Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι ακριβώς αυτή (είναι η V2.0) αλλά έχει την ίδια (ανύπαρκτη :P) ψύξη στα vrm.Γενικά με ψήσατε να ασχοληθώ,αλλά μάλλον θα πορευτώ με x5460

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, spy94 είπε

Δεν είναι ακριβώς αυτή (είναι η V2.0) αλλά έχει την ίδια (ανύπαρκτη :P) ψύξη στα vrm.Γενικά με ψήσατε να ασχοληθώ,αλλά μάλλον θα πορευτώ με x5460

Αυτή;

albatron-pxp35v2.0_big.jpg

Κακό...

Δεν βολεύει το layout των VRM για μεγάλη ψύκτρα. Δεν θα έβαζα Χ πάνω αλλά κάποιο Ε. (Ε5450)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτη ειναι ηξερα εξαρχης οτι δεν θα γινει ευκολα δουλεια γιαυτο ημουν συγκρατημενος.Εξαλλου τα δειγματα οτι δεν ειναι και τελεια τα εδειξε νωρις.

Οκ λοιπον παω για e5450.Οτι αλλη προταση ευπροσδεκτη και ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2018 στις 3:46 ΜΜ, spy94 είπε

Ναι αυτη ειναι ηξερα εξαρχης οτι δεν θα γινει ευκολα δουλεια γιαυτο ημουν συγκρατημενος.Εξαλλου τα δειγματα οτι δεν ειναι και τελεια τα εδειξε νωρις.

Οκ λοιπον παω για e5450.Οτι αλλη προταση ευπροσδεκτη και ευχαριστω πολυ!

σύμφωνο παρε τον e5450 απο το μέλος drove και θα σωθεις και αν βρεις και μια φθηνη ψηκτρα px deepcool gammax 200 t θα μπορέσεις να τον υπερχρονισεις λιγο τον επεξεργαστη σου!

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aντεχει ακόμα ο xeon μας. Γαμωτο αν δεν είχαν παει οι τιμες στις gpu στα ύψη και δεν ειχαν σκασει και τα spectre/meltdown θα του ειχα αλλάξει και γω την 7870.

 

 

Xeon X5470 on a 10yrs old ASUS P5Q Turbo (DDR2)

X5470 with a GTX 1060 !

3Dmark FireStrike

3Dmark TimeSpy

3Dmark FireStrike comparison

X5470 vs. i3 7300 / i3 7100 / Pentium G4560 with GTX 1060 6GB

source

Επεξ/σία από EddieObscurant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

Aντεχει ακόμα ο xeon μας. Γαμωτο αν δεν είχαν παει οι τιμες στις gpu στα ύψη και δεν ειχαν σκασει και τα spectre/meltdown θα του ειχα αλλάξει και γω την 7870.

Xeon X5470 on a 10yrs old ASUS P5Q Turbo (DDR2)

X5470 with a GTX 1060 !

3Dmark FireStrike

3Dmark TimeSpy

3Dmark FireStrike comparison

X5470 vs. i3 7300 / i3 7100 / Pentium G4560 with GTX 1060 6GB

source

Μέχρι πρότινος το σύστημα μου για gaming ήταν ένας x5460 8gb ddr2 σε μια msi με μια 960 4gb και για τα χρόνια του το μηχάνημα πέταγε... Όμως το pro 2018, quantum break και κάποια άλλα μου έβγαζαν σφάλμα η δεν άνοιγαν καν οπότε αναγκαστικα να έχω τον xeon μου σαν δεύτερο μηχάνημα πλέον.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, geopilot είπε

Μέχρι πρότινος το σύστημα μου για gaming ήταν ένας x5460 8gb ddr2 σε μια msi με μια 960 4gb και για τα χρόνια του το μηχάνημα πέταγε... Όμως το pro 2018, quantum break και κάποια άλλα μου έβγαζαν σφάλμα η δεν άνοιγαν καν οπότε αναγκαστικα να έχω τον xeon μου σαν δεύτερο μηχάνημα πλέον.... 

ναι ειναι θέμα με κάποιες εντολες sse4.2 που δεν εχει ο επεξεργαστής αν θυμάμαι καλα. To pes πάντως έβγαλε patch και παιζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

bro  !!!Sheogorath εγινα ανθρωπος  βρηκα και πηρα αυτην  περασα τα 771 mcodes στο τελευταιο βιος  για πες κανα τιp  γιατι δε σκαμπαζω απο msi  χαχαχα  για να μη τα ψαχνω γιατι αρχισα να βαριεμε !!!!!!!!!!

