Προς το περιεχόμενο

turbox iron vn75-225


darkthan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο φίλτατος petbath και εγώ είχα το πρόβλημα με τα reboot χωρίς μπαταρία. Όχι μόνο σε παιχνίδια αλλά κόμη και όταν δούλευα 3-4 "βαριές" εφαρμογές μαζί, με την cpu sto 70% μόνιμα + εγγραφή cd/dvd ανεξαρτήτως λειτουργικού. Μόλις βάρεσε το πρώτο reboot θυμάμαι στο ubuntu ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ και εννοείται σιγουρεύτηκα ότι δεν του φτάνει το ρεύμα. Ήταν τελικά θέμα θερμοκρασίας. Εδώ και ένα 6 μηνο που έχω κάνει το καπάκι σουρωτήρι σε συνδυασμό με arctic silver κρέμα απαλοιφής θερμότητας ψιλοηρέμησα. Η βάση είναι σωτήρια και επιβάλλεται αν δεν θέλεις να καταστρέψεις την μπαταρία. Gpu από 85-96 βαθμούς που δούλευε τώρα είναι στους 75-80 και δεν πάει παραπάνω. Αν και καθηστερημένα, αυτά τα ολίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια χαρα σε ολους !!!!ενα μεγαλο μπραβο για το forum σας και τωρα στα δικα μου !!! μου εδωσε ενας φιλος ενα laptop για φορματ! ειναι turbo x iron vn 954608 και ψαχνω τους drivers!!!! φοραει vista ευχαριστω πρωκαταβολικα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα σε ολους !!!!ενα μεγαλο μπραβο για το forum σας και τωρα στα δικα μου !!! μου εδωσε ενας φιλος ενα laptop για φορματ! ειναι turbo x iron vn 954608 και ψαχνω τους drivers!!!! φοραει vista ευχαριστω πρωκαταβολικα!!!!!

 

απλή λύση απλά παίρνεις ένα τηλέφωνο στο πλαίσιο ζητάς τους drivers και μετά περνάς και τους παίρνεις .... η αν κανονίσεις να σου φέρουν τίποτα στο σπίτι τους λες να στους στείλουν μαζί. άλλος τρόπος απλά βρες ένα προγραμματακι που να σου λέει τα info του hardware σου και τους κατεβάζεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας και απο μενα παιδια,

 

εχω παρει το Iron vn954608 κοντα 2 χρονια τωρα και εχω αντιμετοπισει διαφορα προβληματα κατα καιρους, πολλα απο αυτα εχετε ηδη αναφερει.

Με την εντυπωση οτι το μηχανημα δεν παιρνει XP συμφωνα με τη γνωμη των τεχνικων του πλαισιου εχω μεινει στα Vista. Τωρα τελευταια εχει αρχισει και αργει και λεω να του κανω format μετα απο πολυ καιρο, οπου του ειχα κανει απο καμποσα απανωτα.

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχει εγκαταστησει κανεις τα 7 και αν υπαρχουν drivers.

Επισης αν με τους drivers της rock τρεχουν κανονικα τα ΧΡ χωρις προβλημα.Σκευτομαι και για τα 2 λογισμικα την εκδοση 64bits.

Ευχαριστω εκ των προτερων.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σε όλους,

Μετά από πολύ καιρό μπήκα να δω τι γίνεται εδω...

 

Λοιπόν έχω βάλει windows 7 64 bit εδώ και αρκετό καιρό και δεν είχα πρόβλημα με τους drivers...

Τα περισσότερα τα βρίσκουν μονα τους εκτός από κάποια που τους ψάχνεις εσυ...

Γενικά έχω ένα φάκελο που έχω τους drivers για Vista κ XP 32 κ 64 bit unzipped και στα 7 εψαχνε εκει μεσα και βρήκε σχεδον τα πάντα. Πρέπει να ξέρεις όλα τα επι μερους υποσυτήματα του laptop ώστε να μπορεσεις να τα βρεις από την εταιρία παραγωγής τους γιατι από Πλαίσιο ή Vestel αστα να πάνε..

 

Τελευταία μου κάνει κάποια νερά η κάρτα γραφικών όταν ζορίζεται για αρκετή ώρα χαλάει την ανάλυση σαν να κολλάει και θέλει reboot...

 

Ελπίζω να μην θέλει αλλάγη γιατί αντε να βρείς ΜΧΜ ΙΙ κάρτα... Μόνο αύτο υπάρχει: http://www.mxm-upgrade.com/

και δεν ξέρω και αν το Πλαίσιο έχει κάρτες.

Είδομεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το πρόβλημα με τις nvidia 8600 είναι πολύ γνωστό ,λόγω προβληματικης κατασκευής υπερθερμενονται και σου μένουν στο χέρι..γι αυτό πάντα βάση με δυνατό ανεμιστηρα σε αυτά τα μοντέλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους,

Μετά από πολύ καιρό μπήκα να δω τι γίνεται εδω...

 

Λοιπόν έχω βάλει windows 7 64 bit εδώ και αρκετό καιρό και δεν είχα πρόβλημα με τους drivers...

Τα περισσότερα τα βρίσκουν μονα τους εκτός από κάποια που τους ψάχνεις εσυ...

Γενικά έχω ένα φάκελο που έχω τους drivers για Vista κ XP 32 κ 64 bit unzipped και στα 7 εψαχνε εκει μεσα και βρήκε σχεδον τα πάντα. Πρέπει να ξέρεις όλα τα επι μερους υποσυτήματα του laptop ώστε να μπορεσεις να τα βρεις από την εταιρία παραγωγής τους γιατι από Πλαίσιο ή Vestel αστα να πάνε..

 

Τελευταία μου κάνει κάποια νερά η κάρτα γραφικών όταν ζορίζεται για αρκετή ώρα χαλάει την ανάλυση σαν να κολλάει και θέλει reboot...

 

Ελπίζω να μην θέλει αλλάγη γιατί αντε να βρείς ΜΧΜ ΙΙ κάρτα... Μόνο αύτο υπάρχει: http://www.mxm-upgrade.com/

και δεν ξέρω και αν το Πλαίσιο έχει κάρτες.

Είδομεν...

 

Βασικα το Πλαισιο απο οσο ξερω υποστηριζει τα δικα του Μοντελα Αρκετα..

Εχω την εντυπωση οτι θα βρεις ...κανε μια ερωτηση τι εχεις να χασεις..

Μεγαλο προβλημα ειναι σιγουρα η θερμοκρασία...Αμα Βρεις εναν τροπο να κάνεις πιο καλη ψυξη του συστηματος , εχω την εντυπωση οτι θα γλυτώσεις και την ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΗ Καρτα σου χωρισ να την αλλξεις... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας παιδιά και από μένα . Είμαι καινουργιος στην παρέα. Ωστόσο ασχολούμαι αρκετα χρόνια με υπολογιστές. Έχω έναν turbo x iron vn 954608. και τώρα πάμε στο πρόβλημα . έχω βάλει τα windows 7 64 bit . μπορώ να πω ότι έχω βρει το μεγαλύτερο μέρος των drivers. ωστόσο μου μένουν άλλοι 2. Αυτοί είναι του bluetooth και της κάμερας. Φίλε petbath είδα και διάβασα ότι εσύ δεν έιχες κάποιο πρόβλημα να τους βρείς. Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει θα σας ήμουν υπόχρεος . Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Ελπίζω να μην άργησα να γράψω γιατί βλέπω ότι έχει κανα μήνα από το τελευταιο post. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Βρηκα επιτελους τον driver για το fingerprint sensor της Authentec, για τα win7 χ64.

To bluetooth το αναγνωρισε αυτοματα, για την καμερα χρησιμοποιησα τον παλιο driver για vista x64 και δουλεψε μια χαρα.

 

http://rapidshare.com/files/396251425/authentec-fingerprint-driver-w7-64bit-w7wbf64.exe.html

 

οποιος χρειαζεται την 32bit εκδοση ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε όλους

 

αυτή τη στιγμή γράφω εδώ από το κινητό... Κάνω ξανά format (win7 64) στο turbo-x -- vestel laptop μου, το οποίο μέχρι στιγμής καλά κρατάει 2,5 χρόνια μετά....

Αν εγκατασταθούν όλοι οι οδηγοί σωστά θα τα κάνω ένα μεγάλο πακετο και θα τα ανεβάσω κ εγώ rapidshare

μια ερώτησούλα σε sleep mode ή Hibernate σας μπαίνει-βγαίνει κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, νέος κι εγώ στο Insomnia.gr.

