Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας παίδες!

Ξεσκόνισα ένα κουτί που είχα στην άκρη και το άναψα λίγο για να παίξω.

Έχει μέσα:

Mobo Gigabyte GA-P35-DS4

CPU X5460 με το κόλπο για να κάτσει σε 775 socket

4 x 2GB DDR2 800 KVR800D2N5

SSD crucial MX300

 

Με τον Χ5460 δουλεύει οκ το μηχάνημα. Θέλω όμως να το ανεβάσω. Αυτό που έκανα είναι ότι

- Το CPU Host frequency απο 333 το πήγα 400
- Το CPU clock ratio το πήγα από 8.5 σε 9.5
- Το System Memory Multiplier το κατέβασα από 2.4 σε 2.0 για να έχω 800Mhz στις μνήμες που είναι η στοκ συχνότητα.

Το 400 που βάζω στην CPU Host frequency επί 4 καθορίζει τη συχνότητα FSB? Εκτιμώ πως ναι και φτάνει 1600Mhz όπου υποστηρίζει η Mobo κατα τα λεγόμενα του κατασκευαστή με overclocking.

Με τα παραπάνω πηγαίνει στα 3.8Ghz. Θα ήθελα να τον πάω 4Ghz ή παραπάνω. Βλέπω όμως ότι ξεφεύγω σε FSB ή σε Mhz μνήμης εάν ανεβάσω το CPU Host frequency.

Έκανα μια απόπειρα με 433 στο CPU Host frequency που τον ανεβάζει επι 9.5 στα 4.11Ghz αλλά δεν στέκει σταθερό το σύστημα. Σε αυτήν την περίπτωση ανέβασα και κάποιες τάσεις με βάση τις ανοχές που είδα ότι έχουν τα υλικά.

Ήθελα να ρωτήσω. Μάλλον πρέπει να υπάρχει κάποιος σχετικός συγχονισμός μεταξύ ram και fsb για σταθερότητα, σωστά?

Τι προτείνετε για να το πάω λίγο παρακάτω?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνεις o/c ετσι. Πρεπει να δεις που τερματιζουν ξεχωριστα οι μνημες και που ο επεξεργαστής και θα κρατας εντος οριων το ενα για να ξερεις οτι σε περιοριζει το άλλο.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση φροντισε με αλλαγη στους διαιρετες οι μνημες να ειναι κάτω απο 800mhz για να ξέρεις οτι δεν σε κοβουν αυτες.

Γενικα πανω απο τα 4ghz για 24/7 θελει ψαξιμο και χρονο και στην πραξη οι διαφορες θα ειναι μικρες σε σχεση με τα 4.2ghz max  που θα μπορεις να πιασεις. Τωρα για bench ο επεξεργαστης παει και παραπανω αλλα το cpu host frequency απο τα 400 και πανω θα το ανεβασεις 5mhz καθε φορα οχι 33.

Γενικα μεχρι τα 4ghz ο cpu παει με default ρευματα , εφοσον δεν σε κοβουν οι μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Stelios_Rjk είπε

Γεια σας παίδες!

Ξεσκόνισα ένα κουτί που είχα στην άκρη και το άναψα λίγο για να παίξω.

Έχει μέσα:

Mobo Gigabyte GA-P35-DS4

CPU X5460 με το κόλπο για να κάτσει σε 775 socket

4 x 2GB DDR2 800 KVR800D2N5

SSD crucial MX300

Με τον Χ5460 δουλεύει οκ το μηχάνημα. Θέλω όμως να το ανεβάσω. Αυτό που έκανα είναι ότι

- Το CPU Host frequency απο 333 το πήγα 400
- Το CPU clock ratio το πήγα από 8.5 σε 9.5
- Το System Memory Multiplier το κατέβασα από 2.4 σε 2.0 για να έχω 800Mhz στις μνήμες που είναι η στοκ συχνότητα.

Το 400 που βάζω στην CPU Host frequency επί 4 καθορίζει τη συχνότητα FSB? Εκτιμώ πως ναι και φτάνει 1600Mhz όπου υποστηρίζει η Mobo κατα τα λεγόμενα του κατασκευαστή με overclocking.

