Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/3/2021 στις 10:59 ΜΜ, mix82g είπε

Θα με ενδιέφερε να δω πως θα τελειωσει η ιστορία σου φίλε. Εγώ επιμένω ότι δεν είναι δικό σου λάθος όλο αυτό , και ότι είναι αστοχία υλικού και πρέπει να αλλαχτεί το φίλτρο από τον τοπικό συνεργάτη. Πιστεύω θα στο αλλάξει πάντως. Να μας πεις τι έγινε ομως

 

Περιμένω το γελοίο την Παρασκευή να το αλλάξει. Η ουσία πάντως παιδιά είναι ότι ο τύπος είναι μεγάλος καραγκιόζης. Στραβωσε που έστειλα email στη μαμά εταιρεία! Σήμερα μου είπε ότι φταίει το ζεστό νερό που άνοιξα και πέρασε μέσα από το φίλτρο! Σημειωτέον ότι το ζεστό είναι κλειστό στο νεροχύτη εδώ και 5 χρόνια από το προηγούμενο φίλτρο που είχα! Δυστυχώς κάκιστη συμπεριφορά, αντί για συγγνώμη ζητάει και τα ρέστα! Τραγικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dimos15 είπε

Οκ εβγαλα ακρη. Τελικα για το νουζ χρειαζομαι ενα φιλτρο ανταλλαγής ιόντων χαλκού-ψευδαργυρου (kdf 55) για να αφαιρεί το χλώριο και ενα φίλτρο ρητίνης ανταλλαγής ιόντων μαγνησίου και ασβεστίου σε ιόντα νατρίου για την σκληρότητα του νερού. Στο wikipedia λεει οτι το kdf αντεχει σε υψηλές θερμοκρασίες https://en.wikipedia.org/wiki/Copper_zinc_water_filtration και εδω έχουν κανει test http://www.kdfft.com/lab_sprite.htm  Δεν ξέρω αν είναι marketing η όντως ισχύει..

Επισης βρηκα αυτο το pdf https://www.wqa.org/Portals/0/Technical/Technical Fact Sheets/2014_Chloramine.pdf

που λεει οτι αν το νερο εχει χλωραμινες το φίλτρο άνθρακα δεν κανει καλο γιατι αντιδρά με την χλωραμινη και δημιουργεί αμμωνία. Και μετα θες και άλλο φίλτρο για να βγάλεις την αμμωνία.. Ξέρει κανείς αν το νερο στην Ελλαδα εχει χλωραμινες?

Η wikipedia δεν νομίζω ότι αποτελεί τον κατάλληλο ιστοτοπο για να μάθεις πληροφορίες για ένα εμπορικό προϊόν εν κυκλοφορια. 

Αυτό που λες για το χλώριο και τον άνθρακα δεν το γνωρίζω. Πάντως θα ήθελα να δω μια χημική αντίδραση για το πως το χλώριο και ο ενεργός άνθρακας σχηματίζουν αμμωνία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimos15 είπε

Οκ εβγαλα ακρη. Τελικα για το νουζ χρειαζομαι ενα φιλτρο ανταλλαγής ιόντων χαλκού-ψευδαργυρου (kdf 55) για να αφαιρεί το χλώριο και ενα φίλτρο ρητίνης ανταλλαγής ιόντων μαγνησίου και ασβεστίου σε ιόντα νατρίου για την σκληρότητα του νερού. Στο wikipedia λεει οτι το kdf αντεχει σε υψηλές θερμοκρασίες https://en.wikipedia.org/wiki/Copper_zinc_water_filtration και εδω έχουν κανει test http://www.kdfft.com/lab_sprite.htm  Δεν ξέρω αν είναι marketing η όντως ισχύει..

Επισης βρηκα αυτο το pdf https://www.wqa.org/Portals/0/Technical/Technical Fact Sheets/2014_Chloramine.pdf

που λεει οτι αν το νερο εχει χλωραμινες το φίλτρο άνθρακα δεν κανει καλο γιατι αντιδρά με την χλωραμινη και δημιουργεί αμμωνία. Και μετα θες και άλλο φίλτρο για να βγάλεις την αμμωνία.. Ξέρει κανείς αν το νερο στην Ελλαδα εχει χλωραμινες?

