Προς το περιεχόμενο

Στέλιος Καζαντζίδης - 6 χρόνια χωρίς τον θρύλο


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

για αυτό που λέτε για τη φωνή εχω να πω πως στις ηχογραφήσεις του τη δεκαετία του 90' .. όπως το Ει Καπετάνιε (1993).. ή ο δίσκος Βραδιάζει (1992) αλλα και σε λίγο παλιότερα τραγούδια όπως το Ζηλευω τα πουλιά (1988) η φωνή του είναι μακράν καλύτερη..πιο μπάσα και πιο καθαρή

 

δεν ξέρω..ίσως φταίει οτι ηχογραφήθηκαν με συγχρονη τεχνολογιά .. πάντως τη νοιώθω τη διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτό που λέτε για τη φωνή εχω να πω πως στις ηχογραφήσεις του τη δεκαετία του 90' .. όπως το Ει Καπετάνιε (1993).. ή ο δίσκος Βραδιάζει (1992) αλλα και σε λίγο παλιότερα τραγούδια όπως το Ζηλευω τα πουλιά (1988) η φωνή του είναι μακράν καλύτερη..πιο μπάσα και πιο καθαρή

 

δεν ξέρω..ίσως φταίει οτι ηχογραφήθηκαν με συγχρονη τεχνολογιά .. πάντως τη νοιώθω τη διαφορά

 

Υπάρχουν και παλιές καλές ηχογραφήσεις. Αλλά ακόμη και στις ηχογραφήσεις που έχουν αλλοιωθεί από το χρόνο αν προσέξει κανείς μπορεί να καταλάβει τα χαρακτηριστικά της φωνής του. Η φωνή του Καζαντζίδη ήταν "τέλεια" από τις πρώτες του κι όλας ηχογραφήσεις. Παρ' όλ' αυτά βελτιωνόταν συνεχώς και μάλιστα συνέχισε να βελτιώνεται και σε ηλικίες που στη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων η ποιότητα της φωνής τους παίρνει την κατιούσα. Ένα πραγματικό θαύμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Είχα υποσχεθεί πως όταν θα ανέβαζα νέες συνεντεύξεις του Στελάρα, συνεντεύξεις που δείχνουν "τι άνθρωπος ήταν" ή καλύτερα τι άνθρωπος ΕΙΝΑΙ ο Στέλιος, θα τις πόσταρα και εδώ. Αν και πέρασε αρκετός καιρός από τότε θέλω να κρατήσω την υπόσχεσή μου για το Στελάρα, για όλους εσάς...

 

Ορίστε λοιπόν ορισμένα videos (όχι μόνο συνεντεύξεις) που λένε πολλά για το χαρακτήρα του και τη φωνή του. Στις συνεντεύξεις ο Στέλιος αναφέρεται σε πράγματα που έχω θίξει σε προηγούμενα posts. Π.χ. στη διαμάχη του με τις δισκογραφικές...

 

Ο Στέλιος μιλάει για τις δισκογραφικές.

 

 

Να τονίσω ότι ο Στελάρας ήταν ο άνθρωπος που καθιέρωσε τα ποσοστά στους συντελεστές κάθε δίσκου. Πριν οι καλλιτέχνες πληρώνονταν εφάπαξ. Ο Γιώργος Ζαμπέτας λέει για το γεγονός (αν δεν κάνω λάθος στη βιογραφία του):

 

<< Όλοι οι τραγουδιστές οφείλουν να κάνουν ένα εικόνισμα στο Στέλιο και να προσεύχονται στ' όνομά του διότι αυτός καθάρισε για όλους. Μεγάλη σημαία ο Καζαντζίδης. >>

 

 

Ο Στέλιος μιλάει για τα παιδικά του χρόνια.

 

 

 

Ο Στέλιος μιλάει για τη δολοφονία του πατέρα του.

 

 

Δείτε και αυτά τα δύο. Δείτε τα όμως... !

 

 

 

 

 

Στέλιο σε ευχαριστούμε για τη μεγάλη σου προσφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας έφτανε το topic "Τραγουδιστής/τραγουδίστρια για σφαλιάρες" που είχε μετατραπεί σε topic θεοποίησης του καζαντζίδη,τώρα κι άλλο topic ανοίγει και μάλιστα με την ίδια λογική....η μόδα απλώνεται αστραπιαία !!

 

Καζαντζemo are everywhere !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας έφτανε το topic "Τραγουδιστής/τραγουδίστρια για σφαλιάρες" που είχε μετατραπεί σε topic θεοποίησης του καζαντζίδη,τώρα κι άλλο topic ανοίγει και μάλιστα με την ίδια λογική....η μόδα απλώνεται αστραπιαία !!

 

Καζαντζemo are everywhere !!!!

