Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, grfurby είπε

 Δεμα με εκτιμωμενη άφιξη 29/8 απο Γαλλια φαίνεται εχει μεινει στο τρανζιτ και εκτοτε ουδέν νεότερο.

Μεχρι ποτε πρεπει να περιμένω?

Screenshot_2023_0909_202237.png.a49875135eff28ca6f56d586157b61a2.png

H LaPoste ειναι το γαλλικο ταχυδρομειο κανει απο 1 εως 3 εβδομαδες για παραλαβη στο συνολο.

Καποια ερχονται πιο γρηγορα (Γαλλια-Ελλαδα στη 1 βδομαδα) καποια φτανουν τις 20 μερες απο την ημ/νια παραγγελιας. 

Αρα κοντα στις 20 Σεπτ το αργοτερο η παραλαβη εφοσον δεν υπαρχουν καθυστερησεις ειτε Γαλλια με απεργιες ειτε Ελλαδα λογω καιρου κλπ.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πληροφοριακά και μετα απο μηνα χωρις παράδοση πηρα τα ταχυδρομεια και μου ειπαν οτι ειναι ακομα στη Γαλλια και να ενημερωσω τον αποστολεα να κανει αιτηση αναζητησης πράγμα και το οποιο του ζητησα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, grfurby είπε

Πληροφοριακά και μετα απο μηνα χωρις παράδοση πηρα τα ταχυδρομεια και μου ειπαν οτι ειναι ακομα στη Γαλλια και να ενημερωσω τον αποστολεα να κανει αιτηση αναζητησης πράγμα και το οποιο του ζητησα 

Ενημερωτικα απο 6 παραγγελιες με LaPoste 

2 ηρθαν σε 6-8 μερες 

3 ηρθαν στις 2 βδομαδες/12 μερες περιπου 

κ 1 εκανε 3 βδομαδες/20-22 μερες για παραλαβη ειχε πεσει η απεργια στη Γαλλία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

για αγορα desktop απο USA ,με USPS Priority Mail International ειναι αξιπιστο η θα ερθει σπαραλια το pc ?εχει κανεις εμπειρία?

Ειναι η πιο συνηθισμένη αποστολη από Αμερική με usps. Γυρω στο 20 μέρες 3 βδομαδες + δασμοι/τελη. Ο πωλητης/κατ/μα πρεπει να κανει  καλό πακετάρισμα κ να τσεκάρεις αξιολογήσεις πριν την πληρωμη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aces είπε

Ειναι η πιο συνηθισμένη αποστολη από Αμερική με usps. Γυρω στο 20 μέρες 3 βδομαδες + δασμοι/τελη. Ο πωλητης/κατ/μα πρεπει να κανει  καλό πακετάρισμα κ να τσεκάρεις αξιολογήσεις πριν την πληρωμη :)

προσπαθει και με dhl αλλα συνανταει συνεχεια εμποδια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα μου ερχεται κατι απο Αγγλια, με Ebay global shipping. Δεν εχει τυχει να το ξαναχρησιμοποιησω.

Θα ενημερωθω για τις αλλαγες tracking μεταξυ των εταιριων courier; Γιατι η πρωτη, εντος Αγγλιας, φαινεται οτι τελειωσε το εργο της, και εγω δεν εχω ακομη ενημερωση για την επομενη.

Ανησυχησα χτες γιατι ειδα οτι εγινε...delivered εντος UK, αλλα μετα με καθησυχασε ο seller και μου ειπε οτι ειναι μεσω το global shipping και θα συνεχισει μεχρι Ελλαδα με αλλη. Η πρωτη courier ηταν μια 'evri'.

Ξερει κανεις, η επομενη ειναι μαλλον yodel και dpd, αν θα μου ερθει καποιο Mail με tracking number, πως παει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανεις δεν ξερει μαλλον.

Κατα τα λοιπα, εχω μεινει οτι το δεμα μου εγινε delivered καπου στην Αγγλια, και αναμενω, αν καλως αναμενω αφου κανεις δεν ξερει εδω να μου πει, αν θα φανει κανενα νεο tracking πχ απο dpd ή οποια αλλη αναλαβει τη μεταφορα απο UK προς Ελλαδα. Ωραια πραγματα ομως. Να μου ερχεται και mail απο την evri courier στην Αγγλια, αν εμεινα ευχαριστημενος απο τις υπηρεσιες τους που....μου παρεδωσαν το δεμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2023 στις 4:15 ΜΜ, aces είπε

Ενημερωτικα απο 6 παραγγελιες με LaPoste 

2 ηρθαν σε 6-8 μερες 

3 ηρθαν στις 2 βδομαδες/12 μερες περιπου 

κ 1 εκανε 3 βδομαδες/20-22 μερες για παραλαβη ειχε πεσει η απεργια στη Γαλλία.

