Προς το περιεχόμενο

ASUS Eee PC 701


joker99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια απο χτες το βραδυ ειμαι ιδιοκτητησ ενος surf 701 με μια αναβάθμιση της ram στα 2giga και με xp το μηχανημα τα σπαει ειναι απιστεφτο. οσο για την ram παρολο που επρεπε να το λυσω ολοκληρο τελικα δεν ηταν πολυ δυσκολο με ενα turtorial απο youtube και αρκετη προσοχη σε 30 λεπτα ηταν ετοιμο!!! για οποιον θελει βοηθεια γυρω απο την εγκατασταση της ram η οσον αφορα το format για εγκατασταση xp ας μου στειλει pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 421
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ihthiologos μαλλον θα μου φανει πολυ χρησιμο στο μελλον.αν και τωρα δεν εχω κανα προβλημα απο το μικρο.παει σφεριδης...

telneto5 κοιτα στα πρωτα ποστς.πρεπει να εχει αναφερ8ει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ihthiologos έχεις το μηχανάκι με windows ή με το προεγκατεστημένο xandros? Γιατί απότι έχω ακούσει το xandros αναγνωρίζει μόνο το 1GB της RAM. Επίσης, έβαλες και extra SDHC card? Και αν ναι, ποια? Γενικά, είναι κανείς που να έχει βάλει SDHC card extra και να του λειτουργεί και αν ναι ποιο brand χρησιμοποίησε? Εγώ πήρα μια 2GB RAM από ebay (19euros) αλλά μάλλον πρέπει να πάω σε format για να την δω ολόκληρη, και μια SDHC 8GB A-data μιας και διάβασα στο επίσημο forum της Asus ότι είναι από αυτές που αναγνωρίζει το μικρό χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια... εχω παραγγειλει απο ebay το Asus Eee 4gb και θελω να παρω μια μεγαλυτερη μνημη και σκεφτομαι αυτη -> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555257

 

λετε να υπαρχει κανενα προβλημα συμβατοτητας επειδη ειναι PC2-6400?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, καλησπέρα. Πρόσφατα πήρε το μάτι μου το eee και, το ομολογώ, τρελάθηκα. Παρόλα αυτά, εχω κάποιες αμφιβολίες σχετικά με το φορητό αυτό.

 

Ο υπολογιστής εκ πρώτης όψεως φαίνεται να καλύπτει ότι ακριβώς έψαχνα: ενα υπερφορητό λαπτοπάκι που θα χρησιμοποιείται για εφαρμογές γραφείου καθώς, για backup φωτογραφιων (σε συνδυασμο με εναν εξωτερικο 2,5άρη σκληρό) και για browsing στο internet. Μάλλον θα περιμένω να αγοράσω το 900, λόγω της μεγαλύτερης οθόνης.

 

Το κόλλημά μου είναι στο λειτουργικό: Αν και δε πολυσυμπαθώ τα XP, είμαι "ψημένος" χρήστης και έχω συνηθίσει τις διάφορες παραξενιές τους, δε ξέρω όμως πως θα τρέχουν στο eee 900 (φαντάζομαι οχι ιδιαιτερα καλά). Από την άλλη, ξέρω το λειτουργικό, και οτι τα ΧΡ τρέχουν διάφορα προγράμματα που θελω/χρειάζομαι (irfanview, picassa, olympus master, neat image). Τα λίνουξ είναι σίγουρα πιο ελαφριά, αλλά είμαι άσχετος (κάποτε στο παρελθόν την είχα πατήσει πολύ ασχημα με το ubuntu) σε σημειο που να μη μπορω να... εγκαταστήσω drivers, και δε ξερω αν μπορώ να βρω προγράμματα που να αντικαθιστουν ικανοποιητικα τα οσα προανέφερα. Το xandros είναι εύκολο λειτουργικό στην εκμάθησή του; Είναι "κουτσουρεμενο" απο τη μαμα Asus, όπως ακούγεται στο internet; Γενικά, σε έναν μη power user με μηδαμινή εμπειρία σε λινουξ, ποιο λειτουργικό θα προτείνατε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια απο χτες το βραδυ ειμαι ιδιοκτητησ ενος surf 701 με μια αναβάθμιση της ram στα 2giga και με xp το μηχανημα τα σπαει ειναι απιστεφτο. οσο για την ram παρολο που επρεπε να το λυσω ολοκληρο τελικα δεν ηταν πολυ δυσκολο με ενα turtorial απο youtube και αρκετη προσοχη σε 30 λεπτα ηταν ετοιμο!!! για οποιον θελει βοηθεια γυρω απο την εγκατασταση της ram η οσον αφορα το format για εγκατασταση xp ας μου στειλει pm.

 

Επειδή και το δικό μου δεν έχει αυτό το ξεχωριστό καπάκι για τη RAM, πιστεύετε ότι θα δυσκολευτώ με την αλλαγή; Εάν ανοίξω όλο το κάτω μέρος θα υπάρξει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο αγαπητο forum.Δηλωνω κι εγω ευτυχης κατοχος ενος Asus eee 701.Το μηχανηματακι απλα ειναι τελειο.Αναβαθμισα τη μνημη σε 1 Gb και σε συνδυασμο με advanced mode Xandros OS εχω παρατησει

τον αλλο μου νορμαλ υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο αγαπητο forum.Δηλωνω κι εγω ευτυχης κατοχος ενος Asus eee 701.Το μηχανηματακι απλα ειναι τελειο.Αναβαθμισα τη μνημη σε 1 Gb και σε συνδυασμο με advanced mode Xandros OS εχω παρατησει

τον αλλο μου νορμαλ υπολογιστη.

Πόσο κοστίζει φίλε μου η 1GB ram και ποια είναι συμβατη με το eeepc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και το δικό μου δεν έχει αυτό το ξεχωριστό καπάκι για τη RAM, πιστεύετε ότι θα δυσκολευτώ με την αλλαγή; Εάν ανοίξω όλο το κάτω μέρος θα υπάρξει πρόβλημα;

 

φοβαμαι να το πειραξω το μικρο ρε σεις...:rolleyes::whistle::shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Vpap-Thes η μνημη κοστιζει γυρω στα 20-25 Ευρω απο e-shop.gr

Θες μνημη ddr2-667 ή 533 για να δουλεψει σωστα.Η εγκατασταση ειναι πανευκολη.Πηγαινε στο youtube και ψαξε για asus eee.Εχει κατατοπιστικα βιντεακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελλαδα οχι αλλα στο εξωτερικο υπαρχει απλα μπαινεις σε λιστα αναμονης σε καταστηματα τυπου clove, αλλιως παιζει και στο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά,πήρα μια κάρτα microSDHC 4GB και ενώ τη βλέπει ,όταν πάω να την ανοίξω μου βγάζει μήνυμα "you don't have enough permissions" .

Όταν δε μπαίνω στα properties και πάω να αλλάξω τα "permissions" μου βγάζει μήνυμα ότι εγώ δεν είμαι ο κάτοχος αυτής της μνήμας και ως εκ τούτου δε μπορώ να αλλάξω τίποτα.Γνωρίζετε τίποτα πάνω σε αυτό?

"peterhammill" σ'ευχαριστώ για την πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...