Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 hours ago, Geoka1982 said:

Καλησπέρα δύο λύσεις ανάλογα το μπάτζετ η μία της pentair https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b/ δοκιμασμένη λύση με άψογα αποτελέσματα και πολλές πιστοποιήσεις  και η δεύτερη της ecosoft https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-ecosoft-fpv12peco-me-filtro-lrc2510-05-micron/  με πολλές κατακρατήσεις και δυνατότητα επιλογής οποιουδήποτε ανταλ/κου 10".  Το φίλτρο κεντρικής παροχής είναι απαραίτητο σε κάθε σπίτι ένα παραπάνω οι νέες σωληνώσεις οπότε οκ .

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ξέχασα να αναφέρω οτι το σπίτι είναι στο κέντρο της Αθήνας. Για την κεντρική παροχή τι προτείνεις;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, έχω μια απορία αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει: Διαβάζω στα χαρακτηριστικά ενός φίλτρου: Πίεση λειτουργίας 1-12.5bar καθώς και Παροχή: 3,3lt/min.

Η ανώτερη παροχή νερού είναι τα 3,3 lt/min ανεξαρτήτως πίεσης;

Δηλαδή και 12,5 bar να έχει πίεση το νερό, το φίλτρο θα δίνει 3,3 lt/min;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DiamadisT είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ξέχασα να αναφέρω οτι το σπίτι είναι στο κέντρο της Αθήνας. Για την κεντρική παροχή τι προτείνεις;  

Για την κεντρική παροχή καλό είναι να βάλεις ένα 10" φίλτρο με ένα πολυπροπυλένιο 20micron

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DiamadisT είπε

Κάτι τέτοιο δηλαδή: https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kentrikis-parochis-10-aquafilter-10bar-parochi-1/

Σε ευχαριστώ πολύ!

Αυτό είναι 1΄΄ βαρέως τύπου 10bar εσύ λογικά στο σπίτι σου στην Αθήνα θα χρειαστείς 1/2'' και άν θέλεις πιο οικονομικό μπορείς να πάς και εδώ https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kentrikis-parochis-10-ustm-parochi-1-2/  ίδια δουλειά θα σου κάνουν και τα δύο το δεύτερο απλά είναι 8bar όπως όλα στην αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, niktac είπε

Εχει κανένας αυτό? Φίλτρο Τριών Σταδίων Future από την Veluda https://www.veluda.com/gr/filtra-nerou/future-130 ?  Αξίζει? μονοί για ανω πάγκου ψαχνω 

Δεν υπάρχει λόγος να πάς σε τριπλό. Για ποια περιοχή είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Δεν υπάρχει λόγος να πάς σε τριπλό. Για ποια περιοχή είναι;

Θεσσαλονίκη είμαι. Εχεις να προτείνεις κάτι άνω Πάγκου

καλό αξιόπιστο με υποστήριξη και σχετικά μικρό σε διαστάσεις αν είναι δυνατόν? Το συγκεκριμένο το είδα από κοντά και ειναι πολύ μεγάλο τελικά από κοντά. Άσε που στραβωσα και με την πωλήτρια... 

Επεξ/σία από niktac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, niktac είπε

Θεσσαλονίκη είμαι. Εχεις να προτείνεις κάτι καλό αξιόπιστο με υποστήριξη και σχετικά μικρό σε διαστάσεις αν είναι δυνατόν? Το συγκεκριμένο το είδα από κοντά και ειναι πολύ μεγάλο τελικά από κοντά. Άσε που στραβωσα και με την πωλήτρια... 

Μπορείς να βάλεις μονό ή διπλό άνω πάγκου, όλα τα τριπλά έχουν αρκετό όγκο. Έχεις κεντρικής παροχής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Μπορείς να βάλεις μονό ή διπλό άνω πάγκου, όλα τα τριπλά έχουν αρκετό όγκο. Έχεις κεντρικής παροχής;

Για μονο λέω. Έχω κεντρική παροχή αλλά δεν θα ήθελα να το βάλω εκεί γιατί οι σωλήνες της οικοδομής είναι πολλών ετών. Γιαυτό το θέλω στην κουζίνα. Υπόψιν έχω αρκετά σκληρό νερό 

Επεξ/σία από niktac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ρώτησα για να δω αν υπάρχει κάποιο προφίλτρο γενικά στο σπίτι. Αν θέλεις να μειώσεις ελαφρός και τα άλατα πας doulton https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-doulton-hcp-lefko-10-me-antallaktiko-doulton-ultracarb-0-5mm/  απλά ζήτησε να σου βάλουν το ultracarb si .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 2:33 ΠΜ, giorgos_76 είπε

Φίλτρο έχω το Carbonit sanuno εδώ και 10 χρόνια..Είμαι ευχαριστημένος χωρίς να δίνω μια περιουσία για τα ανταλακτικα φίλτρα..Επειδή όμως δεν αρκεί το φιλτράρισμα, σκέφτομαι να τοποθετήσω πάνω του και τον ενεργοποιητή νερού plocherkat, για να έχω ζωντανό νερό πηγής...Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο ;;;..αξίζει τα λεφτά του ;;; Το παίρνεις μια φορά και το έχεις μια ζωή.. 

