Προς το περιεχόμενο

New Creative Zen


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από αυτούς που έχουν το Creative Zen, ενδιαφέρομαι για το V 4GB, μπορούν να μου πουν πόση αυτονομία εχει με γεμάτη μπαταρία για audio;

Θελω να συγκρίνω με iPod...

 

Τα mp3 μου έχουν tags. Με ενδιαφέρει να κάνω drag n drop από το σκληρό δίσκο και να τα πετάω στο mp3 player και να είναι όπως τα πήρα από το σκληρό δίσκο, δλδ να μη χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα για να βλέπει το mp3 player τα αρχεια και για να τα αναπαράγει. Εν ολιγοις θελω το mp3 player να λειτουργεί σαν flash disk και να μην είναι κάτι ανάλογο με ipod...

Το creative Zen 4gb έχει αυτή τη δυνατότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 580
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ναι, πολύ καλό και αρκετά κοντά στις 15 ώρες που ανακοινώνει ο κατασκευαστής. Αυτό λόγω flash μνήμης, γιατί το δικό μου Zen Micro 5GB (με σκληρό δίσκο) έχει πραγματικά το πολύ 7,5 ώρες αυτονομία, από τις 12 που δίνει η Creative.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Zen V plus ή σκετο Zen V έχει ακούσει ή γνωρίζει από δική του εμπειρία κάτι αρνητικό. Εννοώ κάτι που αλλιώς το περίμενε με βάση τις προδιαγραφες του player και αλλιώς να του βγήκε...

Ευχαριστώ.

 

Στα ξένα sites διαβάζω πολλά users' comments με προβλήματα αξιοπιστίας και βλάβες για τα zen...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Zen V Plus που έχει αυτός που γνωρίζω έχω να πω τα καλύτερα. Αναξιόπιστο δεν το θεωρώ, δουλεύει Ok εδώ και 1 χρόνο.

 

Μειονέκτημα είναι ότι δεν ηχογραφεί από ραδιόφωνο, ενώ τα video που αναπαράγει δεν είναι σε καλό format, και καταλαμβάνουν πολύ χώρο στη μνήμη.

 

Αλλά δεν προορίζεται για video, επομένως δεν τον πολυ-ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα δε με ενδιαφέρει το βίντεο.

Η ηχογράφηση από το ραδιόφωνο για μένα είναι χρήσιμη μόνο όταν σου αρέσει ένα κομμάτια αλλά δεν ξέρεις ποιο είναι. Εχοντας δείγμα μπορείς να το βρεις.

Καποτε βεβαια στο ραδιόφωνο ο παραγωγός είχε ως κύριο μέλημα να ενημερώνει πρωτίστως τους ακροατές του τι ακούνε...

Ωραίες εποχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γνωστός μου με το Zen V Plus 4GB θέλει να αναβαθμιστεί και μάλλον θα αγοράσει το Zen των 8 GB. Γνωρίζει κανείς αν οι Playlists μεταφέρονται; Επειδή αν δεν γίνεται τότε θα φάει μεγάλη φρίκη, έχει τουλάχιστον 30 playlists των 40-60 τραγούδια έκαστη, διασκορπισμένα μέσα στα album, και θα του πάρει ώρες να τις ξαναφτιάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά πήρα τελικά το 2 gb και την δεύτερη μέρα έχασα το αφρολεξάκι απο το ένα ακουστικό. Υπάρχει λύση?

Με τα ακουστικά είμαι ευχαριστημένος και δεν λέει να πάρω καινούρια για αυτό τον λόγο :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά πήρα τελικά το 2 gb και την δεύτερη μέρα έχασα το αφρολεξάκι απο το ένα ακουστικό. Υπάρχει λύση?

Με τα ακουστικά είμαι ευχαριστημένος και δεν λέει να πάρω καινούρια για αυτό τον λόγο :-(

 

θα μπορούσες ίσως να πας να πάρεις τα απολύτως τελευταία-πάμφθηνα ακουστικά που υπάρχουν και να τους πάρεις τα μαξιλαράκια. Είναι απολύτως όμοια. Ένα τέτοιο ζευγάρι πρέπει να έχει κάτω από 4 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ τσακαλακια βρηκε μηπως κανενας απο σας κανα καινουργιο θεμα να βαλουμε στα ζεν μας??εγω δεν μπορεσα να βρω κατι..τι αλλο μπορω να κανω για να αλλαξω αυτα τα 4 χρωμματα που εχει το ζεν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά σε όλη την παρέα.

Μέρες που είναι, είπα και γω να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου, και διάλεξα το zen 8gb, γιατί στα χαρακτηριστικά του ανέφερε ότι παίζει και dvx (avi) ταινίες, απο τις οποίες έχω μπόλικες, και κατεβάζω συχνά.

Τελικά ήταν ΑΠΑΤΗ. Όσες κι αν δοκίμασα, ήθελε πρώτα να κανει convert.

Τελικά μπαίνοντας στο manual, που υπάρχει μόνο στα Αγγλικά και μονο στην μορφή αρχείου βοήθειας , διάβασα την παγίδα:

"Video playback formats: MJPEG, WMV9, MPEG4, XviD, DivX 4.x and DivX 5.x.

(XviD encoded files are playable if they are encoded as standard MPEG-4 Simple (SP) or Advanced Simple Profile (ASP) without GMC and QPEL support. This product is not certified by DivX Inc. and may not play all DivX 4 and DivX 5 files. Other formats, for example MPEG-1 and MPEG-2, may be transcoded with the bundled software. Appropriate codecs must be preinstalled.)

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, ή συμβουλέψτε αν υπάρχει λιγότερο χρονοβόρος τρόπος, ή κάποιο ανεπίσημο λογισμικό (αλήθεια βγαίνουν γι αυτού του τύπου τις συσκευές ανεπίσημα soft ή tools? ) κτλ, και φυσικά συγχαρητήρια για την αλληλοβοήθεια που προσφέρετε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη με παρεξηγήσεις, αλλά το έχω διαβάσει αυτό που λες, σε όλα τα reviews του zen, δεν παιρνει τις ταινιες ετσι, αλλα με μετατροπη σε συγκεκριμένο bitrate και διαστάσεις. Και αν ρωταγες θα στο λεγαμε.. Και εμένα με χάλασε. Αν το γυρίσεις πίσω μπορείς να πάρεις κάποιος της archos ή το μεγάλο μοντέλο της creative που της παιζει οσο ξερω χωρις conversion.

 

 

 

Ασχετα με τα παραπανω, πάντως έχει κυκλοφορήσει και 32 αρι zen, αυτό περιμένω! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετα με τα παραπανω, πάντως έχει κυκλοφορήσει και 32 αρι zen, αυτό περιμένω! :-)

Εδώ το 16άρι δεν έχει έρθει στην Ελλάδα, πόσο μάλλον το 32άρι. Και αν σκεφτείς ότι ούτε με το Zen V plus έφεραν την 16άρα έκδοση, το βλέπω ακόμη πιο χλωμό...

Αλλά ακόμη και αν έρθει, φοβάμαι ότι κανένα 400άρι θα κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...