Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προβλημα πιο πολυ συναισθηματικο(εμενα μου φαινονται πολλα).Αλλα δοκιμασε να βγαλεις το μπλοκ απο την γραφηκων και ασε μονο επεξεργαστη να δεις αν πεσουνε οι θερμοκρασιες.Αν δν πεσουνε δες εαν παταει καλα το μπλοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
exo cpu 6600 sta 3.6 me 1.45v kai 62 vathmous idle.Einai para polu etsi?

 

me w/c tosa? ouch...

me thn Thermalright Ultra 120 Extreme sta idia ghz ston E6600 eixa 52-53 va8mous full load mesa sto kalokairi :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me w/c tosa? ouch...

me thn Thermalright Ultra 120 Extreme sta idia ghz ston E6600 eixa 52-53 va8mous full load mesa sto kalokairi :S

 

ναι ομως μην ξεχνας πως εχει ετοιμο wc kit με 2ο block για gpu.Ειναι λογικο να εχει τοσους βαθμυς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τα χέσω τα review τα έχουμε πόσες φορες το custom είναι καλύτερο την photo την είδα καλά είναι πιστεύω απλά μην περιμένεις παραπάνω στο είπα και στο thread σου σαν μια καλή ψήκτρα αέρα θα είναι :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε και αυτο που σου ειπα.Μπορει να μην φτανει μαι 500αρα αντλια για 2 μπλοκ(δν μπορω να πω με σιγορια γτ μονο 1 1000αρα εχω παρει στην ζωη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο αργά τον δίαβασα αλλά πρεπει να πω ότι είναι ο πιο καλός οδηγός o/c που έχω διαβάσει... και ένα ακόμα + είναι ότι αναφέρεται σε συγκεκριμένους επεξεργαστές που έχει και το μεγαλύτερο μέρος των χρηστών... εύγε:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά από τα λεγόμαι διαβάζω κακά πράγματα. Γενικά για 680i.

 

Α! Ο καλύτερος διαιρέτης δεν είναι ο 1:1. Αλλάζουν νομίζω αυτά από chipset σε chipset.

 

Kalispera kai apo mena.. oreo to guide! :)

 

Kata ti gnomi sou o kaliteros dieretis gia P35 poios einai? Exo ena p5k premium me q6600 g0 kai ton doulevo sta 3.78GHz 420x9 kai exo tis mnimes (cellshock 1066) sta 840 me 4-4-4-12 timings epitides gia na exo 1:1.. kano lathos ? ,, na alakso kati?

 

THermokrasies exo me thermokrasia domatiou 25 vathmous, 27 peripou cpu kai 29 mobo.. kai me orthos gia kana 2oro exo 50-54 gia cpu kai 36-37 gia mobo.. Exo thermalright 120 extreme me 2 silentX (enas dinei kai o alos vgazei) stis 1500rpm me 72cfm (legomena sti syskevasia)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exo ena p5k premium me q6600 g0 kai ton doulevo sta 3.78GHz 420x9[...]

 

και εγω q6600 εχω αλλα που θα δω και με ποιο προγραμμα αν χρειαζεται, αν ειναι και εμενα G0 ή κατι αλλο... :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω q6600 εχω αλλα που θα δω και με ποιο προγραμμα αν χρειαζεται, αν ειναι και εμενα G0 ή κατι αλλο... :eek:

 

Διάβασε το sSpec Number που αναγράφεται στο κουτί του Q6600 σου ... Αν λέει SL9UM τότε ο Q6600 σου είναι B3 stepping, ενώ αν λέει SLACR τότε έχεις G0 stepping Q6600 (με λίγα λόγια πέτυχες διάνα :P) !

Ή ακόμα πιο απλά, βλέπεις το revision μέσω CPU-Z ;)

 

qcpuzvk2.th.jpg

 

Hope I was of a little help ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalispera kai apo mena.. oreo to guide! :)

 

Kata ti gnomi sou o kaliteros dieretis gia P35 poios einai? Exo ena p5k premium me q6600 g0 kai ton doulevo sta 3.78GHz 420x9 kai exo tis mnimes (cellshock 1066) sta 840 me 4-4-4-12 timings epitides gia na exo 1:1.. kano lathos ? ,, na alakso kati?

 

THermokrasies exo me thermokrasia domatiou 25 vathmous, 27 peripou cpu kai 29 mobo.. kai me orthos gia kana 2oro exo 50-54 gia cpu kai 36-37 gia mobo.. Exo thermalright 120 extreme me 2 silentX (enas dinei kai o alos vgazei) stis 1500rpm me 72cfm (legomena sti syskevasia)...

 

Ο καλύτερος διαιρέτης είναι αυτός με το πιο σφιχτό (μικρότερο) strap. Δες παρακάτω:

abitstrapdj5.gif

Τις μνήμες επίσης νομίζω ότι μπορείς να τις δουλέψεις με πιο σφιχτά timings στα 840, βέβαια όχι ότι θα δεις και καμιά διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...