Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
Ουτε θα κατσω να εξηγησω τι εγινε πραγματικα πριν 2 αιωνες με την ανασταση που μαρτυρησε τοσος κοσμος για χαρη του.

 

πριν πόσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων όσον αφορά την θρησκεία.

 

*Οι περισσότεροι που νομίζουν οτι γνωρίζουν (oι θρήσκοι + αθεοι)

*Oι λιγότεροι που γνωρίζουν ότι δεν γνωρίζουν.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατι οι ανθρωποι στην εποχή του Internet που τιποτα δεν σερβιρεται πλέον με το ζόρι και εχουμε την δυνατότητα να φιλτράρουμε το καθε τι που μαθαίνουμε νομίζουν οτι γνωρίζουν κατι αναπόδεικτο. Θελω να πιστευω ότι οι περισσότεροι αθεοι είναι μαλλον αθρησκοι παρά αθεοι. Το οτι υπάρχει η οτι δεν υπάρχει καποιος θεος στερείται απόδειξης με τα σημερινά μεσα. Αποψη μου είναι οτι ενας αθεος και ενας θρησκος πιστευουν οτι πιστευουν για τους ίδιους λόγους (εφοσον ο αθεος πιστεύει κατηγορηματικά οτι δεν υπάρχει θεος και ο θρήσκος οτι υπάρχει θεος)

 

Το αρχικό Post το καταλαβαίνω διαφορετικά απο όλους τους αθεους που το καραθάψανε (μπορει να κανω και λαθος). Νομίζω οτι το νόημα του είναι οτι δεν χρειαζεται να είσαι θρήσκος για να έχεις ηθικές αρχες.

 

Η καλοσύνη και ο διαχωρίσμός καλου - κακου είναι κατι που πρεπει να βγενει απο μέσα μας γιατι είμαστε νοήμονα όντα όχι γιατι υπακουμε σε υποβληθέντες κανόνες φοβόμαστε καποια τιμωρια η πιστεύουμε καποια θρησκεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μπαρδόν αδερφέ, αλλά μπαίνεις σε ένα thread με τίτλο "ο δεκάλογος του καλού άθεου" και υπαγορεύεις πως οφείλει να εκφράζει ο καθένας την αθεΐα του ή την αντίθεσή του σε ένα θρήσκευμα; Να σοβαρευόμαστε λίγο ε, στο τέλος θα μπαίνουμε και σε σπίτια άλλων και θα τους λέμε πως να πηδάνε τη γυναίκα τους.

 

Και εγω αυτο λεω..να σοβαρευτουμε λιγο..δλδ εγω που μπηκα σε ξενο thread δεν θα μπορουσα να σχολιασω για τραγικους αθειστες που κρινουν θρησκειες? Δλδ ειναι τροπος συζητησης αυτος? Εκτος και αν θελετε να ξεχαρμανιασετε και να βγαλετε τα απωθημενα σας οποτε παω πασο. Δεν μπηκα με σκοπο να πεισω καποιον ουτε να πειστω απο εσας. Απλα να ζητησω να μην προσβαλετε αλλες θρησκειες. Αν δεν καταλαβαινεις παλι αυτο, δεν μπορω να κανω κατι.

 

 

Κατά τα άλλα, αυτό που είπε ο De@th Lord, αν πιστεύεις "με τον τρόπο σου" μπορεί να είσαι ένθεος, αλλά είσαι άθρησκος και σίγουρα όχι χριστιανός. Ο χριστιανισμός είναι θρησκεία και η θρησκεία έχει επίσημους φορείς, επίσημα συγγράμματα, επίσημους κανόνες και επίσημους εκφραστές. Αν διαφωνείς με την εκκλησία, δεν είσαι χριστιανός, αν ερμηνεύεις τις γραφές με τον τρόπο σου, δεν είσαι χριστιανός, αν εξαιρείς πράγματα από τα επίσημα φιρμάνια της εκκλησίας, δεν είσαι χριστιανός. Και μάντεψε, οι επίσημοι χριστιανοί, κάποτε θα σε καίγανε γι' αυτά.

