Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ένα αρχ$%&* μου έδωσε αρνητικό feedback γιατί του έδωσα neutral feedback. Δεν απαντούσε στα email μου και άργησε το προιον του να έρθει 21 μέρες απο την Ολλανδία.

τι μπορώ να κάνω στον $%^*?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια απορία.

 

Χτύπησα κάτι απ το αμερικάνικο ebay πριν μερικές μέρες και σήμερα το έστειλε ο seller με USPS Global Express.

 

Μου ήρθε email notification απ το σύστημά τους οτι ο seller τύπωσε label για το πακέτο με τα στοιχεία μου.

 

Όλα καλά, αλλα έχει κάνει στο όνομά μου ενα τυπογραφικό λάθος:

 

Αντί για 'THEMISTOCLES' έχει βάλει 'TEHMISTOCLES' στο μικρό όνομα.

 

Επίθετο και διεύθυνση ειναι όλα σωστά.

 

Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

 

Αν δεν κάνω λάθος την παράδοση την αναλαμβάνει στην Ελλάδα το πόρτα-πόρτα των ΕΛΤΑ...

 

Μήπως απλά ειμαι υπερβολικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια απορία.

 

Χτύπησα κάτι απ το αμερικάνικο ebay πριν μερικές μέρες και σήμερα το έστειλε ο seller με USPS Global Express.

 

Μου ήρθε email notification απ το σύστημά τους οτι ο seller τύπωσε label για το πακέτο με τα στοιχεία μου.

 

Όλα καλά, αλλα έχει κάνει στο όνομά μου ενα τυπογραφικό λάθος:

 

Αντί για 'THEMISTOCLES' έχει βάλει 'TEHMISTOCLES' στο μικρό όνομα.

 

Επίθετο και διεύθυνση ειναι όλα σωστά.

 

Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

 

Αν δεν κάνω λάθος την παράδοση την αναλαμβάνει στην Ελλάδα το πόρτα-πόρτα των ΕΛΤΑ...

 

Μήπως απλά ειμαι υπερβολικός;

 

ΕΝΤΕΛΩΣ....

Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΕΣY ΣΤΟ "ORDER DETAILS"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την διεύθυνση και τα στοιχεία μου τα έχω καταχωρημένα σωστά (αγοράζω απ το 2004 απ το ebay), το λάθος ειναι του πωλητή...

 

Αλλα πιστεύω δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ εντάξει.Στην τελική ο καθένας καταλαβαίνει ότι έγινε λάθος με τα γράμματα.Δεν σε έγραψε και Περσεφόνη!!!!Απαξ και η διεύθυνση είναι σωστή και Πελοπίδα να έγραφε το μικρό σου δεν παίζει πρόβλημα. Άντε καλορίζικο!!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλοι

αγόρασα ένα μεταχειρισμένο νοκια 6680 από το ebay αγγλίας, που και πόσο θα μου στοιχίσει να μου το ξεκλειδώσουν για να το βάλω στο δικό μου δίκτυο (Q);

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.Χρησιμοποιησα Paypal για αγορα εκτος Ebay.Την πρωτη φορα με τον πωλητη δεν ειχα κανενα προβλημα.Εστειλε το προιον και ηταν αψογος.Την δευτερη φορα αυτο που μου εστειλε δεν λειτουργουσε και κατοπιν συνεννοησης το εστειλα πισω και ζητησα επιστροφη χρηματων.Απο τοτε δεν απαντα στα mail μου.Υπαρχει περιπτωση να παρω τα χρηματα μου πισω με καποιον τροπο;

 

 

Καλησπέρα παιδιά.

Καινουριες εξελίξεις στην υπόθεση.Το προηγούμενο Σάββατο (29/3) έκανα dispute μεσω Paypal για το ποσο που έστειλα στον πωλητη κα μετα απο λίγο ο πωλητης μου επεστρεψε τα χρηματα...Ως εδώ καλα.Το θέμα είναι ότι ακομα και σημερα η κατασταση του λογαριασμου στο Paypal περιγραφει την επιστροφη των χρηματων ως εκκρεμης ("Refund pending") για το λογο οτι ο πωλητης δεν εχει στον λογαριασμο του χρηματα...