Το συγκεκριμένο Laptop το έφερνε παλιότερα και το e-shop.gr (εντυπωσιάζομαι που κανείς δεν το πρόσεξε!!!), οπότε μπορείτε να βρείτε όλους τους Drivers από εδώ. Ρίξτε μια ματιά στους Drivers για Innovator Pluto και Orion, παίζουν όλα τζετ σε XP και Vista (οι ίδιοι Drivers κάνουν και για 7). Επίσης υπάρχουν εκεί και τα Mobile Utilities x64. Και μάλλον θα υπάρχουν για πολύ καιρό, οπότε μην παιδεύεστε με τη Rapidshare!

 

Με το Laptop αυτό είχα κι εγώ ζόρια και ειδικά με το TV Tuner που ακόμα και τώρα παίζει όποτε τύχει. Ένας φίλος τεχνικός στο e-shop.gr μου είχε πει πως γι αυτό ίσως ευθύνεται ότι το Laptop είναι γενικά παραφορτωμένο και τα Fingerprint Sensor, Bluetooth, TV Tuner και WebCam σκάνε όλα σε εσωτερικές USB, οπότε ίσως να μη φτάνει το Voltage που δίνει η μητρική για να ξεκινήσουν όλα ταυτόχρονα. Κουφό, αλλά ποιός ξέρει...

 

Ίσως και να ισχύει, γιατί έχω παρατηρήσει ότι με κλειστό Bluetooth π.χ., παίζει το TV Tuner (και αν το ανοίξω μετά, παίζουν όλα κομπλέ), ενώ με ανοιχτό μου το βγάζει σαν Unknown Device...

 

Σε γενικές γραμμές, ήταν καλό για τα λεφτά του, με πολλές δυνατότητες, αλλά από ποιότητα κατασκευής σκέτη μάπα. Τα πλαστικά του έχουν ραγίσει σε κάποια σημεία και από θερμοκρασίες είναι κόλαση στην κυριολεξία.

 

Το είχα επιστρέψει μια φορά πριν 2 χρόνια περίπου γιατί είχε καμμένο Pixel και μου το αντικατέστησαν. Είχα τσεκάρει τότε με το Everest ότι το παλιό μοντέλο ήταν Vestel Ares ενώ το καινούριο που μου έδωσαν ήταν The SUN. Γι αυτό και όταν το άνοιξα με το δικό μου δίσκο (τον είχα βγάλει πριν το στείλω πίσω) έψαχνε για Drivers της κάρτας δικτύου... Επίσης, όπως διάβασα κι από πολλούς εδώ, από Cold Boot αργούσε πάρα πολύ να διαβάσει το δίσκο (ευτυχώς το καινούριο που μου έφεραν είχε νεότερο BIOS, γιατί τότε έψαχνα και δεν έβρισκα πουθενά Update). Πέραν αυτών, όλα δουλεύουν καλά μέχρι σήμερα. Εάν κάποιος το θέλει για Parts ή οτιδήποτε, ας μου πει, μιας και είμαι σε μεταβατική φάση (σπουδές και μετακινήσεις τέλος) και σκέφτομαι την αγορά Desktop PC.

 

Τα Specs έχουν ως εξής:

Core 2 Duo 2.20GHz, 2GB RAM, GeForce 8600M 512MB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.....

 

Μήπως έχει κάποιος ακόμα τα bios files, ειδικά το 0.11 της "the sun" version γιατί τα links του rapid δεν δουλεύουν πλέον?

 

Πήρα στα χέρια μου ένα με 0.09 version και θα ήθελα να του περάσω την 0.11 :)

 

Thank u προκαταβολικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σας....

 

Υπάρχει κάποιος που έχει περάσει Ubuntu στο iron vn75-225 και να έχει καταφέρει να του λειτουργήσουν τα κόκκινα κουμπάκια πάνω αριστερά ; (κυρίως το volume up, down και το mute).

 

Επίσης drivers και software για Windows 7 έχει βρει κάποιος ;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Drivers στα 7 μπορείς να χρησιμοποιήσεις το site της rock -> rockdirect.com και να βάλεις τους drivers για vista.

 

Το μοντέλο είναι pegasus 670

 

Τα κουμπιά για να λειτουργήσουν στα win χρειαζονται το ανάλογο πρόγραμμα, στο ubuntu δε μου δουλεύουν αλλά δεν το χω ψάξει κιόλας. Σε κάτι άλλα φορητά υπάρχουν implementations αλλά δεν μπορώ να σε βoηθήσω για το συγκεκριμένο....

 

Για οτι άλλο ρίξε μια thorough ματιά στο συγκεκριμένο topic

 

:)

Επεξ/σία από Blueyed
Ορθογραφικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...