 

1ον δεν κρινω απο τις πραξεις αλλων μια θρησκεια που αλλωστε η ορθοδοξη εκκλησια ουτως η αλλως κατακρινει.Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του. Οχι και αναληψη ευθυνων στην ολη θρησκεια. Οταν η θρησκεια δεν πρεσβευει φονους και στο παρελθον γινανε δεν σημαινει οτι ειμαι και εναντια στην θρησκεια μου. Αυτοι θα κριθουν, οχι η θρησκεια.

2ον Ολη η εκκλησια ακολουθα (ο καθενας με τον δικο του τροπο) με γνωνομα τον λογο του χριστου. Δεν κανει ο καθενας ο,τι του βαρεσει. Η σημερινη καταντια καποιων παπαδων ειναι αποτελεσμα αυτου.

3ον Ο χριστιανισμος δεν ειναι ομαδα φιλαλθων ουτε συλλογος ουτε κανενα σωματειο οπως το εκλαμβανετε. Googlare τι εστι εκκλησια και μετα πειτε μου ποια η διαφορα με το σημερα. Ετσι θα καταλαβετε πολλα. Δεν θα μπω στον κοπο καν να σχολιασω αλλους που κανουν αναφορα σε ΑΕ ή αλλους χαρακτηρισμους.

 

φιλικα παντα και δεν το κανω για να εκνευρισω σκοπιμα

 

---------- Προσθήκη στις 19:03 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:03 ----------

 

πριν πόσο?

 

καλα ντε...γραψε λαθος. 2 χιλιετιες:-)

 

---------- Προσθήκη στις 19:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:03 ----------

 

Υπαρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων όσον αφορά την θρησκεία.

 

*Οι περισσότεροι που νομίζουν οτι γνωρίζουν (oι θρήσκοι + αθεοι)

*Oι λιγότεροι που γνωρίζουν ότι δεν γνωρίζουν.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατι οι ανθρωποι στην εποχή του Internet που τιποτα δεν σερβιρεται πλέον με το ζόρι και εχουμε την δυνατότητα να φιλτράρουμε το καθε τι που μαθαίνουμε νομίζουν οτι γνωρίζουν κατι αναπόδεικτο. Θελω να πιστευω ότι οι περισσότεροι αθεοι είναι μαλλον αθρησκοι παρά αθεοι. Το οτι υπάρχει η οτι δεν υπάρχει καποιος θεος στερείται απόδειξης με τα σημερινά μεσα. Αποψη μου είναι οτι ενας αθεος και ενας θρησκος πιστευουν οτι πιστευουν για τους ίδιους λόγους (εφοσον ο αθεος πιστεύει κατηγορηματικά οτι δεν υπάρχει θεος και ο θρήσκος οτι υπάρχει θεος)

 

Το αρχικό Post το καταλαβαίνω διαφορετικά απο όλους τους αθεους που το καραθάψανε (μπορει να κανω και λαθος). Νομίζω οτι το νόημα του είναι οτι δεν χρειαζεται να είσαι θρήσκος για να έχεις ηθικές αρχες.

 

Η καλοσύνη και ο διαχωρίσμός καλου - κακου είναι κατι που πρεπει να βγενει απο μέσα μας γιατι είμαστε νοήμονα όντα όχι γιατι υπακουμε σε υποβληθέντες κανόνες φοβόμαστε καποια τιμωρια η πιστεύουμε καποια θρησκεία.

 

νομιζω οτι αυτο το μονο σοβαρο ποστ εκτος καποιων λιγων εξαιρεσεων που φαινονται στο thread που εχουν πιο σοβαρη και διαφορετικη αντιληψη σχετικα με την αθεων και θρησκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αυτο λεω..να σοβαρευτουμε λιγο..δλδ εγω που μπηκα σε ξενο thread δεν θα μπορουσα να σχολιασω για τραγικους αθειστες που κρινουν θρησκειες? Δλδ ειναι τροπος συζητησης αυτος? Εκτος και αν θελετε να ξεχαρμανιασετε και να βγαλετε τα απωθημενα σας οποτε παω πασο. Δεν μπηκα με σκοπο να πεισω καποιον ουτε να πειστω απο εσας. Απλα να ζητησω να μην προσβαλετε αλλες θρησκειες. Αν δεν καταλαβαινεις παλι αυτο, δεν μπορω να κανω κατι.

