Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διάβασε το sSpec Number που αναγράφεται στο κουτί του Q6600 σου ... Αν λέει SL9UM τότε ο Q6600 σου είναι B3 stepping, ενώ αν λέει SLACR τότε έχεις G0 stepping Q6600 (με λίγα λόγια πέτυχες διάνα :P) !

Ή ακόμα πιο απλά, βλέπεις το revision μέσω CPU-Z ;)

 

qcpuzvk2.th.jpg

 

Hope I was of a little help ;)

 

πανω στο κουτι μπορω να το δω ή μονο πανω στον επεξεργαστη και μεσω προγραμματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και πάνω στο κουτί το έχει ψόφια φωτογραφία αλλα θα καταλάβεις που είναι :-) ο μικρός κύκλος το γραφει

αλλα γιατί να δεις όλο το batch και όχι μονο το stepping από το cpu z ?

hpim1680qf7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι πρεπει να βγαλω το καλωδιο του Modem απο το κατεβαστηρι και να το βαλω στο αλλο PC και να κατεβασω το cpu-z και να δω τι παιζει και τετοια ωρα βαριεμαι!!! σε ευχαριστω παντως για την αξυπηρετηση :-)

 

edit:

 

τελικα εχω SL9UM :-(

τι κανω, ειμαι πολυ κατω απο το G0?? ποιες οι διαφορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Μιας και αναφέραμε τη θερμοκρασία λειτουργίας καλό θα ήταν να πούμε ότι σε καμία περίπτωση δε πρέπει να ξεπερνάμε τους 55-60 βαθμούς σε full load

 

Τι εννοείς σε Full Load? εκανα o/c στον Q9300 με το prime95 να λειτουργεί και η θερμοκρασία μου βρίσκεται στους 61C. Τον έφτασα στα 3,00Ghz με cpu volt στα 1,2160 Τι προτείνεις να κάνω ? (όλες οι γνώμες από όλλους είναι δεκτές)

 

 

P.S. Thanks a lot για το guide με βοήθησε πάρα πολύ και θα βοηθήσει και άλλους αρχάριους με το o/c... Respect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά χαίρετε!Λειτουργώ αξιόπιστα (σύμφωνα με το Orthos) έναν E6600 sta 3.17Ghz με stock ψύκτρα.Οι θερμοκρασία των 72 βαθμών σε full load είναι αυξημένη αλλά από ό,τι έχω διαβάσει ψάχνοντας,αντέχει χαλαρά ως τους 85 βαθμούς.Η ερώτησή μου είναι η εξής.Έχω μια stock ψύκτρα από Q6600 ενός φίλου.Αν κάνω τον κόπο να την βάλω πάνω (με Arctic Silver 5 πάντα μιλάμε) θα ρίξει καθόλου τη θερμοκρασία ή δεν αξίζει την ταλαιπωρία..;Πείτε μου σας παρακαλώ γιατί αν μπω στο τρυπάκι να ανοίξω το κουτί,πάει η αποψινή βραδιά καμμένη!:-DΣας χαιρετώ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αμαρτία μου κι εγώ,μου φαίνεται πανομοιότυπη η μία ψύκτρα με την άλλη κατασκευαστικά αλλά έχω διαβάσει ότι έχουν κάποια ελάχιστη διαφορά.Το θέμα είναι πόσο "ελάχιστη" είναι αυτή?Γιατί αν πέσω 2 βαθμούς χωρίς να σκάσω ούτε ένα euro,δε με χαλάει... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...