Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/12/2021 στις 11:44 ΠΜ, ata1983 είπε

Πήρα φίλτρο --- Επεξεργασία: αφαίρεσα την εταιρεία γιατί δεν έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη εταιρεία μόνο αλλά με όλες --- με πιστοποίηση NFS 42/53 και βλέπω πάνω προειδοποίηση P65warning. Το ίδιο έχουν και όλα τα φίλτρα άνθρακα που πωλούνται στην Καλιφόρνια. Μπορώ να πω ότι μου φάνηκε εξαιρετικά ανησυχητικό. Ψάχνοντας τι είναι το p65 με έβγαλε σε ένα ενδιαφέρον άρθρο..

https://thirstforwater.com/activated-carbon-filters-leach-arsenic.htm/amp

Το πρόβλημα είναι πόσο αλήθεια μπορεί να υπάρχει εδώ και σε τι ποσοστό. Αν υπάρχει όντως ενδεχόμενο να περνάει αρσενικό στο νερό με τέτοιο τρόπο σημαίνει ότι δεν είναι και εύκολα μετρήσιμο γιατί κάθε ανταλλακτικό ξεχωριστά αποκλείεται να εξετάζεται για καθαρότητα από χημικά 

IMG_20211204_113339.jpg

Καλησπέρα. Καιρο έχω να μπω γενικά στα φίλτρα εχθές είδα τι έστειλες φίλε και έστειλα κάτι email. το πρότυπο 65 όταν αναγράφεται σε ένα προϊόν όχι μόνο φιλτρων, αλλά γενικά μέχρι και σε κτίρια μπορείς να το δεις κτλ , δεν σημαίνει ότι η εταιρεία ή όπου αλλού το αναγράφει , περιέχει χημικές επιβλαβής ουσίες. Από το λίγο που το έψαξα ή το αναγράφουν επάνω οι εταιρείες ώστε να δείξουν στον κόσμο ότι συμμορφώνονται με το πρότυπο 65 ή το αναγράφουν γενικώς δλδ όπως έχουμε εμείς σε όλα σχεδον τα προϊόντα μας πίσω στα συστατικά σχεδόν όλα τα προϊόντα αναφέρουν "μπορεί να περιέχει ίχνη από ξηρούς καρπούς ". Ενώ δεν εμπεριέχει το προϊόν ξηρούς καρπούς , βάση νόμου πρέπει να αναφέρει αυτό κειμενακι για τυχόν αλλεργίες. 

Δεν ξέρω αν παρακολουθείς την συζήτηση του φόρουμ και αν έχεις διαβάσει , γενικά τονίζω το πόσο μεγάλο ρόλο παίζει να είναι ένα προϊόν πιστοποιημένο . Οι πιστοποιήσεις ας πούμε που έχει το multipure,(δεν ξέρω το 2009 αν είχε)  αναφέρουν ξεκάθαρα ότι δεν περνάει επιβλαβής ουσία στο νερό και ως προς τα υλικά και από το φίλτρο. Το αν περνάει αρσενικό στο νερό είναι κάτι που μπορεί όποιος έχει το συγκεκριμένο φίλτρο να το δει με μια ανάλυση. Πάνω από 15 ευρώ δεν θα βγει ανάλυση για αρσενικό . 

Εν πάση περιπτώσει έστειλα κάποια email και όντως είχαν στο παρελθόν ένα τέτοιο θέμα η multipure το οποίο έχει επιλυθεί από ότι με είπε ο υπεύθυνος εδώ και πολύ καιρό . Σαν κινητρο η αγωγή ειχε τον χρηματικό σκοπό σύμφωνα με τα λεγόμενα του. Σας στέλνω το email . Περιμένω και από τον NSF απάντηση στο θέμα να δω τι θα με πουν . 

Έχω ξαναπεί ότι όταν ένα φίλτρο δεν είναι καλο μπορεί να γίνει επικίνδυνο για την υγεία μας , και είναι πολύ δύσκολο ώστε να μπορέσει κάποιος να το ελέγξει  διότι είναι πολλά τα χρήματα για τέτοιες αναλύσεις. Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις εσύ , έρχεται και τον κάνει το NSF.  Να κοιτάτε πιστοποιήσεις.

 

 

 

 

 

 

 

 

Screenshot_2021-12-17-04-48-09-004_com.android.chrome.jpg

Μόλις μου ήρθε απάντηση απο τον NSF. Την ανεβάζω και περιμένω απάντηση και από το πρότυπο 65 . 

