Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά σκέφτεσαι, αλλά (πάντα υπάρχει αυτή η λέξη ...) υπάρχει και η περίπτωση ο πωλητής να βρίσκεται και να στέλνει από τρίτη χώρα, οπότε όλα αλλάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Σωστά σκέφτεσαι, αλλά (πάντα υπάρχει αυτή η λέξη ...) υπάρχει και η περίπτωση ο πωλητής να βρίσκεται και να στέλνει από τρίτη χώρα, οπότε όλα αλλάζουν.

Ναι όμως αν το location γράφει Spain γιατί να συμβεί κάτι διαφορετικό. Δηλαδή να γράφει Ισπανία και να το στείλει από Κίνα; Και με 100% αξιοπιστία; 

Επίσης με τις δημοπρασίες τι παίζει. Ότι έχω πάρει το έχω πάρει ως buy now. Με τη δημοπρασία έχει κάποια μοτίβο; Με την έννοια ότι πρέπει πχ να κάνεις μια αρχική προσφορά ή ακόμη και αν έχουν κάνει αρκετοί, αν κάνω την υψηλότερη μπορεί να πάρω το προϊόν (από τη στιγμή φυσική που δεν υπάρξουν ύστερα άλλα "χτυπήματα")?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά στην "τοποθεσία", κάποιοι κινέζοι πωλητές γράφουν ότι έχουν  έδρα σε χώρα της ΕΕ αλλά στην πραγματικότητα στέλνουν από Κίνα.

Το τι γράφει το διαβάζεις εσύ που έχεις το συγκεκριμένο link μπροστά σου και όχι εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος που σε διαβάζει.

Οι δημοπρασίες είναι μεγάλη ιστορία και δεν περιγράφεται σε ένα post. Πρέπει να διαβάσεις σχετικά άρθρα για να μπεις στο πνεύμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, makfil είπε

Οι δημοπρασίες είναι μεγάλη ιστορία και δεν περιγράφεται σε ένα post. Πρέπει να διαβάσεις σχετικά άρθρα για να μπεις στο πνεύμα.

Υπάρχει κάποιο νήμα εδώ στο insomnia να διαβάσω γιατί ενδιαφέρομαι για ένα προϊόν που λήγει σε 4 μέρες η δημοπρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Οι δημοπρασίες είναι μεγάλη ιστορία και δεν περιγράφεται σε ένα post. Πρέπει να διαβάσεις σχετικά άρθρα για να μπεις στο πνεύμα.

Απ' ότι διάβασα, στην ουσία βάζεις το μεγαλύτερο ποσό που μπορείς να διαθέσεις και αυτόματα το ebay ανεβάζει τα bid. Πολύ απλό μου φαίνεται ή δεν είναι έτσι ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Φαίνεται απλό αλλά δεν είναι.

Θέλει πολύ διάβασμα ακόμη ...... και κάποιες ασκήσεις ...

Μιλάς με γρίφους γέροντα; Αυτό σκέψου το διάβασα από το επίσημο site του ebay. Αν βρεις χρόνο και διάθεση μπορείς το εξηγήσεις κάπως. Θα το κοιτάξω βέβαια εκτενέστερα και αύριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από έμενα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση, τώρα τελευταία άρχισα κ αγοράζω από ebay. Διαλέγω πάντα free shipping. Μερικές φόρες θέλει υπογραφή ο ταχυδρόμος και μερικές φόρες τα παρατάει όπου να ναι κ φεύγει. Τι πρέπει να προσέχω στο shipping ώστε να παραγγέλνω και να ζηταει πάντα υπογραφη? Δεν θέλω να τα παρατάει όπου να ναι κ να φεύγει επειδή στο χώρος που τα πετάει μπορεί να έχει ο καθένας πρόσβαση...Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο τα δέματα που ταξιδεύουν ως συστημένα πρέπει να παραδίδει ο ταχυδρόμος στον παραλήπτη.

Επομένως,  πρέπει να ψάχνεις για πωλητές  που στέλνουν με αυτό τον τρόπο και όχι free shipping. Αλλά και τους ζητήσεις να στο στείλουν συστημένο θα σου ζητήσουν αρκετά περισσότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γεια σε όλους για ακόμη μια φορά,
 Στο θεμα  ενας αγοραστης εκανε commit to buy αλλα στην συνέχεια το μετάνιωσε. Δεν το εχει πληρωσει.
Πως μπορω να κανω κανσελ την αγορα χωρις να χρεωθώ κανενα fee απο την άκυρη πώληση?  ειναι ακρυβο το item και δεν ειμαι για να παιζω .
Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προ δυο εβδομαδων,μπορει και τριων,αγορασα απο ιμπεει,με πεειπαλ,σαν επισκεπτης.σημερα μου ζηταει εγγραφη.τι εγινε?αλλαξε πολιτικη οταν αρχισα να το χρησιμοποιω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου εχει συμβει κατι τερμα κουλο. Εχω παραγγειλει δυο power bank απο διαφορετικο πωλητη απο ebay. Μπαινω να δω με το track number και βλεπω το ενα παραδοθηκε λεει στο Ιλιον και το αλλο στην Γλυφαδα ενω εγω βρισκομαι στη Λαρισα! Πως γινεται αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εξηγήστε μου κάποιος το παρακάτω, please...

Παραγγέλνω κάπου στο Φεβρουάριο αυτή τη βάση κινητού για αμάξι, από άλλον πωλητή, όχι αυτόν του link. Δε μου ήρθε ποτέ, οπότε όταν πέρασε το estimated delivery time που δίνει το eBay, έκανα τις γνωστές διαδικασίες και μου έγινε refund. Ξανακάνω παραγγελία 28/5 από αυτόν του παραπάνω link τώρα κι ακόμα περιμένω. Να πω ότι και τις 2 φορές, στο tracking έφτασαν και τα 2 στο σημείο: "CN, Arrive at destination country post office" (συγκεκριμένα, σε αυτό που περιμένω τώρα, έβγαλε αυτό το μήνυμα στις 4/6). Το estimated delivery βεβαίως λέει 13/6 - 24/7, αλλά δεν το κόβω να έρχεται ούτε αυτό, αφού έχω κάνει πάρα πολλές παραγγελίες από Φλεβάρη ως τώρα κι έχουν  έρθει ΟΛΕΣ στην ώρα τους, κάποιες κι ακόμα νωρίτερα (τις τελευταίες 2 εβδομάδες ας πούμε, μου έχουν έρθει πολλά δεματάκια που παρήγγειλα μετά από την παραγγελία της παραπάνω βάσης).

 

Και με τη λογική ότι τα μόνα στα οποία είχα πρόβλημα, είναι αυτές οι βάσεις κινητού για το αμάξι, ρωτάω: έχουν τίποτα το απαγορευμένο αυτά τα αντικείμενα και δεν τα προωθούν προς παράδοση στο αεροδρόμιο; Π.χ. μήπως απαγορεύονται πράγματα που έχουν σχέση με αυτοκίνητα (που δε νομίζω, δεν το έχω ξανα-ακούσει/διαβάσει πουθενά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...