Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή ιδέα θα το ψάξω στο σύλλογο τους αλλά φοβάμαι πως δεν (θελουν να) έχουν σχέση με τους πειρατές. ;)

Εχω σημερινό γράφημα με πρόβλημα, εδώ 1 , εδώ 2 και εδώ 3. Από τις 08:10 έχει 8 9 10 12 αποσυνδέσεις. :mad:

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η θα περασεις Utp μεσα σε πλαστικο σωληνα η θα πας να παρεις utp για εξωτερικο χωρο.δεν ηξερα οτι υπαρχει μεχρι που το ειδα.ειναι πολυ πιο σκληρο απο το κανονικο Utp ακριβως για αυτο το λογο.το ειχα δει σε μαυρο χρωμα οταν ειχα ζητησει να περασουν κατι utp σε ενα σχολειο και το ενα ηταν που πηγαινε στο box.

 

Λοιπόν πήρα και στο 1242, μου έκανε λέει έναν καθαρισμό της γραμμής αλλα δεν έπιασα καμια τρομερή ταχύτητα, μέχρι τα 12500 πήγε. Σκέφτομαι να αλλάξω καλώδιο πρίν το δηλώσω σαν βλάβη. Τι προτίνεις, να πάρω καλώδιο και να κάνω μόνος μου την αλλαγή στο κουτί ή να το δηλώσω σαν βλάβη και να αγκαρέψω τον τεχνικό που θα έρθει να μου το κάνει. (έτσι μου είχε κάνει προηγούμενη φορά ο τεχνικός και μου είχε καταργήσει την γραμμή του σπιτιού και περάσαμε καινούργια απο το παράθυρο γιατί του σπιτιού ήταν σκατέ ολέ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos για ένα πρόβλημα φίλου αν μπορείς να μας κατευθύνεις λίγο:

Σε ConnX στο Α/Κ Κεραμεικού, έχουμε παρεμβολές απο μεσαιάδες (AM) σε πολλές συχνότητες: ~1500khz, ~1430khz, ~1330khz, ~1270khz, ~1190khz, ~1100khzm και πάει λέγοντας. Η γραμμή είναι τσεκαρισμένη στον κατανεμητή και έχει αλλαχθεί το κεντρικό γιατί υπήρχαν αποσυνδέσεις (έβλεπε "γη" ο τεχνικός). Πλεον δεν έχουμε αποσυνδέσεις αλλά πολλά errors και timeouts όταν αρχίζουν οι εκπομπές, που φυσικά καταλήγουν σε αποσύνδεση και επανασύνδεση με 1 ως 1,5 mbps κάτω.

Αυτή τη στιγμή καθ'ότι είναι Κυριακή πρωι, είναι πεντακάθαρο το γράφημα (εδω) και δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις. Θα ανεβάσω νέο γράφημα μολις αρχίσει το πανηγύρι, για να καταλάβεις οι μισές συχνότητες από το 1mhz και πάνω γκρεμίζονται στο μισό τους και υπάρχουν χαράδρες εκεί που εκπέμπουν οι πειρατικοί. Εχω πετύχει δοκιμαστική εκπομπή στα 1.3Mhz που μιλάνε για "δυναμικό", για "πεντακάθαρα και όγκο" και "το κολλάω, είναι βαρβάτο!". Ο Γκουσγκούνης ραδιοπειρατής; Προσθέτω: γράφημα Δευτέρας με πρόβλημα (εδώ , εδώ και εδώ). Στο 2ο γράφημα τα gaps είναι ανα 60khz ακριβως. Παρεμβολή στο ρεύμα; Τελος πάντων, το ερώτημα είναι τι κάνουμε από δω και πέρα;

Οσο ανεβαινουμε στα khz τοσο πιο ευκολα δεχονται παρεμβολες.ειδικα προς το τελος. ο παροχος για να γλυτωσεις την αποσυνδεση θα μπορουσε απλα να σου κοψει λιγο τις τελευταιες συχνοτητες.αυτο κανει το Profile.κοβει τις ψηλες.σε λιγο ετοιμαζω και ενα guide και εχει μεσα και 2 εικονες απο γραφημα που εχει μπει profile.αυτο οτι βρισκαν γη δεν εχει σχεση με αυτο το θεμα.το κακο ειναι οτι αν τα καλωδια ειναι εναερια επειδη πεφτεις σε box και οχι σε κατανεμητη(εσκαλιτ ) που ειναι υπογεια οτι ειναι ακομα πιο ευκολο για παρεμβολες.οποτε δεν νομιζω οτι ο παροχος μπορει να σου δωσει λυση.μονο profile Να γλυτωσεις λιγο το disconnect αλλα θα χασεις απο ταχυτητα ολη την ημερα.ακομα και να φτιαχνε custom profile παλι θα χανες σε ταχυτητα μονιμα.

