Προς το περιεχόμενο

ASUS Eee PC 701


joker99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει έκδοση με modem. Τα πρώτα μοντέλα είχαν την ανάλογη τρύπα αλλά όχι modem.

 

Με 260 ευρώ δεν πουλιέται ούτε στις ΗΠΑ. Συγνώμη αλλά δεν την πιστεύω αυτή τη τιμή... Για τις 2 Ιουνίου βέβαια αλλάζει. Μέχρι τότε ίσως να πέσει η τιμή μια που βγαίνουν άλλα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 421
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αφου στα χαρακτηριστικα αναφερει πως εχει μοντεμ 56αρη και την αντιστοιχη υποδοχη...τωρα αν μας κοροιδευουν δεν μπορω να το ξερω...παντως και η τιμη του ειναι με το φπα στα 320..αλλα οπως λεει μονο κατ'οπιν παραγγελιας ..διαθεσιμο θα ειναι 2 ιουνιου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπiζω να μην εχουν κάνει γενικά λάθος και ειναι το surf... :fear:

παντως για το συγκεκριμένο αρχίζω να το σκευτομαι...

 

εχει να προτείνει κανένας καμιά καλύτερη λυση < απο 320?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο εδω το πηρα http://cgi.ebay.com/ASUS-Eee-PC-4G-XP-Galaxy-Black-Webcam-Windows-XP-Home_W0QQitemZ330235438152QQihZ014QQcategoryZ177QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262 που κανει 400 δολαρια δηλαδη 250 ευρο. αλλα τελικα εφαγα τρελο πακετο γιατι μαλλον ο μ@@@@ς ξεχασε να το δηλωση σαν δωρο που λεει και πρεπει να πληρωσω στους αλλους μ@@@@ς στο τελωνειο 200 ευρο! δηλαδη σχεδον αλλα τοσα... τεσπα ειναι να μην σου τυχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου στα χαρακτηριστικα αναφερει πως εχει μοντεμ 56αρη και την αντιστοιχη υποδοχη...τωρα αν μας κοροιδευουν δεν μπορω να το ξερω...παντως και η τιμη του ειναι με το φπα στα 320..αλλα οπως λεει μονο κατ'οπιν παραγγελιας ..διαθεσιμο θα ειναι 2 ιουνιου...

 

Δεν κοροϊδεύουν. Απλά μάλλον έκαναν λάθος γιατί είδαν την υποδοχή. Η Asus έβαλε την υποδοχή αλλά δεν υλοποίησε ποτέ το modem. Τελικά στο μοντέλο 900 δεν υπάρχει ούτε και η υποδοχή.

 

Στο προηγούμενο νόμισα ότι λες 260 ευρώ με ΦΠΑ και είπα ότι δεν γίνεται. Ενώ 320 είναι φυσιολογική τιμή, το έχουν και αλλού τόσο και το φέρνουν όλο και πιο πολλοί. Δες στο skroutz

 

http://www.skroutz.gr/c/25/laptop.html?keyphrase=asus+eee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια γιατι τοση προκαταληψη με την εκδοση SURF δεν νομιζω οτι αξιζει 50 ευρω παραπανω μια camera 0.3megapixel ουτε και τα 20 λεπτα παραπανω μπαταρια, με υποχρονισμο του επεξεργαστη χτυπας πολυ πιο μεγαλη διαρκεια μπαταριας. οσο για το θεμα της αναβαθμησης της ram σας λεω οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο νομιζετε απλα θελει λιγο προσοχη.... φιλικα παντα και προς αποφυγη αναμονης και διαφορων ευτραπελων κατα της μεταφορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το surf για οποιον δεν χρειαζεται camera αλλα στο θεμα της αυτονομιας η μπαταρια πραγματικα ( εαν το wifi ειναι ενεργοποιημενο ) χανει την ενεργεια αρκετα συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους μου ηρθε! α αυτο που πηρα δεν ειχε σαν default OS ta xandros αλλα τα xp. μαλιστα γνησια και με restore απο το cd της asus. το εχει ξανακουσει κανεις? νομιζα οτι εβγαινε μονο με linux και μετα εσυ εβαζες οτι ηθελες. παντως καλυτερα γιατι μου φενεται οτι παει πολυ καλα. εχω βαλει αρκετες εφαρμογες και εχω και 1.2 gb ελευθερο....:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους μου ηρθε! α αυτο που πηρα δεν ειχε σαν default OS ta xandros αλλα τα xp. μαλιστα γνησια και με restore απο το cd της asus. το εχει ξανακουσει κανεις? νομιζα οτι εβγαινε μονο με linux και μετα εσυ εβαζες οτι ηθελες. παντως καλυτερα γιατι μου φενεται οτι παει πολυ καλα. εχω βαλει αρκετες εφαρμογες και εχω και 1.2 gb ελευθερο....:-D

 

Καλησπέρα και μεγειά το μηχανάκι!

Πες μας λοιπόν την γνώμη σου γενικά για το pcάκι καθώς και την περιβόητη οθόνη που

όλους μας απασχολεί! Είναι άνετη ή μετά από πολλές ώρες σε κουράζει(όπως έχω ακούσει)?(πχ για να γράψεις ένα κείμενο)

Περιμένω να γίνει διαθέσιμο σε κάποιο κατάστημα, αλλά ακούω για τέλη Μαίου και η επικείμενη άφιξη του MSI Wind και του νέου Εee pc , με βάζει σε σκέψεις...μήπως και να περιμένω....(?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να γίνει διαθέσιμο σε κάποιο κατάστημα, αλλά ακούω για τέλη Μαίου και η επικείμενη άφιξη του MSI Wind και του νέου Εee pc , με βάζει σε σκέψεις...μήπως και να περιμένω....(?)

