Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, adartis77 είπε

Καλησπέρα παιδιά.Σκέφτομαι και εγώ την αγορά φίλτρου.Μένω Αγρίνιο,το νερό της βρύσης είναι πόσιμο,αλλά ξεβιδώνοντας το φιλτράκι της βρύσης,έχει πολλά πετραδάκια.Αφού διάβασα αρκετά σχόλια κατέληξα σε ένα απο τα 2 της DOULTON

https://www.thermocity.gr/p.Filtro-neroy-ano-pagkou-doulton-HCS-INOCH-me-antallaktiko-Ultracub-0-5mm.1184421?mfp=manufacturers[43]

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&path=16&product_id=21048&mfp=manufacturers[43]

Στα πόσα λίτρα θέλει αλλαγή το φίλτρο;Όλες οι απόψεις δεκτές

 

Διάβασε τα χαρακτηριστικά το αναφέρει ο κατασκευαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/11/2021 στις 12:06 ΠΜ, Geoka1982 είπε

Σαν σετ φαίνεται μια χαρά απλά πρόσεξε γιατί η συσκευή είναι 1/4" οπότε θέλει και βρυσάκι, στα φίλτρα βάζεις πρώτα το DFX και μετά το CFB και επειδή αναφέρεις και για άλατα κανένα από αυτά τα δύο δεν θα σου αφαίρεσει τα άλατα ούτε θα τα μειώσει. 

Υπάρχει κάποιο φίλτρο που να τα μειώνει ? Και αν ναι, θα μπορούσα να έχω κάποια πρόταση ? Επίσης για να καθαρίζει το νερό από βλαβερες ουσίες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα σε όλους..Προσπάθησα να διαβάσω όσες περισσότερες σελίδες του θέματος μπορούσα για να βγάλω άκρη. Θα εκτιμούσα όμως απίστευτα και μία πρόταση. Μένω στη Σάμο, με απίστευτη σκληρότητα νερού και άλατα(νομίζω από τις χειρότερες στην Ελλάδα). Με ενδιαφέρει λοιπόν ένα φίλτρο να βοηθάει με τα άλατα και ασφαλώς να συγκρατεί μικροσωματίδια, λάσπες κλπ. Γενικώς είμαι άσχετος αλλά αν έχω καταλάβει καλά, θεωρώ καλύτερο να βάλω κάτω πάγκου καθώς η μπαταρία του νεροχύτη είναι επιλογή της γυναίκας μου και δεν θα ήθελα να μοστράρω μια συσκευή δίπλα της.Μπάτζετ για αγορά σκεφτόμουν έως 80€. Με ενδιαφέρει και για εμάς αλλά κυρίως για το μωρό που έχουμε πλεόν..Οποιαδήποτε πρόταση βασισμένη στη γνώση και την εμπειρία σας, θα την εκτιμούσα αφάνταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Ενδιαφέρομαι και γω για ένα φίλτρο βρύσης άνω πάγκου και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο. Σκεφτόμουν για το olympus το οποίο βγαίνει στα 77 ευρώ.

Να σημειώσω ότι βρίσκομαι βόρεια Ελλάδα και συγκεκριμένα στην πόλη των Σερρών. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς ουσίες μπορεί να περιέχει το νερό. Χρησιμοποιούμε εμφιαλωμένο νερό αλλά κουράστηκα το κουβαλημα και το σκουπίδι και φυσικά δεν είμαι και σίγουρος κατά πόσο είναι κατάλληλο το νερό που πίνουμε.

Το μπάτζετ γύρω στα 100ευρώ

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα γνωρίζει κανείς γιατί τα φίλτρα matrikx pb1 0,5 βγαίνουν πλέον με έξτρα φλάντζα , και αναγράφει πάνω πως πρέπει να χρησιμοποιούνται με αυτήν , ενώ έχει πάνω δυο κουμπωμένες στις δυο άκρες τους ; Μήπως τα προηγούμενα φίλτρα δεν εφάρμοζαν σωστά;

Επεξ/σία από Limpas3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βλεπω εδω σε αυτο το μαγαζι το Φίλτρο Άνω Πάγκου Doulton HCS Inox ® + Ultracarb™ να δινει Επιλογή Ανταλλακτικού εκτος απο το Doulton Ultra Card τα Doulton Ultra Card Chlorasyl (Στοχεύει στη μείωση της χλωραμίνης και του χλωρίου) με +1€ και το Doulton Ultra Card Sl (Συνδυάζει αντιβακτηριακή δράση & μείωση αλάτων) με +3.9€
τι προτιμάμε;

