Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/8/2021 στις 12:53 ΜΜ, djkostas84 είπε

Atlas Filtri Φίλτρο Άνω Πάγκου Depural Top 10"  βρυσάκι μετά από έναν χρόνο χρήσης.

0QtDp2F.jpg

iFXtteg.jpg

m51QVNw.jpg

oAdouIj.jpg

 

Νερό περνάει η οξύ;

Έχω το ίδιο εδώ και 5 μήνες(PB1 0,5mcr Matrikx) και έχει μειωθεί αρκετά η ροή του νερού, και το χειρότερο δεν λύνει με τίποτα για να δω το φίλτρο μέσα.... Θέλει μέγκενη.

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Klausx είπε

Νερό περνάει η οξύ;

Έχω το ίδιο εδώ και 5 μήνες(PB1 0,5mcr Matrikx) και έχει μειωθεί αρκετά η ροή του νερού, και το χειρότερο δεν λύνει με τίποτα για να δω το φίλτρο μέσα.... Θέλει μέγκενη.

Ναι όντως έχουμε αναφέρει αρκετές φορές για την συγκεκριμένη φιλτροθήκη πως δεν στεγανοποιεί σωστά και θέλει κόπο για το άνοιξε-κλείσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας μολις παρελαβα ανταλλακτικα απο το Αμαζον αμερικής για αντιστροφη οσμωση (Aquasana OptimH2O Reverse Osmosis)  και ενω τα φιλτρα και το Remineralizer  ήρθαν κανονικά με τα κουτιά τους να εχουν απο έξω το λογοτυπο της Aquasana ....... η μεμβράνη ήρθε σε ενα κουτι Uline και μεσα ειχε αυτοκολητο Made in China . Τους έστειλα και εμαιλ, αλλά μηπως γνωρίζει κανεις κάτι , αν γινονται οι μεμβρανες στην Κινα ? Βαζω και φωτογραφιες

 

 

1.jpg

 

3.jpg

4.jpg

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μένω Κύπρο πλέον και εδώ δεν υπάρχει πόσιμο νερό απο την βρύση.


Σκεφτόμουν την αγορά κάτι τέτοιου το οποίο τοποθετείται σε ψύκτη (Water Dispenser):
https://www.superhome.com.cy/english/products/home-appliances-entertainment/home-appliances/small-appliances/water-dispensers/unic-water-purifier-kit-18l

image.png.21037aa9a01201c26e5bd6a41cceaef8.png

 

Με προβληματίζει το γεγονός οτι φαίνεται τελείως κινεζιά και ότι για το συγκεκριμένο δεν υπάρχει δείγμα πληροφορίας σε όλο το ιντερνετ. Πήγα και το είδα απο κοντά και απο την εμφάνιση του κουτιού και μόνο δεν το είδα με καλό μάτι(καμία πληροφορία, δεν ξέρω αν ειναι εγκεκριμένο-πιστοποιημένο κτλ).

Το φίλτρο κοστίζει 15 ευρώ και κρατάει περίπου 1 χρόνο λέει...

Θα είμαι εντάξει με αυτό πιστεύετε; Εναλλακτικά, μιας δεν μπορώ να τρυπήσω πάγκο κουζίνας γιατί νοικιάζω, έχει κανείς να προτείνει κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, bitmk2 είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς προϊόντα της  proteas filter; Είναι εισαγωγές ή κάποια από αυτά κατασκευάζονται Ελλάδα;

http://www.proteasfilter.com/

παραθέτω την απάντηση της εταιρίας

 

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα σας! Οι συσκευές κατασκευάζονται στην Κίνα. Τα ανταλλακτικά φίλτρα ενεργού άνθρακα που τοποθετούνται μέσα στις συσκευές κατασκευάζονται στην Αμερική. Για ποιο φίλτρο συγκεκριμένα ενδιαφέρεστε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, hamer είπε

Καλησπερα σας μολις παρελαβα ανταλλακτικα απο το Αμαζον αμερικής για αντιστροφη οσμωση (Aquasana OptimH2O Reverse Osmosis)  και ενω τα φιλτρα και το Remineralizer  ήρθαν κανονικά με τα κουτιά τους να εχουν απο έξω το λογοτυπο της Aquasana ....... η μεμβράνη ήρθε σε ενα κουτι Uline και μεσα ειχε αυτοκολητο Made in China . Τους έστειλα και εμαιλ, αλλά μηπως γνωρίζει κανεις κάτι , αν γινονται οι μεμβρανες στην Κινα ? Βαζω και φωτογραφιες

 

 

1.jpg

 

3.jpg

4.jpg

Το συγκεκριμένο είναι πιστοποιημένο από NSF . Και κατασκευάζεται στην Κίνα

Screenshot_2021-08-18-21-51-07-948_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα …λοιπόν εγώ μέτρησα την σκληρότητα και είναι 44 γερμανικοί βαθμοί (νέα μουδανια Χαλκιδικής )

εβαλα αποσκληρυντη της pentair (logix 760) και η σκληρότητα πλέον είναι κάτω του 1 γερμανικού βαθμού …

τωρα ενδιαφέρομαι για φιλτρανση πόσιμου νερού …ακούω γνώμες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το CeraMetix σε φιλτροθήκη κάτω πάγκου και έχει μείνει δύο μήνες αχρησιμοποίητο. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω? Πώς μπορώ να καθαρίσω το φίλτρο και την φιλτροθήκη?

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...