Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, darksoldier είπε

Προέκυψε σοβαρό προβλημα με το δικτυο υδρευσης στην Καστοριά.Εκει το προβλημα ειναι οτι μεταφεθηκε ιογενης ιος ή βακτηριο στο συστημα υδρευσης με αποτελεσμα τα πολλα περιστατικα γαστρεντεριτιδας.Σε τετοιες περιπτωσεις τι φιλτρο ΑΝΩ ΠΑΓΚΟΥ ειναι καλό να κανει χρήση καποιος?Ευχαριστω

Θα πρέπει να ενημερωθείτε από τις αρμόδιες αρχές τι πρέπει να κάνετε.  Ακατάλληλο νερό, μολυσμένο με παθογόνα δεν πίνεται όσο και να το φιλτράρεις με τα "φίλτρα της γειτονιάς". Στην ανάγκη βάλτο σε βραστήρα ή κατσαρόλα και δώσε θέρμανση μέχρι τους 80°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, john_shadow είπε

Για δυτική Αττική υπάρχει κάποια καλή πρόταση η να πάρω το Olympus;

Με λιγότερα χρήματα κάνεις την ίδια δουλειά.

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί διαβάζοντας όλα αυτά. Εμείς έχουμε εδώ και 3 χρόναι το instapure βρύσης το απλό με R2 φίλτρο. ΟΚ η INSTAPURE δεν φαίνεται στις πιστοποιημένες, αλλά ένα φίλτρο βρύσης της Instapure το R2 είναι 5μm και το R5 είναι 0.5μm ενώ το αντίστοιχο της πιστοποιημένης Aquafilter είναι 20μm.

Επίσης στο site αναφέρουν για το R2 λόγου χάρη ότι είναι: "WQA Gold Seal Certified & Tested to NSF/ANSI Standard 42 & 372".

Μούφα είναι όλα αυτά;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν βαλεις οποιοδηποτε φιλτρο πρεπει να κανεις (με σωστη διαδικασια) μετρηση στο νερο σου για να δεις τα προβληματα,αν υπαρχουν.

Αφου βεβαιωθεις οτι εχεις προβληματα,θα ψαξεις για τις λυσεις

Δεν υπαρχει ενα φιλτρο που λυνει ολα τα προβληματα

Υπαρχουν πολλα φιλτρα που δεν κανουν τιποτα ουσιαστικο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, cactusjacks είπε

TIP .Για ρίξε μια καλύτερη ματιά στα σχόλια πελατών πιο κάτω, δες και ποιές εταιρίες αντιπροσωπεύουν .Μπορεί να είναι ΄΄λιτοί΄΄αλλά  το έχουν . Ο λόγος που τους πρωτείνω είναι πώς στην αντίστροφη όσμωση που μου νοικιάζουν, μου δίνουν ΕΝΑ χρόνο εγγύηση στα φίλτα , και είναι ''δίπλα'' μου 4 χρόνια τώρα σε ότι τους χρειαστώ. Φιλικοί και ενημερωτικοί  .

 Και δεν το λέω μόνο εγώ. Πήρα συστάσεις πριν τους βάλω σπίτι μου.

Στους πρωτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα

Είναι και το Κέντρο νερού Αττικής που νοικιάζει οσμώσεις στην Αθήνα.Στό έχω αναφέρει στο παρελθόν αλλά μάλλον σου διέφυγε.Δεν ξέρω αν ο George 7009 εχει δικό τους μηχάνημα. Μάλλον από εκει θάχει πάρει, εκτός αν μένει Θεσσαλονικη . Γιατί και η Eco filter νοικιάζει οσμώσεις στη Θεσσαλονίκη.

