Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια φορά που λέτε έκανα και εγώ μια πατατιά παρόλο που είμαι πολυ προσεχτικός.Ο υπολογιστής του αδελφού μου είναι ένας amd athlon 4600 (νομίζω) και είχε μείνει πάνω απο 2 βδομάδες χαλασμένος.Προσπαθούσα να τον φτιάξω αλλά τίποτα δεν γινόταν.Έπαιρνε κανονικά ρεύμα αλλά αυτό έκανε μόνο , ούτε οθόνη άναβε ούτε τίποτα.Και για να μην τα πολυλογώ και δεν με ένοιαζε και πολύ αν είναι χαλασμένος (δεν ήταν δικός μου = κανένα ενδιαφέρον) και υπέθεσα ότι είναι μητρική και έπεισα τον πατέρα μου να τον πάει στον τεχνικό της γειτονιάς.Φτάνει εκείνη η μέρα και λέω ας τον ανοίξω να τον δω λίγο μήπως και κάτι δεν έχει κουμπωθεί καλά και βλέπω ότι η μία απο τις 2 ram δεν είχε μπει καλά (είχε κουμπώσει μόνο η μία γωνία) και αυτό γιατί πριν χαλάσει έκανα ενα πείραμα με τις ram και τις είχα βάλει για λίγο σε εμένα.Βλακεία που δεν το σκέφτηκα απο την αρχή και ήταν και πολύ απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια φορά που λέτε έκανα και εγώ μια πατατιά παρόλο που είμαι πολυ προσεχτικός.Ο υπολογιστής του αδελφού μου είναι ένας amd athlon 4600 (νομίζω) και είχε μείνει πάνω απο 2 βδομάδες χαλασμένος.Προσπαθούσα να τον φτιάξω αλλά τίποτα δεν γινόταν.Έπαιρνε κανονικά ρεύμα αλλά αυτό έκανε μόνο , ούτε οθόνη άναβε ούτε τίποτα.Και για να μην τα πολυλογώ και δεν με ένοιαζε και πολύ αν είναι χαλασμένος (δεν ήταν δικός μου = κανένα ενδιαφέρον) και υπέθεσα ότι είναι μητρική και έπεισα τον πατέρα μου να τον πάει στον τεχνικό της γειτονιάς.Φτάνει εκείνη η μέρα και λέω ας τον ανοίξω να τον δω λίγο μήπως και κάτι δεν έχει κουμπωθεί καλά και βλέπω ότι η μία απο τις 2 ram δεν είχε μπει καλά (είχε κουμπώσει μόνο η μία γωνία) και αυτό γιατί πριν χαλάσει έκανα ενα πείραμα με τις ram και τις είχα βάλει για λίγο σε εμένα.Βλακεία που δεν το σκέφτηκα απο την αρχή και ήταν και πολύ απλό.

 

Φτηνά τη γλίτωσες. Εγώ έκαψα το board έτσι.

 

Ωραία φιλοσοφία πάντως. "Δεν με ενδιαφέρει να φτιάξω κάτι που δεν είναι δικό μου..." Αυτό αρκεί για καταδίκη, αλλά η συνέχεια είναι ανεκδιήγητη.

"...που το χάλασα εγώ!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κούμπομα μερικές φορές όντως....

 

Την είχα πάθει και εγώ (και είναι ταυτόχρονα η μεγαλήτερη πατατιά μου:mrgreen:)

Εποχή: 2000-2002.

Είχα ένα pc με 64mb ram(:shock:θυρίο ε??) και έτρεχα (αν)-αξιοπρεπώς τα win-98, έπαιζα το mame μου (απορώ πως έπαιζε με 64, τέλος πάντων) και γενικώς το δούλευα.

Μία μέρα μου έρχεται η ιδέα να πάω να πάρω μία 256 (ή 128 δέν θυμάμαι στα σίγουρα) για να ανοίγει και λίγο πιο γρήγορα το pc (το φόρτωμα σε αυτά τα pc ήταν έλεος για όσους θυμούνται...), βγάζω λοιπών το καπάκι απο το κουτί, ανοίγω τα κλιπάκια και βάζω την μνήμη, ολα οκ λέω, πάω να βάλω μπρός το pc μα πού να πάρει, μπιιιιιιιιπ και ξανα μπιιιιιιπ, κοιταω στο κουτι (ηταν ακόμα ανοιχτό) και βλεπω καπνό στην μνήμη που μόλις έβαλα, κλείνω το pc απο το power_on και μετά... κόκαλο....