 

Ποιος τρόπος συζήτησης σε χάλασε; Το σατιρικό βιντεάκι του Family Guy; Τα αστειάκια περί καγκουρώ και στρουθοκάμηλων στην Κιβωτό; Τις αναφορές στον ηθικό Λωτ που έβαλε τους ταξιδιώτες να μπήξουν τις κόρες του πριν τις γκαστρώσει ο ίδιος;

 

Και στην τελική δεν υφίσταται "προσβολή θρησκείας". Όπως εσύ μπορεί να λες πως ο υπαρξισμός είναι μια μαλακία και μισή, έτσι και η θεϊστική θεωρία μπορεί να δέχεται όποια κριτική γουστάρει ο κριτής της. Επειδή ΕΣΥ τη θεωρείς κάτι ιερό και όσιο, δε σημαίνει τίποτα για κανέναν, όπως και εγώ δε μπορώ να σου πω "μίλα κόσμια για τις τηγανιτές πατάτες γιατί εγώ τις θεωρώ ιερό πράμα".

 

1ον δεν κρινω απο τις πραξεις αλλων μια θρησκεια που αλλωστε η ορθοδοξη εκκλησια ουτως η αλλως κατακρινει.Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του. Οχι και αναληψη ευθυνων στην ολη θρησκεια. Οταν η θρησκεια δεν πρεσβευει φονους και στο παρελθον γινανε δεν σημαινει οτι ειμαι και εναντια στην θρησκεια μου. Αυτοι θα κριθουν, οχι η θρησκεια.

Τι δεν πρεσβεύει φόνους μωρέ, τι λέμε εδώ; Έχεις διαβάσει την Παλαιά Διαθήκη ή λέμε τι μας είπε ο κύριος Γιώργος στα θρησκευτικά την 3η ώρα πριν το μεγάλο διάλειμμα;

2ον Ολη η εκκλησια ακολουθα (ο καθενας με τον δικο του τροπο) με γνωνομα τον λογο του χριστου. Δεν κανει ο καθενας ο,τι του βαρεσει. Η σημερινη καταντια καποιων παπαδων ειναι αποτελεσμα αυτου.

 

Εμ βέβαια το "λόγο του Χριστού" διατείνονται πως ακολουθούν.

Αλλιώς θα πηγαίναμε τα παιδιά μας στο βουνό να τα σφάξουμε όποτε ο θεός της Βίβλου είχε ανάγκη αυτεπιβεβαίωσης.

 

Κατά τα άλλα, πόσους χιτώνες έχει η εκκλησία;

Φορούσε χρυσά στέμματα και κρατούσε σκήπτρα ο χριστός;

Οδηγούσε μερσεντές ή μουλάρι;

Όρκιζε τυράννους και δικτάτορες;

Όταν έβλεπε έμπορες στις εκκλησίες τους έλεγε μπράβο ή τους έδιωχνε κλωτσηδόν;

Ποιος πήγε τελικά το ντιβιντί στο Θέμο;

 

3ον Ο χριστιανισμος δεν ειναι ομαδα φιλαλθων ουτε συλλογος ουτε κανενα σωματειο οπως το εκλαμβανετε. Googlare τι εστι εκκλησια και μετα πειτε μου ποια η διαφορα με το σημερα. Ετσι θα καταλαβετε πολλα. Δεν θα μπω στον κοπο καν να σχολιασω αλλους που κανουν αναφορα σε ΑΕ ή αλλους χαρακτηρισμους.