Λοιπόν φίλε cactus έκλεισα ραντεβού για ΑΟ φίλτρο αύριο. Ελπίζω να μην το μετανοιώσω γιατί τα χρήματα δεν είναι και λίγα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, cactusjacks είπε

TIP .Για ρίξε μια καλύτερη ματιά στα σχόλια πελατών πιο κάτω, δες και ποιές εταιρίες αντιπροσωπεύουν .Μπορεί να είναι ΄΄λιτοί΄΄αλλά  το έχουν . Ο λόγος που τους πρωτείνω είναι πώς στην αντίστροφη όσμωση που μου νοικιάζουν, μου δίνουν ΕΝΑ χρόνο εγγύηση στα φίλτα , και είναι ''δίπλα'' μου 4 χρόνια τώρα σε ότι τους χρειαστώ. Φιλικοί και ενημερωτικοί  .

 Και δεν το λέω μόνο εγώ. Πήρα συστάσεις πριν τους βάλω σπίτι μου.

Στους πρωτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα

Είναι και το Κέντρο νερού Αττικής που νοικιάζει οσμώσεις στην Αθήνα.Στό έχω αναφέρει στο παρελθόν αλλά μάλλον σου διέφυγε.Δεν ξέρω αν ο George 7009 εχει δικό τους μηχάνημα. Μάλλον από εκει θάχει πάρει, εκτός αν μένει Θεσσαλονικη . Γιατί και η Eco filter νοικιάζει οσμώσεις στη Θεσσαλονίκη.

Και εγώ συνεργάζομαι με την συγκεκριμένη εταιρία 4.5  χρόνια .

Είναι άψογοι στο service και μου δίνουν ένα χρόνο εγγύηση στα φίλτρα της Α.Ο .

Εξυπηρετικοί και άψογοι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/1/2019 στις 3:26 ΜΜ, klainmein είπε

Έχω μπερδευτεί διαβάζοντας όλα αυτά. Εμείς έχουμε εδώ και 3 χρόναι το instapure βρύσης το απλό με R2 φίλτρο. ΟΚ η INSTAPURE δεν φαίνεται στις πιστοποιημένες, αλλά ένα φίλτρο βρύσης της Instapure το R2 είναι 5μm και το R5 είναι 0.5μm ενώ το αντίστοιχο της πιστοποιημένης Aquafilter είναι 20μm.

Επίσης στο site αναφέρουν για το R2 λόγου χάρη ότι είναι: "WQA Gold Seal Certified & Tested to NSF/ANSI Standard 42 & 372".

Μούφα είναι όλα αυτά;

Φίλε με όλα αυτά που ποστάρετε έχετε χαζέψει τον κόσμο και δεν ξέρει που να πάει και τί να αγοράσει.

Έχετε κάνει τον NSF καραμέλα .Με το συμπάθειο  κιόλας, αλλά όλλο για πιστοποιήσεις και  NSF ακούμε .

Δηλαδή οι ενεργοί άνθρακες  που θα αγοράσει  κάποιος 20-30 ευρώ στα  5 μm , που θα τούς αλλάξει σε λίγους μήνες Θέλουν και πιστοποιητικά ;.έλεος δηλαδή.

Ούτε διαστημόπλοιο να αγοράζαμε τόσα πιστοποιητικά δεν θα ψάχναμε να βρούμε .

Πέραν κάποιων φωτεινών εξαιρέσεων,οι υπόλοιποι ποστάρουν ότι νάναι .Εσύ πχ, έχεις βάλει ένα instapure βρύσης το απλό με R2 φίλτρο ΟΚ;

Πώς αποφάσισες και  το έβαλες; σε ποιά περιοχή είσαι ; έχει το νερό χλώριο / νιτρικά /φυτοφάρμακα;  και Τί  ''κόβει'' το φίλτρο ;

Παιδιά καλό θάταν να δίνετε σωστή  πληροφόρηση για να μην μπερδεύεται ο κόσμος.