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα φίλτρο --- Επεξεργασία: αφαίρεσα την εταιρεία γιατί δεν έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη εταιρεία μόνο αλλά με όλες --- με πιστοποίηση NFS 42/53 και βλέπω πάνω προειδοποίηση P65warning. Το ίδιο έχουν και όλα τα φίλτρα άνθρακα που πωλούνται στην Καλιφόρνια. Μπορώ να πω ότι μου φάνηκε εξαιρετικά ανησυχητικό. Ψάχνοντας τι είναι το p65 με έβγαλε σε ένα ενδιαφέρον άρθρο..

https://thirstforwater.com/activated-carbon-filters-leach-arsenic.htm/amp

Το πρόβλημα είναι πόσο αλήθεια μπορεί να υπάρχει εδώ και σε τι ποσοστό. Αν υπάρχει όντως ενδεχόμενο να περνάει αρσενικό στο νερό με τέτοιο τρόπο σημαίνει ότι δεν είναι και εύκολα μετρήσιμο γιατί κάθε ανταλλακτικό ξεχωριστά αποκλείεται να εξετάζεται για καθαρότητα από χημικά 

IMG_20211204_113339.jpg

Επεξ/σία από ata1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ata1983 είπε

Πήρα φίλτρο της Pentair Everpure 4C με πιστοποίηση NFS 42/53 και βλέπω πάνω προειδοποίηση P65warning. Το ίδιο έχουν και όλα τα φίλτρα άνθρακα που πωλούνται στην Καλιφόρνια. Μπορώ να πω ότι μου φάνηκε εξαιρετικά ανησυχητικό. Ψάχνοντας τι είναι το p65 με έβγαλε σε ένα ενδιαφέρον άρθρο..

https://thirstforwater.com/activated-carbon-filters-leach-arsenic.htm/amp

Το πρόβλημα είναι πόσο αλήθεια μπορεί να υπάρχει εδώ και σε τι ποσοστό. Αν υπάρχει όντως ενδεχόμενο να περνάει αρσενικό στο νερό με τέτοιο τρόπο σημαίνει ότι δεν είναι και εύκολα μετρήσιμο γιατί κάθε ανταλλακτικό ξεχωριστά αποκλείεται να εξετάζεται για καθαρότητα από χημικά 

IMG_20211204_113339.jpg

Διάβασα το θέμα σου και πραγματικά εκεί που έλεγα να βάλω ένα φίλτρο ότι ναναι, απλά ακριβό, σκέφτομαι ότι μήπως το τίποτα είναι καλύτερο. Δεν ξέρεις από που θα σου έρθει πια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ata1983 είπε

Πήρα φίλτρο της Pentair Everpure 4C με πιστοποίηση NFS 42/53 και βλέπω πάνω προειδοποίηση P65warning. Το ίδιο έχουν και όλα τα φίλτρα άνθρακα που πωλούνται στην Καλιφόρνια. Μπορώ να πω ότι μου φάνηκε εξαιρετικά ανησυχητικό. Ψάχνοντας τι είναι το p65 με έβγαλε σε ένα ενδιαφέρον άρθρο..

https://thirstforwater.com/activated-carbon-filters-leach-arsenic.htm/amp

Το πρόβλημα είναι πόσο αλήθεια μπορεί να υπάρχει εδώ και σε τι ποσοστό. Αν υπάρχει όντως ενδεχόμενο να περνάει αρσενικό στο νερό με τέτοιο τρόπο σημαίνει ότι δεν είναι και εύκολα μετρήσιμο γιατί κάθε ανταλλακτικό ξεχωριστά αποκλείεται να εξετάζεται για καθαρότητα από χημικά 

Λογικα το ιδιο θα ισχυει και για το Everpure PBS-400 ετσι δεν ειναι?

@mix82g @dimitrisdim14 ποια ειναι η γνωμη σας γι'αυτο που παρεθεσε ο ata παραπανω για το Everpure?

Εχω σκοπο να παρω το PBS-400 και ηθελα την γνωμη σας πανω σ'αυτο που παρεθεσε το παλικαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.. η συγκεκριμένη σήμανση δεν έχει να κάνει με το Everpure συγκεκριμένα. Την έχουν όλα τα φίλτρα άνθρακα (ή και άλλα δεν είμαι ενημερωμένος στο θέμα) που πωλούνται στην Καλιφόρνια γιατί τους υποχρεώνει η νομοθεσία. Μπορεί να πάρεις άλλο φίλτρο με τα ίδια χαρακτηριστικά και να μην έχει την σήμανση επειδή απλά δεν τους υποχρεώνει κανένας, οπότε πρόθεσή μου δεν είναι να αναφερθώ σε συγκεκριμένη εταιρεία. Απλά έτυχε εγώ να έχω αυτό και να το δω τυχαία. Μια σήμανση για καρκίνο και τερατογενέσεις σε ένα φίλτρο νερού ήταν το τελευταίο που περίμενα να δω να πω την αλήθεια.

