Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πήρα αυτό σαν πρώτο φίλτρο
https://www.neron.gr/product/816/antallaktika-oikiakon-filtron-neroyfiltro-matrikx-hc--cto-made-in-usa

τον πρώτο μήνα το νερό είχε πολύ περίεργη γεύση, μετά έστρωσε

τώρα σε κάνα 2μηνο που θα θέλει αλλαγή θα κοιτάξω μήπως δω και καμιά καλή άλλη πρόταση αλλιώς θα πάω στο ίδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, john_shadow είπε

εγώ πήρα αυτό σαν πρώτο φίλτρο
https://www.neron.gr/product/816/antallaktika-oikiakon-filtron-neroyfiltro-matrikx-hc--cto-made-in-usa

τον πρώτο μήνα το νερό είχε πολύ περίεργη γεύση, μετά έστρωσε

τώρα σε κάνα 2μηνο που θα θέλει αλλαγή θα κοιτάξω μήπως δω και καμιά καλή άλλη πρόταση αλλιώς θα πάω στο ίδιο..

Δεν πιστεύω να το έβαλες πάνω το φίλτρο και να ξεκίνησες να πίνεις χωρίς να αφήσεις να τρέξει αρκετή ποσότητα πρώτα; Τα carbon θέλουν αρκετό ξέπλυμα πρωτού πιούμε να φύγει η μαυρίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tarantules είπε

Δεν πιστεύω να το έβαλες πάνω το φίλτρο και να ξεκίνησες να πίνεις χωρίς να αφήσεις να τρέξει αρκετή ποσότητα πρώτα; Τα carbon θέλουν αρκετό ξέπλυμα πρωτού πιούμε να φύγει η μαυρίλα.

το είχα αφήσει να τρέχει κάνα 20λεπτο πριν πιω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα , την βοήθεια σας θα ήθελα , μένω Κιάτο Κορινθίας , μέχρι και πριν 6 μήνες το νερό δεν ήταν  πόσιμο . Πλέον είναι (έτσι λέει η ΔΕΥΑΣ τουλάχιστον), όμως όπως και να το κανείς στις σωλήνες για χρόνια περνούσε μη πόσιμο  νερό.

θα ήθελα λοιπόν να βάλω ένα φίλτρο (για να έχω το κεφάλι μου σίγουρο) κάτω από τον πάγκο  και έχω δει αυτό επίσης βαρέθηκα να κουβαλάω  εμφιαλωμένα  . Η τιμή του είναι κοντά στα 100€ και αλλαγή φίλτρου κάθε 6 μήνες. στις προηγούμενες σελίδες όμως είδα ότι πολύ έχετε 2πλα η και 3πλα φίλτρα.  Έχετε να προτείνετε κάτι ?   Μπορώ να διαθέσω έως και 120€. 

Επεξ/σία από nikoss_xx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2019 στις 4:13 ΜΜ, simoula είπε

Καλησπέρα σας,

Είμαι στον τέταρτο όροφο οικοδομής και έχω στο ισόγειο μετά το ρολοι ένα το φίλτρο (νημάτινο) που γεμίζει με βρομιές  και τα φιλτρακια στις βρύσες του διαμερισματος γεμίζουν και αυτά με βρομιές. 

Σκέφτομαι να βάλω μετά το ρολόι ένα καλο φίλτρο πολυπροπυλαινιου 0,5μm https://aquapure.gr/filter-polypropylene-sediments-fcps5/ και ένα για αποσκλήρυνση https://aquapure.gr/filter-antiscale-polyphosphorus-crystals-fcpra/.

Για κάτω από τον πάγκο σκέφτομαι να βάλω ένα φίλτρο άνθρακα https://aquapure.gr/filter-active-carbon-gac-coconut-shell-fccbhd/

έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?

Διαφωνώ με τις επιλογές σου. Απ' ότι κατάλαβα το νερό έχει αρκετά ιζήματα, αν βάλεις φίλτρο με τόσο μικρή διαπερατότητα όσο λες θα σου κόψει τελείως την πίεση σε όλο το σπίτι και θα μπουκώνει εξαιρετικά γρήγορα με αποτέλεσμα να χρειάζεται συνέχεια αντικατάσταση. Δεν υπάρχει και κάποιος ουσιώδης λόγος να το κάνεις, ένα πολυπροπυλαινίου στα 25 μm θα αφαιρεί μια χαρά τα ιζήματα και τις βρωμιές.