το ρευμα ειναι 60 Hz οχι Khz.

 

Λοιπόν πήρα και στο 1242, μου έκανε λέει έναν καθαρισμό της γραμμής αλλα δεν έπιασα καμια τρομερή ταχύτητα, μέχρι τα 12500 πήγε. Σκέφτομαι να αλλάξω καλώδιο πρίν το δηλώσω σαν βλάβη. Τι προτίνεις, να πάρω καλώδιο και να κάνω μόνος μου την αλλαγή στο κουτί ή να το δηλώσω σαν βλάβη και να αγκαρέψω τον τεχνικό που θα έρθει να μου το κάνει. (έτσι μου είχε κάνει προηγούμενη φορά ο τεχνικός και μου είχε καταργήσει την γραμμή του σπιτιού και περάσαμε καινούργια απο το παράθυρο γιατί του σπιτιού ήταν σκατέ ολέ)

 

για μενα καντο μονο σου.μην το αλλαξεις .για αρχη βαλε προχειρα κανα καλωδιο η κανε δοκιμη εκει που ενωνεται το καλωδιο αφου το αποσυνδεσεις να δεις αν θα δεις διαφορα .αν ειναι οξειδωμενο καθαρισε το και δες παλι.αν παιξει καλυτερα και απλα εχει οξειδωθει τοτε βαλε κανα θερμοσυστελλομενο και μετα καμια μονωτικη απεξω για να μην μπαινει υγρασια.οχι σκετη μονωτικη.

τωρα ο τεχνικος του οτε μπροει να στο αλλαξει μπορει να σου πει παρε τα @@ μου μπορει να σου πει οκ το κανω φερε και 30 ευρω.οποτε για μενα κανε δοκιμη εσυ και μετα βλεπεις.τι καλωδιο εχεις περασει?ελπιζω οχι τηλεφωνου και να ειναι ethernet.ναι σε αρκετα σπιτια εχω δει οι εσωτερικες γραμμες να εχουν θεμα.βεβαια σε καποια υπαρχει και αναπληρωματικο.βεβεα υπαρχει περιπτωση να μην εχει προβλημα η γραμμη του σπιτιου και απλα να ειναι καμια διακλαδωση σε αλλο πριζακι η καμια επιστροφη που κανει θεμα.αλλα τσεκαρε για οξειδωση πριν καλεσεις οτε και κανε δοκιμη μονος

 

μια φορα πρεπει να ρωτησω τον οτε τι εννοεις οταν λεει οτι εκανε καθαρισμο στην γραμμη.με τρωει η περιεργεια.υπαρχουν διαφοροι τροποι να κανεις καθαρισμο της γραμμης να δω τι κανουν.ριχνουν ταση μεσα στην γραμμη ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα poulinos μπλέξαμε άσχημα όπως κατάλαβες.. Μου εδωσες καλή ιδέα και εβαλα στο φίλο ενα παλιό USR που κόβει τόνους επιλεκτικά και δοκιμάζουμε. Χτες λοιπον το βραδάκι (που όμως δεν είχε εκπομπή) όλα πήγαν καλά, από σήμερα το πρωι μου λέει το γράφημα είναι γεμάτο τρύπες και του έριξε απο τα 12000 (snr 10) στα 10200 (snr 7,5). Που να αρχίσεις και που να κόψεις τόνους, αφού γκρεμίζει τα πάντα μετα τα ~1200khz. Επισης αυτή τη στιγμή ακούγεται AM σταθμός από τους 1240 Khz ως τους 1360 khz πεντακάθαρα !! Εχουμε την υποψία πως παρεμβάλει και το θυροτηλέφωνο πλεον, θα το κοιτάξω το απόγευμα όταν γυρίσω.. :-(

 

Μια -προσωρινή- λύση, αν του βάλω G-DMT δεν κάνει αποσυνδεσεις. Θα πάμε έτσι μέχρι να δούμε πως θα παει -αν παει- με την ΕΕΤΤ. Για τη σύνδεση που ρώτησες, η πολυκατοικία συνδέεται σε "καφάο" στην επόμενη γωνία. Απο κεί και πέρα ο θεός και η ψυχή του, μπορεί να πάει και εναέρια, μπορεί και με διακτινισμό μέσω Πλούτωνα. :P :)

 

μια φορα πρεπει να ρωτησω τον οτε τι εννοεις οταν λεει οτι εκανε καθαρισμο στην γραμμη.με τρωει η περιεργεια.υπαρχουν διαφοροι τροποι να κανεις καθαρισμο της γραμμης να δω τι κανουν.ριχνουν ταση μεσα στην γραμμη ??

