Προς το περιεχόμενο

ASUS Eee PC 701


joker99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω ρε παιδια εγω κατι αλλο?

πηγα στα σετινγς νταξει και εκανα ολες τις αναβαθμισεις και τις ενημερωσεις απο το add/removal software...και κατεβασα στο play ενα αρχειο που λεγεται digital tv (DVBD)

αυτο τι κανει?γτ παταω πανω και δεν κανει τπτ... αμα ειναι να το σβησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 421
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ειναι user friendly φιλε μου τα xandros γιατι λογικα δεν εχεις αλλαξει το Interface.Για βαλε advance desktop στα default xandros να δεις τι λεει... http://wiki.eeeuser.com/howto:getkde?s=advanced%20desktop Αυτη την στιγμη κανω δοκιμη στο eee το Livecd απο ubuntu...Τα εχει βαλει κανεις? Ζοριζεται το μηχανημα? Γνωριζει καποιος?

 

Εγω ενεργοποίησα το advance desktop αλλα για μενα το προβλημα με το xandros :mad:

(χωρις να επιμένω γιατι δεν εχω ιδεα απο λινουξ) ειναι μεχρι στιγμης τα ρεπος της

που δεν εχουν και πολλα έβαλα τα ρεπος του debian αλλα μετα χαος επρεπε

να κανω pinning κτλ (ειμαι ψαρας ε ) :-) μην βαράτε αν λεω και καμια χοντράδα

Να ρωτήσω και εγω αν εχει βαλει κανεις το ubuntu και αν ναι δουλεύουν ολα σωστά ;

δηλ ένδειξη μπαταρίας , κάρτα δικτύου , πως βάζουμε στο /etc/fstab ,

την επιλογή "noatime" που ειναι απαραίτητη για τους ssd ;

εχω βαλει 2 γιγα ραμ μπορω να ρυθμισω το 1 σαν swap partition ?

χιλια συγνωμη που σας πρήζω

:confused: θα φροντίσω να γινω πιο καλός φίλος του γουγλη :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έβαλα τα repos που είναι στο eeeuser.com

 

απο εκεί και πέρα έχω εγκαταστήσει από εκεί τα εξής:

 

aMSN

aircrack-ng

Airsnort

KXMame (τα roms τα κατέβασα από το http://www.roms-world.com)

SuperTux

Gweled

vpnc (vpn για cisco routers ...δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα)

 

από εκεί και πέρα ψάχνω τι άλλο μπορεί να χρειαστώ.

α...ψάχνω να δω πως κλείνω την εφαρμογή που χρησιμοποιεί την κάμερα γιατί δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω στο aMSN (θα το βρω όμως...που θα μου πάει)

 

α...και εχθές έκανα και remote desktop στο σταθερό μου που έχει Vista...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφεροντα ολα αυτα αν και καλο θα ηταν να πεις τι ειναι το καθενα γτ εκτος απο το aMSN τα αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι!!

το ΚΧΜΑΜΕ ειναι αυτο με τα παιχνιδια??

ποσα γιγα σκληρο εχεις?σου χωρανε στον τεσαρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aMSN - ανεπίσημη έκδοση του MSN για linux

aircrack-ng - για wireless cracking...το χρησιμοποιώ για δοκιμές και security probs

airsnort - πιάνει ασύρματα δίκτυα και σου βγάζει τα πλήρες στοιχεία του όπως bssid κλπ

kxmame - το κλασικό mame για linux, για να απολαύσετε όλα τα arcade παιχνίδια που παίζατε μικροί (αλλά σε μικρότερη ανάλυση)...εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου (έχω βάλει τα battle 1942, bomberman, bomb jack, bubble bobble, double dragon, Final Fight, Metal Slug 3, Shadow Dancer, Shinobi, Tehkan World Cup, WWF Wrestlefest)

SuperTux - το παιχνίδι Super Mario...με πρωταγωνιστή τον Tux

Gweled - Το γνωστό παιχνίδι Bejeweled

vpnc - vpn για Cisco Routers

 

το remote desktop είναι ήδη εγκατεστημένο στο xandros

 

α και όλα είναι μικρά σε μέγεθος...τα roms που είναι μεγάλα μπορείτε να τα βάλετε στην έξτρα κάρτα...ή σε usb και να βάλετε το kxmame να κοιτάζει εκεί για τα roms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α...και εχθές έκανα και remote desktop στο σταθερό μου που έχει Vista...

σωστός :-)

:confused::confused::confused:

Στα Vista τι εγκατεστησες για να το κανεις αυτο το openvnc ?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aMSN - ανεπίσημη έκδοση του MSN για linux

aircrack-ng - για wireless cracking...το χρησιμοποιώ για δοκιμές και security probs

airsnort - πιάνει ασύρματα δίκτυα και σου βγάζει τα πλήρες στοιχεία του όπως bssid κλπ

kxmame - το κλασικό mame για linux, για να απολαύσετε όλα τα arcade παιχνίδια που παίζατε μικροί (αλλά σε μικρότερη ανάλυση)...εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου (έχω βάλει τα battle 1942, bomberman, bomb jack, bubble bobble, double dragon, Final Fight, Metal Slug 3, Shadow Dancer, Shinobi, Tehkan World Cup, WWF Wrestlefest)

SuperTux - το παιχνίδι Super Mario...με πρωταγωνιστή τον Tux

Gweled - Το γνωστό παιχνίδι Bejeweled

vpnc - vpn για Cisco Routers

 

το remote desktop είναι ήδη εγκατεστημένο στο xandros

 

α και όλα είναι μικρά σε μέγεθος...τα roms που είναι μεγάλα μπορείτε να τα βάλετε στην έξτρα κάρτα...ή σε usb και να βάλετε το kxmame να κοιτάζει εκεί για τα roms