Θα σας διαβάσει κάποιος που μένει σε περιοχή που έχει εξασθενές χρώμιο πχ , και θα πάει να πάρει τα ίδια φίλτρα. (έχει γίνει από φίλο μου)

Και ρωτάω εγώ ο αδαής.........Θα τον πάρετε στον λαιμό σας ΝΑΙ η ΟΧΙ  ;

 

23 ώρες πριν, GSolari είπε

Λοιπόν φίλε cactus έκλεισα ραντεβού για ΑΟ φίλτρο αύριο. Ελπίζω να μην το μετανοιώσω γιατί τα χρήματα δεν είναι και λίγα :)

 

23 ώρες πριν, vagos789 είπε

Πριν βαλεις οποιοδηποτε φιλτρο πρεπει να κανεις (με σωστη διαδικασια) μετρηση στο νερο σου για να δεις τα προβληματα,αν υπαρχουν.

Αφου βεβαιωθεις οτι εχεις προβληματα,θα ψαξεις για τις λυσεις

Δεν υπαρχει ενα φιλτρο που λυνει ολα τα προβληματα

Υπαρχουν πολλα φιλτρα που δεν κανουν τιποτα ουσιαστικο

Πολύ σωστά .Μπράβο!

Εγώ όμως σαν υπέρμαχος και χρήστης της Α.Ο, θα σου πώ πως η Α.Ο. είναι η ελίτ της φίλτρανσης . 

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το δικό μου post έκανες παράθεση cactusjacks...
Έγω έχω χαζέψει τον κόσμο; Προέτρεψα  κανέναν να πάρει τα ίδια φίλτρα που παίρνω εγώ;;;; Πρώτη φορά κάνω post σε αυτό το thread. Εγώ ερωτήσεις κάνω που δεν έχουν απαντηθεί για τα συγκεκριμένα φίλτρα.
Λοιπόν ,μένω στις Συκιές Θεσσαλονίκης, δε μένω δίπλα σε εργοστάσιο που ρίχνει τα λύματά του δίπλα από τους σωλήνες παροχής του νερού της πολυκατοικίας. 
Τι θα πει πώς το αποφάσισα να πάρω αυτό το φίλτρο; Είχε γεύση το νερό και με το που το έβαλα είναι καί πιο διαυγές καί χωρίς γεύση. Δεν έκανα χημική ανάλυση. 
Απλά τώρα δίνω και στα μωρά μου νερό και επειδή ψιλοχάλασε ο μηχανισμός και στάζει, ψάχνω για καινούργιο. 
Έτσι κατέληξα εδώ να διαβάζω και να ψάχνω την πιο καλή λύση σε σχέση απόδοσης/τιμής. 

Αν το ποστάρισμά μου είναι "ό,τι νά'ναι" όπως έγραψες, μην ασχολείσαι. 

Επεξ/σία από klainmein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλώς έχουμε χαζέψει με όλλα αυτα που ακούμε/ διαβάζουμε φίλε.

Νομίζω πως τα ποσταρίσματα έπρεπε να τα γράφουμε κάπως έτσι ( γνώμη προσωπική)

Καλημέρα , με λένε Σπύρο Καραελευθερίου, και μένω στο Χαλκούτσι.

Στην περιοχή έχουμε πολλά άλατα, και σε μετρήσεις, έχει βρεθεί εξασθενές χρώμιο. 

Επίσης έχουμε πολύ παλιές σωληνώσεις ( αμιάντου)

Γι αυτό μετά από έρευνα κατεληξα στην αντίστρωφη όσμωση,

διότι η συγκεκριμένη μέθοδος φίλτρανσης είναι η κατάλληλη να αφαιρέσει αυτά τα στοιχεία.

Την χρησιμοποιώ 4 χρόνια τώρα , και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Δηλαδή να δίνουμε πληροφορίες περιοχής , και συστήματος που χρησιμοποιούμε .όσοι έχουμε βάλει.

Τώρα όσο αναφορά το σύστημα που έχεις, δέν το εχω χρησιμοποιήση ποτέ, αν και τόχω δεί .

