Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγουρο δεν ειναι τιποτα. Αν γραψουν ομως οτι ειναι gift και μια χαμηλη αξια, εχεις πιθανοτητες η να μη πληρωσεις η να πληρωσεις κατι λιγα. Καλο θα ηταν επισης να μην εμφανιζεται σαν αποστολεας καποια εταιρια, αλλα ονομα ιδιωτη και φυσικα κανενα τιμολογιο μεσα. Και κατι αλλο, δε ξερω κατα ποσο ειναι ευκαιρια αυτο που βρηκες, αλλα επειδη κ εγω ειχα ενδιαφερθει στο παρελθον και ειχα ψαξει στο ebay.com, βρηκα τη μηχανη που ηθελα σχεδον στην ιδια τιμη στο ebay.co.uk και ειχα και το κεφαλι μου ησυχο απο τελωνεια. Ριξε μια ματια κ εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσπαθώ να αγοράσω ένα jean με buy it now από το αμερικανικό ebay και μου βγάζει μήνυμα πως πρέπει να έχω linked το paypal account στο ebay account. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό σε buy it now. Το έχετε ξαναδεί? Μήπως είναι μούφα για να μου πάρει τους κωδικούς paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να αγοράσω ένα jean με buy it now από το αμερικανικό ebay και μου βγάζει μήνυμα πως πρέπει να έχω linked το paypal account στο ebay account. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό σε buy it now. Το έχετε ξαναδεί? Μήπως είναι μούφα για να μου πάρει τους κωδικούς paypal?

 

Linking your eBay account to your PayPal account:

 

1. Sign into your eBay account and click on "My eBay"

2. From the left column of My eBay, under My Account, click the “Addresses” link.

3. On the Addresses page, click the “View all shipping addresses” link.

4. In the "About Addresses” section, check if there is any PayPal Account currently linked to this eBay account. If no current link, click the Add PayPal Addresses button and sign into your PayPal account. When you sign in to your PayPal account, your eBay and PayPal Verified Accounts will be linked.

5. If there is already a linked PayPal account, check to make sure it is the correct one. Otherwise, remove the link and link to the correct one by clicking the Add PayPal Addresses button.

 

 

Ελπίζω να βοήθησα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι σχετικά καινούργιοσ στο e-bay και θα ήθελα να ξανασυζητήσουμε ορισμένα πράγματα.

Καταρχήν να σας πώ πως διάβασα τις 30 περίπου πρώτες σελίδες του thread αλλά πάλι δεν κατάφερα να βγάλω ξεκάθαρα συμπεράσματα. Το θέμα είναι το εξής:

Σκέφτομαι να αγορασω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή πραγματικά σε τιμή ευκαιρίας αλλά η φωτογραφική γίνεται ship απο το Hong Kong και δεν ξέρω αν θα μου προκύψει ζήτημα στο τελωνείο και φάω κανένα φέσι πασχαλιάτικο. Απο κάποια που διάβασα στο thread με οδήγησαν στο συμπέρασμα πως εάν δηλωθεί το αντικείμενο ως gift και δέν αναγράφεται κάπου η πραγματική του αξία (ή αναγραφεται λιγότερη) απο τον πωλητή τότε λογικα δεν θα φάμε τα κερατιάτικα του τελωνείου στο κεφάλι....

Είναι σίγουρη όμως αυτή η μέθοδος;;;

 

Shipping and Handling To Greece AU $60.00 Service: EMS International Courier - Parcels

Ιnsurance None

 

Αυτά εδώ αναγραφονται στην σελίδα πώλησης του προ'ι'όντος..

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

1)First of all, before buying from international ebay sites (out of europian union) you have to verify with the seller that he can post the goods to Greece. Some ship worldwide but exclude some countries, usually Italy, China, sometimes Greece.

2)From usa experience up to now, all goods that where shiped with usps (NOT COURIER) didn't go through customs. But the maximum value I have tried is 50 euro so

I dont know what happens for more expensive staff.

