Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά πώς ξέπεσε έτσι η συζήτηση και καταλήξαμε να συζητάμε για φίλτρα telemarketing; Νόμιζα πως είχαμε καταλήξει πως δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε με αυτά ως μέτρια και υπερκοστολογημένα. Πέρα απ' τον τρόπο διαφήμισης που είναι σαν να απευθυνθείτε σε χαζούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα οι υπόλοιποι. Αν θέλει κάποιος να δίνει €50 για φίλτρα αξίας $15, ας τα δίνει. Στο κάτω κάτω έχουν και πιστοποίηση από τα ελληνικά πανεπιστήμια :P.

1 ώρα πριν, athanaso77 είπε

Να κάνω μια ερώτηση προς τους γνώστες... έβαλα ένα φίλτρο νερού αλλά όταν κλείνω τη βρύση αυτό συνεχίζει να τρέχει νερό για αρκετή ώρα σαν να αδειάζει από μέσα. Γιαυτό και αργότερα αν ξανανοίξω τη βρύση, αυτό πρώτα γεμίζει και μετά αρχίζει να τρέχει. Γνωρίζετε γιατί συμβαίνει αυτό;

Σε φιλικό σπίτι που είδα κάτι αντίστοιχο (διαφορετικής μάρκας), το νερό σταματούσε όταν έκλεινες τη βρύση κανονικά. 

Δεν είναι τίποτα, έχει μείνει/μπει αέρας μέσα στο φίλτρο/συσκευή. Οπότε λόγο της εσωτερικής πίεσης/συμπίεσης του αέρα, όταν κλείνεις τη βρύση συνεχίζει να τρέχει. Άφησέ το σε μια μικρή ροή, και γύρνα τη συσκευή πάνω κάτω αριστερά δεξιά μέχρι να βγει όλος ο αέρας (μπουρμπουλήθρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Δεν είναι τίποτα, έχει μείνει/μπει αέρας μέσα στο φίλτρο/συσκευή. Οπότε λόγο της εσωτερικής πίεσης/συμπίεσης του αέρα, όταν κλείνεις τη βρύση συνεχίζει να τρέχει. Άφησέ το σε μια μικρή ροή, και γύρνα τη συσκευή πάνω κάτω αριστερά δεξιά μέχρι να βγει όλος ο αέρας (μπουρμπουλήθρες).

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Nikosmile said:

Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα οι υπόλοιποι. Αν θέλει κάποιος να δίνει €50 για φίλτρα αξίας $15, ας τα δίνει. Στο κάτω κάτω έχουν και πιστοποίηση από τα ελληνικά πανεπιστήμια :P.

Δεν είναι τίποτα, έχει μείνει/μπει αέρας μέσα στο φίλτρο/συσκευή. Οπότε λόγο της εσωτερικής πίεσης/συμπίεσης του αέρα, όταν κλείνεις τη βρύση συνεχίζει να τρέχει. Άφησέ το σε μια μικρή ροή, και γύρνα τη συσκευή πάνω κάτω αριστερά δεξιά μέχρι να βγει όλος ο αέρας (μπουρμπουλήθρες).

Ναι απλά ήταν απότομη η αλλαγή της ποιότητας της συζήτησης και ξαφνιάστηκα.

Αποφάσισα να πάρω κι εγώ τελικά φίλτρο και θέλω την γνώμη σας.

Πήρα αυτή την συσκευή 2 φίλτρων:

image.png.57d407ae18106e7450aa6d3455e3ab31.png

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/primato-blue-12-duo.html

 

Τα φίλτρα που έβαλα μέσα είναι τα παραπάτω:

Αυτό το προφίλτρο με 5μm:

htimage.pngtps://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/premium-cto.html

Και ως κύριο φίλτρο αυτό με τα 0,5 μm:

 

image.png.2cea2fa12373ad4c400ce5f5c049181a.png

 

 

Επειδή δεν ένιωθα ψυχολογικά ασφαλής με τα 0.5μm,

ήθελα να βάλω ως κύριο φίλτρο ένα απ τα 2 παρακάτω με 0,1 και 0,01μm αντίστοιχα:

image.png.bf00518ffad43feb68ec2dd436d3029e.pngimage.png.9d10ee00d5da1b75cbc97f426dedc574.png

Ο πωλητής όμως σχεδόν μου το απαγόρευσε. Μου είπε πως για την περιοχή που μένω δεν χρειάζομαι κάτι κάτω απο 0.5μm και πως τα άλλα 2 φίλτρα που ήθελα να βάλω δεν κατακρατούν βαρέα μέταλλα που το χρειάζεται περισσότερο η περιοχή μου.

