Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον

εγω εχω τα εξής στοιχεια

 

Downstream Upstream

SNR margin (dB): 5.7 10.9

Attenuation (dB): 58.0 30.2

Output power (dBm): 19.5 12.4

Attainable rate (Kbps): 1778 692

Rate (Kbps): 1232 511

 

ειναι μουφα το ξέρω. ειμαι μακρια απο dslam, το ξερω και αυτο. θελω να παρω τηλεφωνο παλι μπας και κανω τίποτα. εχω 3-4 αποσυνδεσεις τη μερα, για πλακα.

θελω να μου πει καποιος τι να τους πω ακριβως, μπας και γίνει κατι. γίνεται να με συνδεσουνε αλλου?

μονο μη με αρχισουνε τις ιστορίες του στυλ "κοιταξε τα καλώδια". Το SNR έπεσε πολυ τον τελευταιο μήνα, κανανε κατι εργα εδω. Κανονικα ητανε γύρω στο 15.

 

 

τι εταιρεια εχεις?το πολυ να σου αλλαξουν Profile αλλα θα πεσει και αλλο η ταχυτητα.με 58 attenuation οτι παιζεις ειναι και θαυμα.αλλοι δεν παιζουν καν.οποτε να λες και ευχαριστω.δεν προκεται να παει παραπανω.το πολυ να κανουν καναν ελεγχο στον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου μηπως εχεις διαφορετικα νουμερα εκει αλλα χλωμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

connx κανονικα. το χειμωνα μια χαρα κλειδωνε 2048. τωρα που κανανε κατι σταψίματα εδω περα πατωσε...κανονικα το attenuation ήταν 55 και το SNR στο 16. μια χαρα πήγαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά πριν φύγω για διακοπές κλείδωνα στα 19000-20000 τώρα που ήρθα πέρνω αυτά τα στοιχεία....

 

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: Fast

Downstream Rate: 11608 kbps

Upstream Rate: 895 kbps

Downstream Margin: 9 db

Upstream Margin: 9 db

Downstream Line Attenuation: 12 db

Upstream Line Attenuation: 2.5 db

Downstream Transmit Power: 11 db

Upstream Transmit Power: 20 db

 

τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ετσι νομίζω. Του έχω κάνει αρκετά restart χωρίς αποτέλεσμα.

 

Το margin τι σημαίνει? μήπως υπάρχει κανα πρόβλημα στην γραμμή? Γιατί είχαμε κάνει πατέντα με τον ηλεκτρολόγο του ΟΤΕ, επειδή το δίκτυο σπίτι ήταν χάλια τραβήξαμε καλώδιο χήμα απο το κουτί και το πέρασα απο το παράθυρο μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ετσι νομίζω. Του έχω κάνει αρκετά restart χωρίς αποτέλεσμα.

 

Το margin τι σημαίνει? μήπως υπάρχει κανα πρόβλημα στην γραμμή? Γιατί είχαμε κάνει πατέντα με τον ηλεκτρολόγο του ΟΤΕ, επειδή το δίκτυο σπίτι ήταν χάλια τραβήξαμε καλώδιο χήμα απο το κουτί και το πέρασα απο το παράθυρο μέσα.

 

 

για να μην σε μπλεξω με το margin αν μπορεις δοκιμασε στο κουτι απευθειας μηπως εχει παθει τιποτα το καλωδιο αυτο.πχ να εχει οξειδωθει αν και τοσο αποτομα δεν γινεται η να ακουμπαει πουθενα αλλου επειδη μπορει καποιος να πειραξε κατι αλλο στο κουτι.αν και εκει τα ιδια τοτ επολυ απλα παει για βλαβη .αν και παλι μην περιμενεις πολλα.παιζει και να σε αφησουν ετσι και να το θεωρησουν οτι ειναι μια χαρα αφου συγχρονιζεις στα 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έριξα μια πρόχειρη ματιά σήμερα στο καλώδιο που έχω τραβήξει απο το κουτί, είναι ηλιοκαμένο και σε μερικά σημεία έχει ψιλογυμνοθεί και λογικά έχει σκουριάσει. Λογικά αυτό θα φταίει έτσι? (σήμερα κλειδώνω στα 12.400)

 

