Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως όλοι έχουμε πειραματιστεί λίγο πολύ στα καμάρια μας :P

Σε ένα παλιό PC ήθελα να αλλάξω την κάρτα γραφικών μου μιας και δεν έπαιζε τίποτα αυτή που φόραγε.Πάω Πλαίσιο,διαλέγω μία των 100 ευρώ τότε και πάω σπίτι.Ανοίγω το κουτι,βγάζω την παλιά και πάω να βάλω την καινούρια.Προς μεγάλη μου όμως έκπληξη η καινούρια δεν έμπαινε.Την ζόρισα τελικά λίγο παραπάνω μέχρι που έσπασε και η κάρτα και η θύρα.Πάω στο Πλαίσιο με τις 2 κάρτες και τους λέω την ιστορία.Μετά απο 3 πωλητές που προσπαθούσαν να καταλάβουν τι έγινε τελικά είχα αγοράσει PCi κάρτα γραφικών ενώ το PC μου φόραγε AGP.Ούτε που το ήξερα ότι υπηρχαν διαφορετικές κάρτες.Τελικά δεν πήρα τίποτα εκείνο τον καιρό αφού κατάφερα και κατέστρεψα και την θύρα της κάρτας πάνω στην μητρική.Τώρα έμαθα όμως... :P

 

Και άλλη μία πατάτα που έκανα στο αμάξι μου.Είχα δεί παιδιά με το ίδιο αμάξι με μένα να αλλάζουν τον φωτισμό του εργοστασιακού ραδιοCD αλλάζοντας τα λεντάκια.Βγάζω κι εγώ λοιπόν την πρόσοψη και είδα ότι πέρα απο τα κουμπώματα που ενώνουν την πρόσοψη του ραδιοCD με το κυρίως κουτί του ραδιοCD υπάρχει και μια ταινία(σαν κι αυτές που έχουν οι υπολογιστές αλλά πιο μικρή) λογικά για τις ενδείξεις της οθόνης.Γυρίζω το κλείδι του αυτοκινήτου για να πάρει ρεύμα για να δώ τα λεντακια φωτισμένα και να βρώ την θέση τους.Βλέπω τελικά ότι τα λεντάκια είναι κολλημένα και ξενερώνω αφού νόμιζα πως είναι κουμπωτα.Προσπαθώντας να ξανακουμπώσω την πρόσοψη ξέχασα να γυρίσω το κλειδί και να κλείσει η παροχή ρεύματος και ενώνοντας την ταινία άρχισε να βγάζει καπνούς.Μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου (μέχρι να πάρω χαμπάρι τι έγινε και μέχρι να βγάλω την ταινία) είχε γεμίσει το αμάξι με καπνούς.Ειλικρινά φοβήθηκα μην έκαψα εγκέφαλο αλλά τελικά έκαψα μόνο το ράδιο.Η Toyota το πούλαγε 1500 ευρώ οπότε πήρα ένα Pionneer που έχει και Mp3 και βολεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 4-5 χρονάκια (OK, ήμουν πιο μικρή.. :o) είχε ξεκινήσει το RIG μου να βγάζει έναν ενοχλητικότατο θόρυβο.. Έχωσα παντού το αυτάκι μου και κατάλαβα ότι κελαηδούσε το PSU..

 

Έβγαλα το PSU λοιπόν, το άνοιξα και είδα ότι το FAN του κάπου έτρωγε κόλλημα.. Το φυσούσα από εδώ το καθάριζα από εκεί, πάντοτε όμως όταν άνοιγα το PC συνέχιζε ο θόρυβος απλά με μικρές παραλλαγές..

 

Βαρέθηκα λοιπόν να το ανοίγω-κλείνω και είπα να το αφήσω ανοιχτό και να testάρω έτσι αν συνεχίζει ο θόρυβος.. Το έκανα έτσι την πρώτη, το έκανα έτσι την δεύτερη.. Έ, την τρίτη εκεί που ήμουν από πάνω και ήταν ανοιχτό το PC, μου πέφτει το καπάκι του PSU επάνω στο -ανοιχτό- PSU και αγγίζει ένα πυκνοτάκι ενώ από την άλλη άγγιξε το πάτωμα. Κάνει ένα ΜΠΑΜ μες στα μούτρα μου και έφυγα κάνα μέτρο πίσω..