Για τον αποσκληρυντή που λες επίσης δεν πρέπει να βάλεις με πολυφωσφορικά άλατα καθώς θα κάνει το νερό μη πόσιμο, θα χρειαστείς καλύτερα μια ρητίνη ανταλλαγής ιόντων και πάλι το νερό μπορεί να είναι εκτός ορίων. Αν βάλεις αποσκληρυντή σε κεντρική παροχή θα σου συστήσω να βάλεις σύστημα αντίστροφης όσμωσης κάτω από τον πάγκο για να σου αφαιρεί τα άλατα από το νερό που πίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, simoula είπε

Οπότε βγάζουμε από τη συνάρτηση τα άλατα και αφήνουμε το πολυπροπυλαινιο και του άνθρακα, κάποια συγκεκριμένη πρόταση έχεις?

Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη πρόταση να κάνω. 

Θα σου έλεγα απλώς να επιλέξεις θήκες που παίρνουν τα κλασικά ανταλλακτικά ανεξαρτήτου διαστάσεως και να μην πάρεις θήκες που έχουν υποδοχή μόνο για δικά τους ανταλλακτικά για λόγους επιλογών και κόστους. Για την κεντρική παροχή υπάρχουν και φίλτρα που καθαρίζονται, αν και θα έλεγα καλύτερα ένα φίλτρο πολυπροπυλαινίου, μπορείς να βρεις και σε μεγαλύτερη διάσταση 20" αντί των κλασικών 10" για να χρειάζεται αραιότερα αλλαγή.

Αποσκλήρυνση γιατί ήθελες να κάνεις σε κεντρικό επίπεδο; Έχετε υπερβολικά άλατα στην περιοχή; Αν είναι απλώς για τα πλυντήρια πιάτων, ρούχων, υπάρχουν μικρά φίλτρα αποσκλήρυνσης που τα βάζεις στην παροχή των συγκεκριμένων συσκευών. Αν είναι τόσο σκληρό που δεν είναι πόσιμο η μόνη λύση σε οικιακό επίπεδο είναι η αντίστροφη όσμωση (για το πόσιμο νερό). 

Αν το νερό της περιοχής δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα για μένα δεν χρειάζονται υπερβολές ούτε σ' αυτό που θα βάλεις κάτω από τον πάγκο, μια διπλή θήκη με ένα προφίλτρο  και ένα καλό φίλτρο άνθρακα αρκούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, simoula είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, όταν λες καλό φίλτρο άνθρακα μπορείς να μου υποδείξεις κάποια? Έστω και με pm.

Ευχαριστώ!

Ότι ξέρω το ξέρω από το δικό μου ψάξιμο όταν ήθελα να βρω φίλτρα, και ο ίδιος έχω αντίστροφη όσμωση, οπότε δεν μπορώ να κάνω συγκρίσεις σε φίλτρα και συγκεκριμένες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βάλω και εγω στη βρυση μου αλλα επειδη η γυναικα ακομη δεν καταλαβαινει για τι μιλαμε, θελω κατι να μην ειναι τεραστιο και το φαω στο κεφαλι. Εχει να προτεινει καποιος κατι που ναι μεν δεν θα ειναι πολυ μεγαλο σαν ογκος αλλα θα κανει και δουλεια για καποιον που θα βαλει πρωτη φορα φιλτρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερομαι κι εγω για ενα ανω παγκου προς το παρον γιατι δεν εχω χρονο να ασχοληθω με υδραυλικο αυτη τη στιγμη να ερθει να μου κανει εγκατασταση.

Δεν θελω να ειναι κατι τεραστιο να πιανει πολυ χωρο στον παγκο απλα θελω να ειναι κατι αρκετα καλο να κανει σοβαρη δουλεια και θα ηθελα(δεν ξερω αν γινεται) να μην αλλαζω πολυ συχνα φιλτρο(δηλαδη να μην το εχω συνεχεια στο μυαλο μου) αν γινεται μια φορα τον χρονο.Βεβαια η αλλαγη παιζει αναλογα και με την χρηση θα μου πειτε απλα ρωταω αν υπαρχει κατι που να εχει διαρκεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...