Προς το περιεχόμενο

turbox iron vn75-225


darkthan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

κι αν υπαρχει το Vestel EFi version ARES 0.23

Bios release date 25.07/2007

Ec version 00.21

 

η καποια αναβαθμιση του για το Altec NB A3000-a :wub:

 

sorry για το διπλο post αλλα δεν εβρισκα το edit button...εαν καποιος θελει το bios που εγραψα πιο πανω ας στειλει pm, επικοινωνησα με την vestel και μου το εστειλαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον, μιας και εχω λαβει αρκετα pm που μου ζητανε το BIOS της Vestel και επειδη με τους πιο πολλους απο εσας εχω διαφορετικη εκδοση BIOS με αποτελεσμα να μην μπορω να βοηθησω αμεσα, εφτιαξα αυτο το -προχειροτατο- tutorial. Στο tutorial αυτο σας δειχνω τι εκανα εγω για να βρω το BIOS που ηθελα και αφου ειχα ψαξει για πανω απο μιαμιση εβδομαδα χωρις αποτελεσμα. Λοιπον, παρτε βαθια ανασα γιατι η λυση που βρηκα ειναι ολιγον -εως πολυ- μεσοβεζικη ^_^

 

Βημα 1ο: Παμε στο Site της Vestel: http://www.vestel.com.tr/

(καλο ειναι να μπαινετε απο chrome και να το βαλετε στο Google Translate, αλλα και αν δεν το κανετε, no problem)

 

 

 

Θα πατε πανω δεξια εκει που γραφει "English"

26lH5.jpg

 

 

Bημα 2ο: Παταμε Contact:

 

MIvcZ.jpg

 

 

Στη συνεχεια συμπληρωνουμε την φορμα επικοινωνιας. Βαζουμε πραγματικο ονομα και e-mail (αλλιως δεν θα μπορουν να μας στειλουν το BIOS). Σαν τοπο κατοικιας βαζουμε οπουδηποτε στην Τουρκια* , δεν εχει σημασια.

 

*επειδη στην φορμα επικοινωνιας δεν εχουμε την δυνατοτητα να επιλεξουμε τοποθεσια εκτος Τουρκιας.

 

Zzo2J.jpg

 

 

Κατόπιν επιλεγουμε την μάρκα που μας ενδιαφερει, το είδος (υπολογιστες) και στο πλαισιο κατω-κατω τους γραφουμε τι ΑΚΡΙΒΩΣ ζηταμε. (Μοντελο υπολογιστη, BIOS Version, Release Date κλπ) και τους ζηταμε -στα Αγγλικα παντα :P - να μας στειλουν το BIOS στο mail μας....

 

CHwYd.jpg

 

 

αν ολα πηγαν καλα, θα σας βγαλει παλι ενα μηνυμα στα Τουρκικα και θα σας δινει εναν κωδικο. Αυτος ειναι ο κωδικος με τον οποιο θα παρακολουθειτε το αιτημα σας (εμενα δεν μου χρειαστηκε). Αν χρειαστει η εταιρια κι αλλες πληροφοριες (πχ το Serial Number του Laptop σας) , θα σας το ζητησει μεσω mail.

Λογικα σε λιγες μερες θα σας εχουν στειλει το BIOS στο mail σας :-)

 

Disclaimer

Ο λογος που "ξεθαψα" ενα παλιο topic ειναι επειδη πολλα μελη εδω στο insomnia μου στελνουν pm ζητωντας το BIOS, ενω πιστευω οτι ο οδηγος αυτος θα βοηθησει αρκετους στο μελλον και θα γλυτωσει αρκετους ακομα απο ασκοπο και κουραστικο ψαξιμο.Αν οι mods κρινουν οτι δεν πρεπει να υπαρχει σαν post, feel free to delete :)

Το ολο "tutorial" ειναι αρκετα προχειρο, οποιοσδηποτε εχει να προτεινει καποια βελτιωση, ευπροσδεκτος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια και από εμένα...

 

είχα πολύ καιρό να μπώ και βρήκα και εγώ 2 Pm για bios. Συγνώμη για την καθυστέρηση...

Έχω ακόμα το A29VSTL.iso. Δεν ξέρω αν έχει βγεί πιο καινούριο bios, οπότε αν δεν βγάλατε άκρη με την Vestel εδώ είναι:

 

https://docs.google.com/open?id=0B_LLCGXGDTmTMENnZ0RfSjlXcE0

 

 

και το παλιότερο A23

https://docs.google.com/open?id=0B_LLCGXGDTmTajcwam9HT2ktRnM

 

 

Επείσης θέλω να ρωτήσω πόσοι από εσάς έχουν πρόβλημα με την κάρτα γραφικών??? εγώ έχω στα χέρια μου 2 ! laptop με πρόβλημα στην κάρτα γραφικών. Α και στο mxm-upgrade έχει την ati 4670 για mxm II, εμένα η συγκεκριμένη κάρτα δεν μου δούλεψε δυστυχώς, ίσως να φταίει κάτι άλλο :(

 

Αν έχει κάποιος παλιά 8600mgt κάρτα spare ή έχει βάλει κάποια άλλη και δούλεψε ας επικοινωνήσει...