Αυτό δεν ισχύει φίλε να ξέρεις. Η πλειοψηφία των καλών φίλτρων εκεί έξω μειώνουν την χλωραμινη. Μιλάμε για φίλτρα που έχουν πιστοποιηθεί από τον NSF και έχει πάρει την πιστοποίηση ως προς την κατάλληλη πόση του νερού που περνάει από το φίλτρο. Μιλάμε για κολοσσούς φίλτρων. Αν είναι δυνατών να δίνει πιστοποίηση ο NSF σε φίλτρα που στο τέλος σε προσφέρουν αμμωνία. Είναι τόσο αυστηρά τα πρωτόκολλα που ακολουθεί ο συγκεκριμένος οργανισμός που να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από φίλτρο που έχει περάσει από NSF

Δεν ξέρω που κοντά γράφει αυτο που λες στο φυλλάδιο που ανέβασες. Δεν είδα κάπου να το λέει.μπορεις να με πεις που ακριβώς το λέει?

1 ώρα πριν, teleiomenos είπε

Περιμένω το γελοίο την Παρασκευή να το αλλάξει. Η ουσία πάντως παιδιά είναι ότι ο τύπος είναι μεγάλος καραγκιόζης. Στραβωσε που έστειλα email στη μαμά εταιρεία! Σήμερα μου είπε ότι φταίει το ζεστό νερό που άνοιξα και πέρασε μέσα από το φίλτρο! Σημειωτέον ότι το ζεστό είναι κλειστό στο νεροχύτη εδώ και 5 χρόνια από το προηγούμενο φίλτρο που είχα! Δυστυχώς κάκιστη συμπεριφορά, αντί για συγγνώμη ζητάει και τα ρέστα! Τραγικος

Γιατί να στραβωσει? Εμένα πολλές φορές σε πράγματα που δεν ήξερε με έλεγε να στείλω email  στην Αμερική. Άντε να δούμε τι θα σε πει για το φίλτρο. 

6 ώρες πριν, rigani είπε

Το θέμα είναι αν τα φίλτρα ενεργού άνθρακα συγκρατούν τα φυτοφάρμακα ή χρειάζεται οπωσδήποτε αντίστροφη όσμωση.

Επίσης πολύ θα την ήθελα μία επίσημη έρευνα γενικά για τα φίλτρα στην ελληνική αγορά, να δούμε επιτέλους τι δουλειά κάνει το καθένα και αν ορισμένοι κατασκευαστές πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Εν τω μεταξύ αν γίνει αντίστοιχη έρευνα για την Αττική, εκεί να δεις γλέντια σε κάτι περιοχές όπως είναι ο Μαραθώνας πχ.

Συγκρατούν φίλε μου τα καλά φίλτρα φυτοφάρμακα ζιζανιοκτόνα κτλ. Είναι και πιστοποιημένα ότι τα αφαιρούν . Μπορείς να μπεις στην σελίδα του NSF και να δεις ουσίες φυτοφαρμάκων και ζιζανιοκτόνων που αφαιρούν και ποια φίλτρα το κάνουν.παντως η πλειοψηφία στην Ελλάδα είναι αυτό που είπες πουλάνε φύκια με μεταξωτες κορδέλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mix82g είπε

Αυτό δεν ισχύει φίλε να ξέρεις. Η πλειοψηφία των καλών φίλτρων εκεί έξω μειώνουν την χλωραμινη. Μιλάμε για φίλτρα που έχουν πιστοποιηθεί από τον NSF και έχει πάρει την πιστοποίηση ως προς την κατάλληλη πόση του νερού που περνάει από το φίλτρο. Μιλάμε για κολοσσούς φίλτρων. Αν είναι δυνατών να δίνει πιστοποίηση ο NSF σε φίλτρα που στο τέλος σε προσφέρουν αμμωνία. Είναι τόσο αυστηρά τα πρωτόκολλα που ακολουθεί ο συγκεκριμένος οργανισμός που να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από φίλτρο που έχει περάσει από NSF

Δεν ξέρω που κοντά γράφει αυτο που λες στο φυλλάδιο που ανέβασες. Δεν είδα κάπου να το λέει.μπορεις να με πεις που ακριβώς το λέει?