 

Κάηκε PSU, καταστράφηκαν μερικά Sectors του HD και μάλλον έχασα και λίγες τρίχες απ' τα μαλλιά μου :P

 

/Koritsi_Gia_PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μικρό post... Χαααα; :lol:

 

Εγώ πάλι έχω μια φρέσκια, και όχι σαν την απο πάνω (και τα κολοκύθια του μπαρμπα του σταθ ;))

 

Με ρωτάει ένας καθηγητάς αν ξέρω να κάνω φορματ.

Αμε του λέω. Ξέρω.

Ε, με λέει... Να σε φέρω τον πισί μου να τον επεράσεις ένα φορματ; Αντε, εντάξει του λέω.

Πάω την άλλη μέρα στο φροντιστήριο και τον παίρνω.

Γυρίζω σπίτι και αντιγράφω κάτι αρχεία με το netbook, επειδή μου είχε ζητήσει να κρατήσω διάφορα.

Πάει μια χαρά. Τον είχα βάλει να κάνει shutdown μια ορισμένη ώρα.

Γυρίζω σπίτι κατά τις 11μιση το βράδυ, κουρασμένος απο το μπάνιο, ε, τι όρεξη να έχω; Λέω "θα τον αφήσω αύριο για φορμάτ. Θα το κάνω καθώς γράφω αρχαία, ας έχω και πολλά. Τι διάολο, στις 4 έχω". Έτσι και έγινε.

 

Ξυπνάω την επόμενη μέρα, γεμάτος νεύρα επειδή είχα πει στη μάνα να με ξυπνήσει στις 8 και με ξύπνησε στις 10 και λέω "δε γ!μ!ς τα αρχαια; Θα προλάβεις, άστα για αργότερα". Και εδώ αρχίζει όλη η ιστορία. Είδα λίγο morning coffe(πρωινό καφέ....Ανόητε :P) και γεμάτος όρεξη μιας που η μέρα μου είχε γίνει μια χαρά βλέποντας παντού πουλάκια(ναι, πέτυχα την ώρα που έβγαινε η καγιά :devil:....Ωραία κοπελιά :o) πάω να ανοίξω τον υπολογιστή του.

Σκέφτομαι όμως, ας του ρίξω ένα καθάρισμα. Τον ανοίγω.... Οι σκληροί σε στυλ "τοστ" να σου λένε "λυπήσου με" (χωρίς πλάκα... Για μια στιγμή τους λυπηθηκα :P) και παίρνω τον έναν και τον βάζω πιο πάνω. Αντε ωραία λέω. Μετά βλέπω τον επεξεργαστή, και λέω για να του ρίξω ένα σφουγγάρισμα και μια επικάλυψη με πάστα :P

Έτσι και έγινε. Όπως πήγαινα να κλείσω όμως τον επεξεργαστή, δεν έμπαινε καλά(δε κούμπωνε σωστά.... Amd γιου νοου) και μου είχε σπάσει τα νεύρα. Άστον λέω και βλέπουμε. Κλείνω τον υπολογιστή, τον καπακιάζω, και τον βάζω α λα μπρίζα :-)

Ουάου, μα... Τι ωραία μέρα :o

Έλα όμως που ο υπολογιστής τον είχε χάσει! Λαμπάκια αναβόσβηναν, άνοιγες τον οπτικό για τα σιντιά και έκλεινε μόνος( α λα ελληνιστί---> η μητρική έπαιρνε πρωτοβουλίες). Μετά απο άπειρες προσπάθειες βγάζοντας-βάζοντας μνήμες σκέφτομαι "ρε μπας και δεν έχει κουμπώσει καλά ο επεξεργαστής;" (ναι, αναρωτιόμουν ο ηλίθιος).

