Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/9/2019 στις 5:55 ΜΜ, slk200gr είπε

0,5

Σε ;olympus 0.5μm στο 6-7 μηνο ξεβίδωσα το κάλυμμα να δω το ανταλλακτικό, είχε αποκτήσει ένα κίτρινο-καφετί χρώμα όπως πέρσι. Βέβαια έχουμε πάρα πολύ παλιές σωληνώσεις σε κάποια σημεία της εγκατάστασης νερού. Μου κάνει εντύπωση που το δικό σου είναι τόσο καθαρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Σε ;olympus 0.5μm στο 6-7 μηνο ξεβίδωσα το κάλυμμα να δω το ανταλλακτικό, είχε αποκτήσει ένα κίτρινο-καφετί χρώμα όπως πέρσι. Βέβαια έχουμε πάρα πολύ παλιές σωληνώσεις σε κάποια σημεία της εγκατάστασης νερού. Μου κάνει εντύπωση που το δικό σου είναι τόσο καθαρό.

Το ξερεις ότι το κεραμικό φίλτρο που έχει το olympus κάθε 2-3 μήνες το ξενιδωνεις και το καθαρίζεις με ένα σφουγγάρι κάτω από την βρύση για να φύγει αυτή η λάσπη  και να ξανά αποκτήσει ροή κανονική ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σκέφτομαι να πάρω το φίλτρο της OMNIPURE OMB 934 0.5M, θα κάνει κάποια δουλειά; και μια άλλη ερώτηση, έχω φιλτροθήκη άνω Πάγκου Aqua Pure APSUC TFC, θα ταιριάζει το φίλτρο όπως στην δεύτερη φώτο; 

 

omnipure-omb934-05-975x275-carbon-block-05-micron-filter-500x500.jpg

SUPERCARB.jpg

Επεξ/σία από telusgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Το ξερεις ότι το κεραμικό φίλτρο που έχει το olympus κάθε 2-3 μήνες το ξενιδωνεις και το καθαρίζεις με ένα σφουγγάρι κάτω από την βρύση για να φύγει αυτή η λάσπη  και να ξανά αποκτήσει ροή κανονική ...

Το ξέρω, εγώ προτιμώ να το αφήνω χωρίς καθάρισμα μέχρι την αλλαγή, πέρσι που το είχα καθαρίσει και είχα βγάλει φωτογραφίες, μιλάμε έγινε καφετιά όλη η λεκάνη ούτε που φαινόταν κάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2019 στις 12:51 ΠΜ, atha100 είπε

Λοιπόν, διαβάζοντας όλες τις σελίδες, και συζητώντας με κόσμο, κατέληξα σε μερικά συμπεράσματα.

Αυτά, δεν αφορούν αντίστροφες οσμώσεις.

Δεκτά τα σχόλια και οι αντιρρήσεις.

Χοντρικά και με κάθε επιφύλαξη:

 - Τσεκάρω το νερό του δικτύου μου.

Από όπου μπορώ. Είτε πληρώνοντας εργαστήρια είτε από την εταιρία ύδρευσης.

Θεσσαλονίκη που είμαι εγώ = σκληρό νερό, περισσότερα "άλατα"

Αθήνα από ότι ξέρω = μαλακό νερό.

 - Βάζω φίλτρο κάτω πάγκου, στο κρύο.

Έτσι το φίλτρο διαχέεται από το νερό μίας σωλήνωσης.

Επίσης δε διακινδυνεύουμε την εισβολή ζεστού νερού στο φίλτρο.

Τέλος δε "ξοδεύεται" το φίλτρο για πλύσιμο χεριών κτλ

 - Κοιτάμε να περνάμε το νερό από διαφορετικά στάδια. (ας πούμε 3 διαφορετικά)

Η μεμβράνη του τελευταίου σταδίου να είναι όσο δυνατών, μικρής διατομής.

0.1 Mc ίσως είναι αδύνατων να είναι όντως, αλλά ίσως 0,3 πχ να είναι οκ

Συμπαγές φίλτρο (ενεργού?) άνθρακα

 - Πιστοποιήσεις

Εδώ από ότι κατάλαβα γίνεται όλη η δουλειά.