 

Η πατατιά τελικά δέν ήταν μεγάλη, έβαλα την μνήμη και ο υπολογιστής άνοιξε και δούλευε κανονικά για 2-3 χρόνια (1nsane, deus-ex έπαιζε και δέν συμαζευόταν).

 

Το παράξενο με την μνήμη είναι οτι ακόμα δουλεύει (πώς γείνεται δέν ξέρω) αλλα memtest δέν τολμώ να της τρέξω:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για το super θέμα!

θα αρχίσω να λέω και κάποτε θα τελειώσω!

Όταν δούλευα παλιά σαν τεχνιτάκι! στα 18 σε ένα συνοικιακό κα΄ταστημα Η/Υ είχα πάει σε ένα σπίτι να αλλάξω μία κάρτα ήχου!

όταν πήγα εκεί απο την βιασύνη μου βάζω την καινούργια και αντί να βγάλω την παλιά βλέπω πανω στο pci modem την είσοδο του μικροφώνου και των ηχείων και ξιλώνω το modem!

Οπότε γυρνάω στο μαγαζί έρχεται η κοπέλα μετα απο λίγο λέω τι έγινε ρε γμτ τωρα?

και την ακούω να λέει εεεεε το παιδί έβγαλε αυτο που μπαίνω στο ιντερνετ!!!:-D:-D

οι κολλητοί μου ακόμα μου την λένε για αυτό το σκηνικό!!!

 

Άμα βάλετε το καλώδιο ρεύματος ανάποδα στο drive A: θα δείτε να βγαίνουν καπνοί!B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα για αλλαγή στο DVD Driver του παλιού μου υπολογιστή...

Αγοράζω λοπόν ένα καινούριο (σε συσκευασία bulk) και πάω να το εγκαταστήσω...

 

Ανοίγω καπάκια, ιστορίες, βγάζω το παλιό, τοποθετώ το καινούριο ακριβώς κάτω από τον writer μου και ανοίγω το pc...

Έλα όμως που δεν διαβάζει... Να μην κάνει τίποτα...

Restart από εδώ, safe mode από εκεί, τίποτα το καταραμένο... 5 ώρες έφαγα να ψάχνω τι φταίει που δν δούλευε η μ@@@@@α...

Ήταν και Κυριακή, ποιόν να ειδοποιήσω...?

 

Τελικά την είχα κάνει την πατατιά μου...

Είχα και τους δύο οδηγούς μου (writer και DVD) σε θέση Master, και κανέναν σε Slave...

 

Υ.Γ. Είχε φάει και κάτι κλωτσίδια θυμάμαι ο υπολογιστής, αξέχαστα...!

Να ναι καλά ο καθηγητής μου στην πληροφορική που με ξεστράβωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει λίγες μέρες.. Συναρμολογούσα το νέο PC που πήρα στην αδερφή μου. Πέρασα και τα XP και είχε έρθει η ώρα να συνδέσω το παλιό ATA-100, για να μεταφέρω τα αρχεία στο καινούριο δίσκο SATA.

Βάζω το jumper στο Slave, συνδέω και το καλώδιο στη μητρική.. τίποτε.. Το βάζω Master..τίποτε.. Το βγάζω..τίποτε.. Πειράζω ότι ρύθμιση σχετική είχε για ATA στο BIOS..τίποτε.. Εϊχε περάσει κάνα 20-λεπτο και είχα αρχίσει να παίρνω ανάποδες.. μέχρι που κοιτάζω τον σκληρό και είδα ότι δε το είχα συνδέσει στο τροφοδοτικό. No ρεύμα, no party. Ω ρε ρεζιλίκια. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει λίγες μέρες.. Συναρμολογούσα το νέο PC που πήρα στην αδερφή μου. Πέρασα και τα XP και είχε έρθει η ώρα να συνδέσω το παλιό ATA-100, για να μεταφέρω τα αρχεία στο καινούριο δίσκο SATA.

