Προς το περιεχόμενο

προσληψη φοιτητων στο 11888 του OTE


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν welcome στην κοινότητα.

 

Αυτό που λες για τις 10 μέρες όποτε θέλεις δεν πολυισχύει (πρακτικά τουλάχιστον) καθώς ο ΟΤΕ στο τμήμα του 11888 δεν σου δίνει άδειες παρά μόνο για την ημέρα που γράφεις.

Στο 134 σου δίνουν και την προηγούμενη μέρα.

 

Η βεβαίωση της σχολής πρέπει να είναι η γνήσια ή δέχονται και επικυρωμένο αντίγραφο?

 

Αυτό πάντως με τα παραπάνω χρήματα μου ακούγεται πολύ καλο...

 

 

Ευχαριστώ καλώς σας βρήκα!

Θεωρητικά ισχύει για τις 10 μέρες, το αν δεν σου δίνει ο εργοδότης άδεια είναι άλλο θέμα.

 

Για την βεβαίωση δεν το γνωρίζω αν δέχονται επικυρωμένο αντίγραφο, θα ρωτήσω όταν προσκομίσω τα δικά μου δικαιολογητικά με το καλό...!

 

βασικά αυτό με τα παραπάνω χρήματα έχει ως εξής, από ότι διάβασα και αλλού, ανεξάρτητα με το που δουλεύεις, πόσα χρήματα παίρνεις και πόσες ώρες δουλεύεις, θα πληρωθείς το κατώτατο ημερομίσθιο ανειδίκευτου εργάτη, για κάθε ημέρα φοιτητικής άδειας που έχεις πάρει.

 

Εγώ να κάνω την εξής ερώτηση για το 11888 του ΟΤΕ.

Μου στείλανε τηλεγράφημα για να προσκομίσω δικαιολογητικά για την πρόσληψη μου, είχα καταθέσει τα δικαιολογητικά το 2005(6) (? δεν θυμάμαι κι εγώ πότε ήταν η προκύρηξη), και αυτή τη στιγή εργάζομαι σε μία εταιρεία 8ωρο ένσημα κανονικά.

 

Έχω την δυνατότητα να με προσλάβουν και στον ΟΤΕ ή υπάρχει κάποιο θέμα αν εργάζεσαι ήδη; Γνωρίζει κανείς; Θέλω να μάθω γιατί σε αυτήν την περίπτωση ίσως να (συ)ζητήσω την παραίτηση μου από την εταιρεία που εργάζομαι. :-(

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:54 ----------

 

Ε παιδιά το ΑΚΑ στην ανάλυση μισθοδοσίας ξέρει κανείς τι είναι?

 

Μήπως εννοείς Α.Μ.Κ.Α ή Α.Μ.Α;

 

ΑΚΑ δεν γνωρίζω πάντως τι είναι :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 262
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε παιδιά το ΑΚΑ στην ανάλυση μισθοδοσίας ξέρει κανείς τι είναι?

 

Aναλογία Κανονικής Αδείας; Δε ξέρω σίγουρα, θα σε γελάσω...:-)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 08:06 ----------

 

 

Εγώ να κάνω την εξής ερώτηση για το 11888 του ΟΤΕ.

Μου στείλανε τηλεγράφημα για να προσκομίσω δικαιολογητικά για την πρόσληψη μου, είχα καταθέσει τα δικαιολογητικά το 2005(6) (? δεν θυμάμαι κι εγώ πότε ήταν η προκύρηξη), και αυτή τη στιγή εργάζομαι σε μία εταιρεία 8ωρο ένσημα κανονικά.

 

Έχω την δυνατότητα να με προσλάβουν και στον ΟΤΕ ή υπάρχει κάποιο θέμα αν εργάζεσαι ήδη; Γνωρίζει κανείς; Θέλω να μάθω γιατί σε αυτήν την περίπτωση ίσως να (συ)ζητήσω την παραίτηση μου από την εταιρεία που εργάζομαι. :-(

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:54 ----------

 

 

 

Το πρόβλημα θα το έχει η επιθεώρηση εργασίας , το ΙΚΑ παραπάνω έσοδα θέλει :P

Κοίτα οι λογιστές συνήθως λένε ότι η επιθεώρηση εργασίας δε διασταυρώνει στοιχεία, δηλαδή χλωμό να πάρει χαμπάρι ότι έχεις ξεπεράσει το νόμιμο ωράριο. Ξέρω πάρα πολλούς που έχουν σύμβαση με 8ωρο και έχουν και μία part-time extra δουλειά,δε θα σου συνιστούσα να παραιτηθείς από την εταιρεία που εργάζεσαι. Θα πρέπει απαραιτήτως να ρωτήσεις λογιστή για αυτό. Αν δούλευες 4ωρο στη δουλειά την πρώτη σίγουρα δε θα είχες πρόβλημα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα θα το έχει η επιθεώρηση εργασίας , το ΙΚΑ παραπάνω έσοδα θέλει :P