3)AVOID COURIER companies, like fedex and the rest. Use the normal country mail. The greek customer is a chaos and they dont have specific rules. They decide by luck. But normaly they check courier companies cause they transfer the most expensive staff. They seem not to bother with normal mail, cause it is a sign that the goods are not "delicate"

 

I will try to buy 2 jeans from usa ebay , total price with postage 110 us dollars!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα είμαι καινούργιος στο site και θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας για μια αγορά που προτίθεμαι να κάνω από ebay.Από αυτά που διάβασα στο forum μπορώ να πω ότι έμαθα αρκετά, παρ'όλα αυτά δεν έχω καταφέρει να συνθέσω όλη την διαδικασία αγοράς αναλυτικά.Υπάρχει κάπου κάτι που θα μπορούσε να με βοηθήσει;Αν όχι μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κάνει ακόμα αγορά, αλλά ενδιαφέρομαι άμεσα.Διαβάζοντας ολα αυτά περί ασφαλειών, τελωνείων κλπ μπερδεύτικα.Υπάρχει τρόπος βοήθειας!;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κάνει ακόμα αγορά, αλλά ενδιαφέρομαι άμεσα.Διαβάζοντας ολα αυτά περί ασφαλειών, τελωνείων κλπ μπερδεύτικα.Υπάρχει τρόπος βοήθειας!;

 

dimitris_ban

 

Λοιπόν για να σου δώσω μια ιδέα να καταλάβεις τι πάζει.

Εάν αγοράσεις κάτι απο χώρα που είναι μέλος της Ευρωπαικής Ένωσης τότε τα πράγματα είναι σχετικά απλά χτυπάς στο κεφάλι αβέρτα-κουβέρτα αλλά πάντα προσεκτικά!!!. Ούτε τελωνεία ούτε τίποτα.

Το ζήτημα αλλάζει όταν παραγγέιλεις απο χώρα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης όπως Αμερική,Αυστραλια,Hong Kong. Δυστυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις το τοπίο ακόμα είναι αρκετά θολό.Το αν θα περάσει τελωνείο βασίζεται στην τύχη και σε άλλους δυστυχώς αστάθμητους παράγοντες.Εγώ να πώ την αλήθεια με πωλητές που επικοινώνησα εκτός χωρών Ε.Ε. μου είπαν πως μπορούν να κάνουν κάποιες ενέργείες για να αποφύγουμε το τελωνείο αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο. (custom inspection depends on luck-όπως συγκεκριμένα μου ανέφερε πωλητής απο Αυστραλία),

Παντώς σίγουρα αποφεύγουμε αυτούς που στέλνουν με COURIER απο χώρες εκτός Ευρωπαικής Ένωσης.

Εχω πάρει απόφαση να ρισκάρω με πωλητή απο Αυστραλία που μου ανέφερε πως θα δηλώσει αξία παλέτου 80 Ευρώ (100 Δολλάρια Αμερικής) Και θα μαρκάρει το αντικείμενο σαν ΔΩΡΟ (marked as a gift) και επίσης ο Αποστολέας που θα αναγράφεται στο πακέτο θα είναι κάποιο φυσικό πρόσωπο και όχι π.χ. κάποιο όνομα εταιρίας.

Δυστυχώς όμως και πάλι ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι σίγουρο αλλά υπάρχουν πάρα πολλές πιθανότητες να αποφύγουμε το τελωνείο.

Θα πάρω το ρίσκο και ο Θεός Βοηθός. Παντώς έτσι όπως τα έχω υπολογίσει δεν θα βγώ χαμένος. Στην χειρότερη περίπτωση θα βγώ απλώς λιγότερο κερδισμένος απο το να γόραζα το αντικείμενο απο εδώ.

 

 

Αλλα όπως πάντα μήν ξεχνάμε ΖΟΫΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και τα πάντα είναι Ρευστά.