 

Ο Στέλιος Καζαντζίδης σίγουρα δεν ήταν Θεός. Ήταν όμως εκ Θεού.

 

Δε ξέρω πόσα και τι ξέρεις από τι ζωή του Καζαντζίδη, δε ξέρω καν αν είδες τα videos για να πάρεις μια πρώτη γεύση. Μπορείς φυσικά να έχεις τη γνώμη σου. Όπως έχω γράψει ξανά ο Στελάρας είχε πει: "Μπορεί ο καθένας να πει ότι θέλει για μένα, ότι δεν του αρέσει η φωνή μου, η φάτσα μου το μόνο που δεν μπορεί να πει είναι ότι δεν είμαι Πόντιος".

 

Όπως μπορείς να έχεις κι εσύ τη γνώμη σου άσε και τους υπόλοιπους να έχουν τη δική τους. Λυπάμαι ειλικρινά για τον τρόπο με τον οποίο εκφράστηκες. Λυπάμαι επίσης για την επιπολαιότητα μες την οποία κρίνεις έναν άνθρωπο τον οποίο δεν γνωρίζεις.

 

Το ότι ο Καζαντζίδης είναι άνθρωπος σημαντικός είναι για όσους γνωρίζουν τη ζωή του γεγονός αδιαμφισβήτητο. Και όπως και να το κάνουμε υπάρχουν άνθρωποι που έχουν προσφέρει και άνθρωποι που έχουν εκμεταλλευτεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τους βάλω όλους σε ένα τσουβάλι. Για να μην κατηγορηθώ ότι τι; Ειλικρινά δεν κατάλαβα. Αυτούς που πρέπει να τιμώ εγώ θα τους τιμώ!

 

Ακόμη το topic δεν άνοιξε τώρα. Είναι ανοικτό εδώ και μήνες... Τέλος ο Καζαντζίδης δεν είναι μόδα. Η διαχρονικότητα είναι ακριβώς το αντίθετο της μόδας. Αν είναι μόδα τα τραγούδια που τραγουδιούνται εδώ και 50 χρόνια και δεν έχουν ξεχαστεί (και αυτά δεν είναι μόνο τα τραγούδια του Καζαντζίδη) αυτά που βγαίνουν σήμερα και κρατούν από μία βδομάδα έως ένα μήνα πώς πρέπει να χαρακτηριστούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε,μπας και σας πηδ...

 

Καμία προσωπική επίθεση,προς θεού,αλλά όλα αυτά,ο Στελάρας το ένα,ο Στελάρας το άλλο,όντως βγαίνει προς τα έξω ένας φανατισμός...

 

Εντάξει,μεγάλος τραγουδιστής κτλ. αλλά γιατί πρέπει να λείπει σε κάποιον?

 

next topic: Ποιον τραγουδιστή που πέθανε πριν 6 χρόνια θαυμάζετε περισσότερο?

 

Φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε,μπας και σας πηδ...

 

Καμία προσωπική επίθεση,προς θεού,αλλά όλα αυτά,ο Στελάρας το ένα,ο Στελάρας το άλλο,όντως βγαίνει προς τα έξω ένας φανατισμός...

 

Εντάξει,μεγάλος τραγουδιστής κτλ. αλλά γιατί πρέπει να λείπει σε κάποιον?

 

next topic: Ποιον τραγουδιστή που πέθανε πριν 6 χρόνια θαυμάζετε περισσότερο?

 

Φιλικά πάντα

 

Τι εννοείς ο Στελάρας το ένα και το άλλο; Εννοείς ότι τα γεγονότα που αναφέρω είναι ψευδή; Αν όχι ποιο το πρόβλημα πού τα αναφέρω; Και απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις διαβάσει το topic. Στο ότι είναι μεγάλος τραγουδιστής αναφέρομαι ελάχιστα. Σε αυτό που επικεντρώνομαι είναι πως είναι μεγάλος άνθρωπος. (Και το να είσαι άνθρωπος σήμερα είναι ήδη πολύ. Έχει αρχίσει να εκλείπει επικίνδυνα το είδος. Δυστυχώς...)

 

Το αν θα πρέπει να λείπει ή όχι είναι ζήτημα προσωπικό. Ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Σίγουρα όμως λείπει σε όσους τον αγάπησαν. Δε βλέπω γιατί αυτό πρέπει να σσου προξενεί απορία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,λάθος μου που είπα ότι άνοιξε,λανθασμένα,θα έπρεπε να κοιτάξω τις ημερομηνίες.Δεν παύει όμως να ισχύει αυτό που λεω...ο φανατισμός.Ποτέ,ξαναλέω,ποτέ δεν έχω αμφισβητήσει την αξία του καζανττζίδη σαν τραγουδιστής αλλά μέχρι εκεί !!!!Όλα τα άλλα είναι...

