Προς το περιεχόμενο

New Creative Zen


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βιντεάκι αναβλήθηκε γτ μαλλον δεν το εκανα σωστο encoding. Εσείς πως μετατρέπετε τα βιντεάκια σας;

 

Γιατί δε γίνεται η μετατροπή μέσω windows media player, έχετε βρει τρόπο να γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 580
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν το έχω ψάξει και εγώ με κάτι διαφορετικό, για τα βίντεο χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της creative. Γρήγορο,απλό και καλό.

Και εγώ δεν γουστάρω καθόλου να εγκαθιστώ χίλια δυό προγράμματα, αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν βρήκα κανέναν πιο απλό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΕΙΓΟΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

ανοιξα σημερα το zen και μου εβγαλε οθονη το recovery mode

καθοτι η επιλογη reboot δεν εκανε τιποτα πηγα να περασω το καινουργιο firmware απο το σαιτ της creative

κατα την φορτωση του μεσω usb παρουσιαστηκε προβλημα.

Αυτη τη στιγμη στην οθονη λεει firmware problem και δεν κατι τιποτα ,ουτε σβηνει ουτε αναγνωριζεται απο το pc

υπαρχει καποιος συνδυασμος κουμπιων να επανερθει στο recovery mode?

ΕΠΕΙΓΟΝ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

 

If your player fails to restart after the firmware upgrade:

 

Turn off your player.

Disconnect your player from your computer.

Press and hold the Play/Pause button. Continue to hold the button while you perform steps 4 and 5. If you accidentally release the button, start the procedure again.

Gently push a straightened paper clip into the Reset hole.

Slide the On/Off switch towards the USB port and hold until the display lights up. The Recovery Mode screen appears with four options: Clean Up, Format All, Reload Firmware, and Reboot.

Select Reload Firmware, followed by Yes.

Connect your player to your computer.

Double-click the downloaded file and follow the instructions on the screen.

 

Απο εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρήγγειλα! Των 8GB, σε καλή τιμούλα (~150?). Να δούμε πότε θα μου έρθει, να ξεκουραστεί κι αυτό το έρμο το Jukebox2, παππούς γίνηκε! :lol:

 

Άντε, και όταν το πάρω και το ψαχουλέψω καλά-καλά, υπόσχομαι να γράψω εδώ στο φόρουμ ένα μεγάαααλο και χορταστικό video encoding HOWTO, ειδικά προσαρμοσμένο στα μέτρα του Zen... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, θα φτιάξουμε club!

 

Είναι όντως το καλύτερο media player money can buy, είμαι σίγουρος πια. Η ανεση του drag & drop, η μεγάλη χωρητικότητα, η καλή τιμή, η καλή ποιότητα ήχου και η ευκολη μετατροπη βιντεο (στο πισι μου 15 λεπτα για επεισοδιο της μιας ωρας) το καθιστουν winner :-)

 

 

Οσοι εχετε το total video converter μπορειετε να κανετε τη δουλεια σας επιλεγοντας το προφιλ zune wmv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If your player fails to restart after the firmware upgrade:

 

Turn off your player.

Disconnect your player from your computer.

Press and hold the Play/Pause button. Continue to hold the button while you perform steps 4 and 5. If you accidentally release the button, start the procedure again.

Gently push a straightened paper clip into the Reset hole.

Slide the On/Off switch towards the USB port and hold until the display lights up. The Recovery Mode screen appears with four options: Clean Up, Format All, Reload Firmware, and Reboot.

Select Reload Firmware, followed by Yes.

Connect your player to your computer.

Double-click the downloaded file and follow the instructions on the screen.

 

Απο εδώ

thanks man ολα καλα:mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχεία βιντεο wmv τα μετατρεπει το windows media player πριν τα περασει, αλλα...

 

Ο συγχρονισμος καρε και ηχου ειναι χαλια.. Στο auto η ρυθμιση ποιοτητας και δεν εμεινα ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boyz 'n' girlz, πυροβολήστε αβέρτα με ότι απορίες έχετε σχετικά με δημιουργία/μετατροπή/αναπαραγωγή video συμβατού με το ZEN. Ετοιμάζω σχετικό Wiki-αφιέρωμα και θέλω τη συνεισφορά σας, γιατί δεν ξέρω πώς να το οργανώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτάσεις.

 

Ανάλυση για τα αρχεία που υποστηρίζει το ζεν, με πληρη σαφηνεια οπως mp3 απο 64kbps ως 256 ξερω γω και βιντεο με ταδε codecs για ηχο και τετοιες διαστασεις. Μετα προγραμματα για συγχρονισμο και μετατροπη.

 

Εγω θα ήθελα να μάθω ποια είναι η ανώτερη ποιότητα video ωστε κάποια βιντεάκια να τα μετατρέψω καταλλήλως.

 

Πως σου φαίνεται parsifal? Δεν είναι τέλειο; Και τα βίντεο παίζουν τέλεια και με αρκετή αυτονομία και τα mp3 παίζουν εξίσου καλά! Η πλοήγηση είναι επίσης εύκολη.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτάσεις.

 

Ανάλυση για τα αρχεία που υποστηρίζει το ζεν, με πληρη σαφηνεια οπως mp3 απο 64kbps ως 256 ξερω γω και βιντεο με ταδε codecs για ηχο και τετοιες διαστασεις. Μετα προγραμματα για συγχρονισμο και μετατροπη.

 

Εγω θα ήθελα να μάθω ποια είναι η ανώτερη ποιότητα video ωστε κάποια βιντεάκια να τα μετατρέψω καταλλήλως.