 

 

Τα συμπερασματά και οι τελικές επιλογές είναι δικές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδα όμως το αγγλικό ebay είναι πολύ πιο ακριβό από το αμερικάνικο. Γι'αυτό θα προτιμούσα να κάνω αγορές μέσω αμερικάνικου. Υπάρχουν διαθέσιμες συμβουλές για να αποφύγω τις κακοτοποιές(απάτη , τελωνείο,couurier κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν διαθέσιμες συμβουλές για να αποφύγω τις κακοτοποιές(απάτη , τελωνείο,couurier κλπ);

Αν διαβασεις τις 2 τελευταιες σελιδες του thread θα βρεις αρκετες συμβουλες. Ακομα μια ειναι ν αγορασεις απο πωλητη που εχει απο 1000+ feedback και ποσοστο positive

99,5 % και πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα μπορει να εχει ξαναμπει αλλα δεν μπορω να το βρω..

Εχω αγορασει με μπλουζα απο το αγγλικο ebay με paypal μεσω της πιστωτικης μου.

Ο seller απο οτι ειδα μετα δεν εχει καλο feedback ενας που αγορασε τη ιδια ακριβως μπλουζα με αυτην που πηρα γραφει αυτα :

misrepresented item/no response or refund- ZERO COMMUNICATION - BEWARE!!!!

 

Αν δεν πανε καλα τα πραγματα μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω και πως;;;;

 

Η μπλουζα ειναι αυτη :http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200217895228&_trksid=p2759.l1259

 

Μεχρι τωρα δεν απανταει στα email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά αγορά απο ebay.com και παρόλι την μελέτη που έριξα την έκανα την γκάφα :fear: Αγόρασα μια ζελατίνα puig για το zx10 62$ τον ρώτησα πόσο είναι τα ταχυδρομικά και μου απάντησε 92$. Κατάλαβα 92$ όλα μαζί και την παρήγγειλα. Τώρα μου ζητάει 62+65=127 για να την στείλει. Του εξήγησα ότι κατάλαβα λάθος αλλά τελικά μου την στέλνει με USPS με 35$ .Τι μπορώ να κάνω? Με USPS πόσο καιρό θα κάνει για Ελλάδα? Αυτός μου είπε κανα μήνα :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά αγορά απο ebay.com και παρόλι την μελέτη που έριξα την έκανα την γκάφα :fear: Αγόρασα μια ζελατίνα puig για το zx10 62$ τον ρώτησα πόσο είναι τα ταχυδρομικά και μου απάντησε 92$. Κατάλαβα 92$ όλα μαζί και την παρήγγειλα. Τώρα μου ζητάει 62+65=127 για να την στείλει. Του εξήγησα ότι κατάλαβα λάθος αλλά τελικά μου την στέλνει με USPS με 35$ .Τι μπορώ να κάνω? Με USPS πόσο καιρό θα κάνει για Ελλάδα? Αυτός μου είπε κανα μήνα :mad:

 

Σαν τι να κάνεις?Εγραφε ταχυδρομικά 92$,μετά σου ζήτησε 65$ και στο τέλος κατέληξε στα 35$.Σύνολο 62+35=97$ ,δηλαδή 5 πάνω από όσα υπολόγισες λανθασμένα.Τον πληρώνεις ,λες ευχαριστώ και για την εκπτωση που σου έκανε και περιμένεις!

Το πιθανότερο είναι να μην χρειαστεί ένας μήνας αλλά σου λέει τόσο για να είναι σίγουρα μέσα.Μην σου πεί λιγότερο χρόνο και τον τρελλάνεις στα μηνύματα αν αργήσει να φτάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά. Θα γίνω λίγο κακός.Πιστεύω ότι το ebay είναι η χειρότερη επιλογή για online αγορές. Μεγάλο το ποσοστό των απατεώνων και των fake products.Υπάρχουν πολλοί πωλητές με 1000αδες πωλήσεις και feedback 100% που πουλάνε fake προϊόντα.Τέλος το αλισβερίσι στα σχόλια του feedback δεν είναι τίμιο.

Μόνο τα online έγκυρα καταστήματα είναι κατάλληλα για αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...