Επίσης μου απαγόρευσε να βάλω κεραμικό επειδή ρίχνει πολύ την πίεση του νερού.

Στο μόνο φίλτρο στο οποίο συμφώνησε να ήταν το παρακάτω των 2μm, για το οποίο μου είπε πως ο ζεόλιθος φιλτράρει τα βαρέα μέταλλα.

Εγώ φρίκαρα όμως με τα 2μm που επιτρέπουν να περνάνε πολλά είδη μολυσμαντικών παραγόντων, σύμφωνα με τα διαγράμματα που έχουμε δει.

Απορώ λοιπόν γιατί αυτό το φίλτρο να είναι καλό και να είναι και τόσο ακριβότερο από τα άλλα. Μήπως είναι εμπορικό το θέμα λόγω ζεολίθου που είναι trend?

image.png.1930c095f5854dcfa0045fce2756c693.png


https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/aquametix-cfamb-975-el.html

Τα φίλτρα που πήρα υποτίθεται πως είναι στερεοποιημένου άνθρακα και πως έχουν τις πιστοποιήσεις NSF.

Τί γνώμη έχετε για την επιλογή μου;

Εγώ δεν νιώθω καθόλου ασφαλής με τα 0.5μm έχοντας στο μυαλό μου το παρακάτω διάγραμμα

και νιώθω θυμωμένος με τον πωλητή που να οδήγησε σε αυτή την επιλογή.

image.png.c3f9be2183549fa314994dd7e578502c.png

Μάλιστα η διαφωνία μας ήταν τόσο έντονη που με προκάλεσε να πάρω αυτό που πρότεινε αυτός και όχι αυτά που ήθελα εγώ και να πάω να κάνω ανάλυση, κι αν δεν μου αρέσει η ανάλυση να του την πάω και να με αποζημιώσει. Δέχτηκα και σκοπεύω να το κάνω.

Ακουω γνώμες.

 

 

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση βλέποντας την εντυπωσιακή ανάλυση  .Άμα έχεις λασπωμένο χρώμα στη βρύση και πιθανώς μολυσμένο από φυτοφάρμακα υδροφόρο ορίζοντα τι φίλτρα θα έβαζες . 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, funbreaker είπε

Ναι απλά ήταν απότομη η αλλαγή της ποιότητας της συζήτησης και ξαφνιάστηκα.

Αποφάσισα να πάρω κι εγώ τελικά φίλτρο και θέλω την γνώμη σας.

Πήρα αυτή την συσκευή 2 φίλτρων:

image.png.57d407ae18106e7450aa6d3455e3ab31.png

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/primato-blue-12-duo.html

Τα φίλτρα που έβαλα μέσα είναι τα παραπάτω:

Αυτό το προφίλτρο με 5μm:

htimage.pngtps://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/premium-cto.html

Και ως κύριο φίλτρο αυτό με τα 0,5 μm:

image.png.2cea2fa12373ad4c400ce5f5c049181a.png

Επειδή δεν ένιωθα ψυχολογικά ασφαλής με τα 0.5μm,

ήθελα να βάλω ως κύριο φίλτρο ένα απ τα 2 παρακάτω με 0,1 και 0,01μm αντίστοιχα:

image.png.bf00518ffad43feb68ec2dd436d3029e.pngimage.png.9d10ee00d5da1b75cbc97f426dedc574.png

Ο πωλητής όμως σχεδόν μου το απαγόρευσε. Μου είπε πως για την περιοχή που μένω δεν χρειάζομαι κάτι κάτω απο 0.5μm και πως τα άλλα 2 φίλτρα που ήθελα να βάλω δεν κατακρατούν βαρέα μέταλλα που το χρειάζεται περισσότερο η περιοχή μου.

Επίσης μου απαγόρευσε να βάλω κεραμικό επειδή ρίχνει πολύ την πίεση του νερού.