Ανοίγω τον υπολογιστή, όλα τέλεια. Ούτε λαμπάκια, ούτε τίποτα... Μόνο μια γραφικών που δεν έπαιρνε μπροστά :P

Τι στο διάολο λέω; Έβγαζα-έβαζα μνήμες, έβγαζα ρεύματα από κ.γραφικων και ξαναέβαζα... Τίποτα... Μετά όμως απο πολύ ώρα(είχε πάει 12) βγάζω ξανά τα καλώδια για τη κάρτα και λέω... Ας τα αφήσω λίγο. Περνάει λίγη ώρα και τα ξαναβάζω. Δε παίρνει. Το ξανακάνω και.... Βουαλά! Παίρνει! :P Για μια στιγμή μου θύμησε τη δεκάχρονη mercedes του πατέρα, αλλά μετά το ξέχασα επειδή εκείνη παίρνει μπροστά με την πρώτη, και δε σπάει τα νεύρα του πατέρα...:mad:...B).

Ε, όπως ήταν λογικό τελείωσα κατά τις 1 και κάτι. Ουάου λέω. Ωραία. Ας κάνω τώρα και τα αρχαία. Τελειώνω λιιιιιιιιγο πριν το μάθημα. Έρχεται η κυρά καθηγήτρια, τελειώνω μάθημα----> πάω για drivers λέω. Πάω εκεί, και εκείνος μου είχε πει οτι θα μου έχει drivers στο κουτί... Άφαντοι όμως... Κατά τύχη όμως θυμηθηκα για έναν φάκελο ονόματι drivers που είχα δει σε ένα φάκελο που πήρα αντίγραφο. Τους περνάω. Έλατε να τον πάρετε λέω. Εντάξει με λέει, θα περάσω αύριο.

Πέρνει την επόμενη μέρα, θα περάσω κατά τις 5. Η ώρα ήταν 4 και μισή. Τον παίρνω εγώ για μια τελευταία δοκιμή... Όλα τέλεια. Έρχεται τον παίρνει. Πάει η ώρα 10 και μισή. Για να του στείλω ένα μήνυμα λέω να δω τι έγινε. Με παίρνει τηλέφωνο "έλα Γιώργο. Ναι ξέρεις δεν έχω σήμα στην οθόνη" Ωχ κάνω, "μάλλον φταίει ο σύνδεσμος ,μου κάνει, που συνδέει την κάρτα με την οθόνη" χμμμ, όχι του κάνω,και του λέω "για ανοίξτε τη κάρτα και δείτε πόσα λαμπάκια ανάβουν" και μου λέει "δύο". Να το παλι... Του λέω κάντε αυτό και αυτό. Τα κάνει τίποτα... Άσε λέει, θα το κοιτάξω αύριο. Γεμάτος αμφιβολίες εγώ για τα λεφτά που προφανώς θα χρειαζόταν να πληρώσω... Πάω και κάθομαι στον υπολογιστή μου. Ξαφνικά, "οθόνη τηλεφώνου---->Δι****ης" (το όνομά του...:o)

Ωχ λέω... Και τι μου λέει; Έλα, όλα μια χαρά τώρα. Ξανά έκανα αυτό που είπες και πήρε.

 

Τέλος.

 

 

Εγώ μέχρι να ακούσω αυτό το "πήρε" πρέπει να είχα φτάσει πίεση.... Πρέπει να είχα φτάσει πάντως :-)

Άνοιξα και θέμα εδώ.

 

Οπότε λοιπόν, όταν παίρνετε έναν υπολογιστή για οποιοδήποτε πράγμα, καλύτερα να το κάνετε μαζί με τον ιδιοκτήτη :-)

Φαντάζεστε τώρα να έπρεπε να πληρώνω μια 3850χ2; Ωου...Γουατ γιου σεντ; Ναι οκέυ. :-)

 

*Πρωινό καφέ δεν είδα... Απλό...Άλλαγμα καναλιών έκανα και ανέφερα απλά τον πρωινό καφέ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μικρό post... Χαααα; :lol:

 

Εγώ πάλι έχω μια φρέσκια, και όχι σαν την απο πάνω (και τα κολοκύθια του μπαρμπα του σταθ ;))

 

Με ρωτάει ένας καθηγητάς αν ξέρω να κάνω φορματ.

Αμε του λέω. Ξέρω.

