Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ειδα κατα τυχη το θεμα και θυμηθηκα τον Ε6300 core 2 duo που ειχα αγορασει το 2006....200 ευρω ειχα δωσει τοτε μονο για το τσιπ +ΦΠΑ

Τον ειχα παει στα 2.9giga με αυτοματα ρευματα και στοκ ψυχτρα 😁😀 και αρχικα με μια Foxcon mobo που καηκε.Μετα μπηκε σε MSI P45 mobo σκυλι

  ...... Δουλευει ακομα το μηχανημα ειναι σε αλλη πολη και πλεον τον δουλευουν σε στοκ ρολογια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, afterhours είπε

Παιδια ειδα κατα τυχη το θεμα και θυμηθηκα τον Ε6300 core 2 duo που ειχα αγορασει το 2006....200 ευρω ειχα δωσει τοτε μονο για το τσιπ +ΦΠΑ

Τον ειχα παει στα 2.9giga με αυτοματα ρευματα και στοκ ψυχτρα 😁😀 και αρχικα με μια Foxcon mobo που καηκε.Μετα μπηκε σε MSI P45 mobo σκυλι

  ...... Δουλευει ακομα το μηχανημα ειναι σε αλλη πολη και πλεον τον δουλευουν σε στοκ ρολογια

Ο καλύτερος Overclocker της Ιντελ ήταν. Καλύτερος και από τον 300Α. Ο δικός μου ανέβαινε με στοκ τάση (1.32) στα 3.15 από τα 1.86 (266Χ7->450Χ7). Πιο πάνω δεν δοκίμασα, αλλά τώρα που το σκεφτομαι ψήνω να τον βάλω πάνω στην DFI P45 μου να δω ποσο πάει. Υπολογιζω να χτυπάει και 4Ghz με κάτω από 1.45Volt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
1 ώρα πριν, gregorykon είπε

Σε q9550e asrock g41 vs3 πόσο μπορούμε να του δώσουμε ? Εδώ δει σε g41 mexri 3.4 3.5 αλλά σε ASRock δεν βρήκα πολλά 

Το G41 πάει αυστηρά μέχρι 343 fsb αν έχεις κλειδωμένο (που πρέπει) το pci express στα 100. Αν το ανεβάσεις, που πάει μέχρι 108 με ασφάλεια, κερδίζεις 2 fsb για 1 pci express. Δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πάρει δεν με ενδιαφέρει οπωσ είπα στ 360 κ 105 υπάρχεις βιντεο αλλά σ μένα δεν έπαιξε . Δεν ξέρω φυσικά γρ οι ραμ μου δουλεύοντας 1300 κατι κάτι κ όχι 1400+ στ 360

Αν πάει 108 είναι 15 fps είναι σημαντική διαφορά χωρίς ν δώσεις χρήματα έξτρα πάτα θ έχω μεγάλο μπουκάλι με rx580

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, gregorykon είπε

Όσο πάρει δεν με ενδιαφέρει οπωσ είπα στ 360 κ 105 υπάρχεις βιντεο αλλά σ μένα δεν έπαιξε . Δεν ξέρω φυσικά γρ οι ραμ μου δουλεύοντας 1300 κατι κάτι κ όχι 1400+ στ 360

Αν πάει 108 είναι 15 fps είναι σημαντική διαφορά χωρίς ν δώσεις χρήματα έξτρα πάτα θ έχω μεγάλο μπουκάλι με rx580

To video σου ειπα πρέπει να είναι ψεύτικο. Δεν πάει 360 με 105. 353 πάει. 359-360 θα πάει με 108.

Μην γκρινιάξεις αν κάψεις τον SSD όμως.

Ποια +15 fps με 8% OC; Πόσα έχεις τώρα, 187 fps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τ παιχνίδι . World of tanks 60 70  at metro last  σε benchmark έχω στα μεντιουμ από μέσο όρο  40 κάπου εκεί που και στ Highεχω μόνο 2 fps διαφορά . Προς τ κάτω μέσο όρο . Θέλω απλά να μειώσω όσο γίνεται τ μπουκάλι . Με 108 καις ssd?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gregorykon είπε

Ανάλογα τ παιχνίδι . World of tanks 60 70  at metro last  σε benchmark έχω στα μεντιουμ από μέσο όρο  40 κάπου εκεί που και στ Highεχω μόνο 2 fps διαφορά . Προς τ κάτω μέσο όρο . Θέλω απλά να μειώσω όσο γίνεται τ μπουκάλι . Με 108 καις ssd?  

Κινδυνεύεις να κάνεις ζημιά σε ότι κάθεται πάνω στο pci express bus/sata.

Με 8% oc ανάθεμα αν θα δεις 2 fps διαφορά σε αυτά τα νούμερα. Δεν αξίζει σου λέω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gregorykon είπε

Α τοσα πολλά fps . Με 40 50 ευρώ μόνο αν βάλω άλλη μιτρικη μπορώ ν τον χρονισο πολύ . Καλύτερα βελτίωση σε αυτό τ λεφτά υπάρχει; 

Θα σου στείλω μήνυμα αν σε ενδιαφέρει μια ανταλλαγή. Αλλά γενικά λεφτά να δώσεις δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια, ο μικρος μου πασαρε το παλιο του μηχανακι με σκοπο να το πουλησω , ενα συστημα με Asus P5Q Deluxe, Ε6750, nvidia 450.Το λυπαμαι ομως γιατι εγω το στησα κομματι κομματι, και ετσι ειπα πριν το δωσω να παιξω λιγο μαζι του να δω τις δυνατοτητες του.Χωρις πολυ ψαξιμο δουλευει σταθεροτατα στα 3.6 (2.66 default) με 1.368 vcore στο auto οπως και ολα τα ρευματα.Μιση ωρα prime εδειξε 62 C, θερμοκρασια δωματιου 20, με μια κατω του μετριου ψυκτρα akasa.Πιστευω οτι με χειροκινητες ρυθμισεις θα πιασει τα 4 Ghz ανετα αλλα ισως χρειαστει καλυτερη ψυκτρα και πιθανοτατα τροφοδοτικο καθως το παλιο Thermaltake TR2 470W δε νομιζω πως βγαζει τα watt και η μια 12V πεφτει στα 11.2 σε full load.Η μητρικη ειναι τουμπανο απο ψυξη αλλα διαβαζοντας το νημα ειδα οτι πολλοι βαζετε ψυκτρακια και ανεμιστηρακια σε διαφορα σημεια, εχετε να προτεινεται κατι για τη συγκεκριμενη, εχει καποιο σημειο που πασχει?

Προς το παρον θα παιξω με τον Ε6750 αλλα αργοτερα σκεφτομαι να κανω μια αναβαθμιση με καποιο τετραπυρηνο επεξεργαστη.Προσανατολιζομαι περισσοτερο προς Q9550 η Q9650.Με προβληματισε το οτι καποιοι απο δω σε παρομοια μητρικη εχουν βαλει Xeon cpu ενω στην λιστα υποστηριξης της Asus δε φαινεται να υπαρχουν.Η μηπως ειναι με αλλη ονομασια που δεν γνωριζω?

Ο στοχος,  με την αναβαθμιση και ενα σεβαστο ocing να γινει ενα αξιοπρεπες μηχανακι για ιντερνετ και κανα παλιο παιχνιδακι.Λιγο το ενα λιγο το αλλο θα πεσει κανα κατοσταρικο φοβαμαι αλλα χαλαλι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...