Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Stelios_Rjk είπε

Καλημέρα,

C0 είναι το stepping. Και αφού έδωσα και στο Core Temp μειον 15 συγχρονίστηκε με το HWinfo και την πραγματικότητα γενικά. Άρα τα 4Ghz είναι χαλαρά απ'οτι βλέπω!

Αν έβρισκα DDR2 1066 ίσως να μπορούσα να πάω παραπάνω γιατί νομίζω με κόβουν οι 800αρες που έχω.

Ευχαριστώ πολύ παίδες

Όσο ανεβάζεις τάση και κατανάλωση, πέφτει η ασφαλής θερμοκρασία. Αν είναι 70 (γιατί στους 85 κλείνει) για 120 βαττ και 1.2 βολτ, στα 150βαττ και 1.3 είναι 55-60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Όσο ανεβάζεις τάση και κατανάλωση, πέφτει η ασφαλής θερμοκρασία. Αν είναι 70 (γιατί στους 85 κλείνει) για 120 βαττ και 1.2 βολτ, στα 150βαττ και 1.3 είναι 55-60.

Πώς μπορώ να υπολογίζω την ασφαλή θερμοκρασία κάθε φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stelios_Rjk είπε

Πώς μπορώ να υπολογίζω την ασφαλή θερμοκρασία κάθε φορά?

Εκθετικη συνάρτηση είναι. Δεν είναι απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα CPU δεν πεθαίνουν εύκολα αλλά τρώνε degrade μετά απο ανελέητο πελέκημα. Στις μητρικές s775 μόνο τα premium μοντέλα έχουν καλά VRM με ψύκτρες, τις πιο πολλές φορές δεν υπάρχει καν VRM protection και τις κλαίνε οι ρέγγες μετά απο P95 stress χωρις airflow γύρω απο την CPU. Παίξτο καλύτερα safe και πήγαινε μέχρι εκεί που ζητάει νορμάλ Vcore, μην την σκοτώνεις για λίγα MHz ...  καλή μητρική s775 δεν θα βρεις άμα πάθει κάτι αλλά Xeon άφθονους! C0 vs E0 είναι κάπου +200 MHz extra OC στους 2ους με -5% λιγότερη κατανάλωση.

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Τα CPU δεν πεθαίνουν εύκολα αλλά τρώνε degrade μετά απο ανελέητο πελέκημα. Στις μητρικές s775 μόνο τα premium μοντέλα έχουν καλά VRM με ψύκτρες, τις πιο πολλές φορές δεν υπάρχει καν VRM protection και τις κλαίνε οι ρέγγες μετά απο P95 stress χωρις airflow γύρω απο την CPU. Παίξτο καλύτερα safe και πήγαινε μέχρι εκεί που ζητάει νορμάλ Vcore, μην την σκοτώνεις για λίγα MHz ...  καλή μητρική s775 δεν θα βρεις άμα πάθει κάτι αλλά Xeon άφθονους! C0 vs E0 είναι κάπου +200 MHz extra OC στους 2ους με -5% λιγότερη κατανάλωση.

εχω στην γωνία  μια asus p5e3 deluxe ....Με αυτην μπορω να κανω καλώ oc ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικό οι CPU και οι μνήμες, τα specs της mobo δειχνουν να σηκώνει καθώς λέει ότι με overclocking ανεβάζεις τις μνήμες στα 1600 και 1800 mhz.

https://www.asus.com/Motherboards/P5E3_Deluxe/specifications/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες καλημέρα, έχω έναν 2ο X5460 και 8gb ram ddr2 και είπα κρίμα να κάθονται έτσι μόνα τους.

Βρήκα λοιπόν μια MSI P45 Neo3 ver.1.0 και τα κούμπωσα επάνω με modded bios. Όλα οκ πέρα από το ότι με το κόψιμο των οδηγών του socket παραλίγο να χτυπήσω πινάκι και χέστηκα πάνω μου.

Μπαίνω στο bios να το ανεβάσω λοιπόν και θέτω 400Mhz base clock frequency. Μου πάει την CPU στα 3.8Ghz (x9.5) και τις μνήμες επιλέγω στο 1:1, δηλ 800Mhz.

Δεν με αφήνει όμως να πειράξω τα volt. Όλα στο auto. Δεν βρίσκω πως τα ξεκλειδώνεις. Δείχνει ότι μπορείς να τα αλλάξεις αλλά παραμένουν γκρίζα. Νομίζω τα ανεβάζει μόνη της η mobo γιατί είδα vcore πάνω από 1.35v που είναι το όριο της cpu. Αν κανείς έχει εμπειρία please help.

Επίσης έχει ένα switch πάνω της η mobo που καθορίζει το FSB. Το έχω στην πρώτη επιλογή. Δεν πολυκαταλαβαίνω όμως σε τι ωφελεί. Σας παραθέτω το manual μήπως καταλαβαίνετε κάτι παραπάνω από εμένα. Οι τιμές αφορούν range άραγε? Στην τελευταία επιλογή που είναι όλα κάτω, τι range τριπλό είναι αυτό?

