Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με το ιντερνετ. Πρόκειται για μονοκατοικία εντελώς καινούργια. Την εσωτερική καλωδίωση την ανέλαβε ο ηλεκτρολόγος. Εκανα αιτηση για conn-x 2mbit (δεν χρειάζομαι παραπάνω). Το θέμα ειναι οτι μετά απο 1-2 ώρες με πετάει εκτός και πρέπει να αναβοσβησω το router για να ξαναμπω. Βαζω και ενα screenshot με τις λεπτομερειες της γραμμης να μου πείτε εαν ειναι ολα εντάξει. Απόσταση απο το κέντρο του οτε περίπου 1χλμ ευθεια γραμμή στο g.earth :rolleyes:

post-226728-0-18879800-1321848713_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Product Name: TG585 v8

Serial Number: CP1033TF1YA

Software Release: 8.2.7.7

Software Variant: BR

Boot Loader Version: 1.0.6

Product Code: 3666387A

Board Name: IANT-E

 

Διαβάζοντας στο φορουμ ξερω οτι ειναι απο τα καλύτερα , οποταν δεν νομιζω να ειναι εκει το θεμα... να δηλωσω βλαβη λέτε ??? αλλα αφου τα στατιστικα ειναι καλά τοτε τι αλλο να γινεται ?

 

επισης , γιατι λεει maximum bandwith down (8192).... δηλαδη δεν μπορω να βαλω 24αρα εαν το θελω στο μέλλον ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι το Thomson αλλά δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά να πρέπει να το κλείσεις από τροφοδοσία και να το ξανανοίξεις. Κάθε κομμάτι είναι μοναδικό και μπορεί το συγκεκριμένο που έχεις στα χέρια σου να είναι ελαττωματικό. Την επόμενη φορά που θα έχεις πρόβλημα μπες στις ρυθμίσεις του ρούτερ και δες το log και αν μπορεί να συνδεθεί χωρίς reboot.

Σου λέει max 8 επειδή έχεις συνδεθεί σε απλό adsl (G.992.1) που πάει μέχρι 8. Είτε θέλει απλά αλλαγή το adsl type σε G.992.5 είτε είσαι σε ATM DSLAM του ΟΤΕ και για να βάλεις 24 θα πρέπει να σε βάλουν σε Ethernet (δυο λεπτά δουλειά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με το ιντερνετ. Πρόκειται για μονοκατοικία εντελώς καινούργια. Την εσωτερική καλωδίωση την ανέλαβε ο ηλεκτρολόγος. Εκανα αιτηση για conn-x 2mbit (δεν χρειάζομαι παραπάνω). Το θέμα ειναι οτι μετά απο 1-2 ώρες με πετάει εκτός και πρέπει να αναβοσβησω το router για να ξαναμπω. Βαζω και ενα screenshot με τις λεπτομερειες της γραμμης να μου πείτε εαν ειναι ολα εντάξει. Απόσταση απο το κέντρο του οτε περίπου 1χλμ ευθεια γραμμή στο g.earth :rolleyes:

 

α.οταν σε πεταει εκτος αναβοσβηνει καποιο λαμπακι?πχ το broadband?εχεις βαλει φιλτρα στα τηλεφωνα με την σωστη πλευρα?μηπως εχεις συναγερμο χωρις φιλτρο??οσο κανει του οτε τα 2 mbit κανουν σε αλλους παροχους τα 6 η τα 8 η τα 24.

ναι πραγματι εισαι κανα χιλιομετρο και εχεις πολυ καλα χαρακτηριστικα γραμμης,.

 

Product Name: TG585 v8

Serial Number: CP1033TF1YA

Software Release: 8.2.7.7

Software Variant: BR

Boot Loader Version: 1.0.6

Product Code: 3666387A

Board Name: IANT-E

 

Διαβάζοντας στο φορουμ ξερω οτι ειναι απο τα καλύτερα , οποταν δεν νομιζω να ειναι εκει το θεμα... να δηλωσω βλαβη λέτε ??? αλλα αφου τα στατιστικα ειναι καλά τοτε τι αλλο να γινεται ?

 

επισης , γιατι λεει maximum bandwith down (8192).... δηλαδη δεν μπορω να βαλω 24αρα εαν το θελω στο μέλλον ???