Η Εκκλησία ΕΙΝΑΙ ΑΕ και έχει μετοχές στο χρηματιστήριο. ΌΛΗ η Εκκλησία, όχι "κάποιοι παπάδες που έχασαν το δρόμο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα, πόσους χιτώνες έχει η εκκλησία;

Φορούσε χρυσά στέμματα και κρατούσε σκήπτρα ο χριστός;

Οδηγούσε μερσεντές ή μουλάρι;

Όρκιζε τυράννους και δικτάτορες;

Όταν έβλεπε έμπορες στις εκκλησίες τους έλεγε μπράβο ή τους έδιωχνε κλωτσηδόν;

Ποιος πήγε τελικά το ντιβιντί στο Θέμο;

 

+1, εδω ειναι το ζουμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμ βέβαια το "λόγο του Χριστού" διατείνονται πως ακολουθούν.

Αλλιώς θα πηγαίναμε τα παιδιά μας στο βουνό να τα σφάξουμε όποτε ο θεός της Βίβλου είχε ανάγκη αυτεπιβεβαίωσης.

 

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=TuYjczbfbsc&feature=related[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και στην τελική δεν υφίσταται "προσβολή θρησκείας". Όπως εσύ μπορεί να λες πως ο υπαρξισμός είναι μια μαλακία και μισή, έτσι και η θεϊστική θεωρία μπορεί να δέχεται όποια κριτική γουστάρει ο κριτής της. Επειδή ΕΣΥ τη θεωρείς κάτι ιερό και όσιο, δε σημαίνει τίποτα για κανέναν, όπως και εγώ δε μπορώ να σου πω "μίλα κόσμια για τις τηγανιτές πατάτες γιατί εγώ τις θεωρώ ιερό πράμα".

 

δηλαδη μου συγκρινεις μια θρησκεια με τις τηγανιτες πατατες? Να μου συγκρινεις πχ με τους συγγενεις σου που αν καποιος σου ελεγε κατι, εσυ θα τσατιζοσουν και δεν θα σηκωνες κουβεντα. Μην συγκρινουμε υλικα με αυλα πραγματα. Μη λεμε ο,τι θελουμε.

 

 

Τι δεν πρεσβεύει φόνους μωρέ, τι λέμε εδώ; Έχεις διαβάσει την Παλαιά Διαθήκη ή λέμε τι μας είπε ο κύριος Γιώργος στα θρησκευτικά την 3η ώρα πριν το μεγάλο διάλειμμα;

 

Οχι...εχω διαβασει περισσοτερα κειμενα και την καινη διαθηκη.

Εχεις αναρωτηθει γιατι αυτα τα 2 διαφερουν τοοσο πολυ και τι ηθελε να δειξει ο χριστος ή απλα ο κυριος Γιωργος δεν μας ειπε τιποτα στο διαλλειμα?

 

 

Εμ βέβαια το "λόγο του Χριστού" διατείνονται πως ακολουθούν.

Αλλιώς θα πηγαίναμε τα παιδιά μας στο βουνό να τα σφάξουμε όποτε ο θεός της Βίβλου είχε ανάγκη αυτεπιβεβαίωσης.

 

Κατά τα άλλα, πόσους χιτώνες έχει η εκκλησία;

Φορούσε χρυσά στέμματα και κρατούσε σκήπτρα ο χριστός;

Οδηγούσε μερσεντές ή μουλάρι;

Όρκιζε τυράννους και δικτάτορες;

Όταν έβλεπε έμπορες στις εκκλησίες τους έλεγε μπράβο ή τους έδιωχνε κλωτσηδόν;

Ποιος πήγε τελικά το ντιβιντί στο Θέμο;

Η Εκκλησία ΕΙΝΑΙ ΑΕ και έχει μετοχές στο χρηματιστήριο. ΌΛΗ η Εκκλησία, όχι "κάποιοι παπάδες που έχασαν το δρόμο".

