Προς το περιεχόμενο

turbox iron vn75-225


darkthan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εχω το Turbo X Iron VN 954608, και τα στοιχεα του bios είναι τα εξής :

 

Manufacturer Vestel

Date : 11/10/2007

Version : The SUN 0.11

Size : 1,0MB

 

Γνωρίζεται αν υπάρχει κανενα πιο καινούργιο bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επικοινωνησε με το πλαισιο, αν υπαρχει κατι θα στο πουν οποτε πηγαινε το να στο περασουν ωστε να μην χασεις και την εγγυηση.

Παντως αν σου δουλευει κανονικα δεν υπαρχει λογος να κανεις καποιο update (εκτος και αν εισαι firmware freak, οποτε κυνηγα τους γιουτσο....).

Απο την αλλη μετα απο λιγο ψαξιμο το τελευταιο firmware ειναι το 0.27 με efi 0.11 και ημερομηνια 19-01-2008, οποτε δεν νομιζω να υπαρχει κατι νεοτερο.

Σιγουρα δε χανεις κατι αν επικοινωνησεις μαζι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινωνησε με το πλαισιο, αν υπαρχει κατι θα στο πουν οποτε πηγαινε το να στο περασουν ωστε να μην χασεις και την εγγυηση.

Παντως αν σου δουλευει κανονικα δεν υπαρχει λογος να κανεις καποιο update (εκτος και αν εισαι firmware freak, οποτε κυνηγα τους γιουτσο....).

Απο την αλλη μετα απο λιγο ψαξιμο το τελευταιο firmware ειναι το 0.27 με efi 0.11 και ημερομηνια 19-01-2008, οποτε δεν νομιζω να υπαρχει κατι νεοτερο.

Σιγουρα δε χανεις κατι αν επικοινωνησεις μαζι τους.

 

Ναι θα πάω να τους ρωτήσω. Παλαιότερα είχα πρόβλημα με το boot του μηχανήματος. Ανοιγα τον υπολογιστή και έκανε 1 ώρα να αρχίσει να φορτώνει τα Windows. Το πήγα, μου είπαν οτι είναι γνωστή δυσλειτουργία, μου έκαναν update το bios και το πρόβλημα λήθηκε. Εδώ και λίγο μήνες όμως έβαλα εναν SSD, και το πρόβλημα είναι οτι αν και τα Windows φορτώνουν, και τρέχει η μπάρα ο "δίσκος" δεν... "γυρίζει". Το λαμπάκι δεν αναβοσβύνει. Μετα απο 5-6 περάσματα της μπάρας ξυπνάει, κάνει άλλα 3 και μπαίνει κανονικά. Και σκέφτομαι μήπως είναι θέμα του bios. Αλλιώς θα χρειαστεί να περιμένω μέχρι το SP2 των Vista.

 

Y.G. μπορείς να μου στείλεις το λινκ που βρήκες τις πληροφορίες για το firmware 0.27 με efi 0.11 και ημερομηνια 19-01-2008 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://peristyle.free.fr/_Bios/Portable/Vestel/Surcouf/SUN/SUN.JPG

 

Τον δισκο τον περασες μονος σου η στον περασαν στο πλαισιο. Αν το εκανες μονος σου θα βρουν χιλιες+ δικαιολογιες για να σε πεισουν οτι φταις κλπ κλπ, Αν στον περασαν αυτοι ισχυριζομενοι οτι το mb εχει τη δυνατοτητα (που ειναι παραλογο να μην την εχει), τοτε μπορεις να το πας και να αναλαβουν την ευθυνη. Ειναι κουλο να εχεις βαλει γρηγοροτερο δισκο και να σου πηγαινουν τα παντα πιο αργα. Εκτος και αν ειναι θεμα του ssd.

Ασχετη ερωτηση ή και σχετικη, εκανες clone τον εναν στον αλλο ή fresh install? Σε περιπτωσεις cloning εχω παρατηρησει οτι καθυστερει αρκετα ο δικος μου οποτε οποτε χρειαστηκε (ευτυχως λιγες) με fresh ολα ηταν οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://peristyle.free.fr/_Bios/Portable/Vestel/Surcouf/SUN/SUN.JPG

 

Τον δισκο τον περασες μονος σου η στον περασαν στο πλαισιο. Αν το εκανες μονος σου θα βρουν χιλιες+ δικαιολογιες για να σε πεισουν οτι φταις κλπ κλπ, Αν στον περασαν αυτοι ισχυριζομενοι οτι το mb εχει τη δυνατοτητα (που ειναι παραλογο να μην την εχει), τοτε μπορεις να το πας και να αναλαβουν την ευθυνη. Ειναι κουλο να εχεις βαλει γρηγοροτερο δισκο και να σου πηγαινουν τα παντα πιο αργα. Εκτος και αν ειναι θεμα του ssd.