 

msi.JPG

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2020 στις 9:56 ΠΜ, Stelios_Rjk είπε

Παίδες καλημέρα, έχω έναν 2ο X5460 και 8gb ram ddr2 και είπα κρίμα να κάθονται έτσι μόνα τους.

Βρήκα λοιπόν μια MSI P45 Neo3 ver.1.0 και τα κούμπωσα επάνω με modded bios. Όλα οκ πέρα από το ότι με το κόψιμο των οδηγών του socket παραλίγο να χτυπήσω πινάκι και χέστηκα πάνω μου.

Μπαίνω στο bios να το ανεβάσω λοιπόν και θέτω 400Mhz base clock frequency. Μου πάει την CPU στα 3.8Ghz (x9.5) και τις μνήμες επιλέγω στο 1:1, δηλ 800Mhz.

Δεν με αφήνει όμως να πειράξω τα volt. Όλα στο auto. Δεν βρίσκω πως τα ξεκλειδώνεις. Δείχνει ότι μπορείς να τα αλλάξεις αλλά παραμένουν γκρίζα. Νομίζω τα ανεβάζει μόνη της η mobo γιατί είδα vcore πάνω από 1.35v που είναι το όριο της cpu. Αν κανείς έχει εμπειρία please help.

Επίσης έχει ένα switch πάνω της η mobo που καθορίζει το FSB. Το έχω στην πρώτη επιλογή. Δεν πολυκαταλαβαίνω όμως σε τι ωφελεί. Σας παραθέτω το manual μήπως καταλαβαίνετε κάτι παραπάνω από εμένα. Οι τιμές αφορούν range άραγε? Στην τελευταία επιλογή που είναι όλα κάτω, τι range τριπλό είναι αυτό?

msi.JPG

Λογικά είναι BSEL mods αυτά. Άστο default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοοον, νέο σύστημα στο παιχνίδι. Να δω τι θα το κάνω, αλλά έτσι είναι τα χόμπι.

MSI  P45 NEO3-FIR
X5460 + coolermaster N520
4x2GB RAM στα 800Mhz
PNY CS900 240GB
Quadro FX1800

Χωρίς να πειράξω τάσεις 400Mhz base clock frequency, 3.8Ghz cpu και 940 οι μνήμες. Μου χτυπάει θερμοκρασία αν τρέξω OCCT. Μπας και είναι μάπα η ψύκτρα?

Δουλευει παντως κομπλέ αν δεν το πιέσω. Αν ανεβάσω τα Mhz σε 405 ή κάτι παραπάνω είτε με auto voltage είτε με ανεβασμένα σκάει. Δίνει μήνυμα για αποτυχημένο O.C. και με βάζει bios όπου έχει φορτώσει τα default.

Παίζει καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Stelios_Rjk είπε

Μπας και είναι μάπα η ψύκτρα?

Παίζει καμιά ιδέα?

Ποια πάστα χρησιμοποιήσατε και ποιο κουτί έχετε; Από τα παραπάνω είδα ότι έχετε καλή ψύξη. 

Επίσης, ποιες μνήμες χρησιμοποιείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Ποια πάστα χρησιμοποιήσατε και ποιο κουτί έχετε; Από τα παραπάνω είδα ότι έχετε καλή ψύξη. 

Επίσης, ποιες μνήμες χρησιμοποιείτε;

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση, πάστα χρησιμοποιώ την παρακάτω:

https://www.itsys.gr/thermal-paste-termoagogimi-pasta-gia-cpu-halnziye-hy710-thermal-grease-3-17-w-m-k-30g-kod-92001-html

Οι μνήμες είναι china αλλά στο hwinfo λέει kingstone pc2 6400 με timing 6 6 6 18 στα 400Mhz.

To κουτί είναι το THERMALTAKE SOPRANO RS.

Να φταίει ότι μου λείπει το backplate της ψύκτρας? Πάστα έβαλα στην ψυκτρα ένα πολύ λεπτό στρώμα και ομοιογενές το οποίο το άπλωσα με μια παλιά κάρτα για τράπεζα.

Επίσης το Bios λέει θερμοκρασία 50C και το Hwinfo λέει 35C. Υποτίθεται ότι το hwinfo τελευταία έκδοση λέει τη θερμοκρασία σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Stelios_Rjk είπε

Αυτό εξηγεί πολλά: >3.17 W/m-K. Γιατί δε βάζετε αυτή ή αυτή; Μεταφέρουν >8,5 W/m-K.

29 λεπτά πριν, Stelios_Rjk είπε

Οι μνήμες είναι china αλλά στο hwinfo λέει kingstone pc2 6400 με timing 6 6 6 18 στα 400Mhz.

Μ' αυτές τις μνήμες δεν πάτε και πολύ μακρυά. Θα χρειαστείτε 1066MHz με ψύκτρα. Τις έχετε πιάσει να δείτε αν καίνε;

29 λεπτά πριν, Stelios_Rjk είπε

To κουτί είναι το THERMALTAKE SOPRANO RS.

Το κουτί αν πιάνουν τα χέρια σας μπορείτε να το μοντάρετε κατάλληλα (προσοχή στο airflow).

29 λεπτά πριν, Stelios_Rjk είπε

Να φταίει ότι μου λείπει το backplate της ψύκτρας?

Και πως την έχετε στερεώσει;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...