Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλη η θεωρια σου φιλε Καπιτάν αλλα ας επικεντρωσουμε περισσοτερο στην ουσια.

Ακομα κι αν υπαρχει θεος δε ξερουμε ποιος απ τους χιλαδες που υπαρχουν ειναι ο πραγματικος.

Ξερεις φυσικα οτι δεν μπορει να αποδειχτει τιποτα. Απ τη μια υπαρχει αυτο που ξερουμε και ζουμε(το αγνωστο) και απ την αλλη τα διαφορα σεναρια. Οι περισσοτεροι(που ευτυχως οσο προοδευει ο ανθρωπος γινονται λιγοτεροι) προτιμουν τα σεναρια. Ο καθε λαος τα δικα του, ο θεος, η κολαση, ο παραδεισος κλπ. Και ξερεις ακομα οτι η θρησεια ειναι χρονικα και τοπικα προσδιορισμενη, αναλογα δηλαδη που και πότε γεννηθηκες θα ακολουθησεις κατα πασα πιθανοτητα το αναλογο δογμα. Οι θεοι ειναι ανθρωπινες επινοησεις και βασικα εγιναν/γινονται αντικειμενα εκμεταλλευσης απ τους ισχυρους που επωφελουνται πχ. για τους πολεμους τους(οι βασιλεις) για να θησαυριζουν(οι ιερεις) για πολιτικη δυναμη(πάπας, βυζαντιο) κλπ.

Αυτα τα ολιγα:-)

 

Δεν υπάρχουν πολλοί Θεοί. Ένας είναι απλά οι διαφορετικοί που συναντάμε στις θρησκείες εκφράζουν διαφορετικές πτυχές. Εξάλλου όλες οι θρησκείες συμφωνούν στα βασικά και όλοι αυτοί οι "διαφορετικοί" Θεοί έχουν κοινά βασικά χαρακτηριστικά. Και εγώ συμφωνώ σχετικά με την σύνδεση θρησκείας-πολιτισμού αλλά το να πιστεύει κάποιος ότι η θρησκείες δημιουργήθηκαν για να τα κονομήσουν κάποια λαμόγια το θεωρώ τουλάχιστον γελοίο.

 

Γενικά το να εξισώνουμε ολόκληρες θρησκείες με παπάδες, τελετουργικά και εκκλησίες είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Φίλε μου νομίζω ότι το αντίθετο συμβαίνει... Οι περισσότεροι φίλοι μου είναι αντικειμενικά άθεοι. Οι περισσότεροι νέοι γενικά.

 

Δεν σχολιασα την ποσοτητα, αλλα το γεγονος οτι την διαμαχη την ξεκιναει συνηθως καποιος που πιστευει, ζητωντας εξηγησεις απο τον αθεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν διάβασα όλες τις σελίδες του topic αλλά λέω την άποψη μου:

 

Έχω κουραστεί πραγματικά από την ειρωνία-χιούμορ-σαρκασμό όλων των "άθεων". Στην πλειοψηφία τους πιστεύουν ότι όλοι όσοι πιστεύουν σε κάτι είναι ηλίθιοι-πρόβατα. Δεν το έχουν ψάξει προσωπικά και αναπαράγουν απόψεις άλλων.

Άλλος ωραίος συνομιλητής. Τώρα οι άθεοι είμαστε παντελώς ζώα και αναπαράγουμε απόψεις άλλων (ποιών;) :lol:

 

Το μόνο που λένε είναι ότι δεν έχουν επιστημονικές αποδείξεις (αν είναι δυνατόν) για ύπαρξη Θεού [...]

Γιατί; Υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις ότι υπάρχει θεός;

 

Είναι δυνατόν να αποδειχθεί ποτέ ότι υπάρχει Θεός?

Προφανώς όχι. Αφού δεν υπάρχει! :lol:

 

Οι απανταχού επιστημονόκαυλοι νομίζουν ότι έχουν ανοιχτούς ορίζοντες και αγνοούν ότι το τι διαχωρίζει κάτι επιστημονικό από κάτι άλλο είναι εντελώς σχετικό.