Τα πιστοποιημένα προϊόντα κοστολογούνται ακριβά διότι προφανώς είναι τα ποιο αξιόπιστα

και κάνουν ό,τι λένε!

Κόστος πάνω από 1000ευρώ.

Οι ίδιες αυτές εταιρίες, βγάζουν και την οικονομικότερη σειρά (στα 500 με 800)

και παρακάτω υπάρχουν τα ~120 ευρώ με ~350 ας πούμε κατηγορία,

Εκεί κάνεις το σταυρό σου να μην πάρεις μούφα (fake πιστοποιήσεις και τσαρλατάνοι)

και ψάχνεις τις λεπτομέρειες, οι οποίες θα σε οδηγήσουν σε μια τίμια αγορά.

Σε αυτή τη τρίτη και καταραμένη κατηγορία είμαι και εγώ και ακόμα ψάχνω.

Όσον αφορά τις πιστοποιήσεις μπήκα NSF και είδα υπάρχουν ας πούμε η αποχλωρίωση και γεύση (κλαιν δηλ) σε κάποιο φίλτρο που με ενδιαφέρει.

Οι λεπτομέρειες είναι πολλές αλλά σε οδηγούν να αγοράσεις πχ με 200 ευρώ το οποίο για τις ανάγκες σου να είναι καλύτερο από αυτό των πχ350 ευρώ.

Πχ λεπτομέρεια!   Ένα θεματάκι που παίζει είναι το νερό που μένει στο σωληνάκι πριν το βρυσάκι, όταν αυτό είναι κλειστό

Κάπου το διάβαζα, αν θυμάται κάποιος...

- Δε χρειάζεται να πάρουμε για χιλιάδες λίτρα. Αρκεί να υπολογίσουμε περίπου πόσο πίνει ο καθένας στην οικογένεια.

- Δε ξεχνάμε οτι το σώμα προσαρμόζεται και πολλοί συνάνθρωποί μας είτε πίνουν κανονικά από βρύση,

ή πολλοί που - μεταξύ αυτών και εγώ - νομίζαμε ότι έκανε δουλειά το ~50 ευρώ φιλτράκι μας.

- Οι προδιαγραφές της αλλαγής των ανταλλακτικών να είναι ετησίως.

 - Συμπληρωματικά θα μπορούσε να μπεί ένα στάδιο στη κεντρική παροχή

Αυτά και κάποια που τώρα μου διαφεύγουν, είναι μερικά από αυτά που κατάλαβα εώς τώρα

 -

Δεν αξιζει δηλαδη να μπει καποιος στον κοπο να βαλει φιλτρακι αξιας <50€;

θεσσαλονικη,3ος οροφος και πινω μεχρι τωρα απο τη βρυση (γευστικα πινεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stathis97 είπε

Δεν αξιζει δηλαδη να μπει καποιος στον κοπο να βαλει φιλτρακι αξιας <50€;

θεσσαλονικη,3ος οροφος και πινω μεχρι τωρα απο τη βρυση (γευστικα πινεται).

Εννοείται ότι αγγίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν άξιζε να πίνουμε από φίλτρο κάτω των 50 ευρώ, γιατί να αναλύσουμε τα φίλτρα των άνω των 50 ευρώ?

Και αν πίνουμε από τη βρύση, τι δουλειά έχουμε σε αυτό το νήμα?

Για να μην παρεξηγηθώ, νόμιζω ότι ο οργανισμός του ανθρώπου μπορεί και προσαρμόζεται σε κάθε κατάσταση.

Έχω φίλο που πίνει αφιλτράριστο από τη γεώτρησή του, είναι 80 χρονών και δεν έπαθε τίποτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atha100 είπε

 

Έχω φίλο που πίνει αφιλτράριστο από τη γεώτρησή του, είναι 80 χρονών και δεν έπαθε τίποτα.

