Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Noreak είπε

Καλησπερα παιδια, ο μικρος μου πασαρε το παλιο του μηχανακι με σκοπο να το πουλησω , ενα συστημα με Asus P5Q Deluxe, Ε6750, nvidia 450.Το λυπαμαι ομως γιατι εγω το στησα κομματι κομματι, και ετσι ειπα πριν το δωσω να παιξω λιγο μαζι του να δω τις δυνατοτητες του.Χωρις πολυ ψαξιμο δουλευει σταθεροτατα στα 3.6 (2.66 default) με 1.368 vcore στο auto οπως και ολα τα ρευματα.Μιση ωρα prime εδειξε 62 C, θερμοκρασια δωματιου 20, με μια κατω του μετριου ψυκτρα akasa.Πιστευω οτι με χειροκινητες ρυθμισεις θα πιασει τα 4 Ghz ανετα αλλα ισως χρειαστει καλυτερη ψυκτρα και πιθανοτατα τροφοδοτικο καθως το παλιο Thermaltake TR2 470W δε νομιζω πως βγαζει τα watt και η μια 12V πεφτει στα 11.2 σε full load.Η μητρικη ειναι τουμπανο απο ψυξη αλλα διαβαζοντας το νημα ειδα οτι πολλοι βαζετε ψυκτρακια και ανεμιστηρακια σε διαφορα σημεια, εχετε να προτεινεται κατι για τη συγκεκριμενη, εχει καποιο σημειο που πασχει?

Προς το παρον θα παιξω με τον Ε6750 αλλα αργοτερα σκεφτομαι να κανω μια αναβαθμιση με καποιο τετραπυρηνο επεξεργαστη.Προσανατολιζομαι περισσοτερο προς Q9550 η Q9650.Με προβληματισε το οτι καποιοι απο δω σε παρομοια μητρικη εχουν βαλει Xeon cpu ενω στην λιστα υποστηριξης της Asus δε φαινεται να υπαρχουν.Η μηπως ειναι με αλλη ονομασια που δεν γνωριζω?

Ο στοχος,  με την αναβαθμιση και ενα σεβαστο ocing να γινει ενα αξιοπρεπες μηχανακι για ιντερνετ και κανα παλιο παιχνιδακι.Λιγο το ενα λιγο το αλλο θα πεσει κανα κατοσταρικο φοβαμαι αλλα χαλαλι του.

Καλησπέρα, η μητρική είναι τούμπανο, δεν θέλει πατέντα. Αν θες μονάχα, ένα 4/5cm fan πάνω στο northbridge.

Θα σου προτεινα Xeon, από φίλο που πήρα και εγώ πριν τρία χρόνια, θα σου προτεινω μέσω πμ, γνωρίζει το αντικείμενο και παρέχει bios και support. 

Γενικα, δες για άλλο τροφοδοτικό, αυτά δεν ήταν και τα καλύτερα. Ο Xeon πάει ανετα 4Ghz αν πάρεις σχετικά μεγάλο μοντέλο, και εκεί σηκώνει τα πάντα.

Αυτό εδώ προτείνω https://www.e-shop.gr/gembird-d50sm-12as-50x50x10mm-50mm-dc-fan-sleeve-bearing-12v-p-PER.584141

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, η μητρική είναι τούμπανο, δεν θέλει πατέντα. Αν θες μονάχα, ένα 4/5cm fan πάνω στο northbridge.

Θα σου προτεινα Xeon, από φίλο που πήρα και εγώ πριν τρία χρόνια, θα σου προτεινω μέσω πμ, γνωρίζει το αντικείμενο και παρέχει bios και support. 

Γενικα, δες για άλλο τροφοδοτικό, αυτά δεν ήταν και τα καλύτερα. Ο Xeon πάει ανετα 4Ghz αν πάρεις σχετικά μεγάλο μοντέλο, και εκεί σηκώνει τα πάντα.