 

Της κάνουν φού-φού-φού και αν δεν πιάσει, παίρνουν το πιστολάκι και την φυσάνε να φύγουν τα γρέζια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μεγαλη ιστορια να κοβεις tones ακομα και αν το υποστηριζει.και profile να αλλαξεις και τονους να κοψεςις απλα θα γλυτωσεις τις

αποσυνδεσεις.δεν προκεται να κερδισεις σε ταχυτητα.τωρα για καταγγελια δεν ξερω αν και καλο θα ηταν να τους κλεισει καποιος τους

καγκουρες που λενε ο καθενας την βλακεια.μου θυμιζει vhf που καμια φωρα το ανοιγω στο μπαλκονι μου και σε μερικες συχνοτητες

ακους τον καθενα να λεει οτι βλακεια θελει.απλα ελεος.μου θυμιζει αυτο με το ραδιοφωνο ενα τεχνικο που ειχε ανεβει σε ενα

box να ενωσει μια γραμμη η κατι για μια βλαβη και μου λεει αστα ναπανε ακουω ραδιοφωνο :P

 

αν ειναι να του βαλεις g.dmt επειδη δεν ξερω αν κοβει αυτο το φασμα μπορεις να ζητησεις για profil η να το αλλαξεις εσυ με το dmt

συνηθως τα profile κοβουν απο τις ψηλες που θες εσυ που σου επηρεαζονται.αυτες ειναι που μπλεκουν με ραδιοφωνα και γενικα

δεν μπορουν να παρουν πολλα bits per tone.οι τελευταιες(υψηλες νομιζω).αν ειναι πολυκατοικια ειναι παραξενο.αν εχει κατανεμητη

τοτε το καλωδιο υποχρεωτικα παει υπογεια μεχρι το καφαο και υποχρεωτικα μα υποχρεωτικα υπογεια για το αστικο κεντρο

απο καφαο σε αστικο κεντρο δεν γινεται εναερια.και επισης απο καφαο σε κατανεμητη δεν νομιζω να το εχω δει ποτε.και απο καφαο

σε box επισης δεν παει ποτε εναερια.παει υπογεια.εναερια πηγαινει απο βοχ σε δευτερο box η σε χωνευτη κτλ.

για τον καθαρισμο θα ρωτησω με την πρωτη ευκαιρεια οταν βγω ραντεβου με οτετζη(ξεχασα να το κανω σημερα) να δω τι βλακεια κανουν.το μονο που ξερω

για καθαρισμο ειναι που ριχνουν ρευμα στην γραμμη σε πολλα volt για να ¨""καθαρισει"απο αλλα ρευματα και τετοια.

σχετικο αυτο διοτι αμα κατι δεν ειναι επαγωγικο και ειναι γειωση παλι το ιδιο θα γινει.η για ποσο καιρο θα καθαρισει

αυτο ειναι αλλη ιστορια.δεν τα ξερω καλα τα ηλεκτρικα κτλ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια! Λοιπόν έχουμε νεότερα κάτι έγινε εδώ και 3 ημέρες υπάρχει σταθερό γράφημα πέρα από μια γενναία βουτιά στα 1850khz-1900khz περίπου, και αποσυνδέσεις ελάχιστες. Μαλλον ο τύπος κατάλαβε οτι παρεμβάλλει και πήγε πιο πάνω ή έφτιαξε την κεραία του.

 

Ο φιλος θα ρωτήσει την ΕΕΤΤ τι μπορεί να γίνει γενικά για τις παρεμβολές και φυσικά μόλις μάθω νεότερα για την διαδικασία θα γράψω πάλι εδω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια! Λοιπόν έχουμε νεότερα κάτι έγινε εδώ και 3 ημέρες υπάρχει σταθερό γράφημα πέρα από μια γενναία βουτιά στα 1850khz-1900khz περίπου, και αποσυνδέσεις ελάχιστες. Μαλλον ο τύπος κατάλαβε οτι παρεμβάλλει και πήγε πιο πάνω ή έφτιαξε την κεραία του.