δεν το λες και εξυπνο ,ναι σε μικρες ποσοτητες και δηλητηριο να πινεις προσαρμοζεται ο οργανισμος αν η δοση ειναι μεγαλη μαλλον θα εχεις προβλημα,λες να ειναι τυχαιο που εχουμε αλματωδες αυξηση του καρκινου? (δεν λεω οτι φταει το νερο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atha100 είπε

Αν άξιζε να πίνουμε από φίλτρο κάτω των 50 ευρώ, γιατί να αναλύσουμε τα φίλτρα των άνω των 50 ευρώ?

Και αν πίνουμε από τη βρύση, τι δουλειά έχουμε σε αυτό το νήμα?

Για να μην παρεξηγηθώ, νόμιζω ότι ο οργανισμός του ανθρώπου μπορεί και προσαρμόζεται σε κάθε κατάσταση.

Έχω φίλο που πίνει αφιλτράριστο από τη γεώτρησή του, είναι 80 χρονών και δεν έπαθε τίποτα.

Εννοείται ότι φίλτρα μεγαλύτερης αξίας θα κάνουν και καλύτερη δουλειά.Το ερώτημα μου ήταν από το καθόλου αν αξίζει να δώσει κανεις το 40-50ρικο.Με άλλα λόγια αν "κόβουν" τπτ ή είναι για πέταμα.

Αν αξίζει τι μάρκες μοντέλα κοιτάμε;

Αλλωστε φοιτητής να δώσει περισσότερα για φίλτρο νερού δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stathis97 είπε

Εννοείται ότι φίλτρα μεγαλύτερης αξίας θα κάνουν και καλύτερη δουλειά.Το ερώτημα μου ήταν από το καθόλου αν αξίζει να δώσει κανεις το 40-50ρικο.Με άλλα λόγια αν "κόβουν" τπτ ή είναι για πέταμα.

Αν αξίζει τι μάρκες μοντέλα κοιτάμε;

Αλλωστε φοιτητής να δώσει περισσότερα για φίλτρο νερού δύσκολα.

Ο γραπτός λόγος είναι εύκολα παρεξιγήσιμος και σίγουρα δυσνόητος αν δεν αφιερώσουμε χρόνο στη σωστή συγγραφή του.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έβαλα αυτό 

https://www.waterwaves.gr/filtra-oikiakis-khriseos/filtra-energoy-anthraka-and-systimata-mikrofiltransis/m3-ecosoft-premium-plus-hf.html

Το παρηγγειλα Δευτερα και ηρθε σήμερα. 

Εντυπωσιακο πακετο και ποιοτικα και σε μεγεθος, γιατι στις φωτο αδικείται και φαίνεται μικρο και πιο ευθραυστο. Και το βρυσακι καλυτερο και μεγαλυτερο απο οτι περιμενα.

Τα παντα ταιριαξαν αψογα. Το μονο που χρειαστηκε ηταν να κανω 2 τρυπες στον τοιχο κατω μεσα στο ντουλαπι και μια 11mm στον ανοξειδωτο νεροχυτη. (ελεγε 12,5) αλλα η βρυση ηταν 10,5.

Τα φιλτρα που ειχε ηταν αυτα που ελεγε.

1. 1μm πολυπροπυλαινιο εγκατεστημενο στην πρωτη θηκη

2. 0.5μm kag+kdf σφραγισμενο με ναυλον στην δευτερη

3. 0.5μm matrikx pb σφραγισμενο με ναυλον στην τριτη

4. το φιλτρο γραμμης με την μεμβρανη 0.02μm ετοιμο για σύνδεση. 

με αυτα, να αλλαζω τα 2 πρωτα καθε 6 μηνες και τα αλλα 2 καθε 12 μηνες συνολο 6 φιλτρα θελω 64 ευρω ετησιο πακετο οπως τα δινει το ιδιο μαγαζι.