Υπάρχει λοιπόν κάποιο καλώδιο που να μπορώ να βάλω και να έχει ας πούμε ένα προστατευτικό κάλυμμα? πως είναι το καλώδιο ρεύματος, τέτοια φάση, για να μην έχει πρόβλημα απο ήλιο και βροχή, μιας και στο σπίτι θα κάτσω 2 χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έριξα μια πρόχειρη ματιά σήμερα στο καλώδιο που έχω τραβήξει απο το κουτί, είναι ηλιοκαμένο και σε μερικά σημεία έχει ψιλογυμνοθεί και λογικά έχει σκουριάσει. Λογικά αυτό θα φταίει έτσι? (σήμερα κλειδώνω στα 12.400)

 

Υπάρχει λοιπόν κάποιο καλώδιο που να μπορώ να βάλω και να έχει ας πούμε ένα προστατευτικό κάλυμμα? πως είναι το καλώδιο ρεύματος, τέτοια φάση, για να μην έχει πρόβλημα απο ήλιο και βροχή, μιας και στο σπίτι θα κάτσω 2 χρόνια ακόμα.

 

 

η θα περασεις Utp μεσα σε πλαστικο σωληνα η θα πας να παρεις utp για εξωτερικο χωρο.δεν ηξερα οτι υπαρχει μεχρι που το ειδα.ειναι πολυ πιο σκληρο απο το κανονικο Utp ακριβως για αυτο το λογο.το ειχα δει σε μαυρο χρωμα οταν ειχα ζητησει να περασουν κατι utp σε ενα σχολειο και το ενα ηταν που πηγαινε στο box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Poulinos για ένα πρόβλημα φίλου αν μπορείς να μας κατευθύνεις λίγο:

 

Σε ConnX στο Α/Κ Κεραμεικού, έχουμε παρεμβολές απο μεσαιάδες (AM) σε πολλές συχνότητες: ~1500khz, ~1430khz, ~1330khz, ~1270khz, ~1190khz, ~1100khzm και πάει λέγοντας. Η γραμμή είναι τσεκαρισμένη στον κατανεμητή και έχει αλλαχθεί το κεντρικό γιατί υπήρχαν αποσυνδέσεις (έβλεπε "γη" ο τεχνικός). Πλεον δεν έχουμε αποσυνδέσεις αλλά πολλά errors και timeouts όταν αρχίζουν οι εκπομπές, που φυσικά καταλήγουν σε αποσύνδεση και επανασύνδεση με 1 ως 1,5 mbps κάτω.

 

Αυτή τη στιγμή καθ'ότι είναι Κυριακή πρωι, είναι πεντακάθαρο το γράφημα (εδω) και δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις. Θα ανεβάσω νέο γράφημα μολις αρχίσει το πανηγύρι, για να καταλάβεις οι μισές συχνότητες από το 1mhz και πάνω γκρεμίζονται στο μισό τους και υπάρχουν χαράδρες εκεί που εκπέμπουν οι πειρατικοί. Εχω πετύχει δοκιμαστική εκπομπή στα 1.3Mhz που μιλάνε για "δυναμικό", για "πεντακάθαρα και όγκο" και "το κολλάω, είναι βαρβάτο!". Ο Γκουσγκούνης ραδιοπειρατής; :)

 

 

Προσθέτω: γράφημα Δευτέρας με πρόβλημα (εδώ , εδώ και εδώ). Στο 2ο γράφημα τα gaps είναι ανα 60khz ακριβως. Παρεμβολή στο ρεύμα; :confused:

 

 

Τελος πάντων, το ερώτημα είναι τι κάνουμε από δω και πέρα; :fear:

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολο να το λες δύσκολο να το κάνεις. Στην Ελλάδα τη νύφη την πληρώνει πάντα ο επώνυμος καταγγέλων ασε που οι μεσαιάδες είναι η χειρότερη μορφή κάγκουρων γιατί δεν καταφεραν να μεγαλώσουν και να αγοράσουν PLL, σωστά δίπολα και καινούργια RG58 για το "θηρίο" τους. Λες και δεν υπάρχει τρόπος να βγούν μετά τα 1.6Mhz όπως οι υπόλοιποι.. :mad:

 

Κανένα υπηρεσιακό κάρφωμα μέσω ΟΤΕ και παρόχων δεν προβλέπεται; Λεω εγώ τωρα... :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...