Προς το περιεχόμενο

ASUS Eee PC 701


joker99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ αρχικά ακολούθησα αυτόν τον οδηγό για να βάλω και το advanced mode

http://wiki.eeeuser.com/#full_desktop_advanced_mode

 

στην συνέχεια έκανα αυτό για τα ελληνικά

 

http://wiki.eeeuser.com/howto:greekkeyboard?s=repos

 

για τα repos μπορεί να σας βοηθήσει αυτό

 

http://wiki.eeeuser.com/addingxandrosrepos?s=new%20repositories

 

αλλά υπάρχει και πιο εύκολη διαδικασία.

 

υπάρχει αυτή η λίστα (που κάποια τα έχω και εγώ)

http://geekconnection.pbwiki.com/Supported+And+Unsupported+Source+Repositories+for+Xandros

 

το βράδυ θα βάλω τα repos που έχω εγώ στο δικό μου

με τα περιφερειακά δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, όλο και κάποιος θα έχει γράψει driver

 

καλη δουλεια φιλε μου...αλλα λεω να μην το αγγιξω γτ θα του βγαλω τα ματια και μετα θα κλαιω...δυστυχως "προγραματιστης" δεν ειμαι.και αν δεν εχω καποιον απο πανω να μου δειχνει,δεν το αγγιζω...:cry::mad::fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 421
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά βοήθεια!!

Μετά την επιτυχή επιχείρηση εγκατάστασης της νέας RAM, προσπάθησα να βάλω τα ΧΡ, κατεβάζοντας ένα αρχείο windows_xp_mini.iso, το έγραψα στο cd έκανα επανεκκίνηση, προσπάθησε να εγκαταστήσει τα xp, αλλά χωρίς επιτυχία. Τώρα, δεν έχω ούτε linux, δηλαδή δεν ανοίγει ο ΕΕΕ.

Βέβαια δεν με πειράζει ιδιαίτερα προς το παρόν.

ΕΡΩΤΩ. μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος, εκτός nLite, για να εγκαταστήσω σίγουρα τα XP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βοήθεια!!

Μετά την επιτυχή επιχείρηση εγκατάστασης της νέας RAM, προσπάθησα να βάλω τα ΧΡ, κατεβάζοντας ένα αρχείο windows_xp_mini.iso, το έγραψα στο cd έκανα επανεκκίνηση, προσπάθησε να εγκαταστήσει τα xp, αλλά χωρίς επιτυχία. Τώρα, δεν έχω ούτε linux, δηλαδή δεν ανοίγει ο ΕΕΕ.

Βέβαια δεν με πειράζει ιδιαίτερα προς το παρόν.

ΕΡΩΤΩ. μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος, εκτός nLite, για να εγκαταστήσω σίγουρα τα XP;

 

φιλε θα σου προτεινα να χρησημοποιησεις μια κανονικη εκδοση xp στο λεω αυτο για τους εξεις λογους α) σιγουρη εγκατασταση β)κανενα προβλημα μετα με τους drivers των συσκευων σου ακομα και περιφεριακα να μην θες να του βαλεις θα εχεις προβλημα με τους drivers του pc (τουλαχιστον οσες εκδοσεις κατεβασα και δοκιμασα ειχαν προβλημα ποτε με drivers ποτε με την γλωσσα και οτι και αν δοκιμαζα ακρη δεν εβρισκα.και πιστεψε με εχω δοκιμασει παρα πολλες εκδοσεις ) Η μοναδικη λυση ηταν φουλ εκδοση xp και απενεργοποιηση του paging file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις θα το ανοιξεις πατησε αμεσως το πληκτρο esc και θα σου βγαλει την επιλογη για Boot απο cd rom. Στο post που κανει το μηχανημα δηλαδη. Οχι οταν παει να μπει στο λειτουργικο. Δεν χρειαζεται να εισαι προγραμματιστης για να βαλεις ελληνικα η το advanced mode , απλα ακολουθησε ακριβως τις οδηγιες. Οποιος σκεφτεται να βαλει Ubuntu 8.04 με 512mb θα ηταν καλο να το ξεχασει γιατι σε καμια περιπτωση δεν θα εχει την ταχυτητα που ειχε με το xandros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet γιατί δεν βρίσκει το wireless(μάλλον... το fn F2 δεν λειτουργεί)

Δεν μπορώ να εγκαταστήσω μερικούς drivers(other devices) πχ. ethernet, pci, video

Ούτε ήχο έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet γιατί δεν βρίσκει το wireless(μάλλον... το fn F2 δεν λειτουργεί)

Δεν μπορώ να εγκαταστήσω μερικούς drivers(other devices) πχ. ethernet, pci, video

Ούτε ήχο έχω

 

αν ολα αυτα συμβαινουν μετα απο το format που συζηταγαμε εκανες μαλλον λαθος στις ρυθμισεις του BIOS πριν απο το format. αν ειναι ετσι πρεπει να κανεις τα εξεις πριν ξεκινησεις εγκατασταση των windows. αρχικα μπες στο ΒΙΟS και πηγαινε στην καρτελα advanced μετα στην επιλογη on board devices configuration και βαλ τα ολα enabled. στην ιδια καρτελα (advanced) στην επιλογη os installation βαλε start. τελος βαλε να bootari απο cd. σωσε τις ρυθμισεις και κανε εγκατασταση. μετα την εγκατασταση το μονο που θα αλλαξεις ειναι το os installation σε finished και να bootari απο σκληρο. και μετα περνασ τους drivers του eee pc. ελπιζω να σε βοηθησα και να βγαλεις ακρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες...η Asus στο CDάκι αν θυμάμαι καλά έχει και τους οδηγούς για XP.

