Προς το περιεχόμενο

ASUS Eee PC 701


joker99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ!!θα δω λιγο τα linux γτ ειναι ενδιαφεροντα αρκετα, οπως εχω ηδη πει,θα τα μαθω οσο μπορω και αν δω οτι τα βρισκω σκουρα η τα βαριεμαι η οτιδηποτε θα δοκιμασω και τα χρ.δεν σε πειραζει να σου στλ κανα pm για βοηθεια αν και οποτε χρειαστω ε?ε? :-) ;)

 

edit:στο θεμα της εγκαταστασης των xp εννοειται!!

 

Ναι, όποτε θέλεις. Αν και εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις linux ή απλά να αλλάξεις διανομή. Δώστου μερικές ευκαιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 421
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά ,πήρα σήμερα το eeepc και αν και διάβασα τα προηγούμενα post δε κατάφερα να βάλω ελληνικά.Πήγα στο SCIM και έβαλα keyboard layout Greek αλλά όταν πάω στο Writer να γράψω κείμενο δε δουλευει.Τι κανω λάθος?

Επίσης επειδή είμαι άσχετος με Linux από που αλλάζουμε easy kai advanced mode και ποια η διαφορά τους.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λίγο τη βοήθεια σας. Επειδή βλέπω ότι πολλοί από εσάς είστε γνώστες του θέματος, και για αποφύγω καμιά πατάτα μιας και μιλάμε για λεφτά, είδα σήμερα ότι το e-shop έχει διαθέσιμο το μοντέλο 4G το κανονικό και όχι το surf. Επειδή από Google οι απόψεις διίστανται όσον αφορά την αναβάθμιση της RAM σε 2GB, τελικά το 4G το κανονικό έχει πορτάκι για εύκολη προσπέλαση στη RAM, ή πρέπει να κάνει κανείς ένα σωρό μανούβρες βγάζοντας πληκτρολόγια κτλ.... Έχει κανείς πάρει από e-shop και να έχει κάνει και αναβάθμιση σε RAM 2GB? Και αν ναι, σε ποιο μοντέλο (4G κανονικό ή SURF), τί χρώμα ήταν το laptop(κάπου είδα ότι τα άσπρα έχουν πορτάκι για τη μνήμη), και τί τύπου μνήμη χρησιμοποίησαν(κάνει μια π.χ μια KINGSTON SO-DIMM DDR2 2GB 667MHZ VALUE RAM)? Μόλις βρω μια απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα έχει φύγει άμεση παραγγελία από το εν λόγω κατάστημα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τις πολλες σελιδες που εχω διαβασει στο adslgr.com ξερω οτι η κανονικη εκδοση εχει πορτακι και απο τις surf μονο το μαυρο εχει πορτακι ολα τα αλλα χρωματα δυστυχως θελουν χειρουργειο που αμα δεις βιντεακια απο Youtube θα απογοητευτεις.

Για μνημη επισης πολλοι βαζουν 2 γιγα αλλα δεν βαζουν συνηθως Kingston, δεν ειναι και πολυ διαδεδομενη σαν εταιρια οπως στην ελλαδα που την θεωρουμε σαν κλασσικη επιλογη.

Σιγουρα ομως για μενα οι Kingston δεν ειναι οτι πιο γρηγορο αλλα σιρουρα αξιοπιστο και συμβατο.

Τα παραπανω για μνημες σε windows παντα στα λιξουξ δεν ξερω τι γινεται.

Ελπιζω να σε βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καλως σας βρηκα.

Το πηρα και εγω το 4G απο e-shop το μαυρο.

Εχει πορτακι για αλλαγη RAM φιλε μου αλλα βαζοντας αυτη ακριβως που αναφερεις (KINGSTON SO-DIMM DDR2 2GB 667MHZ )

την αναγνωρισε σαν 1GB.

Tωρα θα δω τι παιζει με BIOS γιατι ειναι ετοιμο να φορεσει XP.

Αν προλαβω μεχρι αυριο να το κανω θα σας πω.

Το "μωρο" ειναι τελειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το μωρο ειναι κουκλι και δεν ξερω γτ να αλλαξετε ραμ αφου παει σφεριδης και με την 512...

alexzzz θα τους δωσω ευκαριες να δω τι μπορουν να μου αποδειξουν... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για την απάντηση φίλοι koprodogis και altea6. Altea6, εσύ πήρες το 4G Surf ή την κανονική έκδοση? Απότι κατάλαβα μάλλον την κανονική πήρες. Αυτό με το 1Gb που αναγνωρίζουν τα Linux που έχει, το έχω ξανακούσει κι από άλλους. Πρέπει να έχει άμεση σχέση με το συγκεκριμένο λειτουργικό, και λύνεται με recompile μέρους του πυρήνα του λειτουργικού, κάτι το οποίο άμα δεν ξέρεις να το κάνεις δε θα στο συνιστούσα χωρίς tutorial. Πάντως με εγκατάσταση XP και αναβάθμιση μνήμης 2GB, είναι γεγονός ότι το μηχανάκι θα πετάει και δε θα χεις κανένα πρόβλημα. Έχεις ακούσει καθόλου ποιες μνήμες βάζει ο πολύς κόσμος και λειτουργούν χωρίς προβλήματα? Δεν είμαι και σίγουρος τι ταχύτητες μπορεί να σηκώσει αυτό το πραματάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα αν ειναι να επιλεξεις μαρκα παρε Kingston, σιγουρα δεν θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα αν και το θεμα μαρκα πλεον δεν αποτελει θεμα,οτι και να του βαλεις στα 667 θα το δει μια χαρα.