Στο μόνο φίλτρο στο οποίο συμφώνησε να ήταν το παρακάτω των 2μm, για το οποίο μου είπε πως ο ζεόλιθος φιλτράρει τα βαρέα μέταλλα.

Εγώ φρίκαρα όμως με τα 2μm που επιτρέπουν να περνάνε πολλά είδη μολυσμαντικών παραγόντων, σύμφωνα με τα διαγράμματα που έχουμε δει.

Απορώ λοιπόν γιατί αυτό το φίλτρο να είναι καλό και να είναι και τόσο ακριβότερο από τα άλλα. Μήπως είναι εμπορικό το θέμα λόγω ζεολίθου που είναι trend?

image.png.1930c095f5854dcfa0045fce2756c693.png


https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/aquametix-cfamb-975-el.html

Τα φίλτρα που πήρα υποτίθεται πως είναι στερεοποιημένου άνθρακα και πως έχουν τις πιστοποιήσεις NSF.

Τί γνώμη έχετε για την επιλογή μου;

Εγώ δεν νιώθω καθόλου ασφαλής με τα 0.5μm έχοντας στο μυαλό μου το παρακάτω διάγραμμα

και νιώθω θυμωμένος με τον πωλητή που να οδήγησε σε αυτή την επιλογή.

image.png.c3f9be2183549fa314994dd7e578502c.png

Μάλιστα η διαφωνία μας ήταν τόσο έντονη που με προκάλεσε να πάρω αυτό που πρότεινε αυτός και όχι αυτά που ήθελα εγώ και να πάω να κάνω ανάλυση, κι αν δεν μου αρέσει η ανάλυση να του την πάω και να με αποζημιώσει. Δέχτηκα και σκοπεύω να το κάνω.

Ακουω γνώμες.

Φόβος φόβος φόβος, και συνωμοσίες δηλητηρίων. Δηλητηριοφοβία και μικροβιοφοβία λέγεται το φαινόμενο που αντιμετωπίζεις. Αν ήταν τα νερά μας τόσο δηλητηριώδη, ότι φίλτρο και να μου έβαζε κάποιος (των 50€, των 100€ ή των 200€), αυτό το νερό πάλι δεν θα το έπινα... Ησύχασε, γιατί αντί για αναλύσεις νερού μην αρχίσουμε και τρέχουμε για ψυχολογικές αναλύσεις. Τα δύο φίλτρα που έβαλες στην αρχή είναι υπέρ υπέρ αρκετά και μάλιστα και υπερβολικά λόγο κόστους!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Nikosmile said:

Φόβος φόβος φόβος, και συνωμοσίες δηλητηρίων. Δηλητηριοφοβία και μικροβιοφοβία λέγεται το φαινόμενο που αντιμετωπίζεις. Αν ήταν τα νερά μας τόσο δηλητηριώδη, ότι φίλτρο και να μου έβαζε κάποιος (των 50€, των 100€ ή των 200€), αυτό το νερό πάλι δεν θα το έπινα... Ησύχασε, γιατί αντί για αναλύσεις νερού μην αρχίσουμε και τρέχουμε για ψυχολογικές αναλύσεις. Τα δύο φίλτρα που έβαλες στην αρχή είναι υπέρ υπέρ αρκετά και μάλιστα και υπερβολικά λόγο κόστους!

Αυτό το λες βασιζόμενος σε γνώσεις που έχεις για το ζήτημα ή είναι εκτίμηση;

Γιατί αν είσαι γνώστης θα ήθελα να μου πεις γιατί τα 0.5μm είναι αρκετά, καθώς  εγώ στο διάγραμμα βλέπω πολλούς επικίνδυνους μολυσματικούς παράγοντες και κάτω απ τα 0.5μm, που οκ ίσως να μην είναι συνηθισμένοι στα αστικά δίκτυα αλλά ποιος μου λέει πως δεν υπάρχουν σε κάποιες περιοχές ή σε κάποιες περιόδους.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, funbreaker είπε

 

Εγω  μετα απο συμβουλες πηρα 2πλο κατου παγκου με αυτα τα 2 φιλτρα ,https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=2754,και αυτο για πρωτο https://www.thermocity.gr/p.Filtro-neroy-polypropyleniou-10-1mm-ATLAS-FILTRI-CPP-110-SX.1199956?mfp=3f-ros-inches[9] ,το νερο ειναι πολυ πιο γευστικο τωρα ποσο καθαρο ειναι δεν ξερω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, funbreaker είπε

