Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

A, OK. Τότε μιλάς για τις σελίδες πωλητή που έχει πρόσβαση μόνο ο πωλητής....

 

Ναι μόνο για τον πωλητή που έτσι και αλλιώς του τα στέλνουν τα στοιχεία μόλις κλείσει η δημοπρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω να κανω μια δημοπρασια στο ebay με την επιλογη buy now και ακομη να μπορω να πουλησω παραπανω απο ενα αντικειμενα,αλλα δεν την βρισκω πουθενα! μπορει καποιος να με βοηθησει? δεν θελω να κανουν προσφορες αλλα να το αγοραζουν(και οχι μονο ενα) αντικειμενα με την επιλογη buy now

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , καταφερα να πουλησω το πρωτο μου item στο ebay.com το οποιο εγινε κανονικα bid , το θεμα ειναι οτι δε ξερω αν με εχει πληρωσει ακομα , στο paypal που ειδα δε μου εχουν μπει λεφτα και στο ebay βλεπω αυτό , γνωριζει κανεις να με βοηθισει?

sosgd6.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας θα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις.βρηκα ενα ατομο μεσω ιντερνετ για να πουλησω το λογαριασμο ενος διαδικτιακου παιχνιδιου.δεν το εβαλα στο ebay αλλα μου εστειλε τα λεφτα μεσω paypal.

1. στην πληρωμη γραφει pending.μου ειπε οτι κανει 4-5 μερες για να γινει completed.ισχυει κατι τετοιο?

2.οταν γινει completed θα του δωσω εγω ολα τα στοιχεια για τον λογαριασμο του παιχνιδιου μεσο email.υπαρχει περιπτωση να κανει μετα dispute στο paypal οτι δεν του εστειλα τπτ η οτι εκανε λαθος στην πληρωμη και να μου ζητησει τα λεφτα πισω?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω αν ο αλλος στηλει χαλασμενο πραγμα,η κατι δεν ειναι μεσα στο κουτι,πως το αποδικνυεις? πως μπορεις να κανεις dispute σε τετοια περιπτωση? επισης καποιος μου εστηλε χωρις να κανει προσφορα στο ebay αλλα κατευθιαν στο email μου ενα payment με τρελο ποσο,και το paypal λεει να το στηλω και να του γραψω το shipping tracking number για να μπουν τα χρηματα στο λογαριασμο μου.θελει να το στηλω καπου στην νιγιρια.εχω στηλει μηνυμα στο paypal για αυτον,αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι η απατεωνια τους δεν εχει ορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρει κανένας πόσες ημέρες κάνει η EMS να φέρει από Κορέα κάτι πράγματα που παρήγγειλα (γιατί φεύγω σε καμιά εβδομάδα)? Τα φέρνει με courier ή συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια στη παρέα είμαι καινούριος στο ebay και μόλις έκανα τη πρώτη μου αγορά αλλά...να πως έχει η ιστορία

 

τη Κυριακή κέρδισα ένα κινητό από το ebay.fr και τη δευτέρα πλήρωσα με paypal. ο Γάλλος(feedback 99.3) μου επιβεβαίωσε με mail ότι έλαβε τα χρήματα και ότι χθες το απόγευμα το πήγε στο ταχυδρομείο COLISSIMO INTERNATIONNAL και μου έδωσε τον αριθμό του πακέτου : CC47728****FR (έκρυψα τους 4 τελευταίους αριθμούς) επίσης μου έστειλε και τη σελίδα παρακολούθησης του πακέτου http://www.laposte.fr/colissimo.

 

Όμως όταν πατάω τον αριθμό αυτό μου λέει ότι δεν υπάρχει πακέτο με τέτοιο αριθμό. Του έστειλα mail και τον ρώτησα και μου είπε ότι μπορεί να μην έχει περαστεί ακόμα και να περιμένω μέχρι αύριο και αν ακόμα δεν έχει περαστεί να πάει στο ταχυδρομείο

 

τι προτείνετε να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρει κανένας πόσες ημέρες κάνει η EMS να φέρει από Κορέα κάτι πράγματα που παρήγγειλα (γιατί φεύγω σε καμιά εβδομάδα)? Τα φέρνει με courier ή συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ?