Ε, με λέει... Να σε φέρω τον πισί μου να τον επεράσεις ένα φορματ; Αντε, εντάξει του λέω.

Πάω την άλλη μέρα στο φροντιστήριο και τον παίρνω.

Γυρίζω σπίτι και αντιγράφω κάτι αρχεία με το netbook, επειδή μου είχε ζητήσει να κρατήσω διάφορα.

Πάει μια χαρά. Τον είχα βάλει να κάνει shutdown μια ορισμένη ώρα.

Γυρίζω σπίτι κατά τις 11μιση το βράδυ, κουρασμένος απο το μπάνιο, ε, τι όρεξη να έχω; Λέω "θα τον αφήσω αύριο για φορμάτ. Θα το κάνω καθώς γράφω αρχαία, ας έχω και πολλά. Τι διάολο, στις 4 έχω". Έτσι και έγινε.

 

Ξυπνάω την επόμενη μέρα, γεμάτος νεύρα επειδή είχα πει στη μάνα να με ξυπνήσει στις 8 και με ξύπνησε στις 10 και λέω "δε γ!μ!ς τα αρχαια; Θα προλάβεις, άστα για αργότερα". Και εδώ αρχίζει όλη η ιστορία. Είδα λίγο morning coffe(πρωινό καφέ....Ανόητε :P) και γεμάτος όρεξη μιας που η μέρα μου είχε γίνει μια χαρά βλέποντας παντού πουλάκια(ναι, πέτυχα την ώρα που έβγαινε η καγιά :devil:....Ωραία κοπελιά :o) πάω να ανοίξω τον υπολογιστή του.

Σκέφτομαι όμως, ας του ρίξω ένα καθάρισμα. Τον ανοίγω.... Οι σκληροί σε στυλ "τοστ" να σου λένε "λυπήσου με" (χωρίς πλάκα... Για μια στιγμή τους λυπηθηκα :P) και παίρνω τον έναν και τον βάζω πιο πάνω. Αντε ωραία λέω. Μετά βλέπω τον επεξεργαστή, και λέω για να του ρίξω ένα σφουγγάρισμα και μια επικάλυψη με πάστα :P

Έτσι και έγινε. Όπως πήγαινα να κλείσω όμως τον επεξεργαστή, δεν έμπαινε καλά(δε κούμπωνε σωστά.... Amd γιου νοου) και μου είχε σπάσει τα νεύρα. Άστον λέω και βλέπουμε. Κλείνω τον υπολογιστή, τον καπακιάζω, και τον βάζω α λα μπρίζα :-)

Ουάου, μα... Τι ωραία μέρα :o

Έλα όμως που ο υπολογιστής τον είχε χάσει! Λαμπάκια αναβόσβηναν, άνοιγες τον οπτικό για τα σιντιά και έκλεινε μόνος( α λα ελληνιστί---> η μητρική έπαιρνε πρωτοβουλίες). Μετά απο άπειρες προσπάθειες βγάζοντας-βάζοντας μνήμες σκέφτομαι "ρε μπας και δεν έχει κουμπώσει καλά ο επεξεργαστής;" (ναι, αναρωτιόμουν ο ηλίθιος).

Ανοίγω τον υπολογιστή, όλα τέλεια. Ούτε λαμπάκια, ούτε τίποτα... Μόνο μια γραφικών που δεν έπαιρνε μπροστά :P

Τι στο διάολο λέω; Έβγαζα-έβαζα μνήμες, έβγαζα ρεύματα από κ.γραφικων και ξαναέβαζα... Τίποτα... Μετά όμως απο πολύ ώρα(είχε πάει 12) βγάζω ξανά τα καλώδια για τη κάρτα και λέω... Ας τα αφήσω λίγο. Περνάει λίγη ώρα και τα ξαναβάζω. Δε παίρνει. Το ξανακάνω και.... Βουαλά! Παίρνει! :P Για μια στιγμή μου θύμησε τη δεκάχρονη mercedes του πατέρα, αλλά μετά το ξέχασα επειδή εκείνη παίρνει μπροστά με την πρώτη, και δε σπάει τα νεύρα του πατέρα...:mad:...B).

