Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/1/2022 στις 11:31 ΠΜ, varajohn είπε

Αν ξεπεράσουμε την ημερομηνία αλλαγής φίλτρου πέραν του χρόνου τι συμβαίνει κινδυνεύουμε να πάθουμε κάτι?

 

Κανείς δεν γνωρίζει κάτι?

Καλησπέρα φίλε.

Δεν είμαι κανένας ειδικός, ούτε έχω κάποιες "προχωρημένες" γνώσεις.

Συνήθως οι κατασκευαστές των ανταλλακτικών φίλτρων νερού δίνουν εγγύηση για ΕΩΣ και ένα χρόνο, ανάλογα φυσικά με τα χαρακτηριστικά του φίλτρου. Από εκεί και πέρα δεν θα έχει την δυνατότητα να φιλτράρει (θα είναι προφανώς κορεσμένο) και θα περνάνε οι ουσίες που θέλουμε το φίλτρο να κατακρατεί. 

Ίσως σε αυτό να υπάρχει και επιβάρυνση από τις ρυπογόνες ουσίες και μικρόβια.

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο η ποιότητα και η σκληρότητα του νερού, όπως επίσης και η ποσότητα του νερού που έχει περάσει από το φίλτρο. Για αυτό έγραψα ΕΩΣ ένα χρόνο.

Μπορεί πχ ένα φίλτρο σε ένα σπίτι με κατανάλωση από ένα άτομο, με πολύ καλή ποιότητα νερού και με μικρή έως μεσαία σκληρότητα να είναι σε ένα χρόνο σε λειτουργική ακόμα κατάσταση και σε ένα σπίτι με αρκετά μέλη, με μέτρια ποιότητα νερού και υψηλή σκληρότητα να κρατήσει μερικούς μήνες και να χρειαστεί αντικατάσταση ανά εξάμηνο ή ακομά και συντομότερα. Στην πρώτη περίπτωση η αντικατάσταση θα γίνει όπως καταλαβαίνεις στον χρόνο.

Κλείνοντας, το αν θα πάθεις κάτι μην περιμένεις από κανένα εδώ να σου δώσει απάντηση. Όλα σχετικά είναι και κανείς δεν γνωρίζει. Συμβουλή είναι καλύτερα να αλλάζεις το καθετί όπως προβλέπεται. Η υγεία είναι το πολυτιμότερο αγαθό και συνήθως το εκτιμάμαι μόνο όταν χαθεί.

Όπως λένε και οι ξένοι better safe than sorry.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πάρα πολύ ωραία ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

στο προκείμενο τώρα έχω αυτό  https://www.skroutz.gr/s/21860192/Primato-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Άνω-και-Κάτω-Πάγκου-10-AquaCera-CeraMetix-Imperial-OBE-SP-10-0-2-μm-W9522651.html?from=account_favorites   Με τι μπορώ να το αντικαταστήσω που να μην είναι τόσο ακριβό αλλά να είναι το ίδιο καλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό :

https://www.skroutz.gr/s/21723340/Doulton-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Άνω-και-Κάτω-Πάγκου-από-Ενεργό-Άνθρακα-10-Ultracarb-Imperial-OBE-0-5-μm.html

το οποίο έχει και πιστοποίηση NSF.

Αυτό που έχεις τώρα θεωρώ ότι είναι ανώτερο αλλά έχω την εντύπωση πως δεν είναι πιστοποιημένο κατά NSF.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, learner είπε

Καλησπέρα.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό :

https://www.skroutz.gr/s/21723340/Doulton-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Άνω-και-Κάτω-Πάγκου-από-Ενεργό-Άνθρακα-10-Ultracarb-Imperial-OBE-0-5-μm.html

το οποίο έχει και πιστοποίηση NSF.

Αυτό που έχεις τώρα θεωρώ ότι είναι ανώτερο αλλά έχω την εντύπωση πως δεν είναι πιστοποιημένο κατά NSF.

που σημαίνει τι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω δύο εικόνες από το ανταλλακτικό φίλτρο DOULTON ULTRACARB που είχα τοποθετήσει τον Μάιο.

Το κρεμ (από λευκό που ήταν όταν τοποθετήθηκε) είναι η εξωτερική επιφάνεια (κεραμικό μέρος) και το μαύρο προφανώς ο ενεργός άνθρακας.spasimo.jpg.6645f50f968d698bde8273358821ec63.jpg1186849276_spasimo1.jpg.c757a19a0a2c736740ae5d38b3e66d3f.jpg

Στις 21/1/2022 στις 2:16 ΜΜ, varajohn είπε

που σημαίνει τι αυτό?

NSF :

https://www.nsf.org

Είναι ένας οργανισμός που δίνει πιστοποιήσεις για την φίλτρανση νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Από camelot 0.1μm θέλω να πάω σε αυτό το φίλτρο Pentek Φίλτρο Νερού Άνω και Κάτω Πάγκου από Ενεργό Άνθρακα 10" CFB-PB10 0.5 μm ή σε όποιο άλλο μου προτείνεται άνω πάγκου.... 

