Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 4/2/2019 στις 4:49 ΜΜ, tarantules είπε

Θα σου πω για το δικό μου σύστημα αντίστροφης όσμωσης 6 σταδίων , το οποίο μου κόστισε 180 ευρώ σαν αγορά και τα ετήσια του φίλτρα κοστίζουν κάτω από 50 ευρώ.Ικανοποιημένος;

Γεια.

Δυστυχως δεν ειχα δει το forum εγκαιρα καθως περσι το μαρτη προχωρησα στην αγορα

του aquaphor trio for hard water ( φιλτρο cluster microcrystalline silver B510-02,  φιλτρο ion exchange resin B510-04 για αλατα,  φιλτρο polypropylene cartridge 5 micron)

Μετρηση με ΗΑΝΝΑ ΗΙ98130

νερο βρυσης: PH 8.02   mS 0.40   ppt 0.20

νερο φιλτρου: PH 7.53  mS  0.38   ppt 0.19

το φιλτρο ρητινης εχει αλλαχτει 2 φορες με ρητινη weak base cation resin απο waterwaves.gr κατοπιν τηλεφωνικης επικοινωνιας μαζι τους.

Δυστυχως ομως οπως ειπε και το οργανακι, παλι καμια διαφορα. 

Ολα αυτα με βαλανε σε σκεψεις και ειμαι φυσικα προς αναζητηση.

Αν εχεις την καλοσυνη αγαπητε tarantules μπορεις να μου στειλεις σε pm τη φιλτρανση σου καθως και καποια tips (αν υπαρχουν)

που εχεις αποκομησει μετα απο τοσο καιρο χρησης της σε παρακαλω;

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2019 στις 4:49 ΜΜ, tarantules είπε

Θα σου πω για το δικό μου σύστημα αντίστροφης όσμωσης 6 σταδίων , το οποίο μου κόστισε 180 ευρώ σαν αγορά και τα ετήσια του φίλτρα κοστίζουν κάτω από 50 ευρώ.Ικανοποιημένος;

Καλησπέρα αν μπορούσατε σας παρακαλώ και σε μένα ένα pm γιατί είμαι σε αναζήτηση λύσης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dipan_dp είπε

Καλησπέρα αν μπορούσατε σας παρακαλώ και σε μένα ένα pm γιατί είμαι σε αναζήτηση λύσης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς περιμένετε να σας πω όλους εσάς που μου στέλνετε μηνύματα.Αν δεν έχετε βοηθηθεί από αυτά που γράφονται στο forum , να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό.Εγώ ειδικός δεν είμαι , ούτε μπορώ να βοηθήσω σε κάτι εξειδικευμένο όπως είναι οι ανάγκες του καθενός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και κανένας δεν είναι ειδικός απο εμας. Είπατε οτι αγοράσατε ένα σύστημα με 180€ και τα ετήσια φίλτρα με κάτω απο 50€. Θεωρώ οτι όλοι θα ήθελαν να μάθουν τη μάρκα και τον προμηθευτή. Μία πρόταση αγοράς και μόνο, μιας και λέτε οτι είστε ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, dipan_dp είπε

Προφανώς και κανένας δεν είναι ειδικός απο εμας. Είπατε οτι αγοράσατε ένα σύστημα με 180€ και τα ετήσια φίλτρα με κάτω απο 50€. Θεωρώ οτι όλοι θα ήθελαν να μάθουν τη μάρκα και τον προμηθευτή. Μία πρόταση αγοράς και μόνο, μιας και λέτε οτι είστε ικανοποιημένος.

Δεν ξέρω εαν διάβασες καθόλου το post μου σε ποιανού απάντηση πήγαινε ή μας τρολλάρεις.Αν πας λοιπόν μια σελίδα πίσω θα δεις οτι απαντάω σε κάποιον που ρωτάει αν υπάρχει κάτι ισάξιο ή καλύτερο της camelot της οποίας το ετήσιο κόστος των ανταλλακτικών είναι 120 ευρώ.

Εαν σε ενδιαφέρουν λοιπόν τα συστήματα αντίστροφης όσμωσης , δεν έχεις παρά να μπεις στο skroutz και να μάθεις πόσο κάνουν καθώς και τι φίλτρα πέρνουν.Επίσης σε παλαιότερο post σε αυτό το θέμα το έχω αναφέρει αλλά δεν έκατσες να κάνεις μια απλή αναζήτηση.Εαν έχεις την εντύπωση και εσύ και κάποιοι άλλοι οτι θα γίνω προσωπική γραμματέας του οποιουδήποτε και να στέλνω PM , μάλον είσαι γελασμένος.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αναφορά σε κείμενο

 

Καλημέρα.

