Προς το περιεχόμενο

προσληψη φοιτητων στο 11888 του OTE


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κι από μένα! Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το 11888 της Αθήνας. Γνωρίζετε πού μπορώ να στείλω βιογραφικό και πότε γίνονται οι προσλήψεις για όσους έχουν βαθμό απολυτηρίου μεγαλύτερο απ τον παρόντα βαθμο τους; Θα πρέπει να περιμένω σχετική προκύρηξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 262
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 1 μήνα μετά...
Ε παιδιά με τις φοιτητικές άδειες και τα λεφτά από τον ΟΑΕΔ ξέρει κανείς τι παίζει?

 

Καταρχήν γειά σας, μιας και μόλις γράφτηκα στο Insomnia.

 

Σήμερα πήγα και ρώτησα στον ΟΑΕΔ.

 

Δικαιούσαι 30 μέρες το χρόνο.

 

Μπορείς να πάρεις όσες μέρες θέλεις (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει υποθέτω τα ζυγίζουν αυτοί στον ΟΑΕΔ και βλέπουν αν θα πάρεις τα χρήματα), π.χ. δίνεις 20 Σεπτεμβρίου, μπορείς να πάρεις από 10 μέχρι 20 Σεπτεμβρίου φοιτητική άδεια.

 

Στον ΟΑΕΔ τα δικαιολογητικά μπορείς να τα πας μέχρι και τον Μάρτιο του επόμενου έτους.

Δηλαδή αν έδινες εξετάσεις το Φεβρουάριο του 2009 μπορείς μέχρι τον Μάρτιο του 2010 να τα καταθέσεις.

 

Πρέπει φυσικά να σου κολλάει ένσημα ο εργοδότης στην δουλειά που είσαι, σύμφωνα με τον νόμο.

Επίσης πρέπει για τις ημέρες της φοιτητικής άδειας να τις πάρεις άνευ αποδοχών, δηλαδή χωρίς ένσημα.

 

Στα δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνονται βεβαίωση σχολής ότι πήρες μέρος στις εξετάσεις και ποιές ημέρες έδωσες μαθήματα, βεβαίωση εργοδότη ότι πήρες άδεια άνευ αποδοχών τις αναφερόμενες ημέρες, ένα χαρτί από το ΙΚΑ το οποίο έχει τα ένσημα του έτους, στην προκειμένη περίπτωση του 2009 (από Ιανουάριο μέχρι και τα τελευταία) και τέλος... δεν νομίζω ότι έχει κάτι άλλο εκτός αν το ξέχασα χαχα :P

 

Τα χρήματα που παίρνεις είναι οι μικτές απολαβές σου για 1 ημέρα για κάθε αντίστοιχη ημέρα άδειας από όσο γνωρίζω, αλλά δεν το ρώτησα στον ΟΑΕΔ να σου πω την αλήθεια.

Σημείωση: αν δουλεύεις 4 ώρες παίρνεις χρήματα από τον ΟΑΕΔ σαν να δούλευες 8ωρο. Αυτό το γνωρίζω από παιδιά στον ΟΤΕ που πληρώνονται περισσότερα από τον ΟΑΕΔ αντί του ΟΤΕ... Καλό?! :shock: :shifty:

Αυτά... ελπίζω να σε κάλυψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχήν γειά σας, μιας και μόλις γράφτηκα στο Insomnia.

 

Σήμερα πήγα και ρώτησα στον ΟΑΕΔ.

 

Δικαιούσαι 30 μέρες το χρόνο.

 

Μπορείς να πάρεις όσες μέρες θέλεις (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει υποθέτω τα ζυγίζουν αυτοί στον ΟΑΕΔ και βλέπουν αν θα πάρεις τα χρήματα), π.χ. δίνεις 20 Σεπτεμβρίου, μπορείς να πάρεις από 10 μέχρι 20 Σεπτεμβρίου φοιτητική άδεια.

 

Στον ΟΑΕΔ τα δικαιολογητικά μπορείς να τα πας μέχρι και τον Μάρτιο του επόμενου έτους.