 

Κρίμα γιατί το μηχανάκι κάνει ακόμα και για αυτούς τους καιρούς 5,5 χρόνια μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν τα νεότερα μου ...

 

α) το παλληκάρι στο mxm-upgrade είναι πολύ εντάξει! Αγόρασα κάρτα ΑΤΙ 4670 (πολύ καλύτερη από την 8600mGT που είχε)  μπας και συνεχίζω με το ζόρι το gaming. την έβαλα πάνω δεν έπαιξε.. την βγάζω και όπως την καλοκοιτάζω βλέπω ένα pin αλλιωμένο..

Ωχ λέω τώρα? ήταν έτσι ή έγινε...

Επικοινωνώ μαζί του με φωτο κλπ. στέλνω την κάρτα μου στέλνει άλλη! την βάζω επάνω πάλι δεν έπαιζε, χωρίς καμμένο pin αυτή τη φορά! και μετά από όλο αυτό του επιστρέφω την δεύτερη κ μου έστειλε τα λεφτά πίσω -(10% όπως λέει στη σελίδα του)! Μπορεί να έχασα κάποια λίγα λεφτά αλλά σκέψου να γινόταν κάτι τέτοιο σε ελληνικό μαγαζί.

 

 

β) Αποφασίζω από ebay να πάρω την ίδια (8600)! Την βρήκα Τουρκία! Περίπου 85€ και τελικά την πήρα και έκανε! Οπότε τελος καλό όλα καλα, πλέον παίζει και η hdmi έξοδος που τα έιχε φτύσει δώ και πολύ καιρό!

 

Τελικά πάντως κ εκ των υστέρων, δεν έπρεπε να είχα κάνει την πρώτη αγορά, πολλά λεφτά για μία καλύτερη καρτα σε ένα μηχάνημα 5ετίας.. Για gaming μόνο desktop.

Η δευτερη αγορά μου επέτρεψε απλά να έχω ξανα το λάπτοπ μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πριν απο μια βδομαδα καηκε και η δικια μου καρτα γραφικων και εκανα μια ψιλοπροχειρη αναζητηση στο ebay και τον ειδα και εγω τον τουρκο.

αυτο που θελω να σε ρωτησω petbath αν ειχες κανα προβλημα με την συναλλαγη σου με τον τουρκο.

παλαιοτερα ειχα ακουσει πολλες απατες μεσω ebay απο τουρκους και διστασα να σου πω την αληθεια.

και αν λες για τον  turkishnavalforces,με εκανε να διστασω ακομα περισσοτερο οι λιγες πωλησεις που εχει κανει...

και αλλη μια ερωτηση,την hdmi μπορεις και την δουλευεις με 7αρια?δεν μου λειτουργουν τα function keys και μεσω της φορητοτητας επίσης δεν έχω καταφερει να παιξει(καλα για τον ήχο μέσω hdmi ποτέ δεν δούλεψε)

Επεξ/σία από imizfr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα.

Ισχυει,αλλα ακομα ειναι καλη για καρτα γραφικων...πριν απο μια βδομαδα περιπου το ειχα δει που το ειχε στα 85...και αν την εχεις αναγκη,τα σκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εdit για το "tutorial" με τα bios της vestel..."Ανεβηκε" και αμιγως αγγλικο Site, το www.vestel.com. Αν πατε στο παρακατω link εχει απ ευθειας την φορμα επικοινωνιας:

 

http://www.vestel.com/en-en/contactus.aspx

 

οποτε δε χρειαζεται να μαθετε Τουρκικα για να βρειτε πλεον το BIOS :-D

 

edit: αμα δεν "δουλευει" αυτη η μεθοδος (ειδα οτι το μηνυμα που στελνεις πηγαινει στους υπευθυνους της χωρας προελευσης του αποστολεα κι εδω ειμαστε Ελλαδα που δε δουλευει -σχεδον- τιποτε... ), δοκιμαστε με τον τροπο που περιεγραψα παραπανω

http://www.insomnia.gr/topic/202746-turbox-iron-vn75-225/?p=5131991

 

αν και τωρα που το βλεπω αλλαξαν το interface του site οποτε ισως πρεπει να κατσω να αναβαθμισω το tutorial 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...