Κοίτα οι λογιστές συνήθως λένε ότι η επιθεώρηση εργασίας δε διασταυρώνει στοιχεία, δηλαδή χλωμό να πάρει χαμπάρι ότι έχεις ξεπεράσει το νόμιμο ωράριο. Ξέρω πάρα πολλούς που έχουν σύμβαση με 8ωρο και έχουν και μία part-time extra δουλειά,δε θα σου συνιστούσα να παραιτηθείς από την εταιρεία που εργάζεσαι. Θα πρέπει απαραιτήτως να ρωτήσεις λογιστή για αυτό. Αν δούλευες 4ωρο στη δουλειά την πρώτη σίγουρα δε θα είχες πρόβλημα ;)

 

Ούτως ή άλλως από όσο γνωρίζω το ΙΚΑ θα παίρνει τα λεφτά του, απλά τα ένσημα που θα μου κολλάνε από τον ΟΤΕ δεν θα μετρήσουν στην σύνταξη, όποτε αυτή έρθει...

Δηλαδή νομικό θέμα δεν τίθεται, και βέβαια μπορώ να δουλέψω 2 δουλειές, από πλευράς ΟΤΕ, προκύρηξης και κριτηρίων πρόσληψης ήθελα να μάθω. Αν δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ξεκινάω 12ώρο... :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή νομικό θέμα δεν τίθεται, και βέβαια μπορώ να δουλέψω 2 δουλειές, από πλευράς ΟΤΕ, προκύρηξης και κριτηρίων πρόσληψης ήθελα να μάθω. Αν δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ξεκινάω 12ώρο... :-P

 

Δεν τίθεται θέμα από το ΙΚΑ, τίθεται θέμα όμως από την Επιθεώρηση Εργασίας στην οποία πάνε οι αναγγελίες πρόσληψης, οι καταστάσεις προσωπικού κ.λ.π. Αν θέλανε δηλαδή θα μπορούσανε να απαγορεύσουνε σε όλους να έχουν και δεύτερη δουλειά πέραν του 8ωρου ( λόγω νόμου) αλλά στην πράξη αυτό δε γίνεται.

 

Από όσο ξέρω στον ΟΤΕ έχει βάρδιες και δεν είναι ιδιαίτερα διαλλακτικοί στο θέμα των ωραρίων, αν σου τύχουν βάρδιες που συμπίπτουν με τις ώρες που δουλεύεις τι θα κάνεις;

 

Το να παραιτηθείς από τη δουλειά σου δεν κατάλαβα αν το λες κυριολεκτικά ή αν εννοείς απλά στα χαρτιά, δηλαδή να δουλεύεις " μαύρα". Το να παραιτηθείς από τη δουλειά σου για μία δουλειά 4ωρη με 12μηνη σύμβαση δεν το θεωρώ καλή κίνηση.

 

Προσωπικά δε θα έπαιρνα μία δουλειά part-time σε θέσεις που παίρνουν φοιτητές ενώ θα είχα μία 8ωρη δουλειά ( δηλαδή θα είχα θέσει ως πρώτη προτεραιότητα τη δουλειά αντί της σχολής για οποιονδήποτε λόγο). Θα προτιμούσα να την έπαιρνε τη θέση ένας φοιτητής που την έχει πιο πολύ ανάγκη λόγω του ότι είναι λίγες ώρες και μπορεί να την συνδυάσει με τη σχολή του και όχι εγώ. Δεν κρίνω κανέναν, είναι προσωπική μου άποψη.:-)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:38 ----------

 

Αυτό που λες για τις 10 μέρες όποτε θέλεις δεν πολυισχύει (πρακτικά τουλάχιστον) καθώς ο ΟΤΕ στο τμήμα του 11888 δεν σου δίνει άδειες παρά μόνο για την ημέρα που γράφεις.

Στο 134 σου δίνουν και την προηγούμενη μέρα.

/QUOTE]

 

Καλά ειναι γνωστό ότι σε εταιρείες που απασχολούν πολλούς φοιτητές είναι πάγια τακτική να εφαρμόζουν ότι θέλουν από τους νόμους ( φοιτητές είναι, ποιός θα το ψάξει τι ισχύει και ποιός θα νοιαστεί )αλλά δε σημαίνει ότι είναι και το σωστό και ότι πρέπει να το δεχόμαστε. Προφανώς στο 11888 θα έχει πιο πολύ δουλειά αλλά αυτό δεν τους δικαιολογεί που παρανομούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Διαβάζω πάντως το θέμα και μου φαίνεται παληλίθιο το κριτήριο εισαγωγής. Δεν έχω αναγκη απο δουλεία, είμαι ήδη διορισμένος αλλα δεν θα ήταν προτιμότερο να παίρνουν παιδιά από οικογένειες με οικονομικά προβλήματα κλπ.;