Γιατί να στραβωσει? Εμένα πολλές φορές σε πράγματα που δεν ήξερε με έλεγε να στείλω email  στην Αμερική. Άντε να δούμε τι θα σε πει για το φίλτρο. 

Συγκρατούν φίλε μου τα καλά φίλτρα φυτοφάρμακα ζιζανιοκτόνα κτλ. Είναι και πιστοποιημένα ότι τα αφαιρούν . Μπορείς να μπεις στην σελίδα του NSF και να δεις ουσίες φυτοφαρμάκων και ζιζανιοκτόνων που αφαιρούν και ποια φίλτρα το κάνουν.παντως η πλειοψηφία στην Ελλάδα είναι αυτό που είπες πουλάνε φύκια με μεταξωτες κορδέλες.

Τι γιατί να στραβωσει? Γιατί πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες! Το έψαξα περισσότερο και υπάρχουν πολλά παράπονα. Το θέμα είναι ότι καταλήξαμε ότι η multipure είναι απάτη! Τώρα όμως τι φίλτρο να βάλουμε? Ιδού η απορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2021 στις 7:54 ΠΜ, mix82g είπε

Το 880 της multipure μειώνει το αρσενικό αλλά είναι πιο ακριβό από το 750. Αν δεν έχεις θέμα αρσενικού δεν χρειάζεται να πας στο 880. Τόσο τα multipure όσο και το aquasana είναι πιστοποιημένα και δείχνουν σαν εταιρείες τα δελτία αποστολής τους. Είναι αληθές τα στοιχεία που παρουσιάζουν όλα. Απλά η multipure μειώνει πιο μεγάλο αριθμό ουσιών. 

Σε στέλνω τα δελτία απόδοσης aq4000 και multipure aquaversa (mp750)

AQ-4000_Performance_Data_Sheet.pdf 48 kB · 1 download mp-performance-sheets-aquaversa (10).pdf 176 kB · 1 download

Επανέρχομαι στο θέμα και θα ήθελα την βοήθεια σας...Το MP750 και το MP880 της Multipure, είναι ολόιδια φίλτρα, απλά το 880 καλύπτει και το αρσενικό ;; Μένω σε χωριό και στον δήμο μου ( όχι στο χωριό μου ) έχει ακουστεί ότι υπάρχει αρσενικό στο νερό...Με την υποψία ότι μπορεί κάποια στιγμή να βρεθεί και στο νερό του χωριού μου αρσενικό, δεν είναι καλύτερα να πάρω το MP880 ;; 

Επίσης η εταιρία δίνει ισχύς του φίλτρου 2400lt τον χρόνο..Δεν είναι λίγα για ένα μέσο σπίτι ;;;Μετά απο 9-10 μήνες θα έχει ίδια δύναμη ροής όπως στην αρχή ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

Επανέρχομαι στο θέμα και θα ήθελα την βοήθεια σας...Το MP750 και το MP880 της Multipure, είναι ολόιδια φίλτρα, απλά το 880 καλύπτει και το αρσενικό ;; Μένω σε χωριό και στον δήμο μου ( όχι στο χωριό μου ) έχει ακουστεί ότι υπάρχει αρσενικό στο νερό...Με την υποψία ότι μπορεί κάποια στιγμή να βρεθεί και στο νερό του χωριού μου αρσενικό, δεν είναι καλύτερα να πάρω το MP880 ;; 

Επίσης η εταιρία δίνει ισχύς του φίλτρου 2400lt τον χρόνο..Δεν είναι λίγα για ένα μέσο σπίτι ;;;Μετά απο 9-10 μήνες θα έχει ίδια δύναμη ροής όπως στην αρχή ;;

Καλύτερα να κάνεις χημική αναλυση στο νερο σου και εφόσον βρεθεί αρσενικό να εγκαταστήσεις αντιστροφη όσμωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Η wikipedia δεν νομίζω ότι αποτελεί τον κατάλληλο ιστοτοπο για να μάθεις πληροφορίες για ένα εμπορικό προϊόν εν κυκλοφορια. 