 

Screenshot_2021-12-17-05-10-52-216_com.google.android.gm.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επανέρχομαι για νεαρότερα νέα. Σας στέλνω την απαντηση από την καθαυτού p65 όταν έστειλα την σελίδα που έστειλε ο φίλος πιο επάνω και τους ρώτησα γενικά τι γίνεται με το όλο θέμα. Στέλνω την απαντηση στα αγγλικά και μεταφρασμένη για όσους δεν γνωρίζουν αγγλικά. 

 

 

 

 

 

 

Screenshot_2021-12-21-20-07-44-041_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-12-21-20-07-52-905_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-12-21-20-08-02-387_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-12-21-20-08-21-892_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-12-21-20-08-28-201_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-12-21-20-08-35-572_com.android.chrome.jpg

Αυτό το p65 warning το αναφέρουν γενικά σε ότι μπορείτε να φανταστείτε. Από οικιακές συσκευές , ηλεκτρικές συσκευές , έως ακουστικά ήχου και γενικά στα πάντα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

είμαι εντελώς άσχετος με τα φίλτρα, μένω Αθήνα και γενικά το νερό της βρύσης μου φαίνεται μια χαρά από οσμή κλπ. ή τουλάχιστον έτσι νομίζω. Πρόσφατα αγόρασα μια καφετιέρα και κάθε τόσο (15-20 μέρες λόγω βαριάς χρήσης) μου ζητάει αλλαγή φίλτρου. Σκέφτομαι οτι αντί να αλλάζω φίλτρο στην καφετιέρα συμφέρει περισσότερο να αλλάξω στη βρύση συνολικά. Δεν γνωρίζω τις διαφορές άνω και κάτω πάγκου, φίλοι κλπ που έχουν διαθέτουν σχεδόν αποκλειστικά άνω πάγκου. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο το οποίο θα λειτουργεί σωστά ιδανικά μέχρι 100€? Τι κόστος φτάνει ένα φίλτρο συνολικά δλδ μηχανισμός και φίλτρα αντικατάστασης ανά έτος? Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2021 στις 2:22 ΠΜ, dimitrisdim14 είπε

Επειδή σε βόλτες, και σε εκδρομές η διακοπές χρειαζόμαστε φίλτρα η μπουκάλια με φίλτρα , ανεβάζω κάποια βιντεάκια με τα φίλτρα και τα μπουκάλια που έχω δοκιμάσει και χρησιμοποιώ σε εκδρομές αλλά και καθημερινά για να πάρετε μια ιδέα .

 

Sawyer μίνι https://youtu.be/nrhhgUsoPDo

20211216_161052-01.jpeg.b3f7534e24798944bbec6b0b307b715c.jpeg

 

 

 

 

Lifestraw Go 2 σταδίων https://youtu.be/McqOifOJqiI

20211205_122715.jpg.b8367caa74fccebc3191c94f8abba427.jpg

 

 

 

 

2 μπουκάλια νερού με φίλτρο και 2 απλά

20211124_220738.jpg.a694a5af75665a414fdc9de7c5773ea9.jpg

https://youtu.be/QDiWmw9dwDo

 

 

Οντως τωρα μπορεις να πιεις νερο μεσα απο την λιμνη με αυτο?

Παντως βλεπω οτι μεγαλη ποσοτητα την φτυνεις

Αν θες για εξηγησε λιγο παραπανω επειδη με ενδιαφερει φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, therock είπε

Οντως τωρα μπορεις να πιεις νερο μεσα απο την λιμνη με αυτο?

Παντως βλεπω οτι μεγαλη ποσοτητα την φτυνεις

Αν θες για εξηγησε λιγο παραπανω επειδη με ενδιαφερει φιλε μου

Πίνεις κανονικά από λίμνες και ποτάμια  , φτύνω την ποσοτητα που έχει μείνει από πριν μέσα στο καλαμακι-φιλτρο . Είναι 1-2 γουλιες μέχρι να αδειάσει το παλιό νερό από το φίλτρο και να μπει το καινούριο το δροσερό μέσα .  Γενικά το χρησιμοποιώ σχεδόν 1 χρόνο , και το έχω δουλέψει αρκετά . Είναι πολύ καλό . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrisdim14 είπε

Πίνεις κανονικά από λίμνες και ποτάμια , φτύνω την ποσοτητα που έχει μείνει από πριν μέσα στο καλαμακι-φιλτρο . Είναι 1-2 γουλιες μέχρι να αδειάσει το παλιό νερό από το φίλτρο και να μπει το καινούριο το δροσερό μέσα . Γενικά το χρησιμοποιώ σχεδόν 1 χρόνο , και το έχω δουλέψει αρκετά . Είναι πολύ καλό .