Ασχετη ερωτηση ή και σχετικη, εκανες clone τον εναν στον αλλο ή fresh install? Σε περιπτωσεις cloning εχω παρατηρησει οτι καθυστερει αρκετα ο δικος μου οποτε οποτε χρειαστηκε (ευτυχως λιγες) με fresh ολα ηταν οκ.

 

 

Ωπα περίμενε :) Δεν είναι πουθενά οτι όλα πάνε πιο αργά. Το αντίθετο μάλιστα. Το pc πετάει και πάει σφαίρα. Και πάντα τα Vista άνοιγαν σε 3.5 μπάρες!!! Ω Ναι, 3.5 μπάρες. Τώρα τελευταία μου κάνει αυτές τις μικροκαθυστερήσεις, οι οποιες δεν είναι κ τίποτα το τρομερό... Ο δίσκος SSD μπανει τόσο εύκολα όσο είναι να βγάζεις απο 3 τούβλα κολλητά στη σειρά το μεσαίο, και να βάλεις ενα άλλο.

Πάντως ανεξάρτητα του SSD καλό θα ήταν να έχουμε το τελευταίο firmware γατι πιθανότατα να λυθούν προβλήματα που ούτε καν ξέρουμε οτι τα έχουμε, και απλά έχουμε συνηθίσει να ζούμε μαζί τους.

 

Υ.Γ. Μα καλά βρε αθεόφοβε, με 1GB RAM παίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ξεκιναω αναποδα η φωτο δεν ειναι απο το δικο μου. Παιζω με 4τζιμπι. Το ares και το sun ειναι λιγο πολυ αδελφα μοντελα και στη γαλλια ενα απο τα αντιστοιχα πλαισιο ειναι το surcouf. Οι τυποι δινουν σαν τελευταιο αυτο που σου εστειλα στην εικονα, οποτε και γι αυτο υποθετω οτι αυτο που εχεις ειναι το τελευταιο.

Με ψηνει ιδιαιτερα το να του βαλω ssd αλλα λογω του οτι ακομα ειναι νωρις το αφηνω λιγο να πεσουν και αλλο οι τιμες και να ανεβασουν λιγο το χρονο εγγυησης. Χωρις να ξερω προσωπικα αν ισχυει ειχα διαβασει οτι οι ssd θελουν πιο συχνα defrag. Οποτε μηπως το boot σου ειναι λιγο αργο εξαιτιας αυτου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ξεκιναω αναποδα η φωτο δεν ειναι απο το δικο μου. Παιζω με 4τζιμπι. Το ares και το sun ειναι λιγο πολυ αδελφα μοντελα και στη γαλλια ενα απο τα αντιστοιχα πλαισιο ειναι το surcouf. Οι τυποι δινουν σαν τελευταιο αυτο που σου εστειλα στην εικονα, οποτε και γι αυτο υποθετω οτι αυτο που εχεις ειναι το τελευταιο.

Με ψηνει ιδιαιτερα το να του βαλω ssd αλλα λογω του οτι ακομα ειναι νωρις το αφηνω λιγο να πεσουν και αλλο οι τιμες και να ανεβασουν λιγο το χρονο εγγυησης. Χωρις να ξερω προσωπικα αν ισχυει ειχα διαβασει οτι οι ssd θελουν πιο συχνα defrag. Οποτε μηπως το boot σου ειναι λιγο αργο εξαιτιας αυτου?

 

έχεις pm γιατι θα έβγαινα εκτός θέματος ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Παίδες καλη..μέρα. Το laptop μας πουλιέται στην Αγγλία ως Rock (αντίστοιχη εταιρία του πλαισίου μου φαίνεται) Pegasus 670. Στο support έχει τους καλύτερους Drivers για Xp που βρήκα.