Αυτό το λες βασιζόμενος σε γνώσεις που έχεις για το ζήτημα ή είναι εκτίμηση;

Γιατί αν είσαι γνώστης θα ήθελα να μου πεις γιατί τα 0.5μm είναι αρκετά, καθώς  εγώ στο διάγραμμα βλέπω πολλούς επικίνδυνους μολυσματικούς παράγοντες και κάτω απ τα 0.5μm, που οκ ίσως να μην είναι συνηθισμένοι στα αστικά δίκτυα αλλά ποιος μου λέει πως δεν υπάρχουν σε κάποιες περιοχές ή σε κάποιες περιόδους.

Πολύ απλά, όχι απλώς είναι αρκετά αλλά είναι και υπέρ αρκετά τα 0.5μm, γιατί δεν θέλουμε να φιλτράρουμε σκα@τόνερο με φυτοφάρμακα, συνθετικές χρωστικές και βαριά μέταλλα, αλλά πόσιμο και ήδη ελεγμένο νερό που έχει περάσει όλους τους ποιοτικούς ελέγχους. Τα φίλτρα 0,5μm (όπως πχ αυτό το φθηνό) είναι ότι πρέπει για το υπολειμματικό χλώριο που είναι και το καταζητούμενο στο πόσιμο νερό για την βελτίωση της γεύσης. Όποιος θέλει για ψυχολογικούς λόγους δίνει και παραπάνω χρήματα, αλλά δεν θα έχει επιπλέον όφελος σε τίποτα. Τα πολύ ακριβότερα φίλτρα είναι κυρίως για "πηγές" και ιδιωτικές γεωτρήσεις που έχουν "πιστοποιημένα" κακή ποιότητα νερού (μη πόσιμο) με έναν ή περισσότερους επικίνδυνους παράγοντες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Nikosmile said:

Πολύ απλά, όχι απλώς είναι αρκετά αλλά είναι και υπέρ αρκετά τα 0.5μm, γιατί δεν θέλουμε να φιλτράρουμε σκα@τόνερο με φυτοφάρμακα, συνθετικές χρωστικές και βαριά μέταλλα, αλλά πόσιμο και ήδη ελεγμένο νερό που έχει περάσει όλους τους ποιοτικούς ελέγχους. Τα φίλτρα 0,5μm (όπως πχ αυτό το φθηνό) είναι ότι πρέπει για το υπολειμματικό χλώριο που είναι και το καταζητούμενο στο πόσιμο νερό για την βελτίωση της γεύσης. Όποιος θέλει για ψυχολογικούς λόγους δίνει και παραπάνω χρήματα, αλλά δεν θα έχει επιπλέον όφελος σε τίποτα. Τα πολύ ακριβότερα φίλτρα είναι κυρίως για "πηγές" και ιδιωτικές γεωτρήσεις που έχουν "πιστοποιημένα" κακή ποιότητα νερού (μη πόσιμο) με έναν ή περισσότερους επικίνδυνους παράγοντες.

Έχουν μια βάση αυτά που λες, το μεγαλύτερο φίλτρο όμως θα σε διασφαλίσει σε περίπτωση που συμβεί κάτι έκτακτο.

π.χ. διαρροή ενός χημικού στο δίκτυο ή ενός παθογόνου μικροοργανισμού. Οκ υπερβολή αλλά είναι μια περίπτωση.

 

Ας πάμε σε κάτι πιο ουσιαστικό όμως:

Μόλις έβαλα το φίλτρο έκανα μέτρηση TDS με τον μετρητή της Xiaomi.

Στο νερό της βρυσης είχα 320 και στο φιλτραρισμένο σχεδόν το ίδιο, ίσως και λίγο παραπάνω αλλά δεν είμαι σίγουρος. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funbreaker είπε

Έχουν μια βάση αυτά που λες, το μεγαλύτερο φίλτρο όμως θα σε διασφαλίσει σε περίπτωση που συμβεί κάτι έκτακτο.