Αυτο μπορω να το βαλω σε περιοχες χωρις ποσιμο νερο? ΠΧ εδω σε νησι που ειμαι επαρχια, ειχα καποτε συστημα 7 φιλτρων (καθαρισμου και ενισχυσης). Τα κατηργησα λογο κοστους συντηρησης και τωρα 6αδες. Θα μπορεσω να κανω δουλεια εδω με ενα τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το νερο ειναι αλμυρο/υφάλμυρο, δεν μπορεις να το διορθώσεις με τέτοιου είδους φίλτρα,  μόνο με αντίστροφη όσμωση, η άλλη διαδικασία αφαλάτωσης.

Edit: Γενικότερα αν το νερό της περιοχής σου δεν ειναι πόσιμο, μην βασιστείς σε τέτοιου είδους φίλτρα, εκτός αν ξέρεις τι κάνεις.

Επεξ/σία από ukat123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έχω ξαναγράψει παλαιότερα είχα αγοράσει διπλή φιλτροθήκη που είχα τοποθετημένη στην 1η θήκη ένα προφίλτρο και στην 2η το φίλτρο 10" DOULTON Ultracarb Imperial OBE 0.5 μm, με ανεξάρτητο βρυσάκι. Το τοποθέτησα εάν θυμάμαι τέλη Μαϊου. 

Πριν λίγες μέρες σαν να μας μύριζε κάτι. Παράγγειλα προφίλτρα και ξανά ένα DOULTON για την επόμενη αλλαγή.

Τα προφίλτρα τα είχαν για διάρκεια ζωής έως έξι (06) μήνες. 

Τα DOULTON  από 6 έως 12 μήνες ανάλογα με την ποιότητα του νερού.

Άνοιξα τις φιλτροθήκες, άλλαξα το προφίλτρο και έκανα έναν επιφανειακό καθαρισμό στο κεραμικό φίλτρο (DOULTON).

Παραθέτω κάποιες εικόνες.

 

 

frofilter.jpg

tag.jpg

 

doulton.jpg

Επεξ/σία από learner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, therock είπε

Αυτο μπορω να το βαλω σε περιοχες χωρις ποσιμο νερο? ΠΧ εδω σε νησι που ειμαι επαρχια, ειχα καποτε συστημα 7 φιλτρων (καθαρισμου και ενισχυσης). Τα κατηργησα λογο κοστους συντηρησης και τωρα 6αδες. Θα μπορεσω να κανω δουλεια εδω με ενα τετοιο

Είναι για νερό από φυσικές πηγές , ποτάμια και λίμνες . Δεν κάνει την δουλειά ενός καλού φίλτρου , δεν κρατάει βαρέα μέταλλα κλπ , κρατάει μια λίστα με παθογόνους , που υπάρχουν στα νερά στα ποτάμια και στις λίμνες .  Τέτοια φίλτρα χρησιμοποιούνται  κατά κόρον από πεζοπόρους , ορειβάτες , και κατασκηνωτές . 

Σύμφωνα με τις περιγραφές Κρατάει 

Πρώτο στάδιο: Οι μεμβράνες Υπερδιήθησης (hollow fiber membranes) μειώνουν:κατά 99.999999% τα βακτήρια όπως Brucella melitensis, Campylobacter jejuni, pasteurella tularensis, Pseudomonas aeruginosa, Shigella, Staphylococcus Aureus, Vibrio Cholera, Vibrio parahaemolyticus, Yersinia enterocolitica, Yersinia pestis, Enteropathogenic E.coli, Haemophilus influenzae, Klebsielia pneumoniae, Legionella pneumophia, Mycobacterium Tuberculosis, Mycoplasma pneumoniae, Pseudomonas pseudomallei, Salmonella hirschefeldii, Salmonella typhimurium, Salmonella typhosa, Shigella dysenteriae, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenesκατά 99.999% τα παράσιτα όπως Ascario lumbricoides, Cryptosporidium, Entamoeba, Giadia Lamblia, naegleria gruberi, schistosoma mansoni, taenis saginataκατά 99.999% τα μικροπλαστικά

 

2

 

Δεύτερο στάδιο: Ο ενεργός άνθρακας μειώνει:Το χλώριο και τα παράγωγά του, όπως πχ χλωροφόρμιοΤην κακή γεύση και οσμήΤις οργανικές χημικές ύλεςΤα φυτοφάρμακαΤα παρασιτοκτόνα

 

 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω διαβάσει αρκετά εδώ μέσα και έχω χαθεί. Στην περιοχή μου το νερό θεωρείται μέτριο, ζω σε αγροτική περιοχή επαρχία. Δε νομίζω ότι έχει βαρέα μέταλλα ή φυτοφαρμακα αλλά κυρίως άλατα, μάρμαρο που λέμε και χλώριο συν κάνα μικρόβιο. Γενικά δεν ξέρω τι θα ήταν καλό να πάρω αλλά με ενδιαφέρει να κάνει δουλειά και να είναι κάτω πάγκου, να μην φαίνεται.  Τι θα προτείνατε σε μια λογική τιμή ? Δε με ενδιαφέρει το κόστος του μηχανισμού όσο των φίλτρων μετά κάθε χρόνο μην έχουν κάνα τρομερό κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα φίλοι,

Αναστένω το thread για να ρωτήσω τους πιο σχετικούς.