Γνωρίζει κάποιος που/πως μπορώ να προμηθευτώ κάποιον μετρητή που σε σύνδεση με το [κάτω του πάγκου] φίλτρο μου να υπολογίζει τον όγκο του νερού που φιλτράρεται;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι τα matrikX φίλτρα (συγκεκριμένα τα 2.5x10") είναι πιο κοντά, με αποτέλεσμα να μην σφραγίζουν σωστά;

Μόνο φιλτράρισμα που δεν γίνεται, θέλουν διπλή φλάντζα.

Έστειλα mail στην εταιρία αλλά με γείωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, AgMa είπε

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι τα matrikX φίλτρα (συγκεκριμένα τα 2.5x10") είναι πιο κοντά, με αποτέλεσμα να μην σφραγίζουν σωστά;

Μόνο φιλτράρισμα που δεν γίνεται, θέλουν διπλή φλάντζα.

Έστειλα mail στην εταιρία αλλά με γείωσαν.

Κι εγώ το έχω με διπλή φλάντζα κάτω. Το έχουν έτσι για συμβατότητα με περισσότερες θήκες. Πάντως αν κάνεις ανάλυση στο νερό φιλτράρισμα γίνεται. Εμένα το πρόβλημα μου είναι άλλο. Ενώ τα πρώτα που έπαιρνα ήταν made in usa τώρα βλέπω κάτι Ινδίες κτλ που τουλάχιστον οπτικά δεν είναι ανάλογης κατασκευής. Στην επόμενη αλλαγή αντί για το cto plus και matrikx pb1 θα πάω στο καινούργιο τους matrikx hc+cto ( όσο είναι made in usa) και στο pentek cbr2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2019 στις 12:49 ΜΜ, Joe22 είπε

Καλημέρα.

Γνωρίζει κάποιος που/πως μπορώ να προμηθευτώ κάποιον μετρητή που σε σύνδεση με το [κάτω του πάγκου] φίλτρο μου να υπολογίζει τον όγκο του νερού που φιλτράρεται;

Ευχαριστώ.

μια προχειρη αναζητηση που εκανα βρηκα αυτα:

https://shop.afoilemonaki.gr/index.php?route=product/product&product_id=403&ref=bestprice.gr

https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/organa-metrisis-poiotitas-nerou/digiflow-8310t-el.html?ref=bestprice.gr

της gardena το κατω πλαστικο ειναι βιδωτο (1" αν θυμαμαι καλα) .Το πανω δεν ξερω αν λυνεται να χρησιμοποιησεις θυληκο σπειρωμα.Αλλιως δεν κανει.

Το αλλο μετραει αντιστροφα τα λιτρα που εχεις καταχωρησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Κι εγώ το έχω με διπλή φλάντζα κάτω. Το έχουν έτσι για συμβατότητα με περισσότερες θήκες. Πάντως αν κάνεις ανάλυση στο νερό φιλτράρισμα γίνεται. Εμένα το πρόβλημα μου είναι άλλο. Ενώ τα πρώτα που έπαιρνα ήταν made in usa τώρα βλέπω κάτι Ινδίες κτλ που τουλάχιστον οπτικά δεν είναι ανάλογης κατασκευής. Στην επόμενη αλλαγή αντί για το cto plus και matrikx pb1 θα πάω στο καινούργιο τους matrikx hc+cto ( όσο είναι made in usa) και στο pentek cbr2.

Και εγώ plus και pb1 χρησιμοποιώ. Που βλέπεις την χώρα κατασκευής;

Αμφιβάλλω αν γίνεται φιλτράρισμα με φίλτρο που αν το βάλεις σε ένα κέλυφος και το κουνήσεις χτυπάει σαν κουδουνίστρα. Ίσως τα αποτελέσματα βγαίνουν καλά λόγω μεμβράνης ή post, αν μιλάμε για Α/Ο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, AgMa είπε

Και εγώ plus και pb1 χρησιμοποιώ. Που βλέπεις την χώρα κατασκευής;

Αμφιβάλλω αν γίνεται φιλτράρισμα με φίλτρο που αν το βάλεις σε ένα κέλυφος και το κουνήσεις χτυπάει σαν κουδουνίστρα. Ίσως τα αποτελέσματα βγαίνουν καλά λόγω μεμβράνης ή post, αν μιλάμε για Α/Ο.

Το made in usa το γράφει πάνω, σε τι κέλυφος το έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ έλεγα να πάρω μια συσκευή και να βάζω το Matrikx PB1 για φίλτρο αλλά πλέον λέει ότι είναι made in India και διάβασα ότι είναι και κατώτερης ποιότητας..

οπότε να πάω σε matrikx hc+cto ή pentek cbr2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Το made in usa το γράφει πάνω, σε τι κέλυφος το έχεις?

Στο κλασσικό 10ιντσο που έχουν τα περισσότερα φίλτρα. 2.5 x 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...