Αυτό που λες για το χλώριο και τον άνθρακα δεν το γνωρίζω. Πάντως θα ήθελα να δω μια χημική αντίδραση για το πως το χλώριο και ο ενεργός άνθρακας σχηματίζουν αμμωνία. 

Η χλωραμινη οχι το χλωριο, το εχει στο pdf που ποσταρα πριν

NH2Cl + H2O + C* = NH3+ Cl-+ H++ CO*

8 ώρες πριν, mix82g είπε

Αυτό δεν ισχύει φίλε να ξέρεις. Η πλειοψηφία των καλών φίλτρων εκεί έξω μειώνουν την χλωραμινη. Μιλάμε για φίλτρα που έχουν πιστοποιηθεί από τον NSF και έχει πάρει την πιστοποίηση ως προς την κατάλληλη πόση του νερού που περνάει από το φίλτρο. Μιλάμε για κολοσσούς φίλτρων. Αν είναι δυνατών να δίνει πιστοποίηση ο NSF σε φίλτρα που στο τέλος σε προσφέρουν αμμωνία. Είναι τόσο αυστηρά τα πρωτόκολλα που ακολουθεί ο συγκεκριμένος οργανισμός που να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από φίλτρο που έχει περάσει από NSF

Δεν ξέρω που κοντά γράφει αυτο που λες στο φυλλάδιο που ανέβασες. Δεν είδα κάπου να το λέει.μπορεις να με πεις που ακριβώς το λέει?

Στην αρχή της τέταρτης σελίδας: "Ammonia (NH3), chloride (Cl-), and nitrogen gas (N2) are produced by the catalysis of monochloramine. The removal of these catalytic byproducts can be achieved by additional treatment with ion exchange resins or by reverse osmosis."   

Μπορεί ο nsf να τα πιστοποιεί σε νερό χωρίς χλωραμινες? Μπορεί η αμμωνία να ειναι σε φυσιολογικά επίπεδα? Δεν ξερω..

Επεξ/σία από dimos15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Η χλωραμινη οχι το χλωριο, το εχει στο pdf που ποσταρα πριν

NH2Cl + H2O + C* = NH3+ Cl-+ H++ CO*

Αν η πηγή δεν ήταν από το WQA δύσκολα θα το πιστευα, αλλά δεν χωράει αμφιβολίες να αμφισβητούμε το WQA. Πάντως στα προϊόντα της αντίδρασης υπάρχει και το χλώριο, που σημαίνει ότι το νερό όταν περνάει μέσα από τον ενεργό άνθρακα δεν έχει μόνο αμμωνία αλλά και χλώριο. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimos15 είπε

Η χλωραμινη οχι το χλωριο, το εχει στο pdf που ποσταρα πριν

NH2Cl + H2O + C* = NH3+ Cl-+ H++ CO*

Στην αρχή της τέταρτης σελίδας: "Ammonia (NH3), chloride (Cl-), and nitrogen gas (N2) are produced by the catalysis of monochloramine. The removal of these catalytic byproducts can be achieved by additional treatment with ion exchange resins or by reverse osmosis."   

Μπορεί ο nsf να τα πιστοποιεί σε νερό χωρίς χλωραμινες? Μπορεί η αμμωνία να ειναι σε φυσιολογικά επίπεδα? Δεν ξερω..

Καλημέρα φίλε. Έμαθα όσο αφορά το συγκεκριμένο που λες. Οι καταλυτικοί άνθρακες είναι κάποιου είδους τεχνολογία άνθρακα οι οποίοι είναι πιο πολύ για την κατακράτηση της χλωραμινης. Δεν μιλάει για τους κοινούς κοκκώδη άνθρακες και τύπου block άνθρακα. Υπάρχουν καταλυτικοί άνθρακες που κατακρατούν χλωραμινη χωρίς να στέλνουν χλώριο αμμώνιο κτλ και υπάρχουν και πιο επαγγελματικοι καταλυτικοί άνθρακες οι οποίοι δουλεύονται σε αντίθετης οσμωσης φίλτρα για πολύ μεγάλα ποσοστά χλωραμινης οι οποίοι τοποθετούνται στην αρχή των φίλτρων όσμωσης και μετά μπαίνουν ειδικές ρητίνες.οι κοινοί άνθρακες δεν δημιουργούν αυτό το φαινόμενο