Αποφάσησα να εγκαταστήσω τριπλό φίλτρο κάτω παγκου για να βελτιώσω την γεύση και την ποιότητα του νερού, μετά από πολύ διαβασμα κατέλησα στο παρακάτω Setup.

1 -  Προπυλένιο, 2- CTO 5 μm ,3 - PB 5 μm

Θα ήθελα την γνώμη σας/σχόλια αναφορικά με το παρακάτω φίλτρο και αν έχετε κάποια διαφορετική πρόταση ή/και το Setup

https://www.skroutz.gr/s/25295604/Eiger-WF-122-10N-L-3-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Κάτω-Πάγκου-Τριπλή-1-2.html

PS. το νερό μου είναι πόσιμο και ήπια σκληρό απ'ότι μου έχουν πει απλα η γεύση χλωρίου με τρελαίνει.

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, trelas007 είπε

Καλησπέρα φίλοι,

Αναστένω το thread για να ρωτήσω τους πιο σχετικούς.

Αποφάσησα να εγκαταστήσω τριπλό φίλτρο κάτω παγκου για να βελτιώσω την γεύση και την ποιότητα του νερού, μετά από πολύ διαβασμα κατέλησα στο παρακάτω Setup.

1 -  Προπυλένιο, 2- CTO 5 μm ,3 - PB 5 μm

Θα ήθελα την γνώμη σας/σχόλια αναφορικά με το παρακάτω φίλτρο και αν έχετε κάποια διαφορετική πρόταση ή/και το Setup

https://www.skroutz.gr/s/25295604/Eiger-WF-122-10N-L-3-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Κάτω-Πάγκου-Τριπλή-1-2.html

PS. το νερό μου είναι πόσιμο και ήπια σκληρό απ'ότι μου έχουν πει απλα η γεύση χλωρίου με τρελαίνει.

Ευχαριστώ

 

 

Δες κάτι πιο σοβαρό, μακριά από φθηνές κινέζικες φιλτροθήκες, το έχουνε αναφέρει και παλαιότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ξεπεράσουμε την ημερομηνία αλλαγής φίλτρου πέραν του χρόνου τι συμβαίνει κινδυνεύουμε να πάθουμε κάτι?

 

Κανείς δεν γνωρίζει κάτι?

Επεξ/σία από varajohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2022 στις 11:31 ΠΜ, varajohn είπε

Αν ξεπεράσουμε την ημερομηνία αλλαγής φίλτρου πέραν του χρόνου τι συμβαίνει κινδυνεύουμε να πάθουμε κάτι?

 

Κανείς δεν γνωρίζει κάτι?

 είναι ανθυγιεινό το να υπερβαίνεις τα συνιστωμενα λίτρα της εκάστοτε εταιρίας φίλτρων , ή το χρονικό διάστημα που δίνει ώστε να γίνει η αλλαγή του φίλτρου. Ο κάθε άνθρακας έχει συγκεκριμένες αντοχές στο φιλτράρισμα του. Όταν βάζεις ένα καινούριο φίλτρο μειώνει περισσότερες ουσίες όπως και μεγαλύτερες ποσότητες απο την κάθε ουσία. Με το πέρας του χρόνου όμως χάνει το φιλτράρισμα του. Έτσι η κάθε εταιρεία έχει ελέγξει το πόσες ποσότητες και σε τι βαθμό μειώνει τις όποιες ουσίες . Έτσι σου λέει ότι μειώνει τις ταδε ουσίες και σε τάδε ποσοστό αλλά για 6 μήνες ή ένα χρόνο κτλ κτλ. Από εκεί κ περα ο άνθρακας με τον καιρό αναπτύσσει και κάποια μικρόβια λόγο του ότι έχει συνέχεια μέσα του νερό. Γι'αυτό τον λόγο θα πρέπει να αλλάζει είτε όταν φτάσετε στο προβλεπόμενο όριο λίτρων που δινει η εταιρεία είτε όταν φτάσει ο χρόνος αλλαγής του  συγκεκριμένου φίλτρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...