Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

UPDATE*

 

Σε μια συζήτηση που είχα με ένα παιδί, όταν του είπα το πρόβλημα και το πού μένω..μου απάντησε..

 

"Και έχεις τόσο χαμηλή ταχύτητα? Ενας φίλος μου λίγο πιο κάτω κλειδώνει με HOL σταθερά 18,5-19 "

 

Τώρα γιατί κουφάθηκα?

Μπας και με δουλεύουν οι του πΟΤΕ?

Και αυτό το "στη γειτονιά σας αυτή είναι η ταχύτητα" είναι παπάδες να με ξεφορτωθούν?

Η από την μια γειτονιά στην άλλη, έχουν τόοοοοοοοοοσο μεγάλη διαφορα??

Πραγματικά τα έχω πάρει μαζί τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα δεν απέχω 4Km....

Ούτε 2,3 όπως είπα..

έως 2Κm απέχω απο dslam...

Τουλάχιστον έτσι γράφει στο ΕΕΤΤ...

Δηλαδή να κάνει τόσο λάθος?

Και αντι για 4 να γράφει 2?

Λιγο παράξενο μου φαίνεται..

 

ασε τι γραφει η eett.τι περιοχη εισαι?

Έκανα δοκιμές και σε άλλες πρίζες,με άλλα καλώδια...αλλα το ίδια νούμερα έχω..

Και κάτι άλλο..2 στενά πιο κάτω πιάνουν 15+...

Ξέχασα να το αναφέρω πρίν

δυο στενα πιο κατω μπορει να ειναι απο αλλο αστικο κεντρο απο αλλο καφαο και παει λεγοντας.

 

Να ζητήσω...αλλα θα το κάνουν?

 

Το οτι δεν συγχρονίζω σε κάποιον συγκεκριμένο αριθμό, αλλά μεταβάλλεται από 7db, μέχρι και 9,5db, παίζει κάποιον ρόλο?

αν πιανουν τα χερια σου κανε δοκιμη εσυ στον κατανεμητη της πολυκατοικιας η στην χωνευτη.απο 7 μεχρι 9,5 db να παιζει το margin δεν ειναι κατι τραγικο.

 

Και τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει, για να έχω 45db?

Πρόβλημα στις καλωδιώσεις?

Πρόβλημα στο ΚΑΦΑΟ?

Να είναι όντως 45db??

 

το 3 ειναι το πιο πιθανο.ακομα και οταν εχεις χαλια καλωδιωση πολυ δυσκολα αυξανει το attenuation.συνηθως θα αυξηθει σε 2 περιπτωσεις.α.

εχεις βαλει φιλτρο πριν το adsl

β.δυσκολο να το εξηγησω να κανει επιστροφη το καλωδιο σου και να ξαναπηγαινει μεχρι το αστικο κεντρο η στο καφαο διαμεσω του αναπληρωματικου καλωδιου.

UPDATE*

 

Σε μια συζήτηση που είχα με ένα παιδί, όταν του είπα το πρόβλημα και το πού μένω..μου απάντησε..

 

"Και έχεις τόσο χαμηλή ταχύτητα? Ενας φίλος μου λίγο πιο κάτω κλειδώνει με HOL σταθερά 18,5-19 "

 

Τώρα γιατί κουφάθηκα?

Μπας και με δουλεύουν οι του πΟΤΕ?

Και αυτό το "στη γειτονιά σας αυτή είναι η ταχύτητα" είναι παπάδες να με ξεφορτωθούν?

Η από την μια γειτονιά στην άλλη, έχουν τόοοοοοοοοοσο μεγάλη διαφορα??

Πραγματικά τα έχω πάρει μαζί τους....

 

ναι πολλα μπορει να αλλαζουν .οποτε αν μπορεις εστω ανοιξε το κεντρικο πριζακι βγαλε ολα τα καλωδια και κρατα μονο το ζευγαρι που ερχεται απο κατω και δοκιμασε εκει τον ρουτερ χωρις αλλα πριζακια χωρις τιποτε αλλο.μεχρ ι και κανεις συναγερμος να φταιει μπορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε τι γραφει η eett.τι περιοχη εισαι?