Τι άλλο υπάρχει πλην του επιστημονικού; Μπορείς να μας εξηγήσεις φίλτατε "μη επιστημονόκαυλε"; Το μεταφυσικό; Οι χαρτορίχτρες; Το μάτι; Τα ζώδια; Τι;

 

[...] Καμία θρησκεία δε λέει ότι ο Θεός είναι ένας τύπος που κάθεται κάπου σ' ένα θρόνο και αποφασίζει για τα πάντα.[...]

Τη δευτέρα παρουσία του Χριστιανισμού ή του Ισλαμισμού την έχεις ακούσει; Αυτό δεν είναι κρίση;

Η επίσημη θέση των (μονοθεϊστικών τουλάχιστον) θρησκειών περί προσευχής και νηστείας και αμαρτήματος κλπ δεν είναι κρίση ή απόφαση μίας ανώτερης δύναμης για τις καθημερινές πράξεις των πιστών; Θα μας τρελλάνεις; :-)

 

Μεγάλες ιδιοφυίες (Αινστάιν, Νταλί) είχαν παραδεχθεί ότι υπάρχει Θεός. Φυσικά δε βασίζονταν σε αποδείξεις αλλά σε εκατομμύρια ενδείξεις και σε διαίσθηση. Αισθάνονταν ότι υπάρχει κάτι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που βλέπουμε. Η τετράγωνη λογική, αυτή που απορρίπτει οτιδήποτε το ανεξήγητο και υπερφυσικό, δεν είναι προταίρημα αλλά ελλάτωμα.

Πρώτη φορά διαβάζω ότι "Μεγάλες ιδιοφυίες (Αινστάιν, Νταλί) είχαν παραδεχθεί ότι υπάρχει Θεός". Εξαιρετικό επιχείρημα. Μόνο που... επειδή δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι (αντίθετα με την άποψή σου περί άθεων, δεν παπαγαλίζω απόψεις άλλων), η ψευδο-αναφορά σου αυτή (χωρίς πηγή, χωρίς τίποτα) με αφήνει παγερά αδιάφορο. :-)

 

Παρεπιπτόντως, μάθαμε τώρα (χάρη σε εσένα!) ότι η λογική είναι... επιζήμια! :-D

 

 

Σε αντίθεση προφανώς με την άγνοια, την αντι-επιστημονική άποψη και τη δεσιδαιμονία, η οποία πρέπει να'ναι το... ευκταίο ! :-D

 

Και μετά κατηγορείς τους άθεους ότι παπαγαλίζουμε απόψεις άλλων. Χα! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γενικά όταν σου λέει ο άλλος: "Μα τι μαλακίες πιστεύετε ρε ζώα?", εσύ πρέπει να κάτσεις να τον ακούσεις?

 

Το γιατί δεν πιστεύεις είναι πολύ εύκολο να το απαντήσει κάποιος. Το αντίθετο όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε paredwse,

 

Νομίζω ότι πάιζεις με τις λέξεις. Ποτέ δεν είπα ότι οι άθεοι είναι ζώα. Αν δεν πρόσεξες το έβαλα σε εισαγωγικά. Γιατί? Γιατί πολύ απλά η εξήγηση της κονόμας από τους παπάδες τους φάνηκε λογική και την υιοθέτησαν αμέσως χωρίς να ψαχτούν.

 

Το υπόλοιπο ποστ σου επιβεβαιώνει ακριβώς το 1ο μου ποστ. Αν θες πραγματικά να μιλήσουμε περί επιστημονικού ηρέμησε λίγο και δες αυτό που έγραψα καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν πολλοί Θεοί. Ένας είναι απλά οι διαφορετικοί που συναντάμε στις θρησκείες εκφράζουν διαφορετικές πτυχές.

 

 

 

Αυτο παλι που το ξερεις; Το διεσθανεσαι με την μη τετραγωνη λογικη σου;

 

 

Οχι δεν ειναι ειρωνια, απορια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ γελοιωδώς εύκολο να δώσω τους λόγους που κάποιος πιστεύει σε θεό, το αντίθετο είναι πιο δύσκολο.

 

-Πιστεύεις στο Θεό?

-Ναι

-Γιατί?

-Γιατί κάποιος πριν από 2000 χρόνια ήρθε και είπε πως ήταν θεος και έκανε θαύματα και τον σταυρωσαν και αναστήθηκε.

