Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

Για αγορά απο ebay Κινα ηλεκτρονικό είδος αξίας 180Ε ποσο να υπολογίζω το κόστος τελωνείου. 

 

Το ίδιο το βρίσκω απο ευρώπη με τα διπλάσια 350 ε.  τι λέτε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, manosbr είπε

Καλησπέρα, 

Για αγορά απο ebay Κινα ηλεκτρονικό είδος αξίας 180Ε ποσο να υπολογίζω το κόστος τελωνείου. 

Το ίδιο το βρίσκω απο ευρώπη με τα διπλάσια 350 ε.  τι λέτε?

180*24% +20€ + δασμός που εξαρτάται από το αντικείμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα , μολις παρελαβα την οθονη απο κινα ebay.co.uk  . οπου πληρωσα 210 και με βαση την περιγραφη θα ειχε  android 9 pie , κ θα ειχε το μοντελο μου seat ωστε να δουλευουν τα χειριστηρια κ να δειχνει κατι πληροφοριες οπως ανοιχτει πορτα κτλπ .  λοιπον η οθονη εχει τελικα  android 8 κ δεν εχει το μοντελο seat , τ κανουμε ? δεν θελω να την στειλω πισω . τ δικαιωματα εχω ? να κανει ενα refund ? μερικο ? να επιστρεψει ολα τα χρηματα ? τ κανουμε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,αγορασα γυρω στις 15/7 κατι ραμ απο ebay με estimated delivery 9/9.Εντωμεταξυ ο πωλητης πρεπει να ειναι απατεωνας γιατι το feedback του απο 90+ απο την στιγμη της παραγγελιας σημερα εχει πεσει στο 70+.Στις πρωτες επικοινωνιες μας μου εdωσε ενα τρακινγκ(το οποιο δεν ηταν registered air mail) που ελεγε οτι πηγαινε Παρος Ναουσα ενω εγω μενω κεντρικη Ελλαδα,και οταν του το ειπα μου ειπε πως καποιες φορες γραφει λαθος!!Το θεμα ειναι πως θα δικαιωθω απο το ebay αλλα θα πρεπει να περιμενω μεχρι την εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης?Υπαρχει κατι που να μπορω να κανω,να τον αναφερω δλδ στο ebay οτι δλδ εχει πεσει τοσο δραματικα το feedback του ετσι ωστε να ζητησω τα λεφτα μου ποιο συντομα??Εντωμεταξυ εχει αλλαξει και username στο ebay!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού  η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης είναι 9/9  δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

Μετά την ημερομηνία αυτή θα κάνεις τις ενέργειές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα θελω να ρωτησω κατι.εκανα ενα προφιλ στο ebay την εφαρογη και συμπληρωσα τα στοιχεια μου.οπως που μενω ταχυδρομικο κωδικα και αλλα.αυτα ολα τα εγραψα στα αγγλικα.κανονικα πρεπει να τα γραψω στα ελληνικα;οχι;το ποσο το οποιο κοστιζει το αντικειμενο ειναι 5 ευρω με τα μεταφορικα γραφει.ειναι ενα τζαμι οθονης για το κινητο μου lg k10 k420n μοντελο.οσον αφορα τα στοιχεια μου τι πρεπει να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παρηγγειλα ενα προιον απο ebay (Αγγλια) 185λιρες=196ευρω +25λιρες=28ευρω μεταφορικα συνολο και για τα 2 = 224

στην καρτα ομως χρεωθηκα 212+23 =235 ευρω συνολο

δεν ειναι το 10αρικο το θεμα απλα θελω να ξερω ποιος πηρε την προμηθεια

η Paypal η alpha bank?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stel106 είπε

Καλησπερα παρηγγειλα ενα προιον απο ebay (Αγγλια) 185λιρες=196ευρω +25λιρες=28ευρω μεταφορικα συνολο και για τα 2 = 224

στην καρτα ομως χρεωθηκα 212+23 =235 ευρω συνολο

δεν ειναι το 10αρικο το θεμα απλα θελω να ξερω ποιος πηρε την προμηθεια

η Paypal η alpha bank?