Ε, όπως ήταν λογικό τελείωσα κατά τις 1 και κάτι. Ουάου λέω. Ωραία. Ας κάνω τώρα και τα αρχαία. Τελειώνω λιιιιιιιιγο πριν το μάθημα. Έρχεται η κυρά καθηγήτρια, τελειώνω μάθημα----> πάω για drivers λέω. Πάω εκεί, και εκείνος μου είχε πει οτι θα μου έχει drivers στο κουτί... Άφαντοι όμως... Κατά τύχη όμως θυμηθηκα για έναν φάκελο ονόματι drivers που είχα δει σε ένα φάκελο που πήρα αντίγραφο. Τους περνάω. Έλατε να τον πάρετε λέω. Εντάξει με λέει, θα περάσω αύριο.

Πέρνει την επόμενη μέρα, θα περάσω κατά τις 5. Η ώρα ήταν 4 και μισή. Τον παίρνω εγώ για μια τελευταία δοκιμή... Όλα τέλεια. Έρχεται τον παίρνει. Πάει η ώρα 10 και μισή. Για να του στείλω ένα μήνυμα λέω να δω τι έγινε. Με παίρνει τηλέφωνο "έλα Γιώργο. Ναι ξέρεις δεν έχω σήμα στην οθόνη" Ωχ κάνω, "μάλλον φταίει ο σύνδεσμος ,μου κάνει, που συνδέει την κάρτα με την οθόνη" χμμμ, όχι του κάνω,και του λέω "για ανοίξτε τη κάρτα και δείτε πόσα λαμπάκια ανάβουν" και μου λέει "δύο". Να το παλι... Του λέω κάντε αυτό και αυτό. Τα κάνει τίποτα... Άσε λέει, θα το κοιτάξω αύριο. Γεμάτος αμφιβολίες εγώ για τα λεφτά που προφανώς θα χρειαζόταν να πληρώσω... Πάω και κάθομαι στον υπολογιστή μου. Ξαφνικά, "οθόνη τηλεφώνου---->Δι****ης" (το όνομά του...:o)

Ωχ λέω... Και τι μου λέει; Έλα, όλα μια χαρά τώρα. Ξανά έκανα αυτό που είπες και πήρε.

 

Τέλος.

 

 

Εγώ μέχρι να ακούσω αυτό το "πήρε" πρέπει να είχα φτάσει πίεση.... Πρέπει να είχα φτάσει πάντως :-)

Άνοιξα και θέμα εδώ.

 

Οπότε λοιπόν, όταν παίρνετε έναν υπολογιστή για οποιοδήποτε πράγμα, καλύτερα να το κάνετε μαζί με τον ιδιοκτήτη :-)

Φαντάζεστε τώρα να έπρεπε να πληρώνω μια 3850χ2; Ωου...Γουατ γιου σεντ; Ναι οκέυ. :-)

 

*Πρωινό καφέ δεν είδα... Απλό...Άλλαγμα καναλιών έκανα και είπα απλά τον πρωινό καφέ :-)

 

 

 

 

Τι φαΐ είχατε για μεσημέρι δεν μας είπες..

 

Υ.Γ:

κατά τις 1 και κάτι

 

Μία είναι η μία..

 

/Koritsi_Gia_PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 4-5 χρονάκια (OK, ήμουν πιο μικρή.. :o) είχε ξεκινήσει το RIG μου να βγάζει έναν ενοχλητικότατο θόρυβο.. Έχωσα παντού το αυτάκι μου και κατάλαβα ότι κελαηδούσε το PSU..

 

Έβγαλα το PSU λοιπόν, το άνοιξα και είδα ότι το FAN του κάπου έτρωγε κόλλημα.. Το φυσούσα από εδώ το καθάριζα από εκεί, πάντοτε όμως όταν άνοιγα το PC συνέχιζε ο θόρυβος απλά με μικρές παραλλαγές..