 

-Πιστεύεις στο Θεό?

-Όχι

-Γιατί?

-Γιατί και πριν 2000 χρόνια υπήρχε όπιο. Γιατί οι παπάδες βγάζουν δίσκους στις εκκλησίες και ζητούν λεφτά. Γιατί ενώ διδάσκουν για ταπεινότητα κάθε άλλο παρά ταπεινοί είναι. Γιατί η επιστήμη απέδειξε ότι τα θαύματα είναι μαλακίες. Γιατί μερικοί από τους μεγαλύτερους πόλεμους έγιναν για θρησκείες.

 

Ποιο απ'τα δύο φαίνεται σήμερα πιο πειστικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
-Πιστεύεις στο Θεό?

-Ναι

-Γιατί?

-Γιατί κάποιος πριν από 2000 χρόνια ήρθε και είπε πως ήταν θεος και έκανε θαύματα και τον σταυρωσαν και αναστήθηκε.

Τα δύο κομμάτια σε bold είναι τα προβληματικά και τα σφοδρώς αμφισβητίσιμα.

Το αντιλαμβάνεσαι αυτό; Αναρωτιέμαι πραγματικά.

 

Όσο για το αν πρέπει να ηρεμήσω ή όχι, συγχώρεσέ με που εκνευρίζομαι όταν ο κάθε τυχάρπαστος με αποκαλεί είτε βλάκα είτε παπαγαλάκι απόψεων άλλων. Αναρωτιέμαι: αν σου απηύθυνα τέτοιους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, εσύ θα χαιρόσουν; Απάντησέ μου ειλικρινά.

 

Ξέρεις, ποτέ δεν προσπάθησα να κάνω έναν πιστό/θεϊστή να μην πιστέψει - δεν δίνω δεκάρα αν πιστεύει ή όχι. Δυστυχώς βλέπω ότι υπάρχουν συνεχείς προσπάθειές σας να με κάνετε να πιστέψω στο θεό σας γιατί, φυσικά, εσείς κατέχετε την μία και μοναδική αλήθεια αλλά εγώ είμαι ζώον.

Sorry, δεν θα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο παλι που το ξερεις; Το διεσθανεσαι με την μη τετραγωνη λογικη σου;

 

 

Οχι δεν ειναι ειρωνια, απορια ειναι.

 

Τη γνώμη μου είπα φίλε μου, χωρίς ειρωνία. Τώρα αν εσύ δε βλέπεις κοινά στοιχεία μεταξύ Βουδα-Χριστού-Αλλάχ...

 

Άλλο λογική και άλλο τετράγωνη λογική (δε ξέρω μπορεί να έχω παρερμηνεύσει και τη λέξη). Τετράγωνη λογική=στενομυαλιά=δεν αποδέχομαι τίποτα παραπάνω από αυτά που βλέπω-ακούω-...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τη γνώμη μου είπα φίλε μου, χωρίς ειρωνία. Τώρα αν εσύ δε βλέπεις κοινά στοιχεία μεταξύ Βουδα-Χριστού-Αλλάχ...[...]

 

Kι επειδή αρχίζω να το διασκεδάζω, ειλικρινά βρες μου κοινά στοιχεία του Ιησού της Ναζαρέθ με τον Βούδα.

Ειλικρινά, θα'θελα να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγω αποριες.

Πως μπορεις να δεχθεις, οτι κατι τελειο και αεναο, "γεννησε" κατι τοσο ατελες και προβληματικο οπως τον ανθρωπο. Γιατι εξαρχης να ειχε την επιθυμια να το δημιουργησει. Και εφοσον απορρεει απο την τελειοτητα, γιατι να μην ειναι κι αυτο τετοιο?

Αν δουμε την ανωτερη και τελεια αυτη υπαρξη που λεγεται Θεος, ως πατερα-νταξ, μπορει να ειναι και μανα, αλλα λεμε τωρα-, αναλογιζομαι το εξης. Ποιος γονιος θελει το παιδι του να ταλαιπωρειται, να βασανιζεται? Ποιος γονιος θελει το παιδι του να τον προσκυναει, να τον "λατρευει" και να "ταπεινωνεται" μπροστα του? Οι ερμηνειες αυτες μου φαινονται σκληρες, και μου ειναι αφορητο να δεχθω πως μια τελεια γεννεσιουργος δυναμη αγαπης απαιτει η θελει τετοιες καταστασεις απο τα δημιουργηματα-παιδια της, οταν εμεις οι ατελεις μικρουληδες, επιθυμουμε το καλυτερο για τους σπορους μας.