Θα προτιμουσα και γω Xeon αλλα το κακο, απο το λιγο που εψαξα, με τους X5460/5470, αν εννοεις αυτους, ειναι οτι εχουν πολυ υψηλο TDP, 120 W.Αν πεσει και ocing θα χρειαστει ειτε γομαροψυκτρα ειτε υδροψυξη.Δυστυχως ουτε το ενα ουτε το αλλο σεναριο παιζει με το παρον tower, Cooler Master Elite 330 αν θυμαμαι καλα το μοντελο.Να αλλαξω και tower θα ειναι υπερβολη πιστευω... ποτε δε ξερεις βεβαια.Προς το παρον οπως ειπα θα μεινω με τον ταπεινο Ε6750 αλλα στειλε μου πμ. να εχω στα υποψην το παλικαρι για τη μελλοντικη αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Noreak είπε

Θα προτιμουσα και γω Xeon αλλα το κακο, απο το λιγο που εψαξα, με τους X5460/5470, αν εννοεις αυτους, ειναι οτι εχουν πολυ υψηλο TDP, 120 W.Αν πεσει και ocing θα χρειαστει ειτε γομαροψυκτρα ειτε υδροψυξη.Δυστυχως ουτε το ενα ουτε το αλλο σεναριο παιζει με το παρον tower, Cooler Master Elite 330 αν θυμαμαι καλα το μοντελο.Να αλλαξω και tower θα ειναι υπερβολη πιστευω... ποτε δε ξερεις βεβαια.Προς το παρον οπως ειπα θα μεινω με τον ταπεινο Ε6750 αλλα στειλε μου πμ. να εχω στα υποψην το παλικαρι για τη μελλοντικη αναβαθμιση.

Όχι δεν αξίζει να αλλάξεις τα πάντα και να κρατήσεις σαν βάση μητρική 10ετιας.Η κρατά το όπως είναι (ένα 20ρικο για cpu είναι οκ) η πουλα το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spy94 είπε

Όχι δεν αξίζει να αλλάξεις τα πάντα και να κρατήσεις σαν βάση μητρική 10ετιας.Η κρατά το όπως είναι (ένα 20ρικο για cpu είναι οκ) η πουλα το.

Και γω ετσι το βλεπω.Οσο και να μη θελω να το δωσω γιατι το λυπαμαι που δε δουλευτηκε ιδιαιτερα, αν ειναι να αλλαξω cpu, ψυκτρα, τροφοδοτικο και tower παει πολυ.Οτι προσθηκη θα γινει θα ειναι απο μερακι και μονο εννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Noreak είπε

Και γω ετσι το βλεπω.Οσο και να μη θελω να το δωσω γιατι το λυπαμαι που δε δουλευτηκε ιδιαιτερα, αν ειναι να αλλαξω cpu, ψυκτρα, τροφοδοτικο και tower παει πολυ.Οτι προσθηκη θα γινει θα ειναι απο μερακι και μονο εννοειται.

για μενα παρε εναν e5450 που καταναλώνει 75 watt apo τον συμφορουμιτη drove και θα εισαι μπόμπα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2019 στις 10:49 ΜΜ, Noreak είπε

Θα προτιμουσα και γω Xeon αλλα το κακο, απο το λιγο που εψαξα, με τους X5460/5470, αν εννοεις αυτους, ειναι οτι εχουν πολυ υψηλο TDP, 120 W.Αν πεσει και ocing θα χρειαστει ειτε γομαροψυκτρα ειτε υδροψυξη.Δυστυχως ουτε το ενα ουτε το αλλο σεναριο παιζει με το παρον tower, Cooler Master Elite 330 αν θυμαμαι καλα το μοντελο.Να αλλαξω και tower θα ειναι υπερβολη πιστευω... ποτε δε ξερεις βεβαια.Προς το παρον οπως ειπα θα μεινω με τον ταπεινο Ε6750 αλλα στειλε μου πμ. να εχω στα υποψην το παλικαρι για τη μελλοντικη αναβαθμιση.