Αυτο που εχω ψαξει ιδιαιτερα ειναι το θεμα sdhc μνημες.

Εκει θα προτεινα patriot kai adata.

Στο επισημο φορουμ του eee εμφανιζουν τα λιγοτερα προβληματα, ειδικα σε σχεση με Transcend που πανε για αρνητικο ρεκορ(αλλα με παρηγορει οτι το πλαισιο δινει δικη του εγγυηση και αμα παρω την 8αρα θα ειμαι καλημενος).Προσωπικα μιας και το περιμενωτο "κομπουτερακι" μαλλον θα παρω καμια απο ebay που θα μου βγει η 8αρα 25 ευρω και αμα δεν βγει καλη παω για πλαισιο σε Transcend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WISE σε παρακαλώ πες μου πωςέβαλες ελληνικά σε easy mode γιτί παιδεύομαι από το απόγευμα και δεν μπορώ ούτε από SCIM να τα βάλω.

 

χμμμ...θα μου δωσεις μια μερα διορια?να σου απαντησω αυριο?το εδωσα στους τεχνικους στη δουλεια και το φτιαξαν.αποσο μου παν ειναι μια εντολη που γραφεις.θα ρωτησω αυριο και 8α σου πω το βραδακι.οκ?εκτος και αν σε βοηθησουν οι υπολοιποι ινσομνιακς σημερα! :-D:lol:B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω το ΕΕΕ 701 έχει απασχολήσει τον κόσμο του insomnia. Εγώ χρειάζομαι κάτι ελαφρύ και μικρό σε διαστάσεις μεν αλλά επειδή θα γίνεται ανάγνωση και συγγραφή κειμένων η έκδοση με την 7ιντση οθόνη είναι απαγορευτική για πολύωρη εργασία.

 

Έχει κανείς την έκδοση με την 9ιντση οθόνη; Μπορεί να μου πει αν προσφέρεται για ανάγνωση και συγγραφή κειμένων;

Κανένα νεότερο για τις καινούριες εκδόσεις; Άκουσα για 8 gb και για επεξεργαστές με ή χωρίς atom;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρειάζομαι κάτι ελαφρύ και μικρό σε διαστάσεις μεν αλλά επειδή θα γίνεται ανάγνωση και συγγραφή κειμένων η έκδοση με την 7ιντση οθόνη είναι απαγορευτική για πολύωρη εργασία.

 

Έχει κανείς την έκδοση με την 9ιντση οθόνη; Μπορεί να μου πει αν προσφέρεται για ανάγνωση και συγγραφή κειμένων;

Κανένα νεότερο για τις καινούριες εκδόσεις; Άκουσα για 8 gb και για επεξεργαστές με ή χωρίς atom;

 

H 9'' έκδοση δεν είναι ακόμα διαθέσιμη. Αναμένεται στα μέσα Μαίου στην αγορά των ΗΠΑ.

 

Πάρε μια γεύση από αυτό το review. Και εγώ το αναμένω καθώς το 7'' είναι πολύ μικρό για τα γούστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το 9αρι ρε παιδια ειναι ιδιαιτερα ακριβο.το σκεφτηκα πολυ και τελκα παρηγγειλα το 7αρι την πεμπτη καθως κοστιζει 440 ευρο με τον 20αρι δισκο με λινουξ,επιπλεον και σημερα να το παραγγειλει καποιος θα το εχει ιουνιο.

Ολα αυτα τα βρισκω πολυ αρνητικα και ειδικα αμα σκεφτει κανεις τι μπορει να παρει σε 12 ιντζες οπως το backard bell τοτε μαλλον το eee πιο πολυ κοσμημα μου κανει παρα εργαλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WISE τελικά το έκανα.Σέυχαριστώ πάντως .

Τώρα προσπαθώ να εξελληνίσω το περιβάλλον.Έχει μια πόλύ καλή σελίδα με οδηγίες λεπτομερείς και κατανοητέσ.

Eίναι http://blog.edu.gr/archives/ στα πρόσφατα σχόλια "Ζωντανή Μάθηση"

Το μηχάνημα πάντως είανι πολύ καλό ,'οχι για πολύωρη εργασία και όχι σαν βασικός Η/Υ.Το πληκτρολόγιο έχει σχετικά καλή αίσθηση και δε δυσκολεύεσαι να πληκτρολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...