 

http://www.rockdirect.com/support/prod.php?product_id=148&size=min

 

Τους δοκίμασα σε VMware και όλα είναι μια χαρά.Τώρα, για BIOS update έφαγα τα μάτια μου και τπτ δεν βρήκα εκτός από αυτά που έχουν αναφερθεί παραπάνω.. Καλά, αυτοί οι κύριοι στο πλαίσιο τι κάνουν? Όλες μα όλες οι εταιρείες που προμηθεύτηκαν το συγκεκριμένο σύστημα παρέχουν support για άλλα λειτουργικά και αυτοί επιμένουν ότι για ΧΡ δεν υπάρχουν Drivers?? Κάτι πρέπει να κάνουμε, δεν πρέπει να τους περάσει έτσι..

 

Βρε θα ξαναπάρω εγώ turbo-x... ΣΙΓΟΥΡΑ.-

 

 

Φιλαρακι μας Εσωσες .....:mrgreen::mrgreen:

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

Βασικα διαβασα ολο το ποστ και εβγαλα τα ματια μου..

Αλλα τελικα αξειζε τον κοπο....

και εμενα αργει να ανοιξει τα Vista . τι λετε να κανω τελικα Update το Βιος ή Οχι.

Να του βάλω και πάνω μια εκδοση Xp και πια Εκδοση Προτείνετε ;;;..

 

Ή Να το αφήσω ως Έχει και να κάνω το Κοροίδο ...........:X

 

Τι λέτε ;;;;;;

 

Οσο για τον Ηχο δεν το συζηταμε παιδια ας ειναι καλα τα εξωτερικα Ηχεια αλλιως Βράστα............

Να ΄στε καλά ολοι σας ;):-D:lol:

 

Και κατι ακόμα αυτα τα ριμαδια τα κουμπια τι θέλουν για να παιξουν , Επεζαν στην αρχη μετα σταματησαν (Μόνα τους, Ξαφνικα΄) και δεν καταφερα ποτε να βρω που ειναι αυτοι οι drivers που τα κανουν να δουλευουν....Πάντος μεσα σε ενα Cd που μου εδωσαν οταν το πειραμε δεν Υπαρχουν drivers για Hot Keys....

Μπαινουν με κατι αλλο μαζί....Εγώ παντος τους Εβαλα ολους τουs drivers απο την αρχη αλλα αυτο Μουλαράκι.....B):cool:

 

Περιμένω Νέα σας .... Thanks vv mmm......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Λοιπόν παίδες, αυτό είναι το 0.29 του Πλαισίου. μην μπερδεύεστε άλλο με peristyle, syrcouf, vestel κτλ. Προσοχή όμως, να το χρησιμοποιήσουν μόνο όσοι έχουν Intel κάρτα δικτύου, δηλαδή όσοι έχουν '''σασί''' Vestel ARES. Όσοι έχουν ''σασί'' The SUN (κάρτα δικτύου Realtek ) απλά θα την χαλάσουν. Για πλατφόρμα The SUN δεν υπάρχει κάποιο BIOS update. Αυτό το μπέρδεμα γίνεται γιατί στην Ελλάδα η πρώτη παρτίδα απο το laptop και των παραλαγών του ήρθε ως ARES και η δεύτερη ως SUN. Εξ'ού και ο χαμός..

 

 

Μιλούσα αρκετή ώρα με τα παιδιά στο service του Πλαισίου (τελικά όντως αίστευτο service) και μου είπαν ότι μάλλον αυτό θα είναι και το τελευταίο update. Έρχεται νέα γενιά Notebooks και δεν θα είναι vestel. ΓΙα την ακρίβεια δεν πρόκειται ποτέ να ξανασυνεργαστούν με τους Τούρκους. Τέλος Πάντων, μου είπαν και το καλύτερο της υπόθεσης, ότι δηλαδή, η Vestel δεν βγάζει Drivers και ότι χρησιμοποιούν μια εταιρία που λέγεται ROCK την οποία ανακάλυψαν σε ένα Forum. χαχαχαχαχαχαχα. Αυτό ήταν το καλύτερο βέβαια..

 

Αυτά για την ώρα.