δε θελει γομαροψυκτρα μια ψυκτρα σαν  πχ σαν τη COOLERMASTER HYPER H411R  των 25 ευρο προσωπικα μου εφθασε !!:-D

mobo asus p5kr x5460 @ 4.500++

 

 

1617257.jpg

1616859.jpg

1616204.png

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

δε θελει γομαροψυκτρα μια ψυκτρα σαν  πχ σαν τη COOLERMASTER HYPER H411R  των 25 ευρο προσωπικα μου εφθασε !!:-D

mobo asus p5kr x5460 @ 4.500++

1617257.jpg

1616859.jpg

1616204.png

Τι θερμοκρασιες πιανεις σε prime95?Γιατι με ενα προχειρο υπολογισμο, χωρις να ξερω το stock vcore που εχεις, πρεπει να χεις ξεπερασει τα 200 W.Φανταστικα νουμερα παντως :)

Επεξ/σία από Noreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μία απορία που μπορεί να φανεί περίεργη, αλλά προσπαθώ να καταννοήσω κάποια πράγματα.

 

Στο ίδιο σύστημα, 2 θεωρητικές περιπτώσεις:

1η περίπτωση: E5450 (TDP 80W) overclocked στα 4GHz (9 x 445 FSB)

2η περίπτωση: X5470 (TDP 120W) overclocked στα 4GHz (10 x 400 FSB)

 

Ποιο από τα 2 θα ζορίζει περισσότερο την μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Μία απορία που μπορεί να φανεί περίεργη, αλλά προσπαθώ να καταννοήσω κάποια πράγματα.

Στο ίδιο σύστημα, 2 θεωρητικές περιπτώσεις:

1η περίπτωση: E5450 (TDP 80W) overclocked στα 4GHz (9 x 445 FSB)

2η περίπτωση: X5470 (TDP 120W) overclocked στα 4GHz (10 x 400 FSB)

Ποιο από τα 2 θα ζορίζει περισσότερο την μητρική;

Καλησπέρα ο Ε5450 θα έχει κατανάλωση 80*(445/333)*(OCvcore/Stockvcore)^2 και ο Χ5470 θα έχει 120*(400/333)*(OCvcore/Stockvcore)^2. Πες μας νούμερα τάσης να ξέρουμε :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Τα Vcore, χρειάζεται να έχω τους CPU πάνω στη motherboard και να τα δω μέσα από το Bios;

Χρειάζεται να τους κλοκάρεις, να δεις ότι είναι σταθεροί κτλ. Εμένα ο 5470 ήθελε 1.28 για 4GHZ για rock solid, απο 1.22, και ο 5450 λογικά θα θέλει 1.35 περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Χρειάζεται να τους κλοκάρεις, να δεις ότι είναι σταθεροί κτλ. Εμένα ο 5470 ήθελε 1.28 για 4GHZ για rock solid, απο 1.22, και ο 5450 λογικά θα θέλει 1.35 περίπου.

Εμενα ήθελε ο 5450 στα 1,3125 αν θυμάμαι καλά στα 4GHZ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ghost_Man2329 είπε

Εμενα ήθελε ο 5450 στα 1,3125 αν θυμάμαι καλά στα 4GHZ

Έστω, έχουμε λοιπόν,

Ε5450 80*(445/333)*(1.32/1.2)^2=129.3

X5470 120*(400/333)*(1.28/1.22)^2=158.67

Περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Έστω, έχουμε λοιπόν,

Ε5450 80*(445/333)*(1.32/1.2)^2=129.3

X5470 120*(400/333)*(1.28/1.22)^2=158.67

Περίπου.

Άρα ο Χ5470 θα ζορίζει αρκετά παραπάνω την μητρική, για ίδια GHZ κλοκαρίσματος, κατάλαβα καλά;

Ή η διαφορά είναι πρακτικά μικρή;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aurumnus είπε

Άρα ο Χ5470 θα ζορίζει αρκετά παραπάνω την μητρική, για ίδια GHZ κλοκαρίσματος, κατάλαβα καλά; Ή η διαφορά είναι μικρή;

Για τα 4Ghz. Αν θες να πας πχ 4.5 ο 5470 θα θέλει 1.33 βολτ ενώ ο 5450 1.45+ και εκεί θα καίει σαν τσαγιέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...