 

Το MSI θα είναι αρκετά καλύτερο και -μάλλον- αντίστοιχα ακριβότερο.

Και εμένα δεν με χαλάει τίποτε στο eeePC, αλλά μακάρι να είχα δει και την οθόνη του, μόνο αυτή με προβληματίζει. Δεν με χαλάει να δώσω ?50 παραπάνω και να έχω καλή οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To MSI θα είναι τέλη Ιουνίου στην Ελλάδα και το νέο Asus 901 άγνωστο. Αν αληθεύει ότι η Intel θα έχει πρόβλημα να προμηθεύσει με τους νέους Atom επεξεργαστές τα καινούρια μοντέλα, μπορεί να τα δούμε αργότερα. Το MSI θα είναι στα ίδια λεφτά περίπου αλλά αν δεν κάνει κάποιος κάποιο review είναι λίγο terra incognita. Γιατί διάφορα αντικρουόμενα στοιχεία κυκλοφορούν για το MSI. Μόνο όταν γίνει κάποιο αξιόπιστο review θα ξέρουμε αν αξίζει τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια η xp version ποu πηρα εγω τα σπαει. με μερικα tweaks παει σφαιρα. το εχω φορτωσει και με βασικα προγραμματα που θελω και εχω και 1,2 γιγα ελευθερα. μποuταρει αμεσως τα windows.μια μονο μπαρα περναει απο το των xp...πολυ καλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οθόνη πως την βλέπεις?(αλήθεια σε τι χρώμα το πήρες?)Πχ για πολύ ώρα browsing ή για να γράψεις ένα κείμενο, να δεις και μια ταινία, βολεύει ή κουράζει?

 

Προσωπικά το eee Pc 701 4G το βρίσκω ακόμη και τώρα πολύ ελκυστικό ,παρόλο που περιμένουμε τα νέα μοντέλα (και παρόλο που ήδη υπάρχει το eee pc 900),κυρίως λόγω της τιμής του και της φορητότητας.

Δλδ πιστεύω πως αν θέλει κάποιος να δώσει ακόμη 50? (το σύνολο, με τον φορητό δεν θα ξεπερνά τα 350?) για 1GB ram και 8Gb flash μνήμη, θα είναι μια χαρά για ένα linux σύστημα, το οποίο θα έχει πάντα μαζί του. Το μόνο που με φρενάρει λίγο είναι η οθόνη(όπως και τους περισσότερους). Ναι το θέλω για σχετικά περιορισμένη χρήση(καθώς για βασικές λειτουργίες έχω τον Desktop) αλλά θέλω αν χρειαστεί να γράψω άνετα ένα κείμενο στο openoffice και να surfάρω -χωρίς πρόβλημα για τα μάτια μου- στο internet .(το scrolling δεν με ενδιαφέρει...)

Δηλαδή ok πολύ ωραία φαίνονται τα καινούργια Msi Wind και Eee 901, αλλά πότε θα έρθουν στην Ελλάδα(γι' αυτούς που δεν κάνουν αγορές από το εξωτερικό) και ποια θα είναι η πραγματική τους τιμή....

Πιστεύω πολλοί είναι σε παρόμοιο δίλημμα και ο καθένας θέλει απλά να κάνει την σωστή επιλογή γιατί μπορεί να είναι μεν φτηνά, σε σχέση με ένα κανονικό φορητό αλλά δεν παύουμε να μιλάμε για χρήματα. Προσωπικά σε ένα τέτοιο μηχάνημα ψάχνω το καλύτερο value for money και όχι την μεγαλύτεη ισχύ (δεν με ενδιαφέρει να παίζω τα τελευταία παιχνίδια που κυκλοφορούν, σε ένα τόσο μικρό laptop...σε αντίθεση με όσους το προσπαθούν)

Αυτό που τελικά θέλω να ρωτήσω, είναι: Όσοι αγοράσατε το eee pc 701 δικαιωθήκατε για την επιλογή σας ή μετανιώσατε που δεν περιμένατε για κάτι καλύτερο, ακόμη και με περισσότερα χρήματα(πχ όσον αφορά την οθόνη, τον αποθηκευτικό χώρο κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφέσορ, τα πράγματα που δεν μπορούν να κάνουν αυτά τα λαπτοπ, είναι πολύ περισσότερα, από το να μην μπορούν να παίζουν παιχνίδια.

 

Οπότε ο καθένας μπορεί να περιμένει τα επόμενα για να κάνει ότι του χρειάζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφεσορ θα σου πω το κλασικο..ειναι για ποιο λογο το 8ες..εγω ας πουμε το χω για ιντερνετ μονο και καμια εργασια στο οπενοφις.δεν με νοιαζει ουτε να δω ταινια(παρολο που χω δει τα απειρα βιντεοκλιπς χωρις κανενα προβλημα)ουτε να του βαλω το προ 2008 και να παιζω...

αν εσυ κανεις δουλεια με cd/dvd μην το παρεις αφου δεν εχει ρομ και φανταζομαι δεν λεει να παρεις εξωτερκο...

δεν εχω μετανοιωσει λεπτο που το πηρα(το χω 2 μηνες σχεδον) και ειναι απιστευτα βολικο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...