 

Εδώ είναι το link

 

http://rapidshare.com/files/130574034/A29TRBX.rar

καταρχην σε ευχαριστω πολυ αλλα μιπως ειναι ευκολο να μοθ πεις σε παρακαλω ποσ θα το κανω instol δεν ξερω. βοηθισεμε σε παρακαλω

 

Ευχαριστω πολυ για το update του bios. Θα ηθελα σας παρακαλω πολυ να με βοηθησει καποιος για το πως θα το κανω install. Εχω ενα iron vn με bios :

Vestel EFI version ARES 0.23

Bios Release Date 25/07/2007

EC version 00.21

 

 

Ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από babis8220
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Καλησπέρα. Εχω το Turbo X Iron VN 954608, και τα στοιχεα του bios είναι τα εξής :

 

Manufacturer Vestel

Date : 11/10/2007

Version : The SUN 0.11

Size : 1,0MB

 

Γνωρίζεται αν υπάρχει κανενα πιο καινούργιο bios?

Καλησπέρα και συγγνωμη για το off topic αλλα είναι αναγκη. Μηπως μπορεις να μου πεις ποσα χρόνια εχει εγγυηση και αν εχει καποιο χαρτι που να το λεει να μου το στειλεις με mail γιατι πανε να με τρελανουνε??? Αν θες και μπορεις στειλε ενα pm για να σου στειλω το mail μου. Ευχαριστώ εκ τω πρωταιρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγγνωμη για το off topic αλλα είναι αναγκη. Μηπως μπορεις να μου πεις ποσα χρόνια εχει εγγυηση και αν εχει καποιο χαρτι που να το λεει να μου το στειλεις με mail γιατι πανε να με τρελανουνε??? Αν θες και μπορεις στειλε ενα pm για να σου στειλω το mail μου. Ευχαριστώ εκ τω πρωταιρων!!!

 

Σχετικα με το βιος Αυτα :

Αρχικά καταχωρημένο από AlPan Εμφάνιση Μηνύματος

Λοιπόν παίδες, αυτό είναι το 0.29 του Πλαισίου. μην μπερδεύεστε άλλο με peristyle, syrcouf, vestel κτλ. Προσοχή όμως, να το χρησιμοποιήσουν μόνο όσοι έχουν Intel κάρτα δικτύου, δηλαδή όσοι έχουν '''σασί''' Vestel ARES. Όσοι έχουν ''σασί'' The SUN (κάρτα δικτύου Realtek ) απλά θα την χαλάσουν. Για πλατφόρμα The SUN δεν υπάρχει κάποιο BIOS update. Αυτό το μπέρδεμα γίνεται γιατί στην Ελλάδα η πρώτη παρτίδα απο το laptop και των παραλαγών του ήρθε ως ARES και η δεύτερη ως SUN. Εξ'ού και ο χαμός..

 

Οσο για το θεμα εγγυηση ειναι αναλογα ποτε το πηρες και με πια προσφορα.

Συνηθως εχουν 1 ή 2 Χρονια...

Αυτο ομως το λενε τα χαρτια σου Σιγουρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το βιος Αυτα :

Αρχικά καταχωρημένο από AlPan Εμφάνιση Μηνύματος

Λοιπόν παίδες, αυτό είναι το 0.29 του Πλαισίου. μην μπερδεύεστε άλλο με peristyle, syrcouf, vestel κτλ. Προσοχή όμως, να το χρησιμοποιήσουν μόνο όσοι έχουν Intel κάρτα δικτύου, δηλαδή όσοι έχουν '''σασί''' Vestel ARES. Όσοι έχουν ''σασί'' The SUN (κάρτα δικτύου Realtek ) απλά θα την χαλάσουν. Για πλατφόρμα The SUN δεν υπάρχει κάποιο BIOS update. Αυτό το μπέρδεμα γίνεται γιατί στην Ελλάδα η πρώτη παρτίδα απο το laptop και των παραλαγών του ήρθε ως ARES και η δεύτερη ως SUN. Εξ'ού και ο χαμός..

 

Οσο για το θεμα εγγυηση ειναι αναλογα ποτε το πηρες και με πια προσφορα.

Συνηθως εχουν 1 ή 2 Χρονια...

Αυτο ομως το λενε τα χαρτια σου Σιγουρα....

Οχι φιλε μου δε μου τα λενε τα χαρτια μου γιατι απλα δεν τα εχω και μου λενε οτι να ναι στο πλαισιο. αλλα σε ευχαριστω παντως οπως και να χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γειά σε όλους!

Είμαι και εγώ ένας ευτυχής (?) κάτοχος iron vn....

Λοιπόν πρώτα να πω ενα ευχαριστώ σε όλους για τις οδηγίες που δίνουν κ το ψάξιμο που κάνουν..