Ωραια...τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;

 

Οποιαδηποτε απαντηση δεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Καινουριες εξελίξεις στην υπόθεση.Το προηγούμενο Σάββατο (29/3) έκανα dispute μεσω Paypal για το ποσο που έστειλα στον πωλητη κα μετα απο λίγο ο πωλητης μου επεστρεψε τα χρηματα...Ως εδώ καλα.Το θέμα είναι ότι ακομα και σημερα η κατασταση του λογαριασμου στο Paypal περιγραφει την επιστροφη των χρηματων ως εκκρεμης ("Refund pending") για το λογο οτι ο πωλητης δεν εχει στον λογαριασμο του χρηματα...

Ωραια...τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;

 

Οποιαδηποτε απαντηση δεκτη!

 

 

Είχα απάντηση από τον πωλητή με το παρακάτω email:

 

"Hi Manos,

 

These are the details from the resolution centre in my Paypal account:

 

Transfer to:

Bank Account

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Total Amount:

£xxxxx GBP

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Date:

29 Mar. 2008

Time:

14:08:43 GMT

Status:

Uncleared (Expected Clearing Date: 8 Apr. 2008)

 

 

It says the clearing date is the 8th April. The funds are being taken from my bank and not the paypal account which is why it is taking so long.

 

Sorry about the wait but there is no way I can speed it up."

 

Έχω αλλάξει το ποσό με xxxxxx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση.

Αγόρασα πρίν 1 βδομάδα περίπου με buy it now ένα r/cd mp3 μαμίσιο για το octavia μου μιας και έχει μόνο r/cd απο το ebay.co.uk

Σε ερώτησή μου ο seller μου είπε ότι το έστειλε την επόμενη μέρα.

Μου είπε επίσης ότι θα κάνει 1-2 βδομάδες για να το παραλάβω.

Να σημειώσω ότι έχει 99.6 positive feedback με γύρω στις 200 πωλήσεις εάν δεν απατώμαι.

Εκανα ένα search σήμερα για πλάκα και βλέπω ότι το ίδιο άτομο πουλάει ακριβώς το ίδιο πράγμα με ΟΛΟΙΔΙΑ περιγραφή στην ίδια φυσικά τιμή το οποίο ολίγον με παραξένεψε.

Δεδομένου ότι το συγκεκριμένο r/cd πρέπει να βγεί απο ένα αμάξι ή να αγοραστεί απο την αντιπροσωπεία της skoda(Να μην πούμε με τί κόστος) φοβάμαι μην τυχόν είναι κλεμμένο ή δεν μου στείλει τίποτα εν τέλει.

Συγγνώμη για το μακροσκελές post.Ποιά η γνώμη σας.

Υ.Γ Το αγόρασα μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pii κοιτα το feedback του πωλητη μηπως εχει πουλησει κ αλλα τετοια ραδιο.Αμα δεν εχει τοτε εχεις ενα λογο παραπανω να ανησυχεις .

Συνηθως τα δεματα απο Αγγλια κανουν 3 με 7 εργασιμες μερες για να ερθουν Ελλαδα .

Ο τροπος αποστολης που διαλεξες υποστηριζει tracking number? αν ναι , τοτε αμα ειναι οντως απατη λογικα θα παρεις τα λεφτα πισω απο την paypal μεσω dispute.

 

Υ.Γ το αγορασες απο το ebay κ πληρωσες μεσω paypal ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μια λιγο ασυνηθιστη ερωτηση...Εχω βρει μια βιντεοκαμερα απο Αυστραλια και προφανως αν μου τη στειλουν εδω ενδεχεται να εχω προβλημα με το τελωνειο. Ομως σε τρεις βδομαδες παω Αμερικη. Ξερετε αν υπαρχει και στην Αμερικη θεμα με το τελωνειο κτλ?μηπως και μου τη στειλουν εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα,θελω να κανω ενα bid για μια δημοπρασια που ληγει σε 9 ωρες αλλα η τιμη του προιοντος εινια εξευτελιστικα μικρη,κατι 5$,ειναι δυνατον να συμβαινει καιτ τετοιο?Μηπως παιζει καμια εξτρα χρεωση που δεν βλεπω(περα απο τα μεταφορικα)?

το προιον ειναι αυτο

http://cgi.ebay.com/New-Adidas-NBA-Swingman-Carmelo-Anthony-SKY-Jersey-XL_W0QQitemZ220217692897QQihZ012QQcategoryZ83078QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...