ειναι απο τα πιο σταθερα και δεν δικαιολογει να γινεται αυτο.οσο για 8192 ειναι λογω οτι εισαι σε απλο adsl g.dmt οποτε για αυτο βλεπεις αυτο.σε εχουν σε fast.σε Interleave θα ηταν πιο σταθερο αλλα και παλι θα πρεπε να παιζει πολυ σταθερα με αυτα τα χαρακτηριστικα .δες αυτα για τον συναγερμο κτλ και αν παλι δεν παιξει το δινεις βλαβη για να ερθουν να το τσεκαρουν.μπορει κατι στον χαλκο μπορει κατι στον ρουτερ (λιγο δυσκολο) μπορει κατι στην καλωδιωση του σπιτιου.απειροι ηλεκτρολογοι εχουν κανει βλακειες.

μπορει μεχρι και η καρτα στο dslam να εχει προβλημα.

Καλό είναι το Thomson αλλά δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά να πρέπει να το κλείσεις από τροφοδοσία και να το ξανανοίξεις. Κάθε κομμάτι είναι μοναδικό και μπορεί το συγκεκριμένο που έχεις στα χέρια σου να είναι ελαττωματικό. Την επόμενη φορά που θα έχεις πρόβλημα μπες στις ρυθμίσεις του ρούτερ και δες το log και αν μπορεί να συνδεθεί χωρίς reboot.

Σου λέει max 8 επειδή έχεις συνδεθεί σε απλό adsl (G.992.1) που πάει μέχρι 8. Είτε θέλει απλά αλλαγή το adsl type σε G.992.5 είτε είσαι σε ATM DSLAM του ΟΤΕ και για να βάλεις 24 θα πρέπει να σε βάλουν σε Ethernet (δυο λεπτά δουλειά).

 

2 αρα εχει για αυτο και g992.1.απο default ειναι Multimode το Thomson οποτε δεν θα χρειαστει να κανει αλλαγη αν παει σε 24.ποτε θα τα καταργησει ο οτε τα παλια του dslam?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην τα καταργήσει ποτέ αλλά να τα μετεγκαταστήσει σε μέρη που δεν έχουν adsl. Και είναι ακόμα πολλά αυτά.

 

 

δεν νομιζω να το κανει για ενα θεμα.δεν ειναι τοσο το κοστος του να βαλει ενα adsl2+ dslam αλλα ολα τα υπολοιπα.cabins,οπτικη ινα μεχρι εκει.ενταξει σιγουρα θα γλυτωσει λεφτα αμα βαλει παλιο dslam αλλα πιστευω οτι το κοστος του dslam δεν ειναι τοσο τρελλο οσο του να σκαψουν για να πανε οπτικη ινα μεχρι ενα πολυ απομακρυσμενο σημειο.οπως ειπες μακαρι μηπως δει και αλλος κοσμος σε χωρια adsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. Ειμαι στην οτενετ. Το router ειναι μποτεκ [το ασπρο]. Το προβλημα με τη συνδεση στο Ιντερνετ ξεκινα απο τον Ιουλιο. Αρχισε να κανει διακοπες μερικων λεπτων.

Μετα οι διακοπες εγιναν οχι μονο μεγαλυτερης διαρκειας αλλα δεν εμπαινε ξανα στο ιντερνετ. Εκανα ριζιτ ή εβγαζα το καλωδιο της γραμμης του οτε απο το ρουτερ για να ξανασυνδεθει.

Μετα ....εξω για ωρες [ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ lINK !]

Απο το help desk μου εκαναν ριζιτ στην γραμμη, το δηλωσαν βλαβη, ηρθαν οι τεχνικοι, ειπαν οτι η γραμμη δεν εχει κανενα προβλημα. Αυτο εγινε παρα πολλες φορες, δηλαδη "δηλωση βλαβης" -"τεχνικοι".

Δεν αλλαξε τιποτα!!! Αλλαξαν και την ταχυτητα απο 24αρα σε 12αρα γιατι δημιουργει "θορυβο" ...λεει.

Με την 24αρα κλειδωνε ακομη και στις 19.000

Τωρα ποτε κλειδωνει στα 12.000 και ποτε στα 5.000 με τις διακοπες να ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ!

Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω. Αν ξαναπαρω στο help desk ....θα μου πουν να το δηλωσουμε βλαβη....μετα οι τεχνικοι του ΟΤΕ θα πουν "δεν βρισκουν βλαβη" και εγω μενω με ενα ιντερνετ......να μου σπαει τα νευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην δοκιμη με αλλο ρουτερ.β.φιλτρα εχεις βαλει σε ολα τα τηλεφωνα?