Δηλαδή αν έδινες εξετάσεις το Φεβρουάριο του 2009 μπορείς μέχρι τον Μάρτιο του 2010 να τα καταθέσεις.

 

Πρέπει φυσικά να σου κολλάει ένσημα ο εργοδότης στην δουλειά που είσαι, σύμφωνα με τον νόμο.

Επίσης πρέπει για τις ημέρες της φοιτητικής άδειας να τις πάρεις άνευ αποδοχών, δηλαδή χωρίς ένσημα.

 

Στα δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνονται βεβαίωση σχολής ότι πήρες μέρος στις εξετάσεις και ποιές ημέρες έδωσες μαθήματα, βεβαίωση εργοδότη ότι πήρες άδεια άνευ αποδοχών τις αναφερόμενες ημέρες, ένα χαρτί από το ΙΚΑ το οποίο έχει τα ένσημα του έτους, στην προκειμένη περίπτωση του 2009 (από Ιανουάριο μέχρι και τα τελευταία) και τέλος... δεν νομίζω ότι έχει κάτι άλλο εκτός αν το ξέχασα χαχα :P

 

Τα χρήματα που παίρνεις είναι οι μικτές απολαβές σου για 1 ημέρα για κάθε αντίστοιχη ημέρα άδειας από όσο γνωρίζω, αλλά δεν το ρώτησα στον ΟΑΕΔ να σου πω την αλήθεια.

Σημείωση: αν δουλεύεις 4 ώρες παίρνεις χρήματα από τον ΟΑΕΔ σαν να δούλευες 8ωρο. Αυτό το γνωρίζω από παιδιά στον ΟΤΕ που πληρώνονται περισσότερα από τον ΟΑΕΔ αντί του ΟΤΕ... Καλό?! :shock: :shifty:

Αυτά... ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Καταρχήν welcome στην κοινότητα.

 

Αυτό που λες για τις 10 μέρες όποτε θέλεις δεν πολυισχύει (πρακτικά τουλάχιστον) καθώς ο ΟΤΕ στο τμήμα του 11888 δεν σου δίνει άδειες παρά μόνο για την ημέρα που γράφεις.

Στο 134 σου δίνουν και την προηγούμενη μέρα.

 

Η βεβαίωση της σχολής πρέπει να είναι η γνήσια ή δέχονται και επικυρωμένο αντίγραφο?

 

Αυτό πάντως με τα παραπάνω χρήματα μου ακούγεται πολύ καλο...

 

 

Παιδια, αν απουσιασεις απο τη δοουλεια σαββατο(11888)παιρνεις απουσια??

και κατι αλλο...τα ενσημα ειναι ημιαπασχολησης?

 

Φυσικά και παίρνεις απουσία και μάλιστα είναι χειρότερα τα πράματα καθώς τα Σάββατα είναι λιγότερα τα άτομα και κάθε απουσία είναι σημαντική.

(και αν λήψεις Σάββατο χάνεις το δικαίωμα να δουλέψεις και την Κυριακή (διπλά λεφτά και λιγότερος χρόνος)

Μπορείς όμως να προνοήσεις και να κάνεις αλλαγή με κανέναν συνάδελφο αν έχεις Σαβ/κο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ξέρω γω, ΜΜΕ, γνωστοί, σελίδα ΟΤΕ, μαθαίνονται αυτά στους φοιτητικούς κύκλους. Άμα δεν έχεις καλό απολυτήριο πάντως μην πολυελπίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε πανε καλα?

τες πα.αμα ζητανε τοσα πολυ ολοι οι συμφοιτητες μου αυτοματως τρωνε ακυρο

thanx

 

Δεν ζητάνε κάτι φοβερό. Απολυτήριο λυκείου, που έχουν όλοι και αγγλικά που έχουν όλοι.

Απλά επειδή οι αιτήσεις είναι πολλές και πρέπει να υπάρχει ένα κριτήριο επιλογής επέλεξαν τον βαθμό. Δεν είναι ότι ζητάει πολλά ο ΟΤΕ, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...