ένας από τους οποίους είναι τα ΕΛΤΑ.

Όπως σου απάντησα στο άλλο νήμα, οι αγορές από Κίνα θέλουν υπομονή.

Ok δεκτό, απλά το συνδυάζω με το γεγονός ότι μόνο αυτό το προϊόν είχε θέμα, 2 φορές κιόλας, ε και δε μου φαίνεται τυχαίο. Μέχρι που σκέφτομαι ότι τα τσιμπάνε οι τυπάδες εκεί στο αεροδρόμιο για τα αμάξια τους. Και σου λέει: έλα μωρέ, θα του κάνουν refund, σιγά το πράγμα... 😤:P

Anyway, περιμένω μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία του 2ου και βλέπω μετά για refund...

Γενικά πάντως, ο περισσότερος κόσμος στις αγορές του, περιμένει μέχρι τις 180 μέρες που δίνει τη δυνατότητα το PayPal για refund, ή περιμένει μέχρι την καταληκτική ημερομηνία του estimated delivery που δίνει το eBay (ή banggood, gearbest και λοιπά sites), ώστε να επικοινωνήσει με τον πωλητή (ή με το site) και να ζητήσει refund; Εγώ ας πούμε, κάνω το 2ο και βασίζομαι στην πολιτική του eBay και σε αυτά που η ίδια η σελίδα προτείνει.

(θα μου πεις, που να ξέρω τι κάνουν οι άλλοι... Ok, απλά λέω μήπως, γιατί το 'χω απορία.)

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα,αγορασα κατι ραμ απο ebay και στο τρακινγκ που μου εχει δωσει ο πωλητης φαινεται κινηση μονο σε πλατφορμα τρακινγκ του wish!Επισης δειχνει πως προορισμος του πακετου ειναι η Παρος Ναουσα ενω εγω μενω Θεσσαλια,του εστειλα μυνημα και μου απαντησε αυτο..
''Dear valued customers,

I checked your order carefully. 
Sometimes, because of the flight. There will be a turnaround situation(Different cities appear). Please understand that.
Your parcel is still on the way, please be patient.
Usually delivery time is 22-35 business days.''

Εχει αντιμετωπισει καποιος κατι αναλογο??Πως να κινηθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο πως σας αινεται σαν δικαιολογια να μην στειλει ενα 3d εκτυπωτη στα 90 €?

 

Dear customer,
Excuse me
We contacted the transporter for you and the transporter told us that it was damaged and destroyed by a transport fault.
Although we have many losses, your interest is most important.
Because we do not know the cause of the first charge damage to avoid the same situation
Do you agree that we will refund the full amount?
I look forward to your answer and apologize again for the problems we have brought.

απαντησα οκ στο refund , σε ποσες μερες πρεπει να δω επιστροφη στα χρηματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makfil είπε

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος αφού ο πωλητής θα επιστρέψει τα χρήματα.

Θα  τα δεις στην πηγή από την οποία πλήρωσες (κάρτα ή paypal)

Μπορεί να πάρει και μήνα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα
Φαντάζομαι χιλιοειπωμένη ερώτηση αλλα με μια αναζήτηση δεν βρήκα κατι που να δινει απάντηση.
με το global shipping program του ebay, ποσο σίγουρο είναι οτι δέν θα υπάρξουν αλλές τελωνειακές χρεώσεις σε αντικείμενα που εχουν γίνει παραγγελία απο αμέρικη, η απο άλλες χωρες εκτός Ε.Ε.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Καλησπέρα
Φαντάζομαι χιλιοειπωμένη ερώτηση αλλα με μια αναζήτηση δεν βρήκα κατι που να δινει απάντηση.
με το global shipping program του ebay, ποσο σίγουρο είναι οτι δέν θα υπάρξουν αλλές τελωνειακές χρεώσεις σε αντικείμενα που εχουν γίνει παραγγελία απο αμέρικη, η απο άλλες χωρες εκτός Ε.Ε.?

Δεν έχει αναφερθεί παρόμοιο περιστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν έχει αναφερθεί παρόμοιο περιστατικό.

οποτε ειναι σίγουρο οτι δεν θα υπαρξει καποια εξτρα χρέωση περα απο οτι θα πληρωθει στο ebay?

Επεξ/σία από TasosPk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησα ότι δεν έχει αναφερθεί παρόμοιο περιστατικό.

Αν θα στραβώσει η δική σου παραγγελία, τότε θα  το γράψεις εδώ.

Τίποτε δεν είναι σίγουρο στις αγορές από τρίτες χώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους. 

Αγόρασα ένα αντικείμενο από το ebay άξιας 120gb pounds +30gb pounds μεταφορικά (το αντικείμενο ήρθε μεσώ της Pitney Bowes μεταφορικής του ebay - Global Shipping Program ) .Το αντικείμενο είχε ένα μικρό πρόβλημα και μεσώ μηνυμάτων κανονίσαμε με τον πωλητή να μου κάνει μια επιστροφή 10gbp, άλλα μου ζήτησε να κάνω request return μέσα από την πλατφόρμα του ebay. 

Όλα έγιναν όπως τα συμφωνήσαμε, άφησα και την θετική μου αξιολόγηση και έπειτα μου ήρθαν 2 mails, ένα με τα 10gb pounds refund από τον πωλητή και ένα με 26gbp refund από την Pitney Bowes Limited. 

Τι έγινε? Τα 26gbp χρήματα τραβήχτηκαν από την μεταφορική του ebay, σωστά? Υπάρχει περίπτωση να τραβήχτηκαν από τον πωλητή? 
Ρωτάω γιατί δεν θέλω να έχω πρόβλημα με τον πωλητή και θέλω να αγοράσω ξανά από αυτόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2019 στις 5:18 ΜΜ, makfil είπε

Απάντησα ότι δεν έχει αναφερθεί παρόμοιο περιστατικό.

Αν θα στραβώσει η δική σου παραγγελία, τότε θα  το γράψεις εδώ.

Τίποτε δεν είναι σίγουρο στις αγορές από τρίτες χώρες.


Allright
Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

περιμένω ένα δέμα απο μαλαισία και στο 17track.net μου εμφανίζει τα παρακάτω στοιχείa

Αριθμός: UC729009416MY
Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν
Χώρα: Μαλαισία -> Ελλάδα
Προορισμός:

Αφετηρία:
2019-08-05 12:19, In Transit, Item Posted Over The Counter to Greece
2019-07-27 12:20, In Transit, Dispatch PreAlert to Greece
======================================
Powered by www.17track.net

 

Το "In Transit, Item Posted Over The Counter to Greece" τί σημαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...