 

Βαρέθηκα λοιπόν να το ανοίγω-κλείνω και είπα να το αφήσω ανοιχτό και να testάρω έτσι αν συνεχίζει ο θόρυβος.. Το έκανα έτσι την πρώτη, το έκανα έτσι την δεύτερη.. Έ, την τρίτη εκεί που ήμουν από πάνω και ήταν ανοιχτό το PC, μου πέφτει το καπάκι του PSU επάνω στο -ανοιχτό- PSU και αγγίζει ένα πυκνοτάκι ενώ από την άλλη άγγιξε το πάτωμα. Κάνει ένα ΜΠΑΜ μες στα μούτρα μου και έφυγα κάνα μέτρο πίσω..

 

Κάηκε PSU, καταστράφηκαν μερικά Sectors του HD και μάλλον έχασα και λίγες τρίχες απ' τα μαλλιά μου :P

 

/Koritsi_Gia_PC

 

Brainiac for a day κι έτσι? :P

 

 

Μικρό post... Χαααα; :lol:

 

Εγώ πάλι έχω μια φρέσκια, και όχι σαν την απο πάνω (και τα κολοκύθια του μπαρμπα του σταθ ;))

 

Με ρωτάει ένας καθηγητάς αν ξέρω να κάνω φορματ.

Αμε του λέω. Ξέρω.

Ε, με λέει... Να σε φέρω τον πισί μου να τον επεράσεις ένα φορματ; Αντε, εντάξει του λέω.

Πάω την άλλη μέρα στο φροντιστήριο και τον παίρνω.

Γυρίζω σπίτι και αντιγράφω κάτι αρχεία με το netbook, επειδή μου είχε ζητήσει να κρατήσω διάφορα.

Πάει μια χαρά. Τον είχα βάλει να κάνει shutdown μια ορισμένη ώρα.

Γυρίζω σπίτι κατά τις 11μιση το βράδυ, κουρασμένος απο το μπάνιο, ε, τι όρεξη να έχω; Λέω "θα τον αφήσω αύριο για φορμάτ. Θα το κάνω καθώς γράφω αρχαία, ας έχω και πολλά. Τι διάολο, στις 4 έχω". Έτσι και έγινε.

 

Ξυπνάω την επόμενη μέρα, γεμάτος νεύρα επειδή είχα πει στη μάνα να με ξυπνήσει στις 8 και με ξύπνησε στις 10 και λέω "δε γ!μ!ς τα αρχαια; Θα προλάβεις, άστα για αργότερα". Και εδώ αρχίζει όλη η ιστορία. Είδα λίγο morning coffe(πρωινό καφέ....Ανόητε :P) και γεμάτος όρεξη μιας που η μέρα μου είχε γίνει μια χαρά βλέποντας παντού πουλάκια(ναι, πέτυχα την ώρα που έβγαινε η καγιά :devil:....Ωραία κοπελιά :o) πάω να ανοίξω τον υπολογιστή του.

Σκέφτομαι όμως, ας του ρίξω ένα καθάρισμα. Τον ανοίγω.... Οι σκληροί σε στυλ "τοστ" να σου λένε "λυπήσου με" (χωρίς πλάκα... Για μια στιγμή τους λυπηθηκα :P) και παίρνω τον έναν και τον βάζω πιο πάνω. Αντε ωραία λέω. Μετά βλέπω τον επεξεργαστή, και λέω για να του ρίξω ένα σφουγγάρισμα και μια επικάλυψη με πάστα :P

Έτσι και έγινε. Όπως πήγαινα να κλείσω όμως τον επεξεργαστή, δεν έμπαινε καλά(δε κούμπωνε σωστά.... Amd γιου νοου) και μου είχε σπάσει τα νεύρα. Άστον λέω και βλέπουμε. Κλείνω τον υπολογιστή, τον καπακιάζω, και τον βάζω α λα μπρίζα :-)

Ουάου, μα... Τι ωραία μέρα :o

Έλα όμως που ο υπολογιστής τον είχε χάσει! Λαμπάκια αναβόσβηναν, άνοιγες τον οπτικό για τα σιντιά και έκλεινε μόνος( α λα ελληνιστί---> η μητρική έπαιρνε πρωτοβουλίες). Μετά απο άπειρες προσπάθειες βγάζοντας-βάζοντας μνήμες σκέφτομαι "ρε μπας και δεν έχει κουμπώσει καλά ο επεξεργαστής;" (ναι, αναρωτιόμουν ο ηλίθιος).