Νομιζω πως ειμαι οκ με μονη σκεψη αν το πρωτο βουλωνει πριν τους 3 μηνες να το βαζω 5μm. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Εγώ πάντως έβαλα αυτό 

https://www.waterwaves.gr/filtra-oikiakis-khriseos/filtra-energoy-anthraka-and-systimata-mikrofiltransis/m3-ecosoft-premium-plus-hf.html

Το παρηγγειλα Δευτερα και ηρθε σήμερα. 

Εντυπωσιακο πακετο και ποιοτικα και σε μεγεθος, γιατι στις φωτο αδικείται και φαίνεται μικρο και πιο ευθραυστο. Και το βρυσακι καλυτερο και μεγαλυτερο απο οτι περιμενα.

Τα παντα ταιριαξαν αψογα. Το μονο που χρειαστηκε ηταν να κανω 2 τρυπες στον τοιχο κατω μεσα στο ντουλαπι και μια 11mm στον ανοξειδωτο νεροχυτη. (ελεγε 12,5) αλλα η βρυση ηταν 10,5.

Τα φιλτρα που ειχε ηταν αυτα που ελεγε.

1. 1μm πολυπροπυλαινιο εγκατεστημενο στην πρωτη θηκη

2. 0.5μm kag+kdf σφραγισμενο με ναυλον στην δευτερη

3. 0.5μm matrikx pb σφραγισμενο με ναυλον στην τριτη

4. το φιλτρο γραμμης με την μεμβρανη 0.02μm ετοιμο για σύνδεση. 

με αυτα, να αλλαζω τα 2 πρωτα καθε 6 μηνες και τα αλλα 2 καθε 12 μηνες συνολο 6 φιλτρα θελω 64 ευρω ετησιο πακετο οπως τα δινει το ιδιο μαγαζι.

Νομιζω πως ειμαι οκ με μονη σκεψη αν το πρωτο βουλωνει πριν τους 3 μηνες να το βαζω 5μm. 

Αν μπορούσες να κάνεις και μια χημική ανάλυση να βλέπαμε τι κρατάει η μεμβράνη HF θα ήταν πολύ χρήσιμο.Τη συγκεκριμένη μεμβράνη που έχει το σύστημά σου την είχα πάρει από το ίδιο μαγαζί για να κάνω δοκιμές μήπως και καταργήσω την Α.Ο που έχω πάρει , αλλά δυστυχώς μετά από χημικη ανάλυση που έκανα δεν είχε σχεδόν καμία διαφορά με το νερού του δικτύου οπότε εαν έκανες και εσύ μια ανάλυση θα μπορούσαμε να επιβεβαιώσουμε αν όντως κάνει δουλειά η συγκεκριμένη μεμβράνη ή εγώ έτυχε και έπεσα σε ελαττωματικό προϊόν.

Επίσης δες το φίλτρο MatriKX PB1 τι χώρα παραγωγής γράφει πάνω.Ένα που είχα πάρει εγώ και έγραφε πάνω κατασκευής Ινδίας μου μπούκωσε μέσα σε 2 μήνες.Σε άλλο ίδιας μάρκας από Αμερική δεν είχα θέμα.

 

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Εγώ πάντως έβαλα αυτό 

https://www.waterwaves.gr/filtra-oikiakis-khriseos/filtra-energoy-anthraka-and-systimata-mikrofiltransis/m3-ecosoft-premium-plus-hf.html

Το παρηγγειλα Δευτερα και ηρθε σήμερα. 

Εντυπωσιακο πακετο και ποιοτικα και σε μεγεθος, γιατι στις φωτο αδικείται και φαίνεται μικρο και πιο ευθραυστο. Και το βρυσακι καλυτερο και μεγαλυτερο απο οτι περιμενα.

Τα παντα ταιριαξαν αψογα. Το μονο που χρειαστηκε ηταν να κανω 2 τρυπες στον τοιχο κατω μεσα στο ντουλαπι και μια 11mm στον ανοξειδωτο νεροχυτη. (ελεγε 12,5) αλλα η βρυση ηταν 10,5.

Τα φιλτρα που ειχε ηταν αυτα που ελεγε.