 

Tελικα πηρα refund 

 Kριμα ομως γιατί το προιον ηταν τελευταίο κομματι και πλεον δυσευρετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mindreader

Τον Μάιο μου εστάλει από Ebay UK, με Global Shipping Programme ένα δέμα. Το είχε αναλάβει η Pitney Bowes. Το αρχικό tracking number ήταν FFxxxxxxxxxGB (Royal Mail ), μετά UPAAH0000000xxxxxxxx. Μετά στο https://parcelsapp.com/en/ ( στο Next tracking numbers ), είδα ένα 10ψήφιο νούμερο της Γενικής Ταχυδρομικής. Μέσα στο ebay δεν μου είχε κάποιο επόμενο tracking. Το είδες μέσα από το parcelsapp;

Στις 3/5/2023 στις 7:37 ΜΜ, specre είπε

Συγγνώμη αλλά (αυτά διάβασα) αν επιλέξεις Global Shipping Programme τότε πάει πρώτα σε ένα UK Shipping Centre (1ο tracking number) και από εκεί φροντίζει το ebay να το στείλει σε εσένα (2ο tracking number). Οπότε δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα σου σταλεί με UPS ή ΕΛΤΑ κτλπ. Ο πωλητής δε γνωρίζει (από όσο κατάλαβα), πως θα σταλεί μετά από το UK Shipping Centre έως ότου βγει το νέο tracking number. Βασικά σε αυτή την περίπτωση είμαι εγώ. Ο πωλητής γράφει ότι αποστέλλει με Royal Mail 48 και περιμένω 2 ημέρες να κάνει την αποστολή.

  

Στις 12/5/2023 στις 8:09 ΠΜ, specre είπε

Καλημέρα. Έφυγε το δέμα μου εχθές από το Global UK center και σήμερα μου έδωσε tracking number Γενικής Ταχυδρομικής. Είναι το 3ο tracking number. Βάζεις το UPAxxxx στο https://parcelsapp.com/ και δεξιά σου έχει ένα link με τα "Next tracking numbers". Εκεί βλέπεις το "Last mile carrier". Ευτυχώς δεν θα μπλέξω με ΕΛΤΑ. :whistle:

 

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2023 στις 2:58 ΜΜ, grfurby είπε

Tελικα πηρα refund 

 Kριμα ομως γιατί το προιον ηταν τελευταίο κομματι και πλεον δυσευρετο

Περιεργο παντως που δεν παρελαβες καθολου απο Γαλλια. Η LaPoste ειναι κ λιγο απροβλεπτη αλλα παντοτε ερχονται για παραλαβη σπανια χανονται δεματα. Τεσπα καλυτερα επιστροφη χρηματων αφου αργησε κατα πολυ η παραδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά μήπως έχει κανείς εμπειρία με ebay international shipping (όχι global) να μου λύσει την πιο απλή απορία;
γιατί έχω λιώσει προσπαθώντας να βρω ποιος χρεώνει στο τέλος τα όποια εκτελωνιστικά προκύψουν (για αξία κάτω των 150 ευρώ) αλλά δεν μπορώ
από τα ελτά χρεώνουν ή από ebay μεριά (courier δηλαδή ; ) με ότι τιμές γουστάρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, grab είπε

ρε παιδιά μήπως έχει κανείς εμπειρία με ebay international shipping (όχι global) να μου λύσει την πιο απλή απορία;
γιατί έχω λιώσει προσπαθώντας να βρω ποιος χρεώνει στο τέλος τα όποια εκτελωνιστικά προκύψουν (για αξία κάτω των 150 ευρώ) αλλά δεν μπορώ
από τα ελτά χρεώνουν ή από ebay μεριά (courier δηλαδή ; ) με ότι τιμές γουστάρουν;

Σε ορισμενα προιοντα το ebay συνηθιζε να αναφερει import fees included στο checkout στη σελιδα πριν πληρωσεις. Αν στο δειχνει θα ειναι προπληρωμενα τα τελη αν οχι ειτε τα ΕΛΤΑ (αν ερθει με απλο ταχυδρομειο) ή καποια ιδιωτ.κουριερ (αν ερθει express shipping) θα κανει εκτελωνισμο με την αφιξη του δεματος στην Ελλαδα εφοσον το προιον/αντικειμενο ερχεται απο χωρα εκτος ΕΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, aces είπε

Σε ορισμενα προιοντα το ebay συνηθιζε να αναφερει import fees included στο checkout στη σελιδα πριν πληρωσεις. Αν στο δειχνει θα ειναι προπληρωμενα τα τελη αν οχι ειτε τα ΕΛΤΑ (αν ερθει με απλο ταχυδρομειο) ή καποια ιδιωτ.κουριερ (αν ερθει express shipping) θα κανει εκτελωνισμο με την αφιξη του δεματος στην Ελλαδα εφοσον το προιον/αντικειμενο ερχεται απο χωρα εκτος ΕΕ.

οπότε δεν έχει να κάνει με το αν είναι eis ή όχι;
αλλά πώς ξέρω αν θα είναι ελτα ή ιδιωτικό courier; αυτό ρωτάω
ή εννοείς ότι το επιλέγω εγώ (οπότε θα το ξέρω αυτόματα);
sry δεν έχω ξαναπαραγγείλει, η πρώτη μου αγορά θα είναι τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...