Ανοίγω τον υπολογιστή, όλα τέλεια. Ούτε λαμπάκια, ούτε τίποτα... Μόνο μια γραφικών που δεν έπαιρνε μπροστά :P

Τι στο διάολο λέω; Έβγαζα-έβαζα μνήμες, έβγαζα ρεύματα από κ.γραφικων και ξαναέβαζα... Τίποτα... Μετά όμως απο πολύ ώρα(είχε πάει 12) βγάζω ξανά τα καλώδια για τη κάρτα και λέω... Ας τα αφήσω λίγο. Περνάει λίγη ώρα και τα ξαναβάζω. Δε παίρνει. Το ξανακάνω και.... Βουαλά! Παίρνει! :P Για μια στιγμή μου θύμησε τη δεκάχρονη mercedes του πατέρα, αλλά μετά το ξέχασα επειδή εκείνη παίρνει μπροστά με την πρώτη, και δε σπάει τα νεύρα του πατέρα...:mad:...B).

Ε, όπως ήταν λογικό τελείωσα κατά τις 1 και κάτι. Ουάου λέω. Ωραία. Ας κάνω τώρα και τα αρχαία. Τελειώνω λιιιιιιιιγο πριν το μάθημα. Έρχεται η κυρά καθηγήτρια, τελειώνω μάθημα----> πάω για drivers λέω. Πάω εκεί, και εκείνος μου είχε πει οτι θα μου έχει drivers στο κουτί... Άφαντοι όμως... Κατά τύχη όμως θυμηθηκα για έναν φάκελο ονόματι drivers που είχα δει σε ένα φάκελο που πήρα αντίγραφο. Τους περνάω. Έλατε να τον πάρετε λέω. Εντάξει με λέει, θα περάσω αύριο.

Πέρνει την επόμενη μέρα, θα περάσω κατά τις 5. Η ώρα ήταν 4 και μισή. Τον παίρνω εγώ για μια τελευταία δοκιμή... Όλα τέλεια. Έρχεται τον παίρνει. Πάει η ώρα 10 και μισή. Για να του στείλω ένα μήνυμα λέω να δω τι έγινε. Με παίρνει τηλέφωνο "έλα Γιώργο. Ναι ξέρεις δεν έχω σήμα στην οθόνη" Ωχ κάνω, "μάλλον φταίει ο σύνδεσμος ,μου κάνει, που συνδέει την κάρτα με την οθόνη" χμμμ, όχι του κάνω,και του λέω "για ανοίξτε τη κάρτα και δείτε πόσα λαμπάκια ανάβουν" και μου λέει "δύο". Να το παλι... Του λέω κάντε αυτό και αυτό. Τα κάνει τίποτα... Άσε λέει, θα το κοιτάξω αύριο. Γεμάτος αμφιβολίες εγώ για τα λεφτά που προφανώς θα χρειαζόταν να πληρώσω... Πάω και κάθομαι στον υπολογιστή μου. Ξαφνικά, "οθόνη τηλεφώνου---->Δι****ης" (το όνομά του...:o)

Ωχ λέω... Και τι μου λέει; Έλα, όλα μια χαρά τώρα. Ξανά έκανα αυτό που είπες και πήρε.

 

Τέλος.

 

 

Εγώ μέχρι να ακούσω αυτό το "πήρε" πρέπει να είχα φτάσει πίεση.... Πρέπει να είχα φτάσει πάντως :-)

Άνοιξα και θέμα εδώ.

 

Οπότε λοιπόν, όταν παίρνετε έναν υπολογιστή για οποιοδήποτε πράγμα, καλύτερα να το κάνετε μαζί με τον ιδιοκτήτη :-)

Φαντάζεστε τώρα να έπρεπε να πληρώνω μια 3850χ2; Ωου...Γουατ γιου σεντ; Ναι οκέυ. :-)

 

*Πρωινό καφέ δεν είδα... Απλό...Άλλαγμα καναλιών έκανα και ανέφερα απλά τον πρωινό καφέ :-)

 