 

επίσης φίλε WISE, κάνε εγκατάσταση τουλάχιστον το advanced mode.

 

επίσης και να κάνεις βλακεία...δεν σε νοιάζει...έχει recovery partition το xandros.

Έτσι έκανα μία πατάτα εγώ και το επανέφερα στην αρχική κατάσταση.

 

ρε...δοκιμάστε...αν δεν χαλάσεις...δεν μαθαίνεις...αρκεί να μπορείς να το επαναφέρεις σε προυγούμενη κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος σκεφτεται να βαλει Ubuntu 8.04 με 512mb θα ηταν καλο να το ξεχασει γιατι σε καμια περιπτωση δεν θα εχει την ταχυτητα που ειχε με το xandros.

 

εγω που εχω 2Gb RAM αν βαλω ubuntu θα πηγαινει το μηχανακι η θα ζοριζεται. τωρα ας πουμε με full xp δεν παει οπως με καποια lite εκδοση ή τα xandros αλλα αντεχεις ανετα..εχει δοκιμασει κανεις να βαλει ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackman εχεις δικιο σαυτο που λες για να χαλασεις και να φτιαξεις...αλλα δεν ειμαστε για να χαλαμε τωρα!χαχαχα!

το χω το advanced σε επιλογη στο shutdown.αλλα γτ χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βλέπεις με εικόνα πιο φιλική όπως είναι ένα κλασικό dasktop των windows πχ.

 

από εκεί και πέρα, μπορείς και αλλάζεις από advanced σε easy και αντίθετα, πολύ εύκολα με μία επιλογή.

 

εγώ τώρα θα ρυθμίσω αντίστοιχα και το eee του αδερφού μου, γιατί με έχει πρήξει για να παίζει kxmame.

 

πήρα και ένα samsung mouse (αυτό το λεπτό) για το eee και είναι super.Πλεον το δουλεύω full το εργαλείο και το γουστάρω τρελά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ με την επιλογη που λες δεν κανει καθολου χρονο για να μεταφερ8ει απο το ιζι στο αντβανστ?

γτ εμενα οταν το παω απο το shutdown κανει 5-6 δευτ.

ρε αγορι να στο φερω να μου κανεις τις παντεντες??χεχε!

πλακα πλακα με το ποντικακι θα λεει πολυ.αν και εχει πολυ καλη αισθηση το touchpad..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα κατάφερα!!!

ελληνικα ΧΡ, με portable office εγκατεστημένο σε κάρτα SD, τα dvd του, τον 160άρι σκληρό του( ο οποίος έχει απίστευτες διαστάσεις, σαν πακέτο τσιγάρα), έτοιμος για διακοπές και για δουλειά άμα λάχει.

Ευχαριστώ πολύ τον ihthiologos για την βοήθειά του.

ΟΜΩΣ... έχω ένα μικρό προβληματάκι. Η επιφάνεια εργασίας πηγαίνει πάνω-κάτω σαν να έχει κυλιόμενη μπάρα. Έβαλα ρύθμιση οθόνης 800χ600 αλλά τίποτα.

Γνωρίζει κανείς τί πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα κατάφερα!!!

ελληνικα ΧΡ, με portable office εγκατεστημένο σε κάρτα SD, τα dvd του, τον 160άρι σκληρό του( ο οποίος έχει απίστευτες διαστάσεις, σαν πακέτο τσιγάρα), έτοιμος για διακοπές και για δουλειά άμα λάχει.

Ευχαριστώ πολύ τον ihthiologos για την βοήθειά του.

ΟΜΩΣ... έχω ένα μικρό προβληματάκι. Η επιφάνεια εργασίας πηγαίνει πάνω-κάτω σαν να έχει κυλιόμενη μπάρα. Έβαλα ρύθμιση οθόνης 800χ600 αλλά τίποτα.

Γνωρίζει κανείς τί πρέπει να κάνω;

 

καλησπερα φιλε μου κανενα προβλημα και εγω πολλες φορες ζηταω βοηθεια!!για να μην κανει τραμπαλα η επιφανεια εργασιας σου πρεπει να βαλεις την αρχηκη ρυθμιση που δεν ειναι αλλη απο 800χ480. η λυση στο προβλημα σου ειναι η εξεις!!! Display / Settings / Advanced / Adapter / List All Modes....select 800x480!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...