10 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Επανέρχομαι στο θέμα και θα ήθελα την βοήθεια σας...Το MP750 και το MP880 της Multipure, είναι ολόιδια φίλτρα, απλά το 880 καλύπτει και το αρσενικό ;; Μένω σε χωριό και στον δήμο μου ( όχι στο χωριό μου ) έχει ακουστεί ότι υπάρχει αρσενικό στο νερό...Με την υποψία ότι μπορεί κάποια στιγμή να βρεθεί και στο νερό του χωριού μου αρσενικό, δεν είναι καλύτερα να πάρω το MP880 ;; 

Επίσης η εταιρία δίνει ισχύς του φίλτρου 2400lt τον χρόνο..Δεν είναι λίγα για ένα μέσο σπίτι ;;;Μετά απο 9-10 μήνες θα έχει ίδια δύναμη ροής όπως στην αρχή ;;

Το 750 της multipure είναι πιστοποιημένο για κατακράτηση ουσιών βάση του ΝSF401. Το 880 δεν έχει τέτοια πιστοποίηση. Βέβαια αυτές τις ουσίες μπορεί να μην της έχει και το νερό σου. Όπως επίσης το 750 έχει πιστοποιηθει ότι κατακρατεί ραδόνιο ενώ το 880 δεν έχει πιστοποιηση. Από κάποιον πολίτη στο εξωτερικό που είχα επαφή όταν του τα ρώτησα αυτά με απάντησε ότι μίλησε με την κεντρική εταιρεία και τον είπε ότι δεν πλήρωσε η εταιρεία τα χρήματα 40000δολαριων για πιστοποίηση NSF401  για το 880. Αυτή την απάντηση με έδωσε. Ίσως επειδή θεωρείται παρόμοιο φίλτρο δεν ήθελαν να δώσουν επιπλέον λεφτά για να πιστοποιήσει τα ίδια πράγματα. Αν προσέξεις το δελτίο απόδοσης του 750 και του 880 έχει ακριβώς ίδιες τιμές μειώσεις σε όλες τις κοινές ουσίες που μειώνει. Είναι σαν να φωτογραφίζει ένα ίδιο φίλτρο. Απλά το 880 μειώνει αρσενικό και είναι το μοναδικό παγκόσμιος φιλτρος άνθρακα που έχει πιστοποιηθεί ότι για τα διπλάσια λίτρα που αντέχει αφερει το αρσενικό σε πολύ μεγάλο ποσοστό όπως βλέπεις και στο δελτίο απόδοσης που είχα ανεβάσει. Στα ξανα στέλνω τα δελτία απόδοσης για να τα δεις κ να συγκρίνεις.

 

mp-performance-sheets-aquaperform (17).pdf mp-performance-sheets-aquaversa (10).pdf

11 ώρες πριν, teleiomenos είπε

Τι γιατί να στραβωσει? Γιατί πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες! Το έψαξα περισσότερο και υπάρχουν πολλά παράπονα. Το θέμα είναι ότι καταλήξαμε ότι η multipure είναι απάτη! Τώρα όμως τι φίλτρο να βάλουμε? Ιδού η απορία