Βάζω το jumper στο Slave, συνδέω και το καλώδιο στη μητρική.. τίποτε.. Το βάζω Master..τίποτε.. Το βγάζω..τίποτε.. Πειράζω ότι ρύθμιση σχετική είχε για ATA στο BIOS..τίποτε.. Εϊχε περάσει κάνα 20-λεπτο και είχα αρχίσει να παίρνω ανάποδες.. μέχρι που κοιτάζω τον σκληρό και είδα ότι δε το είχα συνδέσει στο τροφοδοτικό. No ρεύμα, no party. Ω ρε ρεζιλίκια. :rolleyes:

 

:-D Κλασική περίπτωση βλάβης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από μερικά χρόνια είχα ένα pcάκι (amd 3200+ / 4GB ram / 6800GT) το οποίο μου είχε κοστίσει 1500 ευρώ. Από αυτά, 20 ευρώ έκανε μία κάρτα τηλεόρασης που του είχα βάλει.

 

Αυτή η καταπληκτικής ποιότητας καρτούλα λοιπόν, ήταν μισό χιλιοστό πιό μικρή από την PCI θύρα της μητρικής, με αποτέλεσμα όταν έβγαζα από πίσω το καλώδιο της κεραίας να κουνιέται, να βραχυκυκλώνει και να πετάει το pc ένα ωραιότατο BSOD. Το ίδιο συνέβαινε και κάθε φορά που η γυναίκα μου ξεσκόνιζε την περιοχή (το pc δεν έκλεινε ποτέ).

 

Ένας φυσιολογικός άνθρωπος θα έβγαζε την καρτούλα και θα την κάρφωνε στον τοίχο κάνοντας ταυτόχρονα και τέχνη. Εγώ όμως δεν θεώρησα το όλο θέμα πρόβλημα... Που να ψάχνω τώρα κάρτα... Αφού με λίγο κούνημα παίζει...

 

Μετά λοιπόν από ένα ξεσκόνισμα, το pc πετάει BSOD, κλείνω τροφοδοσία, κουνάω την κάρτα και ανοίγω ξανά. Άκρα του τάφου σιωπή... Ξανακουνάω την κάρτα, τίποτα, βγάζω την κάρτα, πάλι τίποτα...

 

Απολογισμός: καμμένη μητρική, cpu και 1 τσιπάκι μνήμης. Η κάρτα τηλεόρασης πάντως δεν έπαθε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έκανα την υπέρτατη πάντως χθες...

 

πατάω ένα pc να ανοίξει ανοίγει όλα οκ

του κάνω shutdown όλα οκ

πατάω να ανοίξει σήμερα, τίποτα καμένο psu

 

τι, πως, που, πότε ακόμα δεν κατάλαβα :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έκανα την υπέρτατη πάντως χθες...

 

πατάω ένα pc να ανοίξει ανοίγει όλα οκ

του κάνω shutdown όλα οκ

πατάω να ανοίξει σήμερα, τίποτα καμένο psu

 

τι, πως, που, πότε ακόμα δεν κατάλαβα :S

 

Επίτιμε εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έκανα την υπέρτατη πάντως χθες...

 

πατάω ένα pc να ανοίξει ανοίγει όλα οκ

του κάνω shutdown όλα οκ

πατάω να ανοίξει σήμερα, τίποτα καμένο psu

 

τι, πως, που, πότε ακόμα δεν κατάλαβα :S

 

Μαλλον κατι με τη ΔΕΗ παιχτηκε.

Καποια αυξομειωση της τασης κι ετσι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουνιόταν το tv tuner με τέρμα βιδωμένο το πίσω panel του πάνω στο κουτί? wow

Ω, ναι! Η ελαστικότητα του πίσω πάνελ ήταν αρκετή για μισό χιλιοστό μέσα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κατι με τη ΔΕΗ παιχτηκε.

Καποια αυξομειωση της τασης κι ετσι....

 

με άλλα 4 pc στο ίδιο σπίτι να δουλεύουν και όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά :P δεν νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...