Ισως να  μπορεί να φιλτράρει κάποια ποσότητα νερού, και να κρατάει κάποια πράγματα.Μικρό το βλέπω πάντως.

 

Σας ευχαριστώ.

Σπύρος

 

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η Camelot που την έθαβαν τα προηγούμενα χρόνια εδώ μέσα, έχει τα πάντα από πιστοιποιήσεις: 

http://info.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=camelot&submit1=Search by Manufacturer&Program=DWTU

 

https://www.camelot.gr/εταιρεία-διεθνής-οργανισμός-υγείας-camelot/

 

Τζάμπα έκραξα τη μάνα μου που το πήρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, klainmein είπε

Πάντως η Camelot που την έθαβαν τα προηγούμενα χρόνια εδώ μέσα, έχει τα πάντα από πιστοιποιήσεις: 

 

Πιστοποιήσεις μπορεί να έχει.Αυτό που πληρώνεις όμως σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει αυτό που παίρνεις.Βέβαια , είναι δικαίωμα του καθενός να πετά τα λεφτά του όπου αυτός κρίνει.Προσωπικά το θεωρώ παντελώς ηλίθιο να δώσω τα λεφτά μου για να πληρώνω τις αμέτρητες τηλεοπτικές διαφημίσεις του συγκεκριμένου φίλτρου που έχουν τεράστιο κόστος και μάλιστα να με δεσμεύει με custom διαστάσεις ανταλλακτικών που μόνο σκοπό έχουν να σε αρμέγουν εφ όρου ζωής.Αλλά είπαμε.Η δύναμη της διαφήμισης είναι ανίκητη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tarantules είπε

Πιστοποιήσεις μπορεί να έχει.Αυτό που πληρώνεις όμως σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει αυτό που παίρνεις.Βέβαια , είναι δικαίωμα του καθενός να πετά τα λεφτά του όπου αυτός κρίνει.Προσωπικά το θεωρώ παντελώς ηλίθιο να δώσω τα λεφτά μου για να πληρώνω τις αμέτρητες τηλεοπτικές διαφημίσεις του συγκεκριμένου φίλτρου που έχουν τεράστιο κόστος και μάλιστα να με δεσμεύει με custom διαστάσεις ανταλλακτικών που μόνο σκοπό έχουν να σε αρμέγουν εφ όρου ζωής.Αλλά είπαμε.Η δύναμη της διαφήμισης είναι ανίκητη.

Η πρόταση σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john_shadow είπε

Η πρόταση σου;

Εγώ εδώ και μία μέρα εχω βάλει αντίστροφη όσμωση και εμπλουτισμού. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από την ποιότητα του μηχανήματος/νερού. Επίσης ευχαριστημένος απο την υποστήριξη που έλαβα και την εξυπηρέτηση.

Στα υπόψιν ότι το μηχάνημα που έβαλα είναι 9 σταδίων επεξεργασίας και εμπλουτισμού.

Επεξ/σία από GSolari
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, tarantules είπε

Πιστοποιήσεις μπορεί να έχει.Αυτό που πληρώνεις όμως σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει αυτό που παίρνεις.Βέβαια , είναι δικαίωμα του καθενός να πετά τα λεφτά του όπου αυτός κρίνει.Προσωπικά το θεωρώ παντελώς ηλίθιο να δώσω τα λεφτά μου για να πληρώνω τις αμέτρητες τηλεοπτικές διαφημίσεις του συγκεκριμένου φίλτρου που έχουν τεράστιο κόστος και μάλιστα να με δεσμεύει με custom διαστάσεις ανταλλακτικών που μόνο σκοπό έχουν να σε αρμέγουν εφ όρου ζωής.Αλλά είπαμε.Η δύναμη της διαφήμισης είναι ανίκητη.

Πολύ σωστά.

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...