Με τα παραπάνω πηγαίνει στα 3.8Ghz. Θα ήθελα να τον πάω 4Ghz ή παραπάνω. Βλέπω όμως ότι ξεφεύγω σε FSB ή σε Mhz μνήμης εάν ανεβάσω το CPU Host frequency.

Έκανα μια απόπειρα με 433 στο CPU Host frequency που τον ανεβάζει επι 9.5 στα 4.11Ghz αλλά δεν στέκει σταθερό το σύστημα. Σε αυτήν την περίπτωση ανέβασα και κάποιες τάσεις με βάση τις ανοχές που είδα ότι έχουν τα υλικά.

Ήθελα να ρωτήσω. Μάλλον πρέπει να υπάρχει κάποιος σχετικός συγχονισμός μεταξύ ram και fsb για σταθερότητα, σωστά?

Τι προτείνετε για να το πάω λίγο παρακάτω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα, οι μνήμες αντέχουν μέχρι 850 ξερω γω με την ίδια τάση. Άντε ανέβασε από 1.8 στα 1.85 πχ

Ταση πυρήνα δώσε +0.05 πχ 1.25 από 1.2 και δώσε Vnb από +0.05 από στοκ (πχ 1.25 από 1.2). Μην πειράξεις Vtt και PLL.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έκανα όπως τα είπες και δουλεύει τώρα στα 4Ghz! 422 base clock frequency (αν το λέω καλά), επί 9.5 ο επεξεργαστής (4.0Ghz), επί 2 οι μνήμες παίζουν στα 850Mhz. Παίζω youtube, Autocad περνάω drivers, είναι οκ. Το OCCT σκάει όμως σύντομα από error CPU. Από ψύξη μάλλον δεν έχω θέμα, έχω μια μεγάλη ψήκτρα για cpu και έβαλα ανεμιστηράκια να βοηθήσω την παθητική ψύξη του NB, τα vrm δεν τα προσεγγίζω εύκολα για να βάλω και στις ψήκτρες αυτών ανεμιστηράκια. 

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Stelios_Rjk είπε

Τα έκανα όπως τα είπες και δουλεύει τώρα στα 4Ghz! 422 base clock frequency (αν το λέω καλά), επί 9.5 ο επεξεργαστής (4.0Ghz), επί 2 οι μνήμες παίζουν στα 850Mhz. Παίζω youtube, Autocad περνάω drivers, είναι οκ. Το OCCT σκάει όμως σύντομα από error CPU. Από ψύξη μάλλον δεν έχω θέμα, έχω μια μεγάλη ψήκτρα για cpu και έβαλα ανεμιστηράκια να βοηθήσω την παθητική ψύξη του NB, τα vrm δεν τα προσεγγίζω εύκολα για να βάλω και στις ψήκτρες αυτών ανεμιστηράκια. 

Δοκίμασε να δώσεις λίγη τάση ακομα στον επεξεργαστή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Δοκίμασε να δώσεις λίγη τάση ακομα στον επεξεργαστή.

5 λεπτά άντεξα να το βλέπω να ψήνεται στο OCCT, ανέβασε 80-83C CPU. Μάλλον θέλει κι άλλη ψύξη. Πάντως με λιγότερο vCore στο occt έσκαγε νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Stelios_Rjk είπε

5 λεπτά άντεξα να το βλέπω να ψήνεται στο OCCT, ανέβασε 80-83C CPU. Μάλλον θέλει κι άλλη ψύξη. Πάντως με λιγότερο vCore στο occt έσκαγε νωρίτερα.

Άσε το στα 3.8, σιγά την διαφορά. Θα κρατησει και περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Άσε το στα 3.8, σιγά την διαφορά. Θα κρατησει και περισσότερο.

Ψύκτρα cpu έχω την Thermaltake Frio OCK CPU Cooler. Είναι οκ ή δεν φτάνει? Έβαλα άλλη μια εξαγωγή στο tower και κάπως βελτιώθηκε στο occt. Είδα max 79C έναντι max 83C.

Με prime95 όμως.. πυρετός το σαββατόβραδο. Ξανά 83C. Θα κάτσω στα 3.8 απ' ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πραγματικές συνθήκες όμως (ακόμα και gaming) δύσκολο να βλέπεις τέτοια temps.