1. 1μm πολυπροπυλαινιο εγκατεστημενο στην πρωτη θηκη

2. 0.5μm kag+kdf σφραγισμενο με ναυλον στην δευτερη

3. 0.5μm matrikx pb σφραγισμενο με ναυλον στην τριτη

4. το φιλτρο γραμμης με την μεμβρανη 0.02μm ετοιμο για σύνδεση. 

με αυτα, να αλλαζω τα 2 πρωτα καθε 6 μηνες και τα αλλα 2 καθε 12 μηνες συνολο 6 φιλτρα θελω 64 ευρω ετησιο πακετο οπως τα δινει το ιδιο μαγαζι.

Νομιζω πως ειμαι οκ με μονη σκεψη αν το πρωτο βουλωνει πριν τους 3 μηνες να το βαζω 5μm. 

Μια χαρά το βλέπω το σύστημα ... Πολύ καλό ! Και το Βρυσάκι όντως είναι πολύ ποιοτικό το έχω δοκιμάσει κ εγώ σε φιλικό σπίτι... Σίγουρα το νερό σου θα έχει άλλη χάρη και γεύση πλέον . 

15 λεπτά πριν, tarantules είπε

Αν μπορούσες να κάνεις και μια χημική ανάλυση να βλέπαμε τι κρατάει η μεμβράνη HF θα ήταν πολύ χρήσιμο.Τη συγκεκριμένη μεμβράνη που έχει το σύστημά σου την είχα πάρει από το ίδιο μαγαζί για να κάνω δοκιμές μήπως και καταργήσω την Α.Ο που έχω πάρει , αλλά δυστυχώς μετά από χημικη ανάλυση που έκανα δεν είχε σχεδόν καμία διαφορά με το νερού του δικτύου οπότε εαν έκανες και εσύ μια ανάλυση θα μπορούσαμε να επιβεβαιώσουμε αν όντως κάνει δουλειά η συγκεκριμένη μεμβράνη ή εγώ έτυχε και έπεσα σε ελαττωματικό προϊόν.

Επίσης δες το φίλτρο MatriKX PB1 τι χώρα παραγωγής γράφει πάνω.Ένα που είχα πάρει εγώ και έγραφε πάνω κατασκευής Ινδίας μου μπούκωσε μέσα σε 2 μήνες.Σε άλλο ίδιας μάρκας από Αμερική δεν είχα θέμα.

Θα μπορούσες να ανεβάσει την ανάλυση κάποια στιγμή να δούμε τι παίζει κλπ ? Κ εγώ έχω matrikx Ινδίας αλλά είναι μια χαρά προς το παρόν...ίσως γιατί χρησιμοποιώ προφιλτρο πάλι matrikx cto plus ... αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω βέβαια ! 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Θα μπορούσες να ανεβάσει την ανάλυση κάποια στιγμή να δούμε τι παίζει κλπ ? Κ εγώ έχω matrikx Ινδίας αλλά είναι μια χαρά προς το παρόν... αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω βέβαια ! 

Τι εννοείς να ανεβάσω την ανάλυση να δεις τι παίζει; Δεν έχω κάνει καμιά ανάλυση για το matrix.Απλά για κάποιο λόγο μπούκωσε , το έβγαλα και το πέταξα.Και πριν από αυτό είχα και αλλα 3 φίλτρα να κρατάνε ιζήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Τι εννοείς να ανεβάσω την ανάλυση να δεις τι παίζει; Δεν έχω κάνει καμιά ανάλυση για το matrix.Απλά για κάποιο λόγο μπούκωσε , το έβγαλα και το πέταξα.Και πριν από αυτό είχα και αλλα 3 φίλτρα να κρατάνε ιζήματα.

Α όχι δεν λέω για το matrikx . Για την μεμβράνη λέω που είπες . Γτ σκέφτομαι κ εγώ να βάλω κάποια στιγμή μεμβράνη . Σίγουρα δεν θα είναι σαν α.ο ... Αλλά λογικά θα κρατάει κάτι παραπάνω από το ματρικχ. Άλλο 0.5 άλλο 0.02 και άλλο 0.00002!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...