Περιπου μια εβδομαδα κανει. Θα στα φερει η υπηρεσια πορτα πορτα των ΕΛΤΑ

 

γεια στη παρέα είμαι καινούριος στο ebay και μόλις έκανα τη πρώτη μου αγορά αλλά...να πως έχει η ιστορία

 

τη Κυριακή κέρδισα ένα κινητό από το ebay.fr και τη δευτέρα πλήρωσα με paypal. ο Γάλλος(feedback 99.3) μου επιβεβαίωσε με mail ότι έλαβε τα χρήματα και ότι χθες το απόγευμα το πήγε στο ταχυδρομείο COLISSIMO INTERNATIONNAL και μου έδωσε τον αριθμό του πακέτου : CC47728****FR (έκρυψα τους 4 τελευταίους αριθμούς) επίσης μου έστειλε και τη σελίδα παρακολούθησης του πακέτου http://www.laposte.fr/colissimo.

 

Όμως όταν πατάω τον αριθμό αυτό μου λέει ότι δεν υπάρχει πακέτο με τέτοιο αριθμό. Του έστειλα mail και τον ρώτησα και μου είπε ότι μπορεί να μην έχει περαστεί ακόμα και να περιμένω μέχρι αύριο και αν ακόμα δεν έχει περαστεί να πάει στο ταχυδρομείο

 

τι προτείνετε να κάνω?

Τιποτα να μη κανεις. Απλα να περιμενεις και να μην αγχωνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά έχω άλλη μια απορία.

 

Εγώ σε μια εβδομάδα το πιο πιθανό είναι να λείπω. Γίνεται να κανονίσω με τα ΕΛΤΑ να μην τα φέρει μόλις έρθουν αλλά μετά το ΠΑΣΧΑ ή να πάω να τα παραλάβω εγώ μόλις γυρίσω ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων? Γιατί από ότι έχω καταλάβει τα απλά δέματα απλός τα αφήνουν στην πόρτα και φεύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν είναι φάκελος αλλά δέμα, θα σου έρθει ειδοποιητήριο για να πας να το παραλάβεις. Το θέμα είναι να μην αργήσεις να επιστρέψεις και το στείλουν από 'κεί που 'ρθε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαστε και το post το δικο μου και εχετε κατα νου οτι 45 μερες max το paypal δεχεται dispute.Εγω την πατησα.

1. Αφου υπαρχει αυτο το thread για το ebay γιατι δεν εκανες post εδω?

2. Το paypal μπορει να δεχεται dispute μεχρι 45 ημερες απο τη πληρωμη, αλλα η τραπεζα που πηρες τη καρτα, δεχεται δηλωση απο τη πλευρα σου περι μη αποδοχης της συγκεκριμενης χρεωσης που σου εγινε επειδη δε παρελαβες το προιον, περιπου 90 ημερες μετα τη συναλλαγη;) Τηλεφωνησε στη τραπεζα και θα σου εξηγησουν τι πρεπει να κανεις για να σου επιστραφουν τα χρηματα

3. Δε περιμενουν 2.5 μηνες για να κανουν dispute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κερδισα μια δημοπρασια μεσω ebay και την προηγουμενη τεταρτη τον πληρωσα με paypal αλλα δε μου απαντησε οτι εχει παρει τα χρηματα και οτι εχει ταχυδρομησει το προιον.Ελπιζω να το χει κανει.Το θεμα ειναι οτι εφοσον λεει οτι το δεμα ερχεται σε 6 με 10 εργασιμες λογικα θα ρθει την αλλη βδομαδα,εγω ομως θα λειπω μεχρι αρχες μαη.Οποτε τι γινεται?Θα μεινει στο ταχυδρομειο η θα το στειλουν παλι πισω αμερικη και θα τρελαθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...