Ποιός έκανε την μετατροπή του νομίσματος, το ππ ή η τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ποιός έκανε την μετατροπή του νομίσματος, το ππ ή η τράπεζα;

εγω πηγα στο checκout και πληρωσα μεσω paypal απο ebay 224 ευρω

και μετα βλεπω μεσα paypal χρεωση 233

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stel106 είπε

εγω πηγα στο checκout και πληρωσα μεσω paypal απο ebay 224 ευρω

και μετα βλεπω μεσα paypal χρεωση 233

Να σου πω, το πιο πιθανόν ειναι η αγορα να εγινε σε δολάρια και την μετατροπή να την έκανε το παυπαλ

Ανέβασε ενα screenshot απο την συναλλαγη του παυπαλ να σου πουμε σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Να σου πω, το πιο πιθανόν ειναι η αγορα να εγινε σε δολάρια και την μετατροπή να την έκανε το παυπαλ

Ανέβασε ενα screenshot απο την συναλλαγη του παυπαλ να σου πουμε σίγουρα

https://ibb.co/dQYXMhL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται η χρέωση σε λίρες (185+2,39) αλλά δεν φαίνεται η πηγή από την οποία πληρώθηκαν., δηλαδή από την τράπεζα ή την paypal.

Η διαφορά που υπολογίζεις φαίνεται ότι την κάνεις με την ισοτιμία που βρήκες κάπου, ενώ η τράπεζα  χρησιμοποιεί την ισοτιμία του οργανισμού που εκδίδει την κάρτα (Visa/Mastercard) και χρεώνει προμήθεια.

Εάν έχεις αφήσει στην paypal να κάνει τη μετατροπή του συναλλάγματος, τότε χρεώνεσαι με τη χειρότερη ισοτιμία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, makfil είπε

Φαίνεται η χρέωση σε λίρες (185+2,39) αλλά δεν φαίνεται η πηγή από την οποία πληρώθηκαν., δηλαδή από την τράπεζα ή την paypal.

Η διαφορά που υπολογίζεις φαίνεται ότι την κάνεις με την ισοτιμία που βρήκες κάπου, ενώ η τράπεζα  χρησιμοποιεί την ισοτιμία του οργανισμού που εκδίδει την κάρτα (Visa/Mastercard) και χρεώνει προμήθεια.

Εάν έχεις αφήσει στην paypal να κάνει τη μετατροπή του συναλλάγματος, τότε χρεώνεσαι με τη χειρότερη ισοτιμία του.

 Μπορει καπως ετσι να ειναι οντως απλα στην αγορα ειχε τα ευρω μεσα σε παρενθεση και νομιζα θα χρεωθουν ετσι

αλλα μαλλον στην μετατροπη την πληρωσα πιο ακριβα την ισιοτιμια 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, stel106 είπε

 Μπορει καπως ετσι να ειναι οντως απλα στην αγορα ειχε τα ευρω μεσα σε παρενθεση και νομιζα θα χρεωθουν ετσι

αλλα μαλλον στην μετατροπη την πληρωσα πιο ακριβα την ισιοτιμια 😕

Το ποσό σε € είναι ενδεικτικό για τον αγοραστή, με μια ισοτιμία του πωλητή, αλλά πληρώνεις στο νόμισμα που έχει βάλει αυτός.

Και πάλι δεν απαντάς αν στο Paypal έχεις αφήσει να κάνει αυτό τη μετατροπή του συναλλάγματος (με τη δική του ασύμφορη ισοτιμία) ή όχι.

Εάν δεν θυμάσαι τι έχεις κάνει, διάβασε στον  επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου τη διαδικασία για να  σταματήσει το paypal να κάνει τη μετατροπή.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...