Το ότι μπαίνει αυτή η σήμανση κάτι σημαίνει. Μπορεί να μπαίνει λόγω του γεγονότος ότι μπορεί κάποιος να πιεί από καινούργιο φίλτρο χωρίς να το αφήσει να τρέξει, μπορεί όμως να είναι και κάτι άλλο πιο σοβαρό, δεν το διευκρινίζει η σήμανση. Και το ότι οι εταιρείες το βάζουν σημαίνει ότι έχουν ενδείξεις για κάτι ή απλά δεν είναι και τόσο σίγουρες για το τι θα προκύψει στο μέλλον και θέλουν να καλυφθούν νομικά. Εμπιστοσύνη πάντως δεν μου εμπνέει.

Το άρθρο που παραθέτω παραπάνω αναφέρεται σε μια εταιρεία που διαπίστωσε(δεν το έχω ψάξει παραπέρα από το άρθρο) ότι σε ορισμένες - αρκετές και ακριβές εταιρείες με φίλτρα άνθρακα επιμολύνεται με αρσενικό το νερό από το ίδιο το φίλτρο. Κατηγορία σοβαρότατη. Θέλω να το ψάξω λίγο παραπάνω και να επανέλθω.

Η ενημέρωση είναι τόσο ελλιπής για ένα τόσο σοβαρό θέμα και οι πωλητές στην Ελλάδα κάνουν στην καλύτερη περίπτωση μια εμπορική συναλλαγή και τίποτα περισσότερο.

Επεξ/σία από ata1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω το pentair PBS 400 και όντως το είδα και εγώ για το p65 που είπε το παληκάρι,έστειλα mail στην pentair να δω τι θα μου απαντήσει, σύγχρονος το ψάχνω και εγώ,μόλις ακύρωσα την παραγγελία για το PBS 400 μέχρι να βγάλω άκρη.Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νεότερα.Οποιος μάθει κάτι ας το ανεβάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για Αμερική τότε μια σήμανση από μονής της δεν λέει κάτι γιατί εκεί βάζουν ένα σωρό ηλίθιες σημάνσεις απλά για να αποφεύγουν τις μηνύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα διπλό φίλτρο άνω πάγκου με 10αρια φίλτρα..ήρθε ο καιρός για αλλαγή των φίλτρων..τι μπορείτε να μου προτείνετε για προφιλτρο και κυρίως φίλτρο..μένω Θεσσαλονίκη και νομίζω ότι η ποιότητα νερού στη περιοχή μου δεν είναι καλή ...κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα, σκεφτομαι γι αυτο το φιλτρο κατω παγκου  https://www.allwater.gr/product/filtra-posimou-nerou/filtra-kato-pagkou/suskeui-filtrou-nerou-kato-pagkou-hq9-eco-mac-mono-hyundai-made-in-korea

Αλλαγη περιπου στον χρονο ή στα 34000 λιτρα με τιμη 35-45 ευρω

Μετα διαβαζω και πολυ καλες κριτικες για το Matrikx  https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Άνω-και-Κάτω-Πάγκου-από-Ενεργό-Άνθρακα-10-PB1-0-5-μm.html

Ποιο ειναι προτιμοτερο λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή σε βόλτες,  και σε εκδρομές η διακοπές  χρειαζόμαστε φίλτρα η μπουκάλια με φίλτρα , ανεβάζω  κάποια βιντεάκια με τα φίλτρα και τα μπουκάλια που έχω δοκιμάσει και χρησιμοποιώ σε εκδρομές αλλά και καθημερινά για να πάρετε μια ιδέα .

 

Sawyer μίνι https://youtu.be/nrhhgUsoPDo

20211216_161052-01.jpeg.b3f7534e24798944bbec6b0b307b715c.jpeg

 

 

 

 

Lifestraw Go 2 σταδίων https://youtu.be/McqOifOJqiI

20211205_122715.jpg.b8367caa74fccebc3191c94f8abba427.jpg

 

 

 

 

2 μπουκάλια νερού με φίλτρο και 2 απλά 

20211124_220738.jpg.a694a5af75665a414fdc9de7c5773ea9.jpg

https://youtu.be/QDiWmw9dwDo

 

 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...