Προς το περιεχόμενο

New Creative Zen


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα παρομοιο προβλημα που μου εχει σπασει τα νευρα

περασα τα παλια τραγουδια απο το pc και ολα ηταν καλα

Μετα κατεβασα 10-12 τραγουδια των duran duran και τα εβαλα σε ενα φακελο με ονομα duran duran

Mε το software της creative περασα το φακελο στο ΖΕΝ αλλα τα τραγουδια δεν φαιινοντα ολα μαζι σε αλμπουμ αλλα μπηκαν αλλα εδω και αλλα εκει (σε αλλα αλμπουμ)

Εχω κανει καμια λαλακια?

Παιδια βοηθηστε παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 580
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το media explorer της Creative οργανώνει τα πάντα μέσω των id3 tags που έχουν τα mp3 σου. Οπότε πρέπει από εκεί να την ψάξεις την δουλειά.

Απ' ότι κατάλαβα έκανες μια επιλογή απ' όλα τα album των duran duran οπότε λογικό είναι όταν πας στο Artists -> Duran Duran, να σου βγάζει τη λίστα με τα albums και σε κάθε album το τραγούδι που έχεις επιλέξει. Αν θες να φαίνονται όλα σε ένα album πείραξε τα id3 tags!

 

Ελπίζω να σε βοήθησα!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν βάζεις τον Media Explorer της Creative που έχει μαζί στο cd?

Εγώ στο Zen Vision : M αυτόν χρησιμοποιώ και δεν παρατήρησα πότε κάποιο πρόβλημα σαν αυτό που αναφέρεις....

Τον έβαλα και αυτόν, αλλά τίποτα.

Μου απάντησαν στο forum της creative ότι τα thumbnails πρέπει να είναι 200Χ200 Pixels για να τα αναγωνρίζει σωστά. Άντε να χαραμίσω άλλη μία-δύο ώρες να το δοκιμάσω και αυτό...

 

EDIT: Τελικά είχαν δίκιο, έκανα όλα τα thumbnails 200Χ200 και είναι εντάξει.

 

EDIT στο EDIT... Τελικά δεν είναι όλα καλά. Το θέμα είναι απίστευτα μπερδεμένο τελικά και αν καθήσω να εξιστορήσω ακριβώς τί τραβάω, θα πρέπει να γράφω για ώρες. Δεν μου φταίει κανείς, εγώ φταίω που είμαι τόσο υποχόνδριος και θέλω όλα τα artworks να είναι άψογα, ο κολλημένος...

Τώρα κατέβασα το MP3tag που λένε ότι κάνει πολύ καλή δουλειά. Όντως, το πρόγραμμα είναι τέλειο για κάτι σπασίκλες σαν εμένα κάνει παπάδες με τα tags! Θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το winamp 5.5 είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή για τον ΣΩΣΤΟ συγχρονισμό των αρχείων mp3 από το pc στο creative zen. Οργανώστε σωστά την συλλογή σας με το iTunes (μπορείτε κ με το winamp 5.5) και κατόπιν αναθέστε στο winamp (Bento skin) να κάνει τον συγχρονισμό. Οχι απλά "βλέπει" τα περιεχόμενα του zen αλλά επιτρέπει κ update των στοιχείων ID3 πχ. εξώφυλλα, όνομα , απ' ευθείας στο zen όταν είναι συνδεδεμένο. Κανένα πρόβλημα με ελληνικά, και μεγάλες εικόνες. Φανταστείτε ότι απλά συνδέετε το ZEN και σε λίγο (εξαρτάται από τον αριθμό των αρχείων που έχετε αποθηκεύσει) μπορείτε να διαχειριστείτε τη "συλλογή'' του zen σας σαν να ήταν στο σκληρό σας. Ακόμα και να κάνετε αναπαραγωγή απευθείας όποιου τραγουδιού θέλετε από το zen στο winamp !!! Απίστευτα απλό (θέλει μια ελάχιστη εξοικείωση...)

--

Τώρα σε ὀτι αφορά το zen μπορώ να πώ ότι είναι το πιο εύχρηστο και βολικό gadget μουσικής αναπαραγωγής που έχει περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 25 χρὀνια !!! Και πιστέψτε με ὀτι ἐχω σπαταλήσει περιουσίες σε μηχανάκια του στυλ Walkman (το πρώτο μου ένα toshiba το 1981...),φορητά DAT players με optical out, μινιατούρες radio world receivers και δεν συμμαζεύεται. Ακόμη κ τώρα το τελευταίο απόκτημα μου, ARCHOS 605 30GB WiFi, δεν μπορεί να συγκριθεί με το Zen σε ότι αφορά την ποιότητα αναπαραγωγής ήχου (απλά ότι βάζετε παίρνετε 192+ bitrates μόνο...), στην διαχείριση των αποθηκευμένων αρχείων και φυσικά στο πόσο μικρό κ ελαφρύ είναι.Το 8GB αυτή τη στιγμή πωλείται λιγότερο από 170 ? κ μια 4GB sd στα 28 ? οπότε με 200 ? έχετε ένα κορυφαίο 12 GB mp3 (κ όχι μόνο...).Αξίζει να κατεβάσετε μερικά video clips divx για να απολαύσετε την απίστευτη ποιότητα της οθόνης του σε συνδυασμό με τον καταπληκτικό ήχο του. Για τελευταίο σας προτείνω τα ακουστικά sennheiser cx-300 (35 ? Νάκας) ειλικρινά θα νομίζετε ότι ακούτε άλλο ZEN...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω και το winamp, γιατί θα τρελαθώ! Δεν αντέχω να βλέπω στο εξώφυλλο των Police την Σαμάνθα Φοξ!