 

Σορρυ αλλα για αυτα ειπα πιο πριν... goοglare τι σημαινει Εκκλησια και υστερα πες μου. Σε γενικες γραμμες αποτελει την κοινωνια πιστων με σκοπο την ψυχικη σωτηρια. Αυτο ειναι που δεν καταλαβαινεις. Μην μου λες την σημερινη καταντια αλλα το νοημα. Σαν να σου λεω οτι η δημοκρατια ειναι καλο και μου λες οτι, επειδη η σημερινη κατασταση στην χωρα εχει δειξει το αντιθετο, αρα η δημοκρατια δεν πρεπει να υπαρχει.

οποτε με ποιον τελικα εισαι εναντιον? με αυτους τους παπαδες που υποκρινονται ή με τον χριστο που εκανε ολα οσα αναρωτιεσαι?Ή και με τους 2?

 

Αυτα εν ολιγοις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μου συγκρινεις μια θρησκεια με τις τηγανιτες πατατες? Να μου συγκρινεις πχ με τους συγγενεις σου που αν καποιος σου ελεγε κατι, εσυ θα τσατιζοσουν και δεν θα σηκωνες κουβεντα. Μην συγκρινουμε υλικα με αυλα πραγματα. Μη λεμε ο,τι θελουμε.

 

Κατά τη δική μου άποψη η πατάτα που αντιλαμβάνεσαι ως πατάτα είναι μόνο η μια πλευρά της, η θνητή. Έχει και την θεϊκή της υπόσταση που πρέπει να αντιληφθείς μέσω της πίστης.

Περιττό να προσθέσω πως θυσιάζεται μαρτυρικά στο τηγάνι για τη δική μου ευδαιμονία ε.

 

Οχι...εχω διαβασει περισσοτερα κειμενα και την καινη διαθηκη.

Εχεις αναρωτηθει γιατι αυτα τα 2 διαφερουν τοοσο πολυ και τι ηθελε να δειξει ο χριστος ή απλα ο κυριος Γιωργος δεν μας ειπε τιποτα στο διαλλειμα?

 

Τι ήθελε να δείξει ο Χριστός; Ότι το είχαν πάρει στραβά το πράγμα και ήρθε να διδάξει την αγάπη; Στον κόσμο που ο θεός πλημμύριζε και έκαιγε πόλεις κρατώντας μόνο τον ενάρετο προαγωγό και αιμομίκτη λωτ; Αυτόν που έλεγε ότι όποιος δε λατρεύει εμένα θα τον κάνω γιαχνί; Αυτόν που έλεγε στην τάδε φυλή να πνίξει στο αίμα την άλλη;

 

Θα μου πεις εντάξει, ο θεός ήταν λίγο παπάρας, ο γιος όμως ήταν καλό παιδ...

Ώπα, για κάτσε, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΟΜΟΟΥΣΙΟ ΤΩ ΠΑΤΡΙ!!!

 

Αλλά άσε με να μαντέψω, αυτά είναι συμβολικά ε;

 

Σορρυ αλλα για αυτα ειπα πιο πριν... goοglare τι σημαινει Εκκλησια και υστερα πες μου. Σε γενικες γραμμες αποτελει την κοινωνια πιστων με σκοπο την ψυχικη σωτηρια. Αυτο ειναι που δεν καταλαβαινεις. Μην μου λες την σημερινη καταντια αλλα το νοημα. Σαν να σου λεω οτι η δημοκρατια ειναι καλο και μου λες οτι, επειδη η σημερινη κατασταση στην χωρα εχει δειξει το αντιθετο, αρα η δημοκρατια δεν πρεπει να υπαρχει.

οποτε με ποιον τελικα εισαι εναντιον? με αυτους τους παπαδες που υποκρινονται ή με τον χριστο που εκανε ολα οσα αναρωτιεσαι?Ή και μετα τους 2?