Αν σε ξαναδώ να κάνεις παρέα με τον washcloud θα το πω στη μάνα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακι μου θελει να κανει αναβαθμιση το πισι, παιρνει μνημες απο γνωστο ηλεκτρονικο καταστημα, κανονιζουμε καφεδακι να τα πουμε κιολας και να του περασω τις μνημες αλλα ειχα δουλεια και αυτος βιαζοταν, του λεω να το κανουμε αυριο και μου λεει οκ......... παω για υπνο........ κατα τις 12 τηλεφωνημα..... αντωνη μου λεει εβαλα τις μνημες και μια καρτα γραφικων που πηρα και δεν δουλευει το πισι....... δεν ερχεσαι μια βολτα..... ρε συ κοιμαμαι........ ελα σε παρακαλω μια βολτα..... και πηγα.... quiz: τι μπορει να εκανε και εκαψε μητρικη, επεξεργαστη, τις μνημες ολες, και την καινουργια καρτα οοολα αυτα στις 12 το βραδυ?????

 

 

απαντηση: οι μνημες που πηρε ο Αινσταιν ηταν για λαπτοπ!!!!!!! πηρε και καμια 4gb ετσι να εχει!!!! ειδε οτι ειναι πολυ μικρες για να χωρεσουν αλλα τις βολεψε με λιγο κοπο και πιεση......βαζει και την καρτα γραφικων αναβει το πισι και ολα τσαφ!!!! αυτα απο εμενα.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Manuel, δεν κατάλαβα τι έγινε.

Τι σχέση είχε η μικρή διαφόρα με το ότι κάηκε το laptop από τον φορτιστή του;

Seems coincidental...

 

Η δική μου υπόθεση είναι πως όταν τον χρησιμοποιήσαμε στον λάθος υπολογιστή (αποδεδειγμένα δεν ταίριαζαν τα βύσματα, έστω και αν λειτούργησε, λόγω του ότι η διαφορά ήταν ελάχιστη) κάτι πρέπει να έλιωσε μέσα στον φορτιστή ή κάτι να πειράχτηκε, οπότε έγινε ακατάλληλος για τον δικό του Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα δεν έχετε δει να γίνετε βόμβα ένα psu και ταυτόχρονα να φάτε flashbang από από το ίδιο δεν έχετε πάθει τίποτα :P

σας το εγγυώμαι......

αχ ρε vatos τι μου θυμησες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κουβαλουσα το pc (mide tower) απο το σαλονι στο δωματιο μου.Βλεπετε ο βλακας εγω ηθελα να απολαυσω μεγαλη οθονη και εκει που του εβγαζα τα καλωδια απο πισω ξεχασα αυτο για τον ηχο και ενω το σηκωνω, ακουω κατι αλλα δεν ειχα την περιεργεια να δω τι ηταν και οταν πηγα να συνδεσω το καλωδιο ηχου, βλεπω οτι ενα κομματι απο το βισμα του αλλου καλωδιου ειχε μεινει μεσα.:cry::cry:Και να τα νευρα και να οι κλοτσιες στην πορτα(λογικοι ανθρωποι, οχι στο pc οι κλοτσιες).:mad:Σκεφτηκα να το πεταγα το pc απο τον 5ο ωροφο αλλα κριμα τα λεφτακια του.:cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρίξει λίγο νεκταρ ροδάκινο στο πληκτρολόγιο και τα βελάκια και Pgup και τα παρελκομενα κολλούσαν μέσα! Μόλις πλήθηκε το πληκτολόγιο στην μπανιέρα και όλα δουλεύουν κομπλε!!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια.

Θα σας πω μια χθεσινη γκαφα.

Ενας φιλος μου πηρε καινουριο κουτι και με φωναξε να του το αλλαξω.

Αφου εβγαλα τα εξαρτηματα και τα εβαλα στο καινουριο κουτι εμεινε τελευτεο το floppy.

Συνδεσα το καλωδιο(νομιζοντας σωστα) και αφου ανοιξαμε το pc αρχισε να βγαζει καπνους το κουτι.Καταλαβενετε εβαλα αναποδα το καλωδιο(ενταξει δεν με ειπε τιποτα ετσι και αλλιος δεν χρησιμοποιουσε δισκετες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...