Το μηχανάκι είναι πραγματικά εξαιρετικό. και όντως η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή. Να σταθώ μόνο στη διακοσμητική σχεδόν θύρα για SD. Δεν μπορείς να κάνεις qeue στην playlist το περιεχόμενό της, δεν μπορείς να το σβήσεις, δεν έχεις άμεση πρόσβαση σε αυτήν από το PC, γενικά είναι πολύ άτσαλα ενσωματωμένη, όταν άλλοι κατασκευαστές (sansa) τα έχουν λύσει αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, δεν έφτιαξε!

Φορμάρω (για έβδομη φορά) το zen. Περνάω με το winamp μόνο δυο τραγούδια των A-HA και τίποτε άλλο. Τα art των A-HA παλιότερα δεν φαίνονταν καθόλου, κάθε φορά τα καβαλούσε των εξώφυλλο των Aerosmith. Ε λοιπόν, αυτήν τη φορά το εξώφυλλο φαινόταν μια χαρά όταν αποσύνδεσα το zen.

Μετά περνάω μόνο τα 5 τραγούσια των aerosmith. Μπορείτε να μου πείτε πώς διάολο πήγε πάλι το εξώφυλλό τους και καβάλησε των A-HA???

Παρένθεση, όντως το winamp έχει γίνει πολύ καλό και δεν έχω δει κανένα μέχρι τώρα να χειρίζεται τόσο καλά ένα player, μπορεί να κάνει παπάδες! Αλλά είναι απίστευτα αργό, βαρύ και το Interface του είναι υπερβολικά γεμάτο με πληροφορίες, σαν κονσόλα διαστημοπλοίου είναι.

Τρίτη μέρα σήμερα και δεν έχω παίξει κανένα παιχνίδι, αλλά ασχολούμαι μόνο με αυτό! Νομίζω κανείς δεν θα με κατηγορήσει αν τα παρατήσω, αυτό πια αγγίζει τα όρια του μεταφυσικού. θα δοκιμάσω και το itunes Freakster, αλλά όχι σύντομα, θα πρέπει να αναρρώσω πρώτα!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αυτό ειναι το πρώτο μου post στο site και ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το Zen. Ξεκίνησα να παρω ενα mp3 player 2gb γυρω στα 80€ και ειδα το Zen και επαθα πλακα! Βρηκα το 2gb στα 89€ και το 4gb στα 129€;;; Να κανω την καρδια και την τσεπη μου πετρα και να πάρω το 4αρι ή να συμβιβαστω με το 2αρι??? Το θέλω πιο πολύ για μουσικη αλλα δεν θα με χαλαγε να βλέπω 1-2 επεισοδια LOST σε κανα ταξιδακι. Το 2αρι είναι λιγο μικρο αλλα σκεφτομαι πως θα καλυφθω με την SD. Εσείς τι λέτε? Βιντεο παιζει αν το βάλεις στην SD η μονο απο τη μνημη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα όπα! 2άρι Zen δεν υπάρχει! Εκτός αν εννοείς το Zen V! Έχουν μεγάλη διαφορά...

 

Τώρα το Zen 4GB αρχίζει από 109?... Εγώ θα σου πρότεινα να μαζέψεις κάνα φράγκο και να πας για το 4αρι αν όχι το 8αρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα πρότεινα το νέο zen. Προσοχή όμως, η SD κάρτα που παίρνει είναι ουσιαστικά μόνο για αυτήν την δουλειά που λες, να βάλεις μέσα μία ταινία ή φωτογραφίες και να τις δεις. Αν βάλεις τραγούδια, δεν θα βλέπεις τα tags tους, δεν θα μπορείς να τα προσθέσεις στην playlist που ακούς.

Τελικά υποψιάζομαι ότι βτήκα την λύση στο πρόβλημα με τα tags. Μάλλον φταίει που το μηχάνημα αναγνωρίζει μόνο album art και όχι καλλιτέχνες. Εγώ την συλλογή μου την έχω οργανώσει με βάση τους καλλιτέχνες, οπότε μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα.

Είχα σκοπό να πάρω δύο zen, ένα για τον αδερφό μου και ένα για εμένα. Τελικά θα το δώσω στον αδερφό μου και εγώ θα βγω στην γύρα για κάτι άλλο πιθανόν. Μου την δίνει η αναισθησία της creative που την βρίζουμε στο forum της νυχθημερόν και αυτήν δεν λέει να κάνει κάτι με την θύρα SD.

Άσχετο, αλλά το αναφέρω.Ψήνομαι για το zune των 30GB, στο ebay το βρίσκω καινούργιο 130 ευρώ!!! Πού είναι άραγε η παγίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα σε pixmania και multirama το 2αρι, και μενα εντυπωση μου εκανε καθως νομιζα οτι 4αρι ειναι το μικροτερο...μαλλον για 4αρι θα παω... Με 109€ που το ειδατε???? Παντως ειναι σιγουρο οτι σε ταινιες και φωτο δεν θα χω προβλημα αν τα χω στην sd?? Ποιο πολυ φοβαμαι οτι θα κολλαει το βιντεο..το χει δοκιμασει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...