 

Noted και thanks. Θα προσπαθήσω να ετοιμάσω και αρκετά clips με πληθώρα ρυθμίσεων, ώστε να κάνετε και μόνοι σας συγκρίσεις ποιότητας. Το θέμα είναι το hosting, αλλά κάτι θα βρεθεί πιστεύω.

 

 

Πως σου φαίνεται parsifal? Δεν είναι τέλειο; Και τα βίντεο παίζουν τέλεια και με αρκετή αυτονομία και τα mp3 παίζουν εξίσου καλά! Η πλοήγηση είναι επίσης εύκολη.. :-)

 

Αυτονομία: Δεν έχω ακόμη άποψη, μόλις πριν ένα τετράωρο τέλειωσε η πρώτη φόρτιση.

 

Ποιότητα ήχου: Δε με απογοήτευσε, αλλά τα συνοδευτικά earphones είναι για μπάτσες. Ακόμη και κάτι budget Philips που έχω μου φάνηκαν καλύτερα!

 

Ευκολία μεταφοράς αρχείων: Δε συμπαθώ τα υπερφορτωμένα συνοδευτικά προγράμματα μετατροπής/μεταφοράς κλπ. Έχω έτοιμα τα CD μου σε MP3 φτιαγμένα με αγάπη από καιρό τώρα και με βολεύει απίστευτα το ότι μπορεί να γίνει απλά drag 'n' drop από Windows Explorer.

 

Ταχύτητα μεταφοράς αρχείων: Δεν έχω κάνει benchmark, αλλά εκ πρώτης όψεως μου φάνηκε εξαιρετική.

 

Ποιότητα video: Άριστη. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι ότι οι απαιτήσεις σε bitrate για να παίξουν τα βιντεάκια σε καλή ποιότητα είναι αρκετά χαμηλές. Αυτό είναι καλό, γιατί μπορούμε να χωρέσουμε ολόκληρες ταινίες χωρίς να πολυσκεφτόμαστε το χώρο. Εντάξει, δεν είναι και Vision:M με σκληρό δίσκο, αλλά μια χαρά κάνει κι αυτό για να δούμε περιστασιακά την ταινιούλα μας σε ένα ταξίδι π.χ.

Το μόνο container πλην WMV που φαίνεται να υποστηρίζεται είναι το AVI. Δοκίμασα π.χ. να παράγω MP4 (XviD video stream + AAC audio stream) και δεν τα δέχεται. Κρίμα, γιατί o AAC ήχος σε χαμηλά bitrates αποδίδει καλύτερα από MP3, και το player υποστηρίζει AAC (m4a) αρχεία. Σε AVI που δοκίμασα να κάνω, δεν είχα καθόλου θέματα αποσυγχρονισμού και παίζουν νεράκι. Αν μάλιστα προσέξετε στα metainfo των video files που έρχονται προεγκατεστημένα, θα δείτε ότι χρησιμοποιήθηκε για την παραγωγή τους το VirtualDub! Περισσότερα για το συγκεκριμένο τομέα βέβαια θα διαβάσετε προσεχώς.

 

Δε μου άρεσαν τα εξής: όταν συνδέεται με το PC, δεν έχεις πλέον πρόσβαση στα μενού (για να τεστάρεις ένα κλιπ, π.χ.). Εκτός αν γίνεται, και δεν έχω βρει ακόμη πώς. Επίσης, η πλοήγηση με ξενίζει πάρα πολύ. Συνήθισα στο jog dial αλά Sony του NOMAD Jukebox 2 και αισθάνομαι ακόμη σαν κουλός.

 

 

Συνολικά, αν λάβω υπόψη και την καλή τιμή θα έλεγα ότι ως προϊόν παίρνει άνετα ένα 7.5/10 από εμένα... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μιας και σε λίγο θα μυηθώ και εγώ στην κοινότητα του Zen (σε 2 βδομάδες για την ακρίβεια που θα το πάρω) θέλψ να ρωτήσω κάποια πράγματα: 1ον) τα ακούστικα που έχει μαζί το Zen αξίζουν ή μπα... Έκανα μια αναζήτηση και πολλοί λένε πως τα ακούστικα που έχει μαζί του δεν είναι και τόσο καλά...αν πράγματι ισχύει τι προτείνετε; κάτι τέτοιο για παράδειγμα θα ταιρίαξει στο Zen;

2ον) Τα βίντεο με πόιο ακρίβως πρόγραμμα τα μετατρέπουμε; Εχει κάποιο μαζί του το Zen ή πρέπει να κατεβάσω κάποιο ή όποιο και να χρησιμοποιήσω είμαι οκ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων Zenάδες και Zenαδήτισσες:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον) Τα βίντεο με πόιο ακρίβως πρόγραμμα τα μετατρέπουμε; Εχει κάποιο μαζί του το Zen ή πρέπει να κατεβάσω κάποιο ή όποιο και να χρησιμοποιήσω είμαι οκ;

 

Παρακαλώ, αναμείνατε στο ακουστικό σας. Το αίτημά σας τυγχάνει επεξεργασίας και βρίσκεστε σε γραμμή προτεραιότητας... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ, αναμείνατε στο ακουστικό σας. Το αίτημά σας τυγχάνει επεξεργασίας και βρίσκεστε σε γραμμή προτεραιότητας... :lol:

 

:lol::lol::lol: ωραίο... Τουλάχιστον για τα ακουστικά κανείς; Για να ξέρω τι να παραγγείλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την άποψή μου την είπα. Σαπίλα σκέτη. Αλλά δεν ξέρω και να προτείνω κάτι αξιόλογο και προσιτό συνάμα ρε γαμώτο. Κανένας άλλος που να το έχει ψάξει; (όχι μοντέλα των 50? όμως, φτωχαδάκια είμεθα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...