 

Και για πες μου,πέρα από τ' άλλα...

 

"Μπορεί ο καθένας να πει ότι θέλει για μένα, ότι δεν του αρέσει η φωνή μου, η φάτσα μου το μόνο που δεν μπορεί να πει είναι ότι δεν είμαι Πόντιος"

 

Αυτό που ακριβώς κολλάει ??? Γιατί μου φαίνεται εντελώς άσχετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,λάθος μου που είπα ότι άνοιξε,λανθασμένα,θα έπρεπε να κοιτάξω τις ημερομηνίες.Δεν παύει όμως να ισχύει αυτό που λεω...ο φανατισμός.Ποτέ,ξαναλέω,ποτέ δεν έχω αμφισβητήσει την αξία του καζανττζίδη σαν τραγουδιστής αλλά μέχρι εκεί !!!!Όλα τα άλλα είναι...

 

Και για πες μου,πέρα από τ' άλλα...

 

 

 

Αυτό που ακριβώς κολλάει ??? Γιατί μου φαίνεται εντελώς άσχετο...

 

Κολλάει και στο ότι ο ίδιος ο Καζαντζίδης δεν είχε πρόβλημα να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει για εκείνον.

 

Το μέχρι εκεί που λες δεν το δέχομαι σε καμία περίπτωση. Εκτός κι αν πιστεύεις πως όσα γράφω είναι αναληθή. Αλλιώς "τα του καίσαρως καίσαρι". Πρέπει ντε και καλά να τον απαξιώσω και να λέω πως ότι έκανε δεν το έκανε; Το να προσπαθεί να παραποιήσει κανείς τη αλήθεια είναι φανατισμός κατά τη γνώμη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Slipknot εγώ δεν βλέπω κανέναν φανατισμό σε αυτό το topic. Είναι αφιερωμένο στον Στέλιο Καζαντζίδη από κάποιον που όπως φαίνεται τον αγαπάει πολύ. Τώρα αν έχει ποστάρει και κάποιος άλλος με το σχετικό θέμα όπου εκεί διακρίνεις φανατισμό δεν το ξέρω, δεν έχω δει κάτι. Αλλά το post αυτό δεν νομίζω ότι διακρίνεται από φανατισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί σας πειράζει που ο pusher άνοιξε ένα θέμα για τον Καζαντζίδη και δείχνετε τόσο ενοχλημένοι.

Αν δε σας αρέσει ο Στελλάρας πολύ απλά μην το διαβάζετε. Σε εμάς που αρέσει θα δούμε τα video με χαρά. Αν θέλετε πάλι ανοίξτε και εσείς θέμα με τον αγαπημένο σας τραγουδιστή.

 

Ο καθένας έχει δικαίωμα να ακούει ό,τι θέλει και να "φανατίζεται" όσο θέλει. Εγώ πάντως γουστάρω πολύ το Στελλάρα και θέλω και άλλα links για παρόμοια video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pusher καταλαβαίνω πως αγαπας πολυ τον Καζαντζιδη και θες να το μοιραστεις με αλλους

Προσωπικα οχι μονο μου αρεσει αλλα οταν ακουω Καζαντζιδη καταλαβαινω οτι με χτυπαει στην καρδια!

ισως παιζει ρολο και οτι μενω στο εξωτερικό αλλα αλοιμονο ποιος θα αμφισβητισει την αξια του Καζαντζιδη

 

keep going

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εγώ δεν ασχολούμαι άλλο.Δημοκρατία έχουμε ο καθένας κάνει ότι θέλει και όπως το θέλει.Αναφέρθηκα σε φανατισμό γιατί έχω παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα από αυτούς που ακούνε καζαντζίδη.Κάποια post απλά σταθήκανε αφορμή να ξεκινήσω κουβέντα.

 

pusher,δεν είπα ότι δεν ήταν σωστός ο καζαντζίδης κλπ κλπ αλλά δεν θα κάτσω να το αναλύσω κι όλας το θέμα.Απλά παρατηρώ μια θεοποίηση χωρίς λόγο.

 

Οκ galil,αν ανοίξω αύριο topic για τον εθνικό σταρ,μην τολμήσεις να πεις τη γνώμη σου αν είναι αρνητική γιατί σύμφωνα με τη λογική σας "Αν δεν γουστάρετε τον τάδε,μη διαβάζετε". ΟΚ ?

 

Ένα τελευταίο...αν ο καζαντζίδης είναι τόσο απλός και σεμνός όσο λέτε(δεν το αμφισβητώ,απλά δεν το ξέρω) τότε φαντάζομαι τι μπινελίκια θα έχετε φάει από τον ίδιο όλοι εσείς που μιλάτε λες και είναι θεός(αν υπάρχει ζωή μετά το θάνατο) !! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...