Πάντως καλύτερα να είσαι rock stable παρά να έχεις το παραμικρό issue λόγω αστάθειας και να μην ξέρεις και πού οφείλεται.

Γιατί μη νομίζεις, δεν είναι πάντα ευδιάκριτο ότι είναι ασταθές το σύστημα όταν παρατηρείς κάτι κουλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη!!

Τελικά ο X5460 είναι τοστιέρα 120watt είναι αυτά. άλλαξα πάστα, rpm ψύκτρας στο τέρμα, κέρδισα μόνο λίγους C. Από εκεί που με occt έπιανε 80-83 τώρα δουλευει στους 75-78C. Στο ρελαντί είναι κάτω απο τους 58C, αν χρειαστεί να ανεβάσει όμως έυκολα θα πιανει 70-73C.

Ίσως δοκιμάσω και με τον Ε5450 που έχω και είναι στα 80watt. Λογικά θα μένει πιο κρύος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ποιο Tool κοιτάς θερμοκρασίες ; Απο τα γνωστά hwinfo, hwmonitor, coretemp νομίζω μόνο το πρώτο έχει απο default τα σωστά offsets για το tjmax που είναι 85 C στον X5450. Silicon lottery αμα είσαι άτυχος σου κάθεται μάπα E5450 με μεγάλο VID και απ'την άλλη με τύχη ένας Χ5450 αστέρι που αντέχει κάργα undervolt, κάθε cpu είναι διαφορετική ακόμα ίδια μοντέλα μπορεί να έχουν χαοτικές διαφορές. Προτιμώ πάντως έναν Ε0 Χ5450 παρά έναν C0 E5450 ;)

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Με ποιο Tool κοιτάς θερμοκρασίες ; Απο τα γνωστά hwinfo, hwmonitor, coretemp νομίζω μόνο το πρώτο έχει απο default τα σωστά offsets για το tjmax που είναι 85 C στον X5450. Silicon lottery αμα είσαι άτυχος σου κάθεται μάπα E5450 με μεγάλο VID και απ'την άλλη με τύχη ένας Χ5450 αστέρι που αντέχει κάργα undervolt, κάθε cpu είναι διαφορετική ακόμα ίδια μοντέλα μπορεί να έχουν χαοτικές διαφορές. Προτιμώ πάντως έναν Ε0 Χ5450 παρά έναν C0 E5450 ;)

Τον X5460 δουλεύω, φαντάζομαι όμοιος πολύ με τον X5450.

Για θερμοκρασίες έχω το coretemp το οποίο βλέπω ότι συμφωνεί με το occt. Το hwinfo μετά την αναβάθμιση έχει σταματήσει να συμφωνεί και μου δίνει 20C κάτω περίπου τα νούμερα. Με το tjmax τι παίζει?

Για να ξέρω τι σωστή θερμοκρασία τι πρέπει να κάνω?

Μμμαλιστα. Στο Bios βλέπω tjmax  85C και θερμοκρασία cpu 44C. Τα ίδια βλέπω και στο HWinfo.

Στο CoreTemp βλέπω tjmax 100C και έχει μόνο διόρθωση offset, δεν σου δινει επιλογή για να αλλάξεις το tjmax. Εδώ οι θερμοκρασίες παρουσιάζονται συν ~15C.

Στο occt βλέπει θερμοκρασίες όπως και το coretemp και δεν βλέπω επιλογή διόρθωσης.

 

Το HWinfo λέει μάλλον την αλήθεια?

 

 

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Tο HWinfo και Aida64 λένε την αλήθεια τα άλλα θέλουν set tjmax. Στο Coretemp βάλε offset -15 C και θα στρώσει, το ίδιο κάνεις και στο HWmonitor. C0 ή Ε0 stepping έχεις ;

Καλημέρα,

C0 είναι το stepping. Και αφού έδωσα και στο Core Temp μειον 15 συγχρονίστηκε με το HWinfo και την πραγματικότητα γενικά. Άρα τα 4Ghz είναι χαλαρά απ'οτι βλέπω!

Αν έβρισκα DDR2 1066 ίσως να μπορούσα να πάω παραπάνω γιατί νομίζω με κόβουν οι 800αρες που έχω.

 

Ευχαριστώ πολύ παίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...