 

Ο φιλος θα ρωτήσει την ΕΕΤΤ τι μπορεί να γίνει γενικά για τις παρεμβολές και φυσικά μόλις μάθω νεότερα για την διαδικασία θα γράψω πάλι εδω. ;)

 

 

ενταξει καλυτερα απο πριν.αν το γραφημα ειναι σταθερο που αν ηταν ισως ναμην ειχες αποσυνδεσεις εκει θα μπορουσες να αλλαξεις Profile .αλλα για μενα δεν εχει νοημα.ενημερωσε μας να δουμε τι γινεται.και το profile συν οτι μπορει να σου φαει και αλλες συχνοτητες που δεν θες η να μην φαει ολη αυτη που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

poulinos Τι καλώδιο μου προτίνεις να πάρω για να βάλω στην γραμμή? Πήγα σε ένα κατάστημα και του εξήγησα τι θέλω και μου είπε να βάλω utp. Παίζει ρόλο πόσο χοντρό είναι το καλώδιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos Τι καλώδιο μου προτίνεις να πάρω για να βάλω στην γραμμή? Πήγα σε ένα κατάστημα και του εξήγησα τι θέλω και μου είπε να βάλω utp. Παίζει ρόλο πόσο χοντρό είναι το καλώδιο???

 

 

αν και με παρα πολυ delay.σου ειπα Utp θα παρεις απλα βρες αν θες για ακομα καλυτερα Utp για εξωτερικους χωρους γιατι το κανονικο μπορει μετα απο χρονια να εχει θεμα με νερα απο βροχη ζεστη κτλ.και για να μην καθεσαι να το περνας σε σωληνα δες μηπως εχουν για εξωτερικο χωρο.τωρα ειτε παρεις cat5e ειτε παρεις cat6 δεν θα εχεις θεμα.αν θες παρε stp/ftp για εξωτερικους χωρους που εκτος απο το σκληρο απεξω καλυμα εχει και σαν αλουμινοχαρτο περιμετρικα για παρεμβολες απο αλλα καλωδια κτλ.ειναι καιμια εξτρα προστασια.αλλα γενικα παρε για εξωτερικο χωρο εστω και cat5e.πουλανε και αλλα καλωδια σαν του οτε για εξωτερικο χωρο αλλα δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Να κάνω μία ερώτηση, έχω σύνδεση conxx 24αρα υποτίθεται (το πολύ κανένα 12Μb/s να έχω δεί

το ανώτερο) γενικά δεν έχω προβλήματα σύνδεσης εκτός του ότι αρκετά συχνά τώρα τελευταία

έχω θορύβους στο σταθερό (έμπαιναν και άλλες γραμμές αλλά τηλ/σα στον ΟΤΕ και μου έιπαν ότι είχε

βλάβη η γραμμή και την διόρθωσαν αλλά συνεχίζονται :-( )και πληρώνω 100 ευρώ το δίμηνο μαζί με απεριόριστα προς σταθερά και υπεραστικά και 60' προς κινητά,είναι λογικό ως τιμή ή να προτιμούσα κάποιον ιδωτικό ISP?

 

Παλιότερα είχα Vivodi και δεν παλευόταν τώρα λένε ότι η HOL και η Forthnet έχουν αξιόπιστα

δίκτυα και κάτι προγράμματα με 25 ευρώ το μήνα(!) με σχεδόν όλα τα παραπάνω που έχω τώρα ισχύει αυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Να κάνω μία ερώτηση, έχω σύνδεση conxx 24αρα υποτίθεται (το πολύ κανένα 12Μb/s να έχω δεί

το ανώτερο) γενικά δεν έχω προβλήματα σύνδεσης εκτός του ότι αρκετά συχνά τώρα τελευταία

έχω θορύβους στο σταθερό (έμπαιναν και άλλες γραμμές αλλά τηλ/σα στον ΟΤΕ και μου έιπαν ότι είχε

βλάβη η γραμμή και την διόρθωσαν αλλά συνεχίζονται :-( )και πληρώνω 100 ευρώ το δίμηνο μαζί με απεριόριστα προς σταθερά και υπεραστικά και 60' προς κινητά,είναι λογικό ως τιμή ή να προτιμούσα κάποιον ιδωτικό ISP?

 

Παλιότερα είχα Vivodi και δεν παλευόταν τώρα λένε ότι η HOL και η Forthnet έχουν αξιόπιστα

δίκτυα και κάτι προγράμματα με 25 ευρώ το μήνα(!) με σχεδόν όλα τα παραπάνω που έχω τώρα ισχύει αυτό???