γ.φιλτροσε συναγερμο?αλλιως πας βλαβη παλι γιατιδεν ξερω αν πιανουν τα χερια σου για δοκιμη στον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, στην περιοχη που μενω η γραμμη ειναι 24αρα, εχω hol πακετο των 24 mbps ομως επειτα απο αρκετες δοκιμες, η ταχυτητα του ιντερνετ μου ( download speed ) κυμαινεται απο 5-7 mbps. Πως μπορω να πιασω παραπανω ταχυτητα εφοσον η γραμμη και το πακετο που εχω το επιτρεπει? Μενω στα Χανια διπλα στο κεντρο οποτε δεν υπαρχει θεμα αποστασης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, στην περιοχη που μενω η γραμμη ειναι 24αρα, εχω hol πακετο των 24 mbps ομως επειτα απο αρκετες δοκιμες, η ταχυτητα του ιντερνετ μου ( download speed ) κυμαινεται απο 5-7 mbps. Πως μπορω να πιασω παραπανω ταχυτητα εφοσον η γραμμη και το πακετο που εχω το επιτρεπει? Μενω στα Χανια διπλα στο κεντρο οποτε δεν υπαρχει θεμα αποστασης..

 

 

α.δεν τρεχουμε ποτε speedtest.

β.μας κανεις copy paste τα χαρακτηριστικα της γραμμης απο μεσα απο τον ρουτερ.

γ.το οτι εισαι διπλα παντα ειναι σχετικο.εχω δει και αλλον να λεει διπλα και ηταν 3 km.

οποτε ξεκιναμε με τα χαρακτηριστικα της γραμμης.

a.speedtest sucks>ποτε δεν τα χρησιμοποιουμε.παντα απο Ftp με κανα filezilla και με ethernet οχι wireless

d.aν υπαρχει συναγερμος βαζουμε φιλτρο πιο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το net faster IAD 2 απλα δεν θυμαμαι την σελιδα που μπαινω για να δω τις ρυθμιζεις του ρουτερ και οταν βαζω 192.168.2.1 η 192.168.2.2 δεν μπαινει. Το οτι ειμαι διπλα το βρηκα απο την επισημη σελιδα τη ΕΕΤΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το net faster IAD 2 απλα δεν θυμαμαι την σελιδα που μπαινω για να δω τις ρυθμιζεις του ρουτερ και οταν βαζω 192.168.2.1 η 192.168.2.2 δεν μπαινει. Το οτι ειμαι διπλα το βρηκα απο την επισημη σελιδα τη ΕΕΤΤ.

 

start menu

run

cmd

ipconfig

καπου γραφει default gateway.αυτη ειναι η ip του ρουτερ αλλιως κοιτας το manual.

Μπορει να ειναι 192.168.1.254

της εεττ καλη η σελιδα αλλα αν δεν δουμε στατιστικα οτι και να πουμε θα ειναι στον αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, οριστε τα χαρακτηριστικα ( ελπιζω να ειναι αυτα που θελετε ):

 

INTERNET

ADSL: CONNECTED

ADSL UPTIME: 0:07:27:39

PPP UPTIME: 0:07:27:38

Mode: G.992.5 (ADSL2+)

Upload: 1022 Kbps.

Download: 6144 Kbps.

WAN IP: 46.176.237.73

Subnet Mask: 255.255.255.255

Gateway: 62.38.0.170

Primary DNS: 194.30.220.117

Secondary DNS: 194.30.220.114

 

GATEWAY

IP Address: 192.168.0.1

Subnet Mask: 255.255.255.0

DHCP Server: Enabled

Firewall: Enabled

UPnP: Enabled

Wireless: Disabled

 

INFORMATION

Numbers of DHCP Clients: 1

Runtime Code Version:

1.58.A (Nov 26 2010 10:34:22)

Boot Code Version: V3.65.3

ADSL Modem Code Version: 2.4.4.1.3.1A

LAN MAC Address: 00-05-59-15-56-A5

Wireless MAC Address: 00-05-59-15-56-A5

WAN MAC Address: 00-05-59-15-56-A6

Hardware Version: 01

Serial Num: J926027938

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...