χρειαζετε  τροφοδοτικο με 8πιν  για το cpu  ; τροφοδοσια εχω μονο με 4  ετσι το δουλευα με την asus μητρικη

ειμαι στα 4.0 με 1.28

μνημες muskin red 1066 2x2 giga

 

 

gfrdfghfg.JPG

DFDGFHFG.JPG

fgjvghbbhn.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ψυκτράκια στην 4η φάση, πάνω πάνω αρχικά. Ωραία, χαμηλό Vcore έχεις για 4 Ghz. Κλασσικοί κανόνες είναι και για την MSI, την είχα κάποτε αυτήν την μητρική, αλλά δεν την θυμάμαι καλά.

Βάλε και κανένα 4-5άρι ανεμιστηράκι πάνω στην ψύκτρα του Nb, καλό κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αάα η 4η φάση θέλει ψυκτρακια θα τα κάνω και φαν θα βάλω  και προχωράω και θα σπρώξω ρολόγια και βλέπουμε !!! Και κάνουμε ανάλογα!!  Έχουμε δουλειά σήμερα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες βγάλε και το κόκκινο αυτοκόλλητο από το όνομα. Από κάτω γράφει deluxe με γαματη γραμματοσειρά :P

Προσωπικά θα έβαζα ψυκτρα και στα mosfet της ραμ, ακριβώς πάνω από το 24πινο, ανάμεσα στα δυο πηνια. ;)

Τι τροφοδοτικό έχεις; Ο 5470 τραβάει 180+ βαττ στα 4.5+ και καλο είναι να έχεις 8πινο, και γερή 12αρα γραμμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αν θες βγάλε και το κόκκινο αυτοκόλλητο από το όνομα. Από κάτω γράφει deluxe με γαματη γραμματοσειρά :P

Προσωπικά θα έβαζα ψυκτρα και στα mosfet της ραμ, ακριβώς πάνω από το 24πινο, ανάμεσα στα δυο πηνια. ;)

Τι τροφοδοτικό έχεις; Ο 5470 τραβάει 180+ βαττ στα 4.5+ και καλο είναι να έχεις 8πινο, και γερή 12αρα γραμμή.

εχω  στην ακρη ενα 750αρη λιγο παλιο  ειναι  αλλα  ειναι με 8 πινο   θα το βαλω  και ψυκτρες /μοντες εδω ετσι που δειχνω  αυτα  που μου πες  δεν ειναι ;;    και παμε γερα για κανενα νουμερακι καλο !! 

gfrdfghfg.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ακριβώς εκεί, σε αυτά τα δύο σημεία. Συνέδεσε και το μόλεξ πάνω απο τις Pci express, λόγικά μόνο εκεί στέλνει 12V, αλλά θα σου "ξεφορτώσει" το 24πινο. Αν έχεις χώρο λόγω ψύκτρας, βάλε φανάκι και πάνω στο "γουρούνι" στα VRM, εκεί που είναι τα 3 μαζί, αν και δεν είναι απαραίτητο αφού υπάρχουν τα heatpipes και εσύ τα ψύχεις με το NB. Αλλά αν έχεις 4άρι φανάκι και χώρο, δεν βρίσκω λόγο να μην το κάνεις.

Πρόσεχε μόνο μην βραχυκυκλώσεις κάτι με τα ψυκτράκια.

Και αν δεν βαριέσαι, πόσταρε καμιά φωτό μετά, να χαρούμε και εμείς :-)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

bro !!! κατι εγινε με τα ψυκτρακια + φανακι αλλα θα του  φτιαξω κατι καλυτερο μολις βρω λιγο χρονο

κατι εχω στο μυαλο μου εχω μια ψυκτρα απο Χ48  θα πρεπει  να τη κοψω-μονταρω σε φιλο που εχει τροχακι

 στην τελικη με εκοβε η ψυκτρα ειχα θεμα  και ενω τα  ειχα  τα παραπανω  ρολογια  δεν  βγαιναν τα παραπανω νουμερα  (throttle) λογω θερμοκρασιων 

 

 

P3080137.JPG

P3080139.JPG

P3080140.JPG

αυτο το σκορακι βγηκε στα 4520

dfdfdc.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κόψεις το heatpipe μόνο, θα γίνει ζημιά. Της μητρικής η ψύξη είναι άψογη, μην το πειράξεις, ότι φτιάξεις κάνε το στην 4η φάση την γυμνή. Γνώμη μου, βάλε μια 240mm AIO, εγώ με την Nepton βρήκα την υγειά μου, και χωράει και ότι θέλω στα VRM, γιατί δεν έχει γομάρι στην μέση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...