Φίλε δεν θέλω να έρθω σε κόντρα μαζί σου απόψεις ανταλλασουμε εδώ μέσα . Το ότι σου έτυχε μια αστοχία υλικών δεν πάει να πει ότι κάτι είναι απάτη. Μπορεί να πάρεις Μερσεντές και να σε βγάλει κάποιο πρόβλημα το αμάξι δεν μπορείς να πεις ότι η Μερσεντές είναι απάτη. Η multipure είναι από τις εταιρείες παγκόσμιος που έχουν πιστοποιήσεις NSF και σου δείχνουν και τα δελτία απόδοσης τους που έχουν λάβει από τον NSF. Μειώνουν τις περισσότερες ουσίες τα φίλτρα τους παγκόσμιος και αυτό μπορείς άνετα να το δεις μέσο της επίσημης σελίδας. Το μόνο που μπορεί να είναι στα ίδια επίπεδα και που βρήκα εγώ είναι το Espring το φίλτρο. Δεν βρήκα κανένα άλλο και είμαστε εδώ με αποδείξεις να μιλήσουμε και με χαρτιά. Σε εξήγησα και πιο παλιότερα ότι υπάρχουν αστοχίες υλικών. Κακός που υπάρχουν αλλά είναι κάτι που μπορει να συμβεί σε όλα τα προϊόντα και από τις μεγαλύτερες εταιρείες παγκοσμίος σε αυτοκίνητα, ηλεκτρικές συσκευές ,φίλτρα νερού κτλ. Δεν μπορώ να ξέρω τι έχει συμβεί σε σένα και θα ήθελα να μάθω όταν βγάλεις άκρη. Αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι απάτη διότι αυτά που σε λέει η εταιρία ότι κάνουν τα φίλτρα τους είναι αλήθεια και δεν ψεύδονται. Αυτά στα λέω επειδή έχω  έρθει σε επαφή με πολλές εταιρείες doulton , pentair , aquacera , multipure , Aquafilter , camelot, aquasana κτλ με τον NSF με το WRAS κτλ. Όλα αυτά που έχω μάθει δεν τα λέω από το μυαλό είναι μια έρευνα πολλών μηνών η οποία μέχρι και σήμερα συνεχίζεται διότι μιλάω με φίλους γνωστούς για φίλτρα που θέλουν να βάλουν και συνεχίζω να κάνω έρευνα και να ανακαλύπτω παρα μα πάρα πολλές απάτες από πολλές εταιρείες. Από κάποιες κιόλας όταν τις ζήτησα δελτίο απόδοσης δεν μου απάντησαν και δεν με έστειλαν τίποτα. Εν πάση περιπτώσει μεγάλη συζήτηση και θα ήθελα αν μάθεις κάτι για το πιο ήταν το πρόβλημα σου και τι έγινε εκεί να μας το πεις

11 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Επανέρχομαι στο θέμα και θα ήθελα την βοήθεια σας...Το MP750 και το MP880 της Multipure, είναι ολόιδια φίλτρα, απλά το 880 καλύπτει και το αρσενικό ;; Μένω σε χωριό και στον δήμο μου ( όχι στο χωριό μου ) έχει ακουστεί ότι υπάρχει αρσενικό στο νερό...Με την υποψία ότι μπορεί κάποια στιγμή να βρεθεί και στο νερό του χωριού μου αρσενικό, δεν είναι καλύτερα να πάρω το MP880 ;; 

Επίσης η εταιρία δίνει ισχύς του φίλτρου 2400lt τον χρόνο..Δεν είναι λίγα για ένα μέσο σπίτι ;;;Μετά απο 9-10 μήνες θα έχει ίδια δύναμη ροής όπως στην αρχή ;;

Φίλε κάτι ακόμα που ξέχασα. Τα δελτία απόδοσης που δίνει ο NSF στις εταιρείες που έχουν πάρει πιστοποίηση για μείωση κάποιον ουσιών είναι στα διπλάσια και παραπάνω λίτρα από ότι δίνει η εταιρεία. Δλδ τα δελτία απόδοσης που σε εστειλα αν ένα φίλτρο λέει ότι είναι για 2400 είναι δοκιμασμένα στα 4800 και παραπάνω πολλές φορές .γι'αυτό τα δελτία από NSF είναι απαραίτητα να τα δείχνουν οποίες εταιρείες φέρουν πιστοποίηση διότι εκεί φαίνεται και η αντοχή και η δυναμική του φίλτρου στο να συγκρατεί μέχρι τέλους ζωής του φίλτρου ουσίες σε μεγάλα ποσοστά. Πράγμα που όπως είπα λίγες εταιρείες σου παρουσιάζουν δελτία απόδοσης NSF. Τα διάβαζα εδώ μέσα αυτά και δεν τα πίστευα μέχρι που πλέον έχω μάθει πολλά και έχω κάνει μεγάλη έρευνα και ισχύει ότι δεν σε δίνουν τα δελτία διότι ίσως να είναι απογοητευτικά τα αποτελέσματα από τις ουσίες που μειώνουν μέχρι τέλους ζωής τα φίλτρα πολλών εταιρειών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φ

16 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Η wikipedia δεν νομίζω ότι αποτελεί τον κατάλληλο ιστοτοπο για να μάθεις πληροφορίες για ένα εμπορικό προϊόν εν κυκλοφορια. 

