Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update:

Χθες μου πρωτοείπαν ότι μπορώ να δηλώσω βλάβη για αργή σύνδεση!

υπέθετα ότι αφού το συμβόλαιο λέει "μέχρι 24"...

θα μου λέγαν να πάω να τραγουδήσω

Σήμερα με πείρε ένας τεχνικός και είπε ότι τα χρώματα

στο DSLAM ήταν λάθος από τον κατασκευαστή?

Χρώματα? Έχουν τα DSLAM χρώματα? Τέλος πάντων, λίγο

με νοιάζει αφού πλέον "φιαχτικε"

anta_n, το έχω σκεφτεί πολλές φορες αλλα με 2άρα δεν

μπορώ καθόλου να κάνω την δουλειά μου. Οποτε αναγκαστικά 24άρα και ας πιάνω 7-8

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις και στους δυο, παίδες

α.για αργη συνδεση δηλωνεις οταν συγχρονιζεις κανονικα αλλα κατεβαζεις αργα.εσυ εισαι λαθος πακετο να το πω απλα.σε εχουν κλειδωσει στα 2 αντι για μεχρι 24

β.ηταν μεχρι 24 το συμβολαιο αλλα λογω αποσυνδεσεων σε εβαλαν στα 2 και απλα θα μπορουσες να πεις οτι οκ θα πληρωνω για δυο αφηστε με στα 2.εκτος αν εγινε καταλαθος το στα 2 Mbit Οποτε θα πληρωνες μεχρι 24 και θα σε ειχαν ξεχασει στα 2.

γ..χρωματα εννοουν την χρωματολογια στα καλωδια που πανε στα dslam απο τον κατανεμητη του οτε και μετα στο καφαο και παει λεγοντας.καποια στιγμη θελω να φτιαξω ενα wiki για τα αστικα κεντρα να δει λιγο ο κοσμος πως ειναι απο την μεσα πλευρα.

δ,πραγματι τα 2 mbit ειναι πολυ λιγο.τα 7-8 πολυ καλυτερα και θα εχει και μεγαλυτερο Upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καποια στιγμη θελω να φτιαξω ενα wiki για τα αστικα κεντρα να δει λιγο ο κοσμος πως ειναι απο την μεσα πλευρα.

 

Ενδιαφέρον φαίνεται αυτό! Αν το κάνεις, ενημέρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μεσα στα προσεχη σχεδια.μετα απο το adsl οδηγιες για ναυτιλομενους αν και ειναι Sticky και οχι wiki καιρος ειναι να ανοιχτει και ενα τετοιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

Εκανα και γω στον ΟΤΕ αναβαθμιση της γραμμης μου απο 2αρα μιας και ειδα οτι ο γειτονας (διπλανη πολυκατοικια) πιανει 14Μbps γραμμη.

βαζοντας και το νεο router του OTE HUAWEI βλεπω οτι η γραμμη δεν ειναι πανω 5Mbps. Σε τηλεφωνο στο ΟΤΕ μου ειπαν οτι ειναι μακρια το DSLM... o γειτονας ομως που ειναι διπλα μου? Τα στατιστικα της γραμμης τα παραθετω παρακατω. Που στο καλο λετε να υπαρχει προβλημα?

Product Name EchoLife HG520u

Physical Address b4:74:9f:17:10:10

Software Release V100R001B122 OTE

Firmware Release 3.10.29.0-1.0.7.0

Batch Number UTC10P0.122.310290

Release Date 2010/08/03

ADSL Description

 

ADSL State Show Time

Data Path Fast

Operation Mode G.dmt.bisplus

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 15708 / 777

Bandwidth Down/Up(kbps) 4769 / 777

SNR Margin Down/Up(dB) 6.6 / 9.3

Attenuation Down/Up(dB) 28.0 / 17.6

Power Down/Up(dBm) 16.4 / 11.3

CRC Down/Up 362 / 0

FEC Down/Up 4037 / 0

HEC Down/Up 904 / 0

System Up Time 1:49:36

DSL Up Time 1:48:42

PVC Select PVC-0

PPP Up Time 1:48:39

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τα κερατα του πανω. Εχω τηλεφωνικο κεντρο και isdn γραμμη. Θελω ηλεκτρολογο που να γνωριζει... μην τα κανω χειροτερα δηλαδη.