 

Δε με ΝΟΙΑΖΕΙ με ποιο σκοπό ιδρύθηκε ρε αγόρι μου οποιαδήποτε εταιρεία. Και εγώ μπορώ να φτιάξω μια οργάνωση που θα σφάζει αλλοδαπούς και να την πω "Ομάδα Εθνικής Ενότητας". Ή μπορώ να πηγαίνω με τα στρατά στην Ιερουσαλήμ και να το λέω "Απελευθέρωση Αγίων Τόπων". Ή να εισβάλλω στο Ιράκ και να το λέω "Φέρνω Ελευθερία και ΜακΝτόναλντζ". ΧΕΣΤΗΚΑ πως ονομάζουν οι ρασοφόροι την εταιρεία τους και σίγουρα δεν πρόκειται να αποδώσω σε αυτούς την τιμή της επινόησης ενός κόσμου όπου όλοι αγαπάνε τον διπλανό τους και ζούνε ευτυχισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων όσον αφορά την θρησκεία.

 

*Οι περισσότεροι που νομίζουν οτι γνωρίζουν (oι θρήσκοι + αθεοι)

*Oι λιγότεροι που γνωρίζουν ότι δεν γνωρίζουν.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατι οι ανθρωποι στην εποχή του Internet που τιποτα δεν σερβιρεται πλέον με το ζόρι και εχουμε την δυνατότητα να φιλτράρουμε το καθε τι που μαθαίνουμε νομίζουν οτι γνωρίζουν κατι αναπόδεικτο. Θελω να πιστευω ότι οι περισσότεροι αθεοι είναι μαλλον αθρησκοι παρά αθεοι. Το οτι υπάρχει η οτι δεν υπάρχει καποιος θεος στερείται απόδειξης με τα σημερινά μεσα. Αποψη μου είναι οτι ενας αθεος και ενας θρησκος πιστευουν οτι πιστευουν για τους ίδιους λόγους (εφοσον ο αθεος πιστεύει κατηγορηματικά οτι δεν υπάρχει θεος και ο θρήσκος οτι υπάρχει θεος)

 

Το αρχικό Post το καταλαβαίνω διαφορετικά απο όλους τους αθεους που το καραθάψανε (μπορει να κανω και λαθος). Νομίζω οτι το νόημα του είναι οτι δεν χρειαζεται να είσαι θρήσκος για να έχεις ηθικές αρχες.

 

Η καλοσύνη και ο διαχωρίσμός καλου - κακου είναι κατι που πρεπει να βγενει απο μέσα μας γιατι είμαστε νοήμονα όντα όχι γιατι υπακουμε σε υποβληθέντες κανόνες φοβόμαστε καποια τιμωρια η πιστεύουμε καποια θρησκεία.

 

Έχεις καλές προθέσεις, αλλά είσαι λάθος φίλε μου και θα σου πω το γιατί.

Δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο καζάνι τους άθεους με τους ένθεους, λέγοντας δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει θεός οπότε και οι δύο ομάδες ουσιαστικά ότι νά 'ναι λένε και είναι πάνω κάτω το ίδιο. Το θέμα είναι πόσο πιθανό είναι να έχει δίκιο η κάθε ομάδα. Μπορεί να υπάρχουν και αόρατες νεράιδες γύρω μας που μας προστατεύουν όταν πάει να γίνει κάτι κακό ή μας τιμωρούν όταν δουν ότι κάναμε κάτι λάθος, ούτε αυτό μπορούμε να το αποδείξουμε ή να το απορρίψουμε με 100% βεβαιότητα. Αν όμως ένας πει "αυτά είναι βλακείες, δεν υπάρχουν" και ένας άλλος πει "δεν ξέρεις, ίσως υπάρχουν, εγώ το πιστεύω", έχουμε να κάνουμε με έναν τρελό και έναν λογικό. Αν επίσης αυτοί οι τρελοί γινόντουσαν 1000 ή 10 εκατομμύρια, πάλι δεν θα άλλαζε κάτι. Μετά τίθεται το θέμα "ας πιστεύει ο καθένας ό,τι θέλει, έχει δικαίωμα".

Το δικαίωμα του αυτό όμως, του τρελού ή των τρελών, επηρεάζει τη ζωή όλων.

Αν αρχίζουν και ζουν όλοι σύμφωνα με την πεποίθηση ότι υπάρχουν οι νεράιδες, αυτομάτως πολλά πράγματα θα αλλάξουν και κατά κανόνα, θα πάνε προς τα πίσω.

Όταν π.χ. ο χριστιανός γνωρίζει πως φτιάχτηκε ο κόσμος, δεν έχει ανάγκη να ψάξει παραπάνω μέσω της επιστήμης να δει πως πραγματικά φτιάχτηκε. Το ότι εγώ πληρώνω π.χ. τους παπάδες από την τσέπη μου, το ότι βλέπω να έρχεται η ιερή φλόγα από τα Ιεροσόλυμα με τιμές "αρχηγού κράτους" και άτομα να κλαίνε και να προσκυνάνε, είναι το λιγότερο. Αλλά δε γίνεται να μη μιλήσεις. Δεν είναι μια κλειστή ομάδα που έχει κάποια περίεργα πιστεύω, είναι πολλοί και ζουν μαζί σου και σε αναγκάζουν να ζεις μια παράνοια.

Ό,τι πρόοδο κάναμε σαν ανθρώπινο γένος, βρήκε αντίθετη της αρχικά την Εκκλησία.

Ό,τι κερδίσαμε σε ανθρώπινα δικαιώματα, βρήκε απέναντι του αρχικά την Εκκλησία.

Σήμερα κλέβει λεφτά από τον κοσμάκη και είναι ενάντια στην επιστήμη ή στα δικαιώματα του ανθρώπου (δικαίωμα για έκτρωση, προφυλακτικά=αμαρτία, έρευνα για βλαστοκύτταρα κτλ.), κάποτε σκότωνε κυριολεκτικά όποιον δεν συμφωνούσε μαζί της. Είναι ΕΧΘΡΟΣ, η λογική του "ο καθένας πιστεύει ό,τι γουστάρει" δεν ισχύει και δεν είναι δικαιολογία. Δεν μπορώ εγώ π.χ. να πιστεύω ότι όποιος μου την δώσει παίρνω ένα μαχαίρι και τον σφάζω.

Όταν ειδικά βλέπεις άτομα που καλά καλά δεν ξέρουν και οι ίδιοι τι πιστέυουν ή τι λέει η θρησκεία τους, αλλά μπορούν να σε σταυρώσουν αν πεις κάτι για τον Χριστούλη τους, τότε ειδικά δεν μπορείς να κρατηθείς, πρέπει να μιλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βασικα εχω βαπτιστει χριστιανος ορθοδοξος οταν ειμουνα μικρος, και υποθετω οτι αυτο με κανει χριστιανο.

 

Δε ξερω ομως ακριβως σε ποιο Θεο πιστευω, μερικες φορες πιανω τον εαυτο μου να λεει, γαμω την Αφροδιτη και ολο τον ολυμπο, αλλες φορες βριζω τον Αλλαχ.

Νταξει για να λεμε ολη την αληθεια τις περισσοτερες φορες θα μου ερθουν στο στομα ο Χριστος και η Παναγια , τι μου φταινε τωρα κιαυτοι.

 

Το σιγουρο παντως ειναι οτι στα δυσκολα προσευχομαι στο Θεο. Εχω τρακαρει δυο φορες σοβαρα με το αμαξι και σωθηκα με γρατσουνιες, οταν με βγαλανε απο το αμαξι ευχαριστουσα το Θεο.

Το προβλημα μου ομως ειναι οτι δε ξερω ποιον Θεο απο ολους.

 

Εχω και κατι φιλους που δηλωνουν αθεοι και ολη μερα ειναι μεσα στο facebook και προσπαθουν sony και καλα να μας αποδειξουν οτι δεν υπαρχει Θεος.

Εδω καλα καλα δε ξερω σε ποιον Θεο πιστευω και αυτος παει να με μπερδεψει ακομα περισοτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω να ευχαριστουμε τον θεο που το σπερματοζωάριο που γονιμοποίησε το ωαριο, ηταν αυτο που ηταν και ειμαστε αυτοι που ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...