Αυτό που λες για το χλώριο και τον άνθρακα δεν το γνωρίζω. Πάντως θήθελα να δω μια χημική αντίδραση για

 

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά φίλτρου, μένω στον Βόλο, κάποιες προτάσεις ή/ και τι πρέπει να προσέξω

 

ω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kont είπε

Φ

 

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά φίλτρου, μένω στον Βόλο, κάποιες προτάσεις ή/ και τι πρέπει να προσέξω

 

ω

Πρέπει να προσέξεις η εταιρεία που θα πάρεις το φίλτρο να έχει να σε υποδείξει δελτίο απόδοσης όπως ένα παράδειγμα αυτό που ανέβασα πριν λίγο παραπάνω. Το φίλτρο απόδοσης να είναι δοκιμασμένο για όλη την ζωή του φίλτρου δλδ για όλα τα λίτρα που σε λέει οτι αντέχει η εταιρεία και να υπάρχουν κάποιες πιστοποιήσεις απο NSF ή  WQA. Παίζει πολύ ψεμα και κοροϊδία εκεί έξω όσο αφορά τις εταιρείες φίλτρων. εδώ είναι η επίσημη σελίδα από NSF για να δεις ποια εταιρεία φέρει πιστοποιήσεις και σε ποιες ουσιες 

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/

Και εδώ είναι η επίσημη σελίδα της WQA για να δεις ποιες έχουν πιστοποιηθεί 

https://wqa.org/find-products#/keyword/

Και εδώ η σελίδα από WRAS γιατί πολλοί έχουν και από εδώ πιστοποιηση. 

https://www.wrasapprovals.co.uk/approvals-directory/?search=

Μην εκπλαγεις άμα δεις εταιρίες που λένε ότι έχουν από τις από πάνω πιστοποιήσεις τελικά να μην τις βρίσκεις στις επίσημες σελίδες που έστειλα πιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα χάος πραγματικά. Προσωπικά σκεφτόμουν τις γνωστές εταιρίες, Όλυμπος και Camelot. Υπάρχει δοκιμασμένη λύση χρόνων απο μέλος και να ειναι ευχαριστημένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stylish είπε

Ένα χάος πραγματικά. Προσωπικά σκεφτόμουν τις γνωστές εταιρίες, Όλυμπος και Camelot. Υπάρχει δοκιμασμένη λύση χρόνων απο μέλος και να ειναι ευχαριστημένος;

Φίλε το να σε πει ότι κάποιος είναι ευχαριστημενος με κάποιος φίλτρο να είσαι σίγουρος ότι θα το ακούσεις από πολλούς. Μόνο που καθαρίζουν γεύση οσμή κτλ όλοι βλέπουν τα φίλτρα καλά. Από εκεί και πέρα όμως ξέρεις από τι υλικά είναι κατασκευασμένη η συσκευή ενός φίλτρου? Είναι πραγματικά υγιεινό ως προς τα υλικά του ένα φίλτρο ή η συσκευή? Ποιες ουσίες μειώνει? Στην αρχή του φίλτρου της μειώνει ή σε όλη την διάρκεια ζωής του φίλτρου? Είναι πολλά ερωτήματα που είναι αδύνατο να τα απαντήσουμε . Την δουλειά αυτή όμως αντί να την κάνεις εσύ και εγώ , έρχονται κάποιοι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί που ερευνούν, ελέγχουν και πιστοποιούν ότι το προϊόν είναι εγκεκριμένο και ασφαλές ως προς τα υλικά και μειώνει τις ουσίες που θα ζητηθουν από την εκάστοτε εταιρία , και σε βγάζουν ένα δελτίο(δελτίο απόδοσης) που το στέλνουν στην εκάστοτε εταιρία που πιστοποιήθηκε προς κάποιες ουσίες που μειώνει , το οποίο "δελτίο" αναδεικνύει σε πιο ποσοστό μειώνονται οι ουσίες σε όλη την διάρκεια ζωής του φίλτρου έως και στην διπλάσια ποσότητα λίτρων από αυτή που δίνει η εταιρεία. 