Μπορείται να μου προτείνεται κι ένα μονο σύστημα άνω πάγκου μονό μεταλλικό.. 10" λεει ότι είναι... κάνουν όλα τα 10" .. προτείνεται μου κάποιο...

Ευχαριστώ

Περιοχή Αθήνα ΕΥΔΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, stepits είπε

Από camelot 0.1μm θέλω να πάω σε αυτό το φίλτρο Pentek Φίλτρο Νερού Άνω και Κάτω Πάγκου από Ενεργό Άνθρακα 10" CFB-PB10 0.5 μm ή σε όποιο άλλο μου προτείνεται άνω πάγκου.... 

Μπορείται να μου προτείνεται κι ένα μονο σύστημα άνω πάγκου μονό μεταλλικό.. 10" λεει ότι είναι... κάνουν όλα τα 10" .. προτείνεται μου κάποιο...

Ευχαριστώ

Περιοχή Αθήνα ΕΥΔΑΠ.

Καλησπέρα αυτήν την αλλαγή έκανα και εγώ από camelot 0.1μm σε https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-pentair-pentek-cfb-pb-10-05mm/ και είμαι πολύ ευχαριστημένος εδώ και δυο  χρόνια με αυτήν την θήκη https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-ecosoft-bob-ocean-10-me-antallaktiko-filtro-pure-ctop-2510-05-5mm/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρομάζει λίγο η πλαστική θήκη αλλά γιατί όχι... μπράβο φίλε.

Άρα 60€ θήκη, διώχνω το φίλτρο pure 5μm και βάζω PENTAIR CFB-PB-10 0,5μm και είμαι οκ.

Τώρα διάβασα ότι μετά το χρόνο γενικά το σπίρωμα είναι αναξιόπιστο και στάζει στο σφίξιμο να καταλάβω...

Ποιά άλλη θήκη μπορώ..οποιαδήποτε 10άρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, stepits είπε

Με τρομάζει λίγο η πλαστική θήκη αλλά γιατί όχι... μπράβο φίλε.

Άρα 60€ θήκη, διώχνω το φίλτρο pure 5μm και βάζω PENTAIR CFB-PB-10 0,5μm και είμαι οκ.

Τώρα διάβασα ότι μετά το χρόνο γενικά το σπίρωμα είναι αναξιόπιστο και στάζει στο σφίξιμο να καταλάβω...

Ποιά άλλη θήκη μπορώ..οποιαδήποτε 10άρα;

Ναι ακριβως.  Οποιαδηποτε 10 αρα

Μόλις τώρα, arisikaria είπε

Ναι ακριβως.  Οποιαδηποτε 10 αρα

Εγω δεν εχω κανενα θεμα με την θηκη σπείρωμα κ.λ.π 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μετακομισα προσφατα σε νεο σπιτι στην Θερμη Θεσσαλονικης, οπου εβαλα το Judo easy filt bal στην κεντρικη παροχη. 

Επισης κατω παγκου εβαλα αυτο το διπλο. Noga NW4320 κατευθειαν στην κρυα παροχη, χωρις βρυσακι δηλαδη. 

Το νερο εχω να πω χαιρομαι να το πινω. 

Αυτο ομως που παρατηρω ειναι μεγαλες κηλιδες αλατων στην γυαλινη καμπινα στο μπανιο καθως και στον παγκο της κουζινας που ειναι μαυρος γρανιτης. 

Ειναι φυσιολογικο αυτο; 

Σε ολα τα αλλα το νερο ειναι αοσμο και δεν αφηνει καμια επιγευση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tommygre είπε

Καλησπερα, μετακομισα προσφατα σε νεο σπιτι στην Θερμη Θεσσαλονικης, οπου εβαλα το Judo easy filt bal στην κεντρικη παροχη. 

Επισης κατω παγκου εβαλα αυτο το διπλο. Noga NW4320 κατευθειαν στην κρυα παροχη, χωρις βρυσακι δηλαδη. 

Το νερο εχω να πω χαιρομαι να το πινω. 

Αυτο ομως που παρατηρω ειναι μεγαλες κηλιδες αλατων στην γυαλινη καμπινα στο μπανιο καθως και στον παγκο της κουζινας που ειναι μαυρος γρανιτης. 

Ειναι φυσιολογικο αυτο; 

Σε ολα τα αλλα το νερο ειναι αοσμο και δεν αφηνει καμια επιγευση. 

 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό αν το νερό έχει πολλά άλατα. Τα φίλτρα που έχεις δεν σε προστατεύουν από τα άλατα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είχα ψηθεί να πάρω ένα Toray Mk2 eg λόγω κριτικών στο σκρουτζ. Αν και όσο μπορέσα να διαβασω στο thread τα άνω πάγκου δεν λένε (?). Είμαι σε σπίτι που θα μείνω 1-2 χρόνια max.

 

Επίσης κάτι άσχετο.. Εχω δει έναν τύπο από την Camelot greece στο YouTube (Κώστα Αθανασίου) φαίνεται πολύ πειστικός, γνώστης κτλπ.. από την άλλη βγάζει και ένα vibe telemarketing scammer. Είναι καλή η κακή πηγή για φίλτρα νερού? Link

Επεξ/σία από iVentz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...