 

Λοιπόν να παραθέσω και το δικό μου πρόβλημα...

Βασιζόμενος σε αυτήν την παρουσίαση:

http://rapidshare.com/files/248680434/VESTEL_Notebook_Presentation_CEBIT_15_March_2007.pdf

 

(δεν θυμάμαι καν που τη βρήκα..) σελ 35-36 εχει τα τεχνικά χαρακτηριστικά της πλατφόρμας... Αγόρασα λοιπόν 2+2 = 4Gb RAM 800MHz (6400)Kingston. Επειδη έχω περασμένο το 0.29 BIOS της Vestel (ARES), και win vista 64bit βλέπω κανονικότατα 4Gb ram. όμως η ram δεν πιάνει 800, έχει μείνει στα 667 και από ότι βλέπω στο bios δεν μπορείς να το αλλάξεις :-(

 

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποια bios version που να το αλλάζει αυτο? Δεδομένου της παρουσίασης κ ότι τεχνολογικά το chipset ειναι οκ για 800MHz μιας και η CPU στα 800MHz χρονίζεται...

 

Ασχετό μαζί με τις μνήμες πήρα μία σουπερ βάση με ανεμιστήρες και βρήκα την υγεια μου (έχω βγάλει και το πλαστικό καπάκι)... δεν κρασάρει ποτέ και τα γραφικά πάνε αρκετά καλύτερα (σε συνδιασμό με την μνήμη) και δεν κολλάει ποτέ ακόμα και χωρις την μπαταρία.

(δεν ξέρω αν εχει τύχει σε καποιον αλλο αλλά μόλις εβγαζα την μπαταρία και έπαιζα παιχνίδια μετά απο 2-5 λεπτά έτρωγε reboot.. Με την μπαταρία πολύ πιο σπάνια.... νόμιζα πως ήταν το τροφοδοτικό αλλά τελικά μάλλον είναι υπερθέρμανση...)

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι για αυτο αλλα αν το δεις απο μια πλευρα σιγουρα εχεις γλυτωσει και καποιους αλλους κατοχους. Μακαρι να καταφερεις να τις επιστρεψεις και να παρεις τα χρηματα σου πισω. Η 0.29 ειναι η τελευταια που υπαρχει, μετα απο παρα πολυ ψαξιμο και σε τελικη συννενοηση με τη vestel το μοντελο αυτο δεν το υποστηριζει πλεον.

Κατι ακομα που μου δινεις την ευκαιρια να γραψω, υστερα απο δοκιμη με τον ssd ενος φιλου ουτε αυτον τον αναγνωριζει οποτε με ενα δισκο στις 7200 και με ενα 4gb 667 ειναι οτι καλυτερο μπορει να εχει αυτο το laptop.

Σχετικα με τις θερμοκρασιες δεν ειχα ποτε προβλημα και μπορω να πω οτι για turbox ειναι απο τα πιο κρυα μηχανηματα που εχει τυχει να δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και κρύο... το laptop είναι αρκετά ζεστό... Είχα κ κολλήματα... Επειδή παίζω cod wow για να έχω το maximum που μπορω να παρω, εβγαλα το καπακι και το εβαλα ετσι πάνω στη βαση με τους ανεμιστήρες και είδα φως....

Το καπάκι έχει 2 θυρίδες αερισμού 1 κλεισμένη (???) με την αλουμινένια αυτοκόλλητη επένδυση, εκεί που είναι η κάρτα γραφικών και μία ανοιχτή στις μνήμες. Έξοδος αέρα από πίσω με το φυγοκενρικό ανεμιστήρα...

Το δικο μου ειναι με 8600GT 512 RAM... (όπως όλων ? ).

Σκέφτομαι να κάνω το καπάκι σουρωτήρι... αλλάζει η ροή του αέρα αλλά με τη βάση θα είναι πολύ καλύτερα.

 

Όσο για την μνήμη δεν με χαλασε γιατι παίζει στα 667 η kingston και ειναι 4Gb οχι 2 οπότε την κρατάω. Η διαφορά στην τιμή (800 - 667MHz) είναι πολύ μικρή... Απλά τώρα περισσέυουν τα 1+1=2 Gb 667Mhz Transend. Αν κάποιος έχει πρόβλημα μου λέει... ;-)

 

SSD δισκος λέει? είναι πιο γρήγορος από SATA?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...