Μάλιστα!!! Ζωντανό νερό!!! Το ακούσαμε και αυτό!!! Μου θυμίζει κάτι περιπτώσεις σαν τα βραχολιάκα με μαγνήτες που ζωντανεύουν το ενεργειακό σου πεδίο!!! Κάπου πήρε το μάτι μου και για ένα σύστημα ορθομοριακού νερού. Κανάτα με φίλτρο στα 100Ε που στην ουσία είναι κάτι σαν φίλτρο αλκαλικότητας.

Για τα συστήματα τώρα των αντίστροφων οσμώσεων κατεβάζουν πολύ την αλατότητα του νερού. Προσοχή γιατί κάποιοι "επαγγελματίες" αναφέρουν πως η όσμωση δεν κάνει γιατί το νερό που παράγει είναι νεκρό, δηλαδή απιονισμένο!!! Τον κακό τους τον καιρό!!! Πουλάνε και φίλτρα αυτές οι εταιρίες. Πάμε να δούμε κάποιες λεπτομέρειες.

Ως εvυδρειάς χρόνια τώρα ασχολούμαι με την φίλτρανση και ειδικά με τις αντίστροφες οσμώσεις. Οι μεμβράνες των αντίστροφων οσμώσεων κατεβάζουν την αγωγιμότητα (αλατότητα) περίπου στο 95 με 97%. Για παράδειγμα αν έχω ένα νερό στα 500ppm η όσμωση θα μου το κατεβάσει στα 25ppm. H όσμωση δεν μπορεί με τίποτα να παράξει νερό 0ppm (απιονισμένο). Ναι είναι φτωχό σε άλατα για αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις προσθέτουμε ένα φίλτρο εμπλουτισμού. Αυτά εν ολίγοις. Τα περισσότερα ιχνοστοιχεία δεν τα παίρνουμε από το νερό αλλά από τα τρόφιμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα παιδιά..

μετακόμισα πρόσφατα σε νέο σπίτι στην περιοχή της Δεξαμενής Καβάλας..εχει περίπου 2 βδομάδες..

στην αρχή, μου φάνηκε το νερο σαν ''λάδι'' πολύ περίεργη αίσθηση, το ψιλοσυνήθησα τώρα όμως.

επειδή δεν εμπιστεύομαι καταστήματα που πουλάνε φίλτρα νερού γιατι λένε αρλούμπες για να πουλήσουν ότι αυτοί θέλουν, μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα σχετικά καλό φίλτρο νερού;

αν δεν μπορείτε να μου προτείνετε, μπορείτε να με καθοδηγήσετε; τι είναι αυτό που πρέπει να κοιτάξω; όπως προανέφερα μένω σχεδόν κάτω από τη δεξαμενή, λιγότερο από 1,5χλμ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, maparios είπε

καλημέρα παιδιά..

μετακόμισα πρόσφατα σε νέο σπίτι στην περιοχή της Δεξαμενής Καβάλας..εχει περίπου 2 βδομάδες..

στην αρχή, μου φάνηκε το νερο σαν ''λάδι'' πολύ περίεργη αίσθηση, το ψιλοσυνήθησα τώρα όμως.

επειδή δεν εμπιστεύομαι καταστήματα που πουλάνε φίλτρα νερού γιατι λένε αρλούμπες για να πουλήσουν ότι αυτοί θέλουν, μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα σχετικά καλό φίλτρο νερού;

αν δεν μπορείτε να μου προτείνετε, μπορείτε να με καθοδηγήσετε; τι είναι αυτό που πρέπει να κοιτάξω; όπως προανέφερα μένω σχεδόν κάτω από τη δεξαμενή, λιγότερο από 1,5χλμ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καταρχήν σε βολεύει να μπεί φίλτρο κάτω απο τον πάγκο; Θέλεις με βρυσάκι ή απευθείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Καταρχήν σε βολεύει να μπεί φίλτρο κάτω απο τον πάγκο; Θέλεις με βρυσάκι ή απευθείας;

Υπάρχει θέμα λόγω παλαιών σωληνώσεων ειδάλλως θα τα έβαζα στην παροχή.. 

Τώρα το θέμα είναι πως έχω περιορισμένο χώρο επάνω, αλλά αν χρειαστεί θα βάλω δεύτερο βρυσάκι. Κάτω από τον πάγκο θα ήταν ιδανικό. Είναι εύκολη η τοποθέτηση η πρέπει να φωνάξω υδραυλικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...