Παντως το προβλημα πρεπει να ειναι δικο μου λογικα, στην εγκατάστασή μου, ή κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικό σου είναι φίλε 1000%... Το τηλεφωνικό κέντρο σου κάνει το πρόβλημα. Ίσως είναι και κάποιο φίλτρο που δεν έχει μπει σωστά ή καθόλου στο κέντρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

Εκανα και γω στον ΟΤΕ αναβαθμιση της γραμμης μου απο 2αρα μιας και ειδα οτι ο γειτονας (διπλανη πολυκατοικια) πιανει 14Μbps γραμμη.

βαζοντας και το νεο router του OTE HUAWEI βλεπω οτι η γραμμη δεν ειναι πανω 5Mbps. Σε τηλεφωνο στο ΟΤΕ μου ειπαν οτι ειναι μακρια το DSLM... o γειτονας ομως που ειναι διπλα μου? Τα στατιστικα της γραμμης τα παραθετω παρακατω. Που στο καλο λετε να υπαρχει προβλημα?

 

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 15708 / 777

Bandwidth Down/Up(kbps) 4769 / 777

SNR Margin Down/Up(dB) 6.6 / 9.3

Attenuation Down/Up(dB) 28.0 / 17.6

Power Down/Up(dBm) 16.4 / 11.3

κανε ενα Reboot και πες μας παλι τι βγαζει.κατι δεν μου καθεται.πως γινεται να ειναι max 15 αλλα να εισαι στα 5 με margin 6?πρεπει να κανει τρελα σκαμπανεβασματα η γραμμη η να μην εχει splitter to Τηλεφωνικο κεντρο.δεν εχεις μεγαλη αποσταση.περιπου 1.8 km και θα μπορουσες να παιξεις ενα 13 mbit η και παραπανω οπως ο γειτονας.τα 5 megabit θα πρεπε να εισουν 3km + και να ειχες attenuation 41+

 

Εχει τα κερατα του πανω. Εχω τηλεφωνικο κεντρο και isdn γραμμη. Θελω ηλεκτρολογο που να γνωριζει... μην τα κανω χειροτερα δηλαδη.

Παντως το προβλημα πρεπει να ειναι δικο μου λογικα, στην εγκατάστασή μου, ή κανω λαθος?

 

 

η γραμμη πρεπει να ερχεται απο τον τοιχο στο spllitter.απο το splitter ενα καλωδιο θα παει στο netmod και απο το Netmod Στο τηλεφωνικο κεντρο ενω απο το splitter ενα δευτερο καλωδιο θα παει στο ρουτερ.μην φωναξεις ατομο.τσεκαρε να δεις τι γινεται.επισης το splitter να ειναι adsl over isdn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γραμμη πρεπει να ερχεται απο τον τοιχο στο spllitter.απο το splitter ενα καλωδιο θα παει στο netmod και απο το Netmod Στο τηλεφωνικο κεντρο ενω απο το splitter ενα δευτερο καλωδιο θα παει στο ρουτερ.μην φωναξεις ατομο.τσεκαρε να δεις τι γινεται.επισης το splitter να ειναι adsl over isdn.

 

Λοιπον φιλε μου απ' την γραμμη που ερχεται απ' εξω φευγουν δυο καλωδιακια (απο ολο το καλωδιο) και πανε στο splitter, ενω τα υπολοιπα καλωδιακια συνεχιζουν και πανε στο τηλεφωνικο κεντρο. Μετα απ' το splitter φευγουν ενα τηλεφωνικο καλωδιο προς το netmod και ενα προς το router. Επισης αναμεσα στο netmod και στο τηλεφωνικο κεντρο (siemens hicom 100E) υπαρχει αλλο ενα τηλεφωνικο καλωδιο (συνδεεται με το netmod στην θεση S0). Να αναφερω οτι καμια τηλεφωνικη συσκευη δεν εχει splitter, και οτι υπαρχει και μια γραμμη MSN. Τα στοιχεια της γραμμης μετα απο reboot ειναι:

 

System Information

Item Description

Product Name EchoLife HG520u

Physical Address b4:74:9f:17:10:10

Software Release V100R001B122 OTE

Firmware Release 3.10.29.0-1.0.7.0

Batch Number UTC10P0.122.310290

Release Date 2010/08/03

ADSL Description

 

ADSL State Show Time

Data Path Fast

Operation Mode G.dmt.bisplus

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 16372 / 784

Bandwidth Down/Up(kbps) 4665 / 781

SNR Margin Down/Up(dB) 8.7 / 9.2

Attenuation Down/Up(dB) 29.0 / 17.8

Power Down/Up(dBm) 16.0 / 11.3

CRC Down/Up 2009 / 0

FEC Down/Up 51210 / 0

HEC Down/Up 3398 / 0

System Up Time 10:30:03

DSL Up Time 10:29:17

PVC Select PVC-0

PPP Up Time 10:29:15

 

Λετε να εχει γινει οντως βλακεια απ' τον τεχνικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μια χαρα ειναι συνδεδεμενα.δεν μου στεκει να σου λεει τοσο χαμηλο margin να κλειδωνεις χαμηλα αλλα να σου βγαζει Max τοσο ψηλα.παντως απο καλωδιωση ειναι μια χαρα.αν θες βαλε το ρουτερ ακριβως πριν παει το καλωδιο στο splitter στο Line.δηλαδη βγαλτο απο το Line και βαλτο στο ρουτερ και δες παλι χαρακτηριστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες βαλε το ρουτερ ακριβως πριν παει το καλωδιο στο splitter στο Line.δηλαδη βγαλτο απο το Line και βαλτο στο ρουτερ και δες παλι χαρακτηριστικα.

Εβαλα την γραμμη οπως ακριβως μου ειπες και τα χαρακτηριστικα ειναι:

 

ADSL State Show Time

Data Path Fast

Operation Mode G.dmt.bisplus

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 15492 / 801

Bandwidth Down/Up(kbps) 4830 / 797

SNR Margin Down/Up(dB) 8.2 / 9.1

Attenuation Down/Up(dB) 28.0 / 17.4

Power Down/Up(dBm) 16.7 / 11.3

CRC Down/Up 5 / 0

FEC Down/Up 20 / 0

HEC Down/Up 4 / 0

System Up Time 0:02:18

DSL Up Time 0:01:32

PVC Select PVC-0

PPP Up Time 0:01:17

 

Δεν βλεπω να αλλαζει κατι ουσιαστικα. Αρχιζω να φορτωνω.... Τις πταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι να ερθει το καινουριο router της HUAWEI ειχε γινει η αναβαθμιση της γραμμης και με το BAUDTEC (παλιο ρουτερ) ειχα γραμμη επισης στα 4500Kbps. Την Τριτη θα δοκιμασω με ενα Fritz Box 7140. Βαζω και το παλιο για να δω το Max. Bandwidth γιατι δεν το ειχα παρατηρησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να ειναι η γραμμη χαλια οκ το καταλαβαινω αλλα να βγαζει max 15 ειναι λιγο κουφο.αλλιως το δινεις βλαβη να τσεκαρουν κατανεμητη τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον

εγω εχω τα εξής στοιχεια

 

Downstream Upstream

SNR margin (dB): 5.7 10.9

Attenuation (dB): 58.0 30.2

Output power (dBm): 19.5 12.4

Attainable rate (Kbps): 1778 692

Rate (Kbps): 1232 511

 

ειναι μουφα το ξέρω. ειμαι μακρια απο dslam, το ξερω και αυτο. θελω να παρω τηλεφωνο παλι μπας και κανω τίποτα. εχω 3-4 αποσυνδεσεις τη μερα, για πλακα.

θελω να μου πει καποιος τι να τους πω ακριβως, μπας και γίνει κατι. γίνεται να με συνδεσουνε αλλου?

μονο μη με αρχισουνε τις ιστορίες του στυλ "κοιταξε τα καλώδια". Το SNR έπεσε πολυ τον τελευταιο μήνα, κανανε κατι εργα εδω. Κανονικα ητανε γύρω στο 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...