π.χ. διαρροή ενός χημικού στο δίκτυο ή ενός παθογόνου μικροοργανισμού. Οκ υπερβολή αλλά είναι μια περίπτωση.

Ας πάμε σε κάτι πιο ουσιαστικό όμως:

Μόλις έβαλα το φίλτρο έκανα μέτρηση TDS με τον μετρητή της Xiaomi.

Στο νερό της βρυσης είχα 320 και στο φιλτραρισμένο σχεδόν το ίδιο, ίσως και λίγο παραπάνω αλλά δεν είμαι σίγουρος. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Κατα γην αποψη μου πολυ καλα σκέφτεσαι, να σου πω ακομα εναν λογο που μπορει να ακούγεται φανταστικός αλλα εγω δεν τον υποτιμαω καθολου και ηταν ακομα ενας λογος να το βαλω.Πες οτι γινεται ενα πολυ θερμο επεισόδιο η καποια τρομοκρατικη ενεργεια  καλα ειναι να έχουμε ενα πολυ δυνατο φιλτρο.

Οχι δεν ειναι λογικο ακομα και αν δεν  καθαρισες καλα τους ακροδεκτες του μετρητή ,μετρα και νερο εμφιαλομενο για να δεις οτι δουλευει σωστα ο μετρητης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funbreaker είπε

Έχουν μια βάση αυτά που λες, το μεγαλύτερο φίλτρο όμως θα σε διασφαλίσει σε περίπτωση που συμβεί κάτι έκτακτο.

π.χ. διαρροή ενός χημικού στο δίκτυο ή ενός παθογόνου μικροοργανισμού. Οκ υπερβολή αλλά είναι μια περίπτωση.

Ας πάμε σε κάτι πιο ουσιαστικό όμως:

Μόλις έβαλα το φίλτρο έκανα μέτρηση TDS με τον μετρητή της Xiaomi.

Στο νερό της βρυσης είχα 320 και στο φιλτραρισμένο σχεδόν το ίδιο, ίσως και λίγο παραπάνω αλλά δεν είμαι σίγουρος. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Φυσικά, δεν είναι αντίστροφη όσμωση για να κατέβει η αγωγιμότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, slk200gr said:

Κατα γην αποψη μου πολυ καλα σκέφτεσαι, να σου πω ακομα εναν λογο που μπορει να ακούγεται φανταστικός αλλα εγω δεν τον υποτιμαω καθολου και ηταν ακομα ενας λογος να το βαλω.Πες οτι γινεται ενα πολυ θερμο επεισόδιο η καποια τρομοκρατικη ενεργεια  καλα ειναι να έχουμε ενα πολυ δυνατο φιλτρο.

 

Ναι φυσικά, είχα και την τρομοκρατική ενέργεια στο μυαλό μου. Λες και το κράτος μας είναι σοβαρό ώστε να μας διαφυλάσει από τέτοιες απειλές.

Σε τέτοια περίπτωση όμως αρκεί ένα φίλτρο 0.1μm ή μόνο η αντίστροφη όσμωση σε σώζει;

10 minutes ago, slk200gr said:

Οχι δεν ειναι λογικο ακομα και αν δεν  καθαρισες καλα τους ακροδεκτες του μετρητή ,μετρα και νερο εμφιαλομενο για να δεις οτι δουλευει σωστα ο μετρητης 

 

9 minutes ago, AgMa said:

Φυσικά, δεν είναι αντίστροφη όσμωση για να κατέβει η αγωγιμότητα.

 

Είναι ή δεν είναι τελικά;

Τους καθάρισα τους ακροδέκτες. Είχα δοκιμάσει και πιο παλιά εμφιαλωμένο και δεν είχε μεγάλη διαφορά απ το νερό βρύσης.Σχεδόν το ίδιο ήταν και πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, funbreaker είπε

 

Σε τέτοια περίπτωση όμως αρκεί ένα φίλτρο 0.1μm ή μόνο η αντίστροφη όσμωση σε σώζει;

Ειλικρινά δεν ξερω καινουριος και εγω στο σπορ αλλα σιγουρα κατι καλυτερο θα δωσει ,ειδα ενα βιντεο απο το φιλτρο που πηρα ε μαλλον κανει κατι ,τωρα αυτο που δεν ξερω κατα ποσο καθαριζει σε φαρμακαα,χημικα κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...