 

 

και ολα αυτα απο το επισημο σαιτ??ωραια ακουγονται.ρε συ το κρακαρισμα και λοιπα που λες λειτουργει καλα?μπορεις να κλεψεις σημα?ρωταω γτ ανετα μπορει να μου κλεωει και μενα καποιος....για δωσε καμια πληροφορια.σε pm αμα θες!8α χρειαστω τη βοηθεια σου γτ ψηνομαι να κατεβασω αυτα που κατεβασες.οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ολα αυτα απο το επισημο σαιτ??ωραια ακουγονται.ρε συ το κρακαρισμα και λοιπα που λες λειτουργει καλα?μπορεις να κλεψεις σημα?ρωταω γτ ανετα μπορει να μου κλεωει και μενα καποιος....για δωσε καμια πληροφορια.σε pm αμα θες!8α χρειαστω τη βοηθεια σου γτ ψηνομαι να κατεβασω αυτα που κατεβασες.οκ?

 

στο linux πρέπει να προσθέσεις repositories για να κατεβάζεις αυτόματα κάποια πράγματα.εγώ πρόσθεσα τα repos που προτίνει ο τύπος στο eeeuser.com (στο section wiki) και τα ενεργοποιώ (ένα τικ είναι) όταν θέλω να ψάξω κάτι να κατεβάσω.η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα να βάλεις, απλά θέλει έλεγχο για το πόσο καλά παίζουν στο xandros. επίσης τα repos είναι ωραία γιατί δεν ψάχνεις για προγράμματα, απλά έχεις την σχετική λίστα στο synaptic και διαλέγεις τι θες (με προσοχή πάντα, open source είναι μπορεί να μην είναι stable ότι κατεβάσεις), ειδάλως, το ψάχνεις στο net το κατεβάζεις με τον πατροπαράδοτο τρόπο και το κάνεις εγκατάσταση με οδηγίες που βρίσκεις εύκολα στο net.

 

μην ξεχνάς ότι το xandros είναι linux και έχει σχετικό section στο insomnia που μπορείς να βρεις πολλά για να μάθεις.

όσο για το πως δουλεύει το aircrack...είναι κάτω από την μύτη σου...

 

πήγαινε μία από το section networking του insomnia και θα βρεις ένα καλό οδηγό για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

 

επισημαίνω ότι είναι αν χρησιμοποιηθεί για cracking άλλων wifi αποτελεί ποινικό αδίκημα (πλέον)...οπότε αν το βάλεις απλά να το χρησιμοποιήσεις για να ενισχύσεις το δίκτυο σου.

 

επίσης στο kxmame, ρύθμισα τα παιχνίδια και παίζουν τα περισσότερα full screen και άλλα σχεδόν full screen

 

τα παραπάνω είναι εύκολα αν έχεις ενεργοποιήσει το advanced mode το οποίο βρίσκεις πως να το κάνεις και αυτό στο wiki του eeeuser.com (στις ποιο πίσω σελίδες του σχετικού thread έχω γράψει λεπτομέριες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειναι κινεζικα ακομα για μενα τα λινουξ,παω εκει που λες στο γουικι αλλα δεν βλεπω πως μπορω να κατεβασω αυτα που εχεις βρει εσυ.δεν βλεπω καταρχας τα ρεπος.βλεπω μονο οδηγειες για το πως να αντιμετωπισεις προβληματα...(αυτα με την πρασινη γραμματοσειρα)

σορρυ αν ειναι ψιλοκουλα ο,τι λεω αλλα ειναι η πρωτη μου επαφη με λινουξ.γιαυτο αμα μπορεις να δοσεις αναλυτικες οδηγειες.(που πας,τι κλικαρεις,τι κατεβαζεις κ.λ.π) 8α το εκτιμουσα... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ απεριφερειακα λειτουργουν σε αυτο απο αποψη drivers?Θελω να αγορασω κατι bluetooth ακουστικα και ασυρματο bluetooth mouse logitech.Θα ειναι συμβατα ή θα μου δηιουργήσει προβλήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν μπαίνω στο bios για να βάλω boot από cd δεν μου δείχνει αυτή την επιλογή, αλλά μου λέει τρεις άλλες επιλογές χωρίς να περιέχεται αυτή το cd. Τί κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατησε αμεσα το πληκτρο esc στην εισαγωγικη οθονη του asus eeepc και θα σου βγαλει την επιλογη για το cd ωστε να μπορεις να κανεις boot απο usb cd rom - dvd rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αρχικά ακολούθησα αυτόν τον οδηγό για να βάλω και το advanced mode

http://wiki.eeeuser.com/#full_desktop_advanced_mode

 

στην συνέχεια έκανα αυτό για τα ελληνικά

 

http://wiki.eeeuser.com/howto:greekkeyboard?s=repos

 

για τα repos μπορεί να σας βοηθήσει αυτό

 

http://wiki.eeeuser.com/addingxandrosrepos?s=new%20repositories

 

αλλά υπάρχει και πιο εύκολη διαδικασία.

 

υπάρχει αυτή η λίστα (που κάποια τα έχω και εγώ)

http://geekconnection.pbwiki.com/Supported+And+Unsupported+Source+Repositories+for+Xandros

 

το βράδυ θα βάλω τα repos που έχω εγώ στο δικό μου

με τα περιφερειακά δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, όλο και κάποιος θα έχει γράψει driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατησε αμεσα το πληκτρο esc στην εισαγωγικη οθονη του asus eeepc και θα σου βγαλει την επιλογη για το cd ωστε να μπορεις να κανεις boot απο usb cd rom - dvd rom.

 

οταν ξεκιναει το asus η μετα απο μερικα δευτερολεπτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...