 

 

α.ξαναδηλωσε το βλαβη και πες οτι οι συνακροασεις με αλλη γραμμη συνεχιζονται.οπως επισης αν πας σε αλλη εταιρεια ζητα και νουρια γραμμη διοτι αμα ζητησεις να γινει μεταφορα πανω στην ηδη υπαρχουσα γραμμη θα παρεις μαζι και στην αλλη εταιρεια το ιδιο προβλημα που εχεις .οποτε ζητα νεα γραμμη(ανενεργο βρογχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μια φίλη μου (Αθήνα,περιοχή Μαραθώνας) έχει μεγάλο πρόβλημα με την σύνδεση της (connx). Έχει πολλές αποσυνδέσεις καθημερινά,την πετάει και την συνδέει απο μόνο του μετά από λίγο.

Σε ποιο τηλέφωνο μπορεί να απευθυνθεί για το πρόβλημα της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μια φίλη μου (Αθήνα,περιοχή Μαραθώνας) έχει μεγάλο πρόβλημα με την σύνδεση της (connx). Έχει πολλές αποσυνδέσεις καθημερινά,την πετάει και την συνδέει απο μόνο του μετά από λίγο.

Σε ποιο τηλέφωνο μπορεί να απευθυνθεί για το πρόβλημα της?

 

 

121 βλαβες και 1242 νομιζω ειναι επισης ενα τηλεφωνο αμα θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ενοποιηθεί οι αριθμοί τεχνικής και εμπορικής εξυπηρέτησης στο 13888.

 

Δελτίο Τύπου

13888

ΕΝΑΣ αριθμός για ΚΑΘΕ σας ΑΝΑΓΚΗ

 

Αθήνα, 31 Οκτωβρίου 2011 – Από την 1η Νοεμβρίου 2011 ο ΟΤΕ αναβαθμίζει τις υπηρεσίες εξυπηρέτησης πελατών, ανταποκρινόμενος στις ανάγκες τους, με έμφαση στην εύκολη, γρήγορη και ποιοτική εξυπηρέτηση. Από την παραπάνω ημερομηνία, όλοι οι αριθμοί τεχνικής και εμπορικής εξυπηρέτησης για πελάτες ενοποιούνται στο 13888.

 

Με τον ενιαίο αριθμό 13888, που καλείται χωρίς χρέωση από το δίκτυο του ΟΤΕ , οι πελάτες του ΟΤΕ, αλλά και κάθε ενδιαφερόμενος, έχουν στη διάθεσή τους οποιαδήποτε πληροφορία επιθυμούν σχετικά με προϊόντα και υπηρεσίες ΟΤΕ, καθώς και τεχνική υποστήριξη, απολαμβάνοντας έγκυρη και αποτελεσματική εξυπηρέτηση, προσαρμοσμένη στις ανάγκες τους.

 

Το 13888

 

 Συνεχίζει να αποτελεί το βασικό κανάλι εξυπηρέτησης πελατών, προώθησης προγραμμάτων και προσφορών τηλεφωνίας, internet και τηλεόρασης, παρέχοντας με ένα μόνο τηλεφώνημα τη δυνατότητα άμεσης απόκτησής τους και προτείνοντας ολοκληρωμένες λύσεις.

 

 Ενσωματώνει πλέον το σύνολο των υφιστάμενων αριθμών τεχνικής εξυπηρέτησης για θέματα λειτουργίας, εξοπλισμού και εγκατάστασης τηλεφωνικών και ISDN συνδέσεων, για Conn-x, υπηρεσίες internet και ΟΤΕ TV, προσφέροντας 24ωρη τεχνική υποστήριξη, 7 ημέρες την εβδομάδα, για το σύνολο των παρεχόμενων υπηρεσιών.

 

Ο ΟΤΕ, εναρμονίζοντας πλήρως τις τεχνολογίες αιχμής με την πελατοκεντρική του φιλοσοφία, στοχεύει στην προσφορά ποιοτικής εξυπηρέτησης και μιας ξεχωριστής εμπειρίας επικοινωνίας.

 

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Δ/ΝΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΤΕ

Τηλ. 210-6117434

Fax. 210-6115825

E-mail: [email protected]

Δελτίο Τύπου ΟΤΕ

 

Τρίτη 1 Νοεμβρίου 2011

Ενοποιούνται από σήμερα στο 13888 όλοι οι αριθμοί τεχνικής και εμπορικής εξυπηρέτησης του ΟΤΕ. Το 13888 συνεχίζει να αποτελεί το βασικό κανάλι εξυπηρέτησης πελατών, ενσωματώνοντας πλέον το σύνολο των υφιστάμενων αριθμών τεχνικής εξυπηρέτησης για θέματα λειτουργίας, εξοπλισμού και εγκατάστασης τηλεφωνικών και ISDN συνδέσεων, για Conn-x, υπηρεσίες internet και ΟΤΕ TV.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=322430

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...