Η πλειοψηφία των ουσιών που καθαρίζουν τα φίλτρα δεν τις έχουμε στο νερό μας. Κοιτάμε όμως να παιρνουμε φίλτρα από εταιρίες σοβαρές με αληθινά στοιχεία και όχι παπατζιδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mix82g είπε

Φίλε το να σε πει ότι κάποιος είναι ευχαριστημενος με κάποιος φίλτρο να είσαι σίγουρος ότι θα το ακούσεις από πολλούς. Μόνο που καθαρίζουν γεύση οσμή κτλ όλοι βλέπουν τα φίλτρα καλά. Από εκεί και πέρα όμως ξέρεις από τι υλικά είναι κατασκευασμένη η συσκευή ενός φίλτρου? Είναι πραγματικά υγιεινό ως προς τα υλικά του ένα φίλτρο ή η συσκευή? Ποιες ουσίες μειώνει? Στην αρχή του φίλτρου της μειώνει ή σε όλη την διάρκεια ζωής του φίλτρου? Είναι πολλά ερωτήματα που είναι αδύνατο να τα απαντήσουμε . Την δουλειά αυτή όμως αντί να την κάνεις εσύ και εγώ , έρχονται κάποιοι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί που ερευνούν, ελέγχουν και πιστοποιούν ότι το προϊόν είναι εγκεκριμένο και ασφαλές ως προς τα υλικά και μειώνει τις ουσίες που θα ζητηθουν από την εκάστοτε εταιρία , και σε βγάζουν ένα δελτίο(δελτίο απόδοσης) που το στέλνουν στην εκάστοτε εταιρία που πιστοποιήθηκε προς κάποιες ουσίες που μειώνει , το οποίο "δελτίο" αναδεικνύει σε πιο ποσοστό μειώνονται οι ουσίες σε όλη την διάρκεια ζωής του φίλτρου έως και στην διπλάσια ποσότητα λίτρων από αυτή που δίνει η εταιρεία. 

Η πλειοψηφία των ουσιών που καθαρίζουν τα φίλτρα δεν τις έχουμε στο νερό μας. Κοιτάμε όμως να παιρνουμε φίλτρα από εταιρίες σοβαρές με αληθινά στοιχεία και όχι παπατζιδες. 

Σε διαβασα πιο πριν και εισαι ενημερομένος. Αυτό ψάχνω από καποιον γνώστη και με εμπεριστατομένη αποψη. Ένα φίλτρο που να κρατάει ένα χρόνο για όσα λιτρα λεει. 

Εσυ έχεις καταλήξει καπου απο οτι καταλαβαινω. Μπορεις να αναφερθείς ποιες εταιριες προτείνεις; Είναι μεσα σε αυτές και οι 2 που ανεφερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stylish είπε

Ένα χάος πραγματικά. Προσωπικά σκεφτόμουν τις γνωστές εταιρίες, Όλυμπος και Camelot. Υπάρχει δοκιμασμένη λύση χρόνων απο μέλος και να ειναι ευχαριστημένος;

Olympus είχα εγώ μεχρι που όταν τελείωσε δεν έβαλα τίποτε ακόμα. Ο λόγος ήταν πως όταν βουλωνε το φίλτρο το καθάριζα με ένα σύρμα σαν αυτά των πιάτων και γινόταν σαν γάλα το νερό, έλεγα μέσα μου " πω πω κοίτα τι κράτησε το φίλτρο και δεν πήγε στο νερό μου", τελικά μετά από δοκιμές αυτό ήταν υλικό από το κεραμικό στοιχείο και όχι σωματίδια που κράτησε. 

Προς το παρόν δεν πάρω τίποτε ακόμα μέχρι να δω τι θα κάνω. Μιλάμε για νερό κέντρου Αθήνας.

Το άλλο που ανέφερες της Camelot μην το πάρεις, πολύ ακριβό, αν είναι να δώσεις τόσα τότε καλύτερα multipure. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...