Μου ειναι πολυ πιο ευκολο να αποδεχθω πως η ζωη ειναι ενα συντομο αστειο, για αλλους πικρο για αλλους γλυκο, για καποιους ιδιαιτερα συντομο, για καποιους μεγαλυτερης διαρκειας, και να φροντιζω να την κανω οσο πιο καλη γινεται για μενα και για τους γυρω μου, παρα να πιστευω πως καποιος με εφτιαξε γιατι δεν ειχε κατι καλυτερο να κανει, και με εβαλε εδω ωσαν το παιχνιδακι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω ότι ο capitan δεν εννοεί τα "κοινά στοιχεία" ώς ομοιότητες μεταξύ των παραπάνω θρησκειών, αλλά ως "την κοινή ανάγκη των ανθρώπων να πιστεύουν σε κάτι, είτε αυτό ονομάζεται Βούδας, είτε Χριστός, είτε ο,τιδήποτε ανεξάρτητα του ονόματος του".

κάνω λάθος (capitan);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε paredwse,

 

Αν εσύ έχεις ψαχτεί και ξέρεις γιατί δεν πιστεύεις τότε μπράβο σου, γιατί νευριάζεις? Ποτέ δε σε χαρακτήρισα. Πάλι παίζεις με τις λέξεις και βλέπεις πράγματα που ποτέ δεν είπα.

 

Θες μια καλύτερη απάντηση?

 

-Πιστεύεις στο Θεο?

-Ναι

-Γιατί?

-Γιατί βλέπω χιλιάδες ενδείξεις, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν συμπτώσεις, γιατί ο κοσμος είναι πανέμορφος, γιατί πιστεύω ότι είμαι ελεύθερος και όχι ένα σύνολο χημικών αντιδράσεων, γιατί μπορεί ο Θεός να μην είναι τόσο απόκοσμος και υπερφυσικός όσο τον φανταζόμαστε, γιατί μπορεί τα θαύματα να έχουν εξήγηση, γιατί η φύση έχει τόση συμμετρία, γιατί δεν είμαστε σίγουροι για την πραγματικότητα, γιατί έτσι νιώθω.

 

Κοινά στοιχεία όλων των Θεών είναι το καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη γνώμη μου είπα φίλε μου, χωρίς ειρωνία. Τώρα αν εσύ δε βλέπεις κοινά στοιχεία μεταξύ Βουδα-Χριστού-Αλλάχ...

 

Άλλο λογική και άλλο τετράγωνη λογική (δε ξέρω μπορεί να έχω παρερμηνεύσει και τη λέξη). Τετράγωνη λογική=στενομυαλιά=δεν αποδέχομαι τίποτα παραπάνω από αυτά που βλέπω-ακούω-...

 

καλησπέρα capitan. η παρούσα κουβέντα έχει λάβει χώρα παααααρα πολλές φορές στο παρών φόρουμ και επειδή έλαβα μέρος στις περισσότερες θα σου πω πως άκρη δε βγάζεις... κι εγώ μαζί σου είμαι.. αν όχι στο 100%, στο 99%.

προσωπικά μου έσπασαν τα νεύρα κάποιες αντιμετωπίσεις εδώ και δε θα ξανασχοληθώ με το θέμα.

 

μια χαρά την λες την γνώμη σου και με λύπη παρατηρώ τα λόγια σου να διαστρεβλώνονται μια ακόμη φορά...

καλή δύναμη ειλικρινά και αν πιστεύεις κάνε το με χαρά. είμαστε λίγοι και σε λίγο θα γίνουμε και προβληματικοί.. χειρότερα από ζώα που είπες πως ΜΑΣ (και όχι ΤΟΥΣ) λένε. προσωπικά πιστεύω πως τα βάζουμε με την μόδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...