 

Δεν χρειάζεται στο φινάλε και διδακτορικό για να βρείς τηλέφωνα... έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα ήταν πιο «όμορφο» κάτι τέτοιο... αλλά έλα που δε στέκει λογικά. :o

 

Διότι μια εταιρεία θα προσλάβει κάποιον βάση των αναγκών της και των ικανοτήτων του... όχι βάση της οικονομικής του κατάστασης. Και μιας και ο ΟΤΕ είναι εταιρεία και όχι κάποιο ίδρυμα στήριξης απόρων, λογικό να είναι ο βαθμός απολυτηρίου το κριτήριο κατάταξης για ανειδίκευτους υπαλλήλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα ήταν πιο «όμορφο» κάτι τέτοιο... αλλά έλα που δε στέκει λογικά. :o

 

Διότι μια εταιρεία θα προσλάβει κάποιον βάση των αναγκών της και των ικανοτήτων του... όχι βάση της οικονομικής του κατάστασης. Και μιας και ο ΟΤΕ είναι εταιρεία και όχι κάποιο ίδρυμα στήριξης απόρων, λογικό να είναι ο βαθμός απολυτηρίου το κριτήριο κατάταξης για ανειδίκευτους υπαλλήλους.

 

Έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
με 18,7 με πήραν μετά από 1,5 χρόνο.

Με κάτω από 18 δύσκολα θα προλάβεις να σε πάρουν.

Χρειάζεται και ένα χαρτί αγγλικών.

 

Όταν λες "δύσκολα θα προλάβεις να σε πάρουν" εννοείς επειδή θα έχεις ολοκληρώσει τη φοίτηση στο τμήμα ή την Σχολή όπου φοιτείς, έτσι;

 

Όχι επειδή δεν προσλαμβάνουν άτομα κάτω από ένα βαθμό, για παράδειγμα κάτω από 17.

 

Και άτομα με 16 και 15 και 14 δεν θα προσλάβουν αν είναι στη λίστα και αν είναι φοιτητές ακόμη ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγώ έχω βαθμό 19,7 και ενδιαφέρομαι για τον ΟΤΕ, αλλα δεν γνωρίζω τη διαδικασία. Είναι εύκολο να με διαφωτίσει κάποιος; Πότε θα ξαναγίνουν αιτήσεις; Σκοπεύω να μείνω άλλα 2 χρόνια στη Θεσσαλονίκη, θα προλάβω να προσληφθώ ( δηλαδή ανα πόση χρονική περίοδο προκηρύσσονται θέσεις); Και μετά από πόσο χρονικό διάστημα από την προκήρυξη και υποβολή της αίτησης προσλάμβάνεται κανείς;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγώ έχω βαθμό 19,7 και ενδιαφέρομαι για τον ΟΤΕ, αλλα δεν γνωρίζω τη διαδικασία. Είναι εύκολο να με διαφωτίσει κάποιος; Πότε θα ξαναγίνουν αιτήσεις; Σκοπεύω να μείνω άλλα 2 χρόνια στη Θεσσαλονίκη, θα προλάβω να προσληφθώ ( δηλαδή ανα πόση χρονική περίοδο προκηρύσσονται θέσεις); Και μετά από πόσο χρονικό διάστημα από την προκήρυξη και υποβολή της αίτησης προσλάμβάνεται κανείς;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αν γίνουν θα γίνουν μετά από 2-3 χρόνια το νωρίτερο οπότε άστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγώ έχω βαθμό 19,7 και ενδιαφέρομαι για τον ΟΤΕ, αλλα δεν γνωρίζω τη διαδικασία. Είναι εύκολο να με διαφωτίσει κάποιος; Πότε θα ξαναγίνουν αιτήσεις; Σκοπεύω να μείνω άλλα 2 χρόνια στη Θεσσαλονίκη, θα προλάβω να προσληφθώ ( δηλαδή ανα πόση χρονική περίοδο προκηρύσσονται θέσεις); Και μετά από πόσο χρονικό διάστημα από την προκήρυξη και υποβολή της αίτησης προσλάμβάνεται κανείς;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αν γίνουν θα γίνουν μετά από 2-3 χρόνια το νωρίτερο οπότε άστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά, να ρωτήσω λιγάκι σε κάποιον που προσλαμβάνεται, γνωρίζετε τί πρέπει να κάνει όσον αφορά τη δημιουργία μητρώου στο ΙΚΑ? Σε περίπτωση όμως που κάποιος θέλει να κρατήσει τηνα σφάλιση από τον γονιό του? επιβάλλεται αλλαγή? όποιος έχει συμπληρώσει τα απαραίτητα έγγραφα ας δώσει τα φώτα του! thank you..:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...