 

Εδώ

 

 

αν πιανουν τα χερια σου κανε δοκιμη εσυ στον κατανεμητη της πολυκατοικιας η στην χωνευτη.απο 7 μεχρι 9,5 db να παιζει το margin δεν ειναι κατι τραγικο.

 

Πολύ δυσκολο... Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με τέτοια πράγματα...

 

ναι πολλα μπορει να αλλαζουν .οποτε αν μπορεις εστω ανοιξε το κεντρικο πριζακι βγαλε ολα τα καλωδια και κρατα μονο το ζευγαρι που ερχεται απο κατω και δοκιμασε εκει τον ρουτερ χωρις αλλα πριζακια χωρις τιποτε αλλο.μεχρ ι και κανεις συναγερμος να φταιει μπορει.

 

Πως θα καταλάβω πιο έρχεται απο κάτω? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστικο κεντρο περαματος παιζεις?

 

το πιο ερχεται απο κατω θα το καταλαβεις ειτε επειδη θα εχει ταση(εφοσον τα εχεις ξεχωριστα ολα τα ζευγαρια) αλλιως

θα εχουν ολα ταση η αμα εχεις voip τηλεφωνια που δεν υπαρχει ταση θα ειναι το ζευγαρι που οταν το δοκιμασεις θα

συγχρονισει το ρουτερ σου.ολα τα αλλα που θα ειναι στον αερα καιδεν θα συγχρονιζουν οπως δεν θα ενωνονται με τον οτε ειναι που πανε ειτε κατω στον κατανεμητη

για δευτερη γραμμη ειτε στα αλλα πριζακια.για τον κατανεμητη αμα δεν πιανουν τα χερια σου μονο ο Isp μπορει να κανει

ελεγχο μετα.

ο οτε του περαματος ειναι εδω

ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ PERA Βασ. Παύλου 153 opote μπορεις να δεις ποσο αποσταση εχεις.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και στο άλλο topic, σήμερα όπως και χθές ενώ έπαιζε κανονικά η γραμμή χωρίς αποσυνδέσεις, γύρω στις 5 το πρωί αποσυνδέεται εντελώς και δεν συγχρονίζει. Χθές επανήλθε γύρω στις 5 το άλλο απόγευμα, σήμερα δεν έχω ιδέα τι ώρα θα ξανασυγχρονίσει.

 

Τι κουλό είναι αυτό που συμβαίνει; Να αποσυνδέεται πρωινές ώρες και να επανέρχεται την άλλη μέρα το απόγευμα;Φταίει το DSLAM μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dslam δυσκολο.εχουν υπαρξει τρελες αιτιες που γινεται τετοιο.μεχρι και πινακιδα που επαιρνε ρευμα και περναγε διπλα απο καλωδιο οτε και διαφορα κουφα.εκει το δινεις βλαβη και αναφερεις αυτο που λες με σκοπο να σου αλλαξουν ζευγαρι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρός το παρόν για κάποιο λόγο Pouline το router κλειδώνει στα 2mbps και δεν έχω την βραδυνή αποσύνδεση. Φυσικά εγώ δεν πληρώνω 24 για να κλειδώνω στα 2. Για ποιό λόγο το έκαναν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα ήρθε ένας τεχνικός και μου κοίταξε την γραμμή. Μου είπε οτι είναι καλή, και ίσως μου έχουν αλλάξει καταλάθος πόρτα στο DSLAM. Πλέον κλειδώνω στα 12 και κάτι ψιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογικα θα σου εχουν βαλει και κανα profil για να παιζει πιο σταθερα. αντι για 9 margin θα εχεις παραπανω.απο την αλλη να σε κλειδωσαν σε αλλη πορτα δυσκολα.οσο ξερω την υπαρχουσα port Την κανουν ειτε 2 mbit ειτε 24αρα.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 mbit me 10 margin και 25 attenuation.μια χαρουλα.δεν σου εχουν αλλαξει Profile το default εχεις.9 δινει ο οτε οποτε το 10 ειναι στο default.αν ριξεις και το margin απο 10 σε λιγοτερο με κανα dmt η orbmt θα παιξει ακομα περισσοτερο.αλλα δεν εχει και πολυ νοημα.και τα 12 μια χαρα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...