Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/3/2019 στις 4:18 ΜΜ, Nikosmile είπε

Θεσσαλονίκη είσαι φίλε, έχουμε το καλύτερο νερό. Τα δύο φίλτρα είναι υπέρ αρκετά, τα υπόλοιπα υπερβολή. Στο πρώτο στάδιο βάζεις ένα προφίλτρο, σχετικά πιο φθηνό (προπυλενίου ή κεραμικό) για τα χοντρά, και στο δεύτερο στάδιο ένα καλό ενεργού άνθρακα. Θα πάρεις κάτι σαν αυτά 1 , 2. Δες και αυτά.

Καλησπέρα αν πάρω κάτι τέτοιο https://eshop.enbio.gr/product/108/m1-filtro-energoy-anthraka-tis-aquafilter- δεν θα κάνει την ίδια δουλειά που κάνει το διπλό; Και εγώ Θεσ/νίκη είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά θα κρατήσει το μισό διάστημα.

Edit: τώρα είδα ότι ο άνθρακας είναι σε κοκκοειδή μορφή. Αυτό είναι κακό γιατί δημιουργεί channeling.

Να προτιμάτε τον συμπαγή, ειδικά στις περιπτώσεις που έχουμε έναν μόνο άνθρακα!

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας είμαι σε αναζήτησή αγοράς φίλτρο νερού .Ψαχνω μόνο για άνω πάγκου .Κοιταζω για Camelot και Olympus plus .Tη Camelot την βλέπω ακριβή για αντικατάσταση φίλτρου για αγορά της συσκευης ουτε για πλάκα σε αυτά τα χρήματα Το  Olympus το βλέπω σε λογική τιμή .Τωρα για πιστοποιητικά που διαβάζω εγώ νομίζω ότι κυκλοφορεί στην αγορά ελέγχεται και το Olympus  έχει ελεγχθεί από ελληνικα πανεπιστήμια αλλά και το Camelot παραπάνω .Εσεις τι προτείνεται για φίλτρο σε λογική τιμή .Αυρο που με απασχολεί είναι να μην αλλάξει η γεύση του νερού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σας έχουν τρελάνει οι διαφημιστές των Camelot & Olympus. Η Camelot το φυσάει και δεν κρυώνει το πρόστιμο των 80.000€. Όχι πως τα φίλτρα τους δεν είναι καλά, μπορεί να είναι και τα καλύτερα... απλά το νερό που έρχεται στις βρύσες μας δεν χρειάζεται τόσο ακριβά φίλτρα (για να μη πω και καθόλου), γιατί ούτε τόσα πολλά δηλητήρια περιέχει ούτε τόσους πολλούς παθογόνους μικροοργανισμούς. Θα έλεγα μέχρι 150€ για μια πολυμελή (6+) οικογένεια είναι υπέρ υπέρ αρκετό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Σας έχουν τρελάνει οι διαφημιστές των Camelot & Olympus. Η Camelot το φυσάει και δεν κρυώνει το πρόστιμο των 80.000€. Όχι πως τα φίλτρα τους δεν είναι καλά, μπορεί να είναι και τα καλύτερα... απλά το νερό που έρχεται στις βρύσες μας δεν χρειάζεται τόσο ακριβά φίλτρα (για να μη πω και καθόλου), γιατί ούτε τόσα πολλά δηλητήρια περιέχει ούτε τόσους πολλούς παθογόνους μικροοργανισμούς. Θα έλεγα μέχρι 150€ για μια πολυμελή (6+) οικογένεια είναι υπέρ υπέρ αρκετό ποσό.

Η Camelot είναι πανάκριβη και στην Αθήνα δεν χρειάζεται τόσο ακριβό φίλτρο .Το Olympus plus το προτείνεις ;77e αγορά συσκευής με φίλτρο και κάθε χρόνο 45e η αλλαγή του.Εχει πάρει 2 πιστοποιητικά από ελληνικα πανεπιστήμια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αγχώνεστε για το τίποτα, ψυχολογικό είναι όλο το θέμα. Άλλο να βάλω ένα φίλτρο γιατί θέλω μια extra ασφάλεια λόγω ιζημάτων ή καλύτερη γεύση (λόγω υπολειµµατικoύ χλωρίου) στο νερό που πίνω και άλλο να ψάχνω να βάλω φίλτρο γιατί "έχω ακούσει", ότι το νερό της ύδρευσης είναι γεμάτο δηλητήρια. Τα φίλτρα είναι καλά και τα πιστοποιητικά είναι πολύ καλά, αλλά δεν μου λένε και τίποτα. Το νερό της ύδρευσης και μελετάται και ελέγχεται και πιστοποιείται ΣΥΝΕΧΩΣ και καθημερινά από τις ΔΕΚΟ, το γενικό χημείο του κράτους, τα ΑΕΙ/ΑΤΕΙ της χώρας, και από άλλους ανεξάρτητους φορείς εσωτερικού και εξωτερικού, και αυτό έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία. Δεν αποθαρρύνω την αγορά φίλτρων (και εγώ έχω), απλά καλό είναι να μην έχουμε άγνοια και ότι πληρώνουμε και αγοράζουμε να γνωρίζουμε τον πραγματικό σκοπό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Αγχώνεστε για το τίποτα, ψυχολογικό είναι όλο το θέμα. Άλλο να βάλω ένα φίλτρο γιατί θέλω μια extra ασφάλεια λόγω ιζημάτων ή καλύτερη γεύση (λόγω υπολειµµατικoύ χλωρίου) στο νερό που πίνω και άλλο να ψάχνω να βάλω φίλτρο γιατί "έχω ακούσει", ότι το νερό της ύδρευσης είναι γεμάτο δηλητήρια. Τα φίλτρα είναι καλά και τα πιστοποιητικά είναι πολύ καλά, αλλά δεν μου λένε και τίποτα. Το νερό της ύδρευσης και μελετάται και ελέγχεται και πιστοποιείται ΣΥΝΕΧΩΣ και καθημερινά από τις ΔΕΚΟ, το γενικό χημείο του κράτους, τα ΑΕΙ/ΑΤΕΙ της χώρας, και από άλλους ανεξάρτητους φορείς εσωτερικού και εξωτερικού, και αυτό έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία. Δεν αποθαρρύνω την αγορά φίλτρων (και εγώ έχω), απλά καλό είναι να μην έχουμε άγνοια και ότι πληρώνουμε και αγοράζουμε να γνωρίζουμε τον πραγματικό σκοπό. 

Αυτά που κες τα ξέρω .Εγω ψαχνω μια extra ασφάλεια αλλά να μη δινωω120e για φίλτρο το χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, Ilzals είπε

Αυτά που κες τα ξέρω .Εγω ψαχνω μια extra ασφάλεια αλλά να μη δινωω120e για φίλτρο το χρονο

https://shop.waterfresh.gr/product/φιλτροθήκη-διπλή-άνω-πάγκου/

Προφίλτρο  +   Φίλτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, kostakiss είπε

να κανω μια ερωτηση,γιατι τα ανοξειδωτα ανω παγκου εχουν διπλασια τιμη???

Γιατί ο ανοξείδωτος χάλυβας που είναι κράμα κυρίως σιδήρου, άνθρακα, χρωμίου και νικελίου είναι πολύ πιο ακριβός!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Nikosmile said:

Γιατί ο ανοξείδωτος χάλυβας που είναι κράμα κυρίως σιδήρου, άνθρακα, χρωμίου και νικελίου είναι πολύ πιο ακριβός!

εχει καποια διαφορα στη ποιοτητα του νερου η ειναι μονο αισθητικο το κομματι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, kostakiss είπε

εχει καποια διαφορα στη ποιοτητα του νερου η ειναι μονο αισθητικο το κομματι?

Στην ποιότητα νερού δε θα το έλεγα, στο κάτω κάτω το νερό στα σπίτια μας έρχεται μέσω PVC (πλαστικών σωλήνων) επίσης τα φίλτρα ενεργού άνθρακα έχουν πλαστικά μέρη... Σαν συσκευή όμως είναι πιο ποιοτική και καθαρίζεται ευκολότερα. Εάν έχεις την οικονομική άνεση και σ' αρέσει το INOX  είναι μια καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Στην ποιότητα νερού δε θα το έλεγα, στο κάτω κάτω το νερό στα σπίτια μας έρχεται μέσω PVC (πλαστικών σωλήνων) επίσης τα φίλτρα ενεργού άνθρακα έχουν πλαστικά μέρη... Σαν συσκευή όμως είναι πιο ποιοτική και καθαρίζεται ευκολότερα. Εάν έχεις την οικονομική άνεση και σ' αρέσει το INOX  είναι μια καλή επιλογή.

Αυτά τα έσω δει ψαχνω μόνο σε inox .Μαλλον θα πάρω Olympus plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση προς τους γνώστες... έβαλα ένα φίλτρο νερού αλλά όταν κλείνω τη βρύση αυτό συνεχίζει να τρέχει νερό για αρκετή ώρα σαν να αδειάζει από μέσα. Γιαυτό και αργότερα αν ξανανοίξω τη βρύση, αυτό πρώτα γεμίζει και μετά αρχίζει να τρέχει. Γνωρίζετε γιατί συμβαίνει αυτό;

Σε φιλικό σπίτι που είδα κάτι αντίστοιχο (διαφορετικής